[ +/- ] [ Τώρα είναι Δευτ Απρ 29, 2024 15:38 ]

immobiliser

immobiliser

Δημοσίευσηαπό giorgios1979 την Πέμ Ιαν 28, 2016 21:04

γνωριζει κανεις πως ρυθμιζει το immobiliser στο οχημα μας??σε 2 ηλεκτρολογους που πηγα μου ειπαν οτι γινεται μονο στην αντιπροσωπια!
Άβαταρ μέλους
giorgios1979    
-0,3 Bar
-0,3 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2015 20:13
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: RX8 + OCTAVIA

Re: immobiliser

Δημοσίευσηαπό Giannakis_Sindos την Πέμ Ιαν 28, 2016 21:33

giorgios1979 έγραψε:γνωριζει κανεις πως ρυθμιζει το immobiliser στο οχημα μας??σε 2 ηλεκτρολογους που πηγα μου ειπαν οτι γινεται μονο στην αντιπροσωπια!

Βασικα τι θελεις να κανείς. ??
Άβαταρ μέλους
Giannakis_Sindos    
0,4 Bar
0,4 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 473
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 11, 2010 19:13
Τοποθεσία: Συνδος-Θεσσαλονικη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 36
Μοντέλο Αυτ.: Μazda 6

Re: immobiliser

Δημοσίευσηαπό giorgios1979 την Πέμ Ιαν 28, 2016 21:52

Giannakis_Sindos έγραψε:
giorgios1979 έγραψε:γνωριζει κανεις πως ρυθμιζει το immobiliser στο οχημα μας??σε 2 ηλεκτρολογους που πηγα μου ειπαν οτι γινεται μονο στην αντιπροσωπια!

Βασικα τι θελεις να κανείς. ??

βασικα για το ρχ8 ηθελα να το βαλω το θεμα αλλα μπερδευτηκα! beer

αλλα πιστευω το ιδιο θα συμβαινει γενικα σε ολα τα οχηματα!
εχει ξερυθμιστει και δεν δουλευει το κοντρολακι!το κοντρολακι εχει ελεγχθει και ειναι κομπλε!δουλευει κανονικα!

ας μεταφερθει και το θεμα μου στην σωστη ενοτητα!ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
giorgios1979    
-0,3 Bar
-0,3 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2015 20:13
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: RX8 + OCTAVIA

Re: immobiliser

Δημοσίευσηαπό Dodos την Παρ Ιαν 29, 2016 11:08

Δεν υπάρχει mazda service κοντά σου για να πας να το φτιάξουν?
Εικόνα
HKS short ram intake CP-E turbo inlet pipe Turbosmart dual port bov
Άβαταρ μέλους
Dodos    
2,0 Bar
2,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 5950
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2009 11:47
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 6 MPS

Re: immobiliser

Δημοσίευσηαπό giorgios1979 την Παρ Ιαν 29, 2016 13:30

Dodos έγραψε:Δεν υπάρχει mazda service κοντά σου για να πας να το φτιάξουν?

το κοντρολακι το πηγα σε ηλεκτρονικο ελεγξε πρωτα απ'ολα αν δουλευει...και μετα μου ειπε βγαζει την συχνοτητα που θελουμε και ειναι κομπλε!απλως δεν ξερει να το προγραμματισει!
σημερα πηγα σε μαζντα σερβις(μεταμορφωση) να το ρυθμισει δοκιμασε 2-3 φορες αλλα τζιφος!με κανα 200αρι μου ειπε βγαζουμε αλλο! 146fs96171

περιεργο μου φαινεται!

ξαναπηγα στον ηλεκτρονικο το ξαναδοκιμασαμε και το κοντρολ δουλευει καλα!

hate-puppie hate-puppie hate-puppie hate-puppie hate-puppie hate-puppie hate-puppie hate-puppie

τι λετε?? toot
Άβαταρ μέλους
giorgios1979    
-0,3 Bar
-0,3 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2015 20:13
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: RX8 + OCTAVIA

Re: immobiliser

Δημοσίευσηαπό ghortat την Παρ Ιαν 29, 2016 14:10

giorgios1979 έγραψε:
Dodos έγραψε:Δεν υπάρχει mazda service κοντά σου για να πας να το φτιάξουν?

το κοντρολακι το πηγα σε ηλεκτρονικο ελεγξε πρωτα απ'ολα αν δουλευει...και μετα μου ειπε βγαζει την συχνοτητα που θελουμε και ειναι κομπλε!απλως δεν ξερει να το προγραμματισει!
σημερα πηγα σε μαζντα σερβις(μεταμορφωση) να το ρυθμισει δοκιμασε 2-3 φορες αλλα τζιφος!με κανα 200αρι μου ειπε βγαζουμε αλλο! 146fs96171

περιεργο μου φαινεται!

ξαναπηγα στον ηλεκτρονικο το ξαναδοκιμασαμε και το κοντρολ δουλευει καλα!

hate-puppie hate-puppie hate-puppie hate-puppie hate-puppie hate-puppie hate-puppie hate-puppie

τι λετε?? toot


Αν δουλεύει το ρημόουτ, όπως τέσταρε ο ηλεκτρονικός, τότε δοκίμασε να το επαναπρογραμματίσεις. Ψάξε στο γκούγκλ για το αυτοκίνητο σου κ ποιό τρανσμιτερ έχεις (μπορεί να υπάρχουν περισσότερα του ενος τσιπ), συνήθως απαιτεί συγκεκριμένη διαδικασία τύπου γύρισε το κλειδί στο ΟΝ , ανοιγόκλεισε την πόρτα, πάτα κάποιο πεντάλ κ πίεσε το κουμπί στο ρημοούτ χ φορές. Δηλαδή είτε με υπάρχον είτε με καινούριο θα χρειαστεί να μπεις σε συγκεκριμένο μόουντ προγραμματισμού. Το έχω κάνει επιτυχημένα σε yaris σε ρημόουτ που ψώνισα από εβαυ.
πχ κάτι τέτοιο

Εικόνα

EDIT: Συνεχίζοντας από το RX8 club όπου βρήκα την φωτό, η διαδικασία έχει ως εξής:
Step 1: Open driver side door and leave open.
Step 2: Lock and Unlock the drivers door using the power door lock switch on the door
Step 3: Insert key into the ignition.
Step 4: Turn Key to ON position and return to Lock (off) position. Do this 3 times within 10 seconds. LEAVE key in the ignition in Lock (off) position.
Step 5: Close and open the drivers door 3 times. Leave door open after this step
Step 6: ECU should respond by locking and unlocking the doors once.
Step 7: Press any button on remote #1 twice. ECU responds by locking and unlocking the car doors.
Step 8: Additional remotes, repeat Step 7 for up to 3 remotes total.
Step 9: Remove the key from the ignition and the ECU will respond a final time with a series (about 4) of door locks and unlocks. You're done!

Αν τα κάνεις όλα σωστά και δεν παίρνεις ανταπόκριση τότε κάτι δεν πάει καλά με το τσιπάκι του ρημόουτ κ ίσως να προμηθευτείς ένα καινούριο από το εβαυ φθηνά και να το προγραμματίσεις. Παίρνεις και ένα άκοπο κλειδάκι κ στο αντιγράφει κλειδαράς δεν είναι τίποτα.
Εικόνα
ghortat    
0,4 Bar
0,4 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 15, 2014 14:05
Τοποθεσία: Moschato
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 42
Μοντέλο Αυτ.: CX-7 2009 Grand Touring SR

Re: immobiliser

Δημοσίευσηαπό giorgios1979 την Παρ Ιαν 29, 2016 18:41

ghortat έγραψε:
giorgios1979 έγραψε:
Dodos έγραψε:Δεν υπάρχει mazda service κοντά σου για να πας να το φτιάξουν?

το κοντρολακι το πηγα σε ηλεκτρονικο ελεγξε πρωτα απ'ολα αν δουλευει...και μετα μου ειπε βγαζει την συχνοτητα που θελουμε και ειναι κομπλε!απλως δεν ξερει να το προγραμματισει!
σημερα πηγα σε μαζντα σερβις(μεταμορφωση) να το ρυθμισει δοκιμασε 2-3 φορες αλλα τζιφος!με κανα 200αρι μου ειπε βγαζουμε αλλο! 146fs96171

περιεργο μου φαινεται!

ξαναπηγα στον ηλεκτρονικο το ξαναδοκιμασαμε και το κοντρολ δουλευει καλα!

hate-puppie hate-puppie hate-puppie hate-puppie hate-puppie hate-puppie hate-puppie hate-puppie

τι λετε?? toot


Αν δουλεύει το ρημόουτ, όπως τέσταρε ο ηλεκτρονικός, τότε δοκίμασε να το επαναπρογραμματίσεις. Ψάξε στο γκούγκλ για το αυτοκίνητο σου κ ποιό τρανσμιτερ έχεις (μπορεί να υπάρχουν περισσότερα του ενος τσιπ), συνήθως απαιτεί συγκεκριμένη διαδικασία τύπου γύρισε το κλειδί στο ΟΝ , ανοιγόκλεισε την πόρτα, πάτα κάποιο πεντάλ κ πίεσε το κουμπί στο ρημοούτ χ φορές. Δηλαδή είτε με υπάρχον είτε με καινούριο θα χρειαστεί να μπεις σε συγκεκριμένο μόουντ προγραμματισμού. Το έχω κάνει επιτυχημένα σε yaris σε ρημόουτ που ψώνισα από εβαυ.
πχ κάτι τέτοιο

Εικόνα

EDIT: Συνεχίζοντας από το RX8 club όπου βρήκα την φωτό, η διαδικασία έχει ως εξής:
Step 1: Open driver side door and leave open.
Step 2: Lock and Unlock the drivers door using the power door lock switch on the door
Step 3: Insert key into the ignition.
Step 4: Turn Key to ON position and return to Lock (off) position. Do this 3 times within 10 seconds. LEAVE key in the ignition in Lock (off) position.
Step 5: Close and open the drivers door 3 times. Leave door open after this step
Step 6: ECU should respond by locking and unlocking the doors once.
Step 7: Press any button on remote #1 twice. ECU responds by locking and unlocking the car doors.
Step 8: Additional remotes, repeat Step 7 for up to 3 remotes total.
Step 9: Remove the key from the ignition and the ECU will respond a final time with a series (about 4) of door locks and unlocks. You're done!

Αν τα κάνεις όλα σωστά και δεν παίρνεις ανταπόκριση τότε κάτι δεν πάει καλά με το τσιπάκι του ρημόουτ κ ίσως να προμηθευτείς ένα καινούριο από το εβαυ φθηνά και να το προγραμματίσεις. Παίρνεις και ένα άκοπο κλειδάκι κ στο αντιγράφει κλειδαράς δεν είναι τίποτα.


θα το δοκιμασω και μονος μου να δω!
απ'οτι ειδα περιπου την ιδια διαδικασια ακολουθηθηκε και στην αντιπροσωπια χωρις να ειμαι απολυτως συγουρος!

αν σου ηταν ευκολο να μου δειξεις και την σελιδα με κοντρολακι που χρειαζομαι απο ebay μιας και ζοριζομαι και δεν εχω ασχοληθει με ebay οποτε μπορεις, θα σου ημουν υποχρεος!

θα σου στειλω και κανα πιτογυρο το βραδυ για το ευχαριστω! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
giorgios1979    
-0,3 Bar
-0,3 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2015 20:13
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: RX8 + OCTAVIA

Re: immobiliser

Δημοσίευσηαπό ghortat την Παρ Ιαν 29, 2016 19:42

giorgios1979 έγραψε:θα το δοκιμασω και μονος μου να δω!
απ'οτι ειδα περιπου την ιδια διαδικασια ακολουθηθηκε και στην αντιπροσωπια χωρις να ειμαι απολυτως συγουρος!

αν σου ηταν ευκολο να μου δειξεις και την σελιδα με κοντρολακι που χρειαζομαι απο ebay μιας και ζοριζομαι και δεν εχω ασχοληθει με ebay οποτε μπορεις, θα σου ημουν υποχρεος!

θα σου στειλω και κανα πιτογυρο το βραδυ για το ευχαριστω! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω το αμάξι σου (μοντέλο κλπ) ούτε τι τρανσπόντερ έχει το ρημόουτ σου πχ Visteon 41848 ή Visteon 41805
Δοκίμασε πριν αγοράσεις το οτιδήποτε να διαβάσεις το παρακάτω νήμα, όλα τα ποστς
how-program-keyless-remote-remote
και δοκίμασε τη διαδικασία που σου περιέγραψα. Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να μην επιλύεται είναι να απαιτείται 1 τουλάχιστον λειτουργικό ρημόουτ οπότε στην περίπτωσή σου να μην δουλέψει. Στο λινκ που σου έδωσα κάποιοι προσπάθησαν να σετάρουν το αρχικό τηλεκοντρόλ αφού δεν μπορούσαν να το προγραμματίσουν. Τσέκαρέ τα όλα αυτά και εδώ είμαστε...

Κώδικας: Επιλογή όλων
ok i had this problem, open the remote and look at the back next to the battery and theres a plus and minus well push those down and hit the panic button that worked for me its on one of the rx8 workbooks its really small ill try to find the scan for you

Κώδικας: Επιλογή όλων
go here http://foxed.ca/rx7manual/2003mazdarx8/ its the workshop manual u have to set the battery by pressing the +B on the back of the remote
Εικόνα
ghortat    
0,4 Bar
0,4 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 15, 2014 14:05
Τοποθεσία: Moschato
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 42
Μοντέλο Αυτ.: CX-7 2009 Grand Touring SR

Re: immobiliser

Δημοσίευσηαπό giorgios1979 την Παρ Ιαν 29, 2016 21:51

το οχημα ειναι ρχ-8 του 2005 και το κοντρολακι ειναι το Visteon 42844
Άβαταρ μέλους
giorgios1979    
-0,3 Bar
-0,3 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2015 20:13
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: RX8 + OCTAVIA


Επιστροφή στο Εσωτερικη Εμφανιση-Ήχος-Ηλεκτρολογικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron