[ +/- ] [ Τώρα είναι Δευτ Απρ 29, 2024 01:03 ]

Καθαριότητα και φροντίδα στο MPS6 μου

Re: Καθαριότητα και φροντίδα στο MPS6 μου

Δημοσίευσηαπό george την Δευτ Μαρ 11, 2013 16:14

μπραβο Αντωνη!φοβερη δουλεια εκανες σαν επαγγελματιας!κουκλα το εργαλειο σου να σςι καλα να το χαιρεσαι παντα υπερλαμπρο!!!
george    
-0,3 Bar
-0,3 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:53
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 46
Μοντέλο Αυτ.: mazda6 mk2

Re: Καθαριότητα και φροντίδα στο MPS6 μου

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Τρί Μαρ 12, 2013 14:44

Α παιδια,ολα κι ολα!! :mrgreen: τον Αντωνη,το εχω προλαβει εγω(οπως και σενα Νικο :mrgreen: ) να ερθει στο γκαραζ μου παραχωροντας του χωρο!!ετσι μου ειοπε για πληρωμη θα κανει και το δικο μου1 xexe οποτε,ερχεστε ολοι εκει...Νικο,θα φαμε και καρυδια βρε συ!ο κυρ Μακης δεν εχει καρυδια... :lol: :lol: :lol: :lol:

βρε συ Αντωνη!!ακομη και απο φωτο φαινεται εκθεσιακο!!αν το εβλεπα στον δρομο θα ελεγα οτι ειναι οποιουδηποτε αλλου εκτος απο δικο σου :lol:
φιλε,εκανες φοβερη δουλεια!γεια στα χερια σου!! :bow: οτι κουραση και αν ειχες,οταν θα το αντικρυζεις θα σε αποζημιωνει!επρεπε τοκαημενο,τοσο καιρο το ειχες παραμελησει!!! turkydance

ποσο σου κοστισαν ολα αυτα τα υλικα?? toot
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Καθαριότητα και φροντίδα στο MPS6 μου

Δημοσίευσηαπό Dodos την Τρί Μαρ 12, 2013 16:51

Ευχαριστώ Γιώργο και Νάσο. Νάσο στις φωτογραφίες δεν μπορεί να αποτυπωθεί σωστά το καλό οπτικό αποτέλεσμα του γυαλισματος.. Αν το δεις απο κοντά έχει ένα απίθανο wet look. Όντως χρειαζόταν αυτήν την περιποιήση. Πήρε τα πάνω του, το χρώμα.. Τα υλικά κόστισαν περίπου 115€. Αλλά μέχρι να τελειώσουν θα πάρει περίπου 2 χρόνια... Με ένα λίτρο σαμπουάν βγάζει 10 λίτρα μείγματος για αφρό... Και είναι σουπερ οικονομικό στο ψέκασμα. Επίσης και με το κερί, να φανταστείς ότι το βαζάκι του είναι 56 γραμμάρια και μετά από 2 χέρια πέρασμα.. δεν κατέβηκε σχεδόν καθόλου... Το πιο ακριβό ήταν ο αφροποιητής... περίπου 65€ κόστισε, αλλα ο αφρός που κάνει, δεν παίζεται..Ένα μικρό δείγμα


Παρατήρησε στο βίντεο.. σε ποιο σημείο είναι η στάθμη του υγρού την ώρα που αρχίζει να ψεκάζει αφρό.. και που έχει φτάσει η στάθμη όταν σταματάει να ψεκάζει αφρό...
Εικόνα
HKS short ram intake CP-E turbo inlet pipe Turbosmart dual port bov
Άβαταρ μέλους
Dodos    
2,0 Bar
2,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 5950
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2009 11:47
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 6 MPS

Re: Καθαριότητα και φροντίδα στο MPS6 μου

Δημοσίευσηαπό panos fd την Τρί Μαρ 12, 2013 17:32

φιλε αντωνη αν καταδεχεσαι να πλυνεις vw βαλε με στη λιστα..και θελω και βιολογικο μεσα yiiiio
Άβαταρ μέλους
panos fd    
0,3 Bar
0,3 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2012 10:07
Τοποθεσία: ελευσινα
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 39
Μοντέλο Αυτ.: fd3s,golf gti,m3 e46,m3 e30,s2000,siera cosworth..

Re: Καθαριότητα και φροντίδα στο MPS6 μου

Δημοσίευσηαπό Dodos την Τρί Μαρ 12, 2013 17:43

Τέτοιο ωραίο αμάξι και να αρνηθώ;; Παιδιά ό,τι θέλετε .. αλλ'a να με κεράσετε κανα προγραμματάκι για το mps μου.. εντάξει; axaxaxa
Εικόνα
HKS short ram intake CP-E turbo inlet pipe Turbosmart dual port bov
Άβαταρ μέλους
Dodos    
2,0 Bar
2,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 5950
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2009 11:47
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 6 MPS

Re: Καθαριότητα και φροντίδα στο MPS6 μου

Δημοσίευσηαπό Nikos76 την Τρί Μαρ 12, 2013 19:25

Nasos Mazdaspeed 6 έγραψε:Α παιδια,ολα κι ολα!! τον Αντωνη,το εχω προλαβει εγω(οπως και σενα Νικο ) να ερθει στο γκαραζ μου παραχωροντας του χωρο!!ετσι μου ειοπε για πληρωμη θα κανει και το δικο μου1 οποτε,ερχεστε ολοι εκει...Νικο,θα φαμε και καρυδια βρε συ!ο κυρ Μακης δεν εχει καρυδια...

Ο Αντώνης με τη φοβερή εργασία του έχει ανάψει φωτιές! Όλοι θα τα κάνουμε εκθεσιακά... βρείτε μέρα και τα λέμε παίδες!
Άβαταρ μέλους
Nikos76    
1,6 Bar
1,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 2144
Εγγραφή: Τρί Απρ 14, 2009 07:19
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 3 MPS

Re: Καθαριότητα και φροντίδα στο MPS6 μου

Δημοσίευσηαπό Makisma την Τετ Μαρ 13, 2013 04:31

Σιγα .Τα καρυδια βγαινουν για εναν η δυο μηνες τον χρονο . Εγω κερνω , με καθε πλυσιμο ,κοψιδια και ρετσινα 365 ημερες τον χρονο ligmel .
Σκευτειτε καλα ,τι θα εχει κανει ο Dodos , σ` εκεινο το μηχανημα ….....!!!!!!
Το εχει φαει και αυτο , με την γρινια του και βγαζει αφρους το αμοιρο ………

Υπαρχει κι αλλη λυση .Φερνει ο Dodos το δαιμονισμενο του μηχανημα ,που βγαζει αφρους απ την γρινια του στο σπιτι μου και κανουμε το ``πλυσιμοτσιμπουσι ``εδω.

YΓ.
(Πλενουμε ολες τις μαρκες ) ;)
Οταν Κάποιος Σε Κατηγορεί Οτι Κάνεις Μόνο Οτι Θέλεις Εσύ, Συνήθως Εννοεί Οτι Δεν Κάνεις Οτι Θέλει Αυτός.
Makisma    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 12779
Εγγραφή: Παρ Μαρ 07, 2008 18:26
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA 6 1.8 TOURING CLIMA HATCHBACK

Re: Καθαριότητα και φροντίδα στο MPS6 μου

Δημοσίευσηαπό whitehawk την Τετ Μαρ 13, 2013 06:35

Αντώνη μπράβο ρε φίλε ωραίο γυάλισμα έκανες στο :mazda: σου!!!!!!!!!!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
whitehawk    
1,6 Bar
1,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1716
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2009 16:17
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 37
Μοντέλο Αυτ.: CX7 GT

Re: Καθαριότητα και φροντίδα στο MPS6 μου

Δημοσίευσηαπό fidekas την Τετ Μαρ 13, 2013 06:48

Αντωνη εισαι ευχαριστημενος με τον συγκεκριμμενο αφρο? εχεις δοκιμασει αλλους?

ρωταω γιατι παλια που επλενα το αυτοκινητο μονος μου (απο μερακι) δεν ειχα μεινει ευχαριστημενος με αυτους που ειχα δοκιμασει,τωρα που θα ξαναρχισω να το πλενω μονος μου (λογο κρισης) δωσε μας τα φωτα σου!

μηπως φταει οτι δεν εχω αφροποιητη στο πιστολι αλλα κανονικο?
fidekas    
0,8 Bar
0,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: Τετ Σεπ 22, 2010 07:04
Τοποθεσία: Ν.ΦΙΛ/ΦΕΙΑ
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: rav4-punto mjt2

Re: Καθαριότητα και φροντίδα στο MPS6 μου

Δημοσίευσηαπό Dodos την Τετ Μαρ 13, 2013 09:41

Κύριε Μάκη... βάλε κάρβουνα και θα φέρω εγώ την "Αφρούλα" μαζί μου...Αντέχει την γκρινια μου... χαχαχαχ

Χρήστο ευχαριστώ πολύ φίλε μου!!

Γρηγόρη, τα πλαστικά δοχεία αφρού που έχουν όλα τα πιεστικά μηχανήματα, δεν μπορούν να κάνουν αφρό. Ό,τι και να βάλεις μέσα στο δοχείο ακόμα και το πιο συμπυκνωμένο σαμπουάν, ακόμα και χωρίς αραίωση πάλι νερουλός θα βγει. Πρέπει το μπεκ του αφροποιητή να είναι μεταλλικό (από ορείχαλκο συγκεκριμένα) και να έχει βαλβίδα που ρυθμίζεις την εισροή αέρα στο μπουκάλι, καθότι αυτός είναι που αναμιγνύεται με το νερό και τον αφρό και δημιουργεί αυτό το αποτέλεσμα..Αναφέρομαι πάντα στους οικιακούς αφροποιητές. Οι επαγγελματικοί είναι άλλη κατηγορία.

Οι αφροί της valet pro είναι από τα καλύτερα σαμπουάν για πρόπλυση. Το ψεκάζεις στο αμάξι.. το αφήνεις 5-10 λεπτά να μαλακώσει η βρωμιά και μετά ξεπλένεις και σαπουνίζεις το αμάξι σου κανονικά. Δεν έχω δοκιμάσει άλλους. Θα ήθελα όμως να δοκιμάσω τον Magifoam της AutoBrite και τον HoneyDew της Chemical Guys
Εικόνα
HKS short ram intake CP-E turbo inlet pipe Turbosmart dual port bov
Άβαταρ μέλους
Dodos    
2,0 Bar
2,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 5950
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2009 11:47
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 6 MPS

Re: Καθαριότητα και φροντίδα στο MPS6 μου

Δημοσίευσηαπό fidekas την Τετ Μαρ 13, 2013 10:05

Dodos έγραψε:Γρηγόρη, τα πλαστικά δοχεία αφρού που έχουν όλα τα πιεστικά μηχανήματα, δεν μπορούν να κάνουν αφρό. Ό,τι και να βάλεις μέσα στο δοχείο ακόμα και το πιο συμπυκνωμένο σαμπουάν, ακόμα και χωρίς αραίωση πάλι νερουλός θα βγει. Πρέπει το μπεκ του αφροποιητή να είναι μεταλλικό (από ορείχαλκο συγκεκριμένα) και να έχει βαλβίδα που ρυθμίζεις την εισροή αέρα στο μπουκάλι, καθότι αυτός είναι που αναμιγνύεται με το νερό και τον αφρό και δημιουργεί αυτό το αποτέλεσμα..Αναφέρομαι πάντα στους οικιακούς αφροποιητές. Οι επαγγελματικοί είναι άλλη κατηγορία.


δεν τα ειπα σωστω,εγω φταιω
λοιπον εχω επαγγελματικο αφροποιητη 80λτ ιταλικο αλλα η διαφορα με τους αφρους που χρησιμοποιω εως τωρα ειναι οτι κανουν προπλυση οπως λες και μετα θελει σφουγγαρι ενω οταν το παω σε ενα πληντυριο εδω στη γειτονια το πλακωνει στον αφρο μετα ξεβγαζει και ειναι λαμπικος....

ψαχνω για αφρο που να μην χρειαζεται χερι μετα,βεβαια αν εχει τη μπιχλα του αιωνα θα πρεπει να πεσει και σφουγγαρι αλλα στα ενδιαμεσα πλυσιματα ειναι ευκολια να μην χρειαζεται
απο που προμηθευεσαι της valet pro?
fidekas    
0,8 Bar
0,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: Τετ Σεπ 22, 2010 07:04
Τοποθεσία: Ν.ΦΙΛ/ΦΕΙΑ
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: rav4-punto mjt2

Re: Καθαριότητα και φροντίδα στο MPS6 μου

Δημοσίευσηαπό Dodos την Τετ Μαρ 13, 2013 10:36

Επαγγελματικό ε; Ωραίος ο Γρηγόρης... Από τα λίγα που ξέρω και έχω διαβάσει έχω μάθει τα εξής. Όλοι αυτοί οι αφροί είναι για πρόπλυση. Αν δεν βάλεις χέρι να τρίψεις η βρωμιά δεν φεύγει. Ο αφρός πρέπει να είναι wax safe και απλά να σου κάνει μια ΠΡΟπλυση, όχι πλύσιμο. Γιαυτο και αναφέρουν ότι έχουν ουδέτερο pH. Αν εσύ θες να βγάζεις βρωμιά με τον αφρό τότε κοίτα κάτι σε TFR (trafic film remover) που δεν θα είναι όμως wax safe. Είναι δηλαδή πιο καυστικός. Αφαιρεί τη βρωμιά αλλά αφαιρεί και την οποιαδήποτε προστασία πυ έχει το αμάξι από κεριά και αλοιφές. Νομίζω ότι o αφρός No Touch της Chemical Guys είναι αυτό που ψάχνεις. Ρώτα όμως και τον Πλάτωνα που φέρνει προϊόντα της Ghemigal Guys να σου πει στα σίγουρα.
Κανα-δυο ακόμα που ξέρω είναι της Autoglym Powermax3 και το Valet Pro Citrus pre wash το οποίο το δίνει σαν TFR αλλά επίσης το αναφέρει και σαν wax-safe οπότε δεν μπορώ να ξέρω για την αποτελεσματικότητά του.

Εγώ προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει τέτοια σαμπουάν και δεν ξέρω αν μπορούν να προσφέρουν στην πράξη αυτό που ψάχνεις. Εκτός από τα πλυσίματα που έκανα στον Πλάτωνα, όπου πραγματικά έφευγαν οι βρωμιές χωρίς να βάλει χέρι, σε όλα τα άλλα πλυντήρια που έπλενα κατά καιρούς το αμάξι, μετά την πρόπλυση, έπεφτε τρίψιμο για να φύγουν οι βρωμιές.

Valet Pro αγόρασα από το http://www.shinerama.co.uk Νομίζω όμως ότι έχει και εδώ http://www.swell.gr
Εικόνα
HKS short ram intake CP-E turbo inlet pipe Turbosmart dual port bov
Άβαταρ μέλους
Dodos    
2,0 Bar
2,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 5950
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2009 11:47
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 6 MPS

Re: Καθαριότητα και φροντίδα στο MPS6 μου

Δημοσίευσηαπό fidekas την Τετ Μαρ 13, 2013 10:59

αν ειναι να ταλαιπωρειται το χρωμα με τον αφρο ας μπει σφουγγαρι καλυτερα,ευχαριστω για τις πληροφοριες
προπλυση και χερι,τι να κανουμε....
αν ο no touch της CG ειναι οντως wax safe θα το δοκιμασω,το κακο ειναι οτι γεμιζω μια φορα τον αφροποιητη αλλα θελω 3-4 λιτρα αν το κανω 1\25
fidekas    
0,8 Bar
0,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: Τετ Σεπ 22, 2010 07:04
Τοποθεσία: Ν.ΦΙΛ/ΦΕΙΑ
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: rav4-punto mjt2

Νέα παραλαβή..

Δημοσίευσηαπό Dodos την Κυρ Μαρ 17, 2013 18:24

Αγοράστηκαν εχθές τα παρακάτω προϊόντα . Ενυδατικό ελαστικών ZAINO Z-16 και πηλός Bilt Hamber soft
IMG_1437.JPG

Περιμένω ακόμα κάποια από το Lupus-autopflege και θα ολοκληρωθεί η συλλογή μου για το detailing του αυτοκινήτου μου.

Πριν τα χρησιμοποιήσω όμως, χρειάζομαι ένα αυτοκίνητο smileycar για πειράματα ώστε να μάθω να τα δουλεύω σωστά.
Νάσοοοοοο έτοιμο το γκαράζ;;; 146fs96171 146fs96171 bad_boys
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Εικόνα
HKS short ram intake CP-E turbo inlet pipe Turbosmart dual port bov
Άβαταρ μέλους
Dodos    
2,0 Bar
2,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 5950
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2009 11:47
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 6 MPS

Re: Καθαριότητα και φροντίδα στο MPS6 μου

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Κυρ Μαρ 17, 2013 18:44

λεγε τετοια εσυ και να δεις τι κινητρο μου δινεις :haha:
παιρνε εσυ,παιρνε...εις βαρος σου θα βγουν titanic :lol: :lol:
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Φροντίδα Αυτοκινήτου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron