[ +/- ] [ Τώρα είναι Δευτ Μάιος 13, 2024 03:28 ]

TEIN SUPER STREET & EDFC ΓΙΑ NC

TEIN SUPER STREET & EDFC ΓΙΑ NC

Δημοσίευσηαπό GENERAL την Σάβ Μάιος 19, 2012 09:11

Εαν και δεν ειχα σκοπο να αλλαξω αναρτησεις μιας και οι μαμα αναρτησεις με τα ελατηρια της EIBACH PRO KIT για τα δικα μου χερια ηταν λουκουμι αλλα και γιατι δεν μπαινω για καποιους λογους (...που μαλλον αυτους τους λογους θα τους παραβω συντομα!!!) σε πιστα, μετα απο ενα τηλ ενος γνωστου εμαθα οτι πωλουνται αναρτησεις TEIN SS με το τρελλο μηχανηματακι EDFC!!!
Σαν πρωτη σκεψη ειπα οχι αλλα μετα που το ξανασκεφτηκα ειπα οτι ετσι και αλλιως θα χρειαστω αργα ή γρηγορα αναρτησεις οποτε ειναι μια καλη κινηση. Ολο το πακετο μου στοιχισε... 350ευρω(...ναι δεν λεω ψεμματα).Καινουργιες εχουν μαζι με το EDFC κανα 1500ευρω περιπου!!!
Αφου τις πηρα πηγα στον ΠΟΥΠΑΚΗ για να τις ελεγξουμε πρωτα σε τι κατασταση ειναι (...εξαιρετη!!!) και να τις τοποθετησουμε. Σημειωτεον φοραω ηδη αντιστρεπτικες απο RX8! Το απογευμα ηταν ετοιμες, φορεμενες και ρυθμισμενες και αφου πηγα να μου συνδεσουν και το EDFC ξεκινησα καποιες χαλαρες τσαρκες. Το υψος το ρυθμισαμε ακριβως εκει που ηταν και πριν. Ουτε πιο ψιλο ουτε πιο χαμηλο!!!
Εαν και οι γνωσεις μου σε στησιμο και γενικα αναρτηση ειναι σχεδον μηδενικες αυτο που ενιωσα ειναι τρελλη αλλαγη.
Καταρχην το EDFC ειναι ενα μηχανημα που μεσα απο την θεση του οδηγου μπορεις να ρυθμισεις την σκληροτητα των ελατηριων ξεχωριστα ανα αξονα χωρις καν να κουραστεις και μαλιστα σε 2 δευτερολεπτα. Εχει 16 σκαλες ρυθμισης..
Δοκιμασα διαφορες σκληροτητες.
Στο εντελως μαλακο (ρυθμιση 16 μπροστα και 16 πισω) το αμαξι ειναι πιο μαλακο και απο πριν!!! Μικρες ανωμαλιες που ουτε καν τις καταλαβαινεις. Πιο εντονες απλα της απορροφα πιο ανετα.
Στην μεση ανα αξονα παντα (8 μπροστα και 8 πισω) το αμαξι σκληρυνε αισθητα και σε συγκριση με το προηγουμενο σετ (μαμα αναρτησεις με EIBACH ελατηρια) λιγακι πιο σκληρο αλλα αποδεκτο. Το αμαξι σε αποτομες αλλαγες κατευθυνσης ηταν πολυ πιο υπακουο και πιο αμεσσο!!!
Η τελευταια ρυθμιση που εβαλα ειναι η πιο σκληρη (0 μπροστα και 0 πισω) οπου εκει στο αμαξι καταλαβαινεις τα παντα. Το τιμονι μεταμορφωνεται σε ξυραφι και οι αποτομες αλλαγες κατευθυνσης απλα μια σκεψη και ....εγινε!!! Δεν κοπαναει πολυ ή οσο περιμενα απο αυτα που ειχα ακουσει αλλα καμια σχεση με την μαλακη ή ακομα και με την μεσαια ρυθμιση!!!
Τελος εκανα και μια δοκιμη με σκληρη μπροστα(0 θεση) και μαλακη πισω (16 θεση) οπου μου ειπαν οτι ειναι η ιδανικη για drift!!! Εμεινα με ανοιχτο το στομα!!! Ο κωλος πεταγεται με το καλημερα αλλα πολυ ομορφα και προοδευτικα hellloooooo hellloooooo hellloooooo!!! Μια αναβαση Πεντελης που εκανα δεν ειχαν καμια σχεση σε συγκριση με τις μαμα αναρτησεις!!! Απιστευτο παιχνιδι και κατευθυντικοτητα!!!
Η εμπειρια μου σε στροφες ειναι μικρη σε σχεση με αλλους αλλα ενιωσα πιο ασφαλεια και πιο αμεσοτητα απο οτι πριν!!!


Οι τιμες του αμαξιου ειναι για μπροστα τροχους 294 κιλα και για πισω τροχους 273 κιλα ο καθενας. Μια αναλογια του 51,85% μπροστα και 48,15% πισω!!!
Οι τιμες καμπερ μπροστα ειναι -1,30 καστερ μπροστα +6,30 και συγλιση -1mm. Οι τιμες καμπερ πισω ειναι -2,30 και συγλιση 0mm. Πισω καστερ δεν εχουμε.


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΓΟΣ... ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ!!!
Άβαταρ μέλους
GENERAL    
0,4 Bar
0,4 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 23, 2009 21:27
Τοποθεσία: ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 44
Μοντέλο Αυτ.: Mazda MX-5 NC 1.8 High

Re: TEIN SUPER STREET & EDFC ΓΙΑ NC

Δημοσίευσηαπό speeddriver την Σάβ Μάιος 19, 2012 09:16

Καλά, μιλάμε για ολική μεταμόρφωση φίλε!!!!
Τις παρεμβάσεις σου τις βρίσκω πολύ σωστές και όμορφες. pontium toot
http://www.youtube.com/watch?v=dO9gpW6M ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=suFPrRF5 ... re=related

Μηδενί δίκην δικάσεις, πριν αμφοίν μύθον ακούσεις

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια
Άβαταρ μέλους
speeddriver    
2,0 Bar
2,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 6348
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 09:42
Τοποθεσία: Αριδαία - Πέλλας
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 57
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 6 1.8 T/C sedan (MKIII)

Re: TEIN SUPER STREET & EDFC ΓΙΑ NC

Δημοσίευσηαπό GiannhsAtenza την Σάβ Μάιος 19, 2012 09:52

Χαραλαμπε μας εχεις βαλει φωτιες τωρα!!!!!!
Πρεπει να ειναι τρενο πλεον το MX5 σου!!!!

Οταν πατησεις πιστα μην ξεχασεις να βγαλεις βιντεο!!!!!!
(αρκετα ενθαρυντικο οτι στην μαλακη ρυθμιση ηταν καλυτερα απο τα ελατηρια χαμηλωματος)
You know , who you choose to be around you , lets you know who you are.....
Άβαταρ μέλους
GiannhsAtenza    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 4370
Εγγραφή: Δευτ Ιουν 13, 2011 12:39
Τοποθεσία: Αθηνα-Bεροια
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 6 Mk3 TC SAP

Re: TEIN SUPER STREET & EDFC ΓΙΑ NC

Δημοσίευσηαπό GENERAL την Σάβ Μάιος 19, 2012 10:36

Εχω μπει και Καρτοδρομο αρκετες φορες αλλα και Μεγαρα οπου σε συγκρισει με πριν το αμαξι δεν εχει επαφη. Οτι θελεις το κανει. Θελεις drift....ανετα. Θελεις γραμμες...ευκολα!!! Απο τις καλυτερες αλλαγες που εχω κανει στο αμαξι ειναι!!!
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΓΟΣ... ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ!!!
Άβαταρ μέλους
GENERAL    
0,4 Bar
0,4 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 23, 2009 21:27
Τοποθεσία: ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 44
Μοντέλο Αυτ.: Mazda MX-5 NC 1.8 High

Re: TEIN SUPER STREET & EDFC ΓΙΑ NC

Δημοσίευσηαπό kalidor την Δευτ Μάιος 21, 2012 19:51

Να πω οτι εισαι ΤΥΧΕΡΟΣ και λιγα λεω...καλα μεταχειρισμενη ΤΕΙΝ με 350..???
Αριστη επιλογη και φανταζομαι το αμαξι ειναι τρενο αφου ρυθμιζει και καμπερ..και πολλα αλλα!!!
Άβαταρ μέλους
kalidor    
2,0 Bar
2,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 5350
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:37
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 43
Μοντέλο Αυτ.: Skoda Octavia 1.6 TDI

Re: TEIN SUPER STREET & EDFC ΓΙΑ NC

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Δευτ Μάιος 21, 2012 21:02

δεν υπαρχει η τιμη Χαρη! :o money kap πολυ τυχερος και πρωτος!!pontium
μιλαμε για ΤΗΝ ψαγμενη αναρτηση με ΤΟ απολυτο ρυθμιστικο για μια αναρτηση!

πραγματικα θα ηθελα να μπορουσα να με πηγαινες για στριψιμο να εβλεπεα τι μπορει αν κανει αυτη η αναρτηση!
ερωτηση μου τωρα...οταν πχ ρυθμισεις διαφορετικα,αυτο αυτοματα φαινεται κατευθειαν στο αυτοκινητο η δεν καταλαβαινεις την διαφορα τοσο?
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2


Επιστροφή στο Αναρτησεις-Φρενα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης