[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ Μαρ 29, 2024 05:00 ]

Προβλημα σασμαν σε 6 mps

Re: Προβλημα σασμαν σε 6 mps

Δημοσίευσηαπό Μιχαλης6 την Τετ Οκτ 25, 2017 13:24

καλησπερα σας.τοσα χρονια ειχα μια απορια για το κιβωτιο μας οταν ξεκινουσα να παω για δουλεια,ταξιδι και οτι τυχαινε.παντα τα πρωτα 5 λεπτα δυσανασχετουσα να βαλω την 2α περισσοτερο και λιγοτερο τις αλλες σαν βουτυρο.μολις ζεσταινοταν και το αμαξι αψογες.το ειχε το κιβωτιο μας αυτο που ειχα ρωτησει και σε συνεργειο της mazda.

τελος παντων σημερα διαβασα για το νεο type r αυτα και προσεξτε αυτα που εχω μαρκαρει.νομιζω ησυχασα εντελως mail

Στην απέναντι πλευρά του Ατλαντικού, αρκετοί κάτοχοι του νέου Honda Civic Type R, διαπίστωσαν πως το κιβώτιο του νέου τους αυτοκινήτου “γρατσουνάει” όταν γίνεται η αλλαγή της 1ης στην 2η ταχύτητα. Το πρόβλημα αυτό θα μπορούσε να δικαιολογηθεί σε ένα αυτοκίνητο που έχε διανύσει πολλά χιλιόμετρα, μιας και θα υπήρχε φθορά στον συμπλέκτη, στο συγχρονιζέ και στα γρανάζια του κιβωτίου, αλλά είναι αδικαιολόγητο για ένα ολοκαίνουργιο μοντέλο.

Η Honda δήλωσε πως έχει λάβει “έναν μικρό αριθμό καταγγελιών που σχετίζεται με το συγκεκριμένο θέμα και πως για την ώρα δεν έχει καμία ένδειξη πως αυτό οφείλεται σε κάποιο μηχανικό πρόβλημα στο κιβώτιο της. Συμπληρώνει πως σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί το φταίξιμο να είναι του οδηγού, ενώ αναγνωρίζει πως ίσως είναι πιθανό να υπάρχει “γρατσούνισμα” στο κιβώτιο, όταν το κιβώτιο είναι κρύο. Όπως αναφέρει:

Όταν ένα κιβώτιο είναι κρύο και δεν έχει ζεσταθεί πλήρως, τότε είναι φυσιολογικό σε πολλά χειροκίνητα κιβώτια, να υπάρχει “γρατσούνισμα” στην αλλαγή της 1ης στην 2η ταχύτητας. Το “γρατσούνισμα” αυτό σταματά όταν το κιβώτιο ζεσταθεί πλήρως.



Η εταιρία συμπληρώνει πως όποιος πελάτης της αντιμετωπίζει το συγκεκριμένο πρόβλημα, να επικοινωνήσει με κάποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της προκειμένου να γίνει καλύτερη διάγνωση του συγκεκριμένου προβλήματος.
Μιχαλης6    
-0.6 Bar
-0.6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τετ Δεκ 17, 2008 08:01
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 62
Μοντέλο Αυτ.: Μazda 6 MPS

Re: Προβλημα σασμαν σε 6 mps

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Τετ Οκτ 25, 2017 13:30

Μιχαλη καλησπερα!απο την πρωτη στιγμη που ειχα το αμαξι,παντα ιδιως τα πρωινα κι εγω με την 2α το ηξερα και την εβαζα οσο πιο στρωτα μπορουσα μη τυχον και ακουσω γρατζουνισμα!ειναι λογικο αν δεν εχει ζεσταθει το κιβωτιο με τις βαλβολινες του!

Απο αντιπροσωπεια σε συνεργειο το ιδιο ακριβως μου ειχαν πει και μενα για το κομπιασμα ιδιαιτερα σε αλλαγη απο 1η σε 2α!
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Προβλημα σασμαν σε 6 mps

Δημοσίευσηαπό andreas mps 6 την Παρ Νοέμ 24, 2017 17:44

σημερα που μιλησα και με τον φιλο μου τον νασο στο τηλεφωνο του το ειπα,να πληροφορησω και το φορουμ οτι αλλαξα σασμαν στις 160,000 χλμ σχεδον και μου κοστισε 2500 χιλιαρικακια.αιτιολογια?λενε παταω απο χαμηλα και το γραναζι εκτης δεν αντεχει την ροπη shotupi δεν παταω απο χαμηλα και ιδιως με μεγαλη ταχυτητα μεσα και αποδειξη για ολα αυτα ειναι οτι η τουρμπινα μου ειναι στα καλυτερα της,την κοιταξανε και ειναι μου ειπαν μια χαρα money
andreas mps 6    
0,3 Bar
0,3 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 360
Εγγραφή: Παρ Δεκ 06, 2013 11:38
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: mazda 6 mps-mazda xedos 24v

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Μετάδοση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron