[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ Απρ 18, 2024 16:29 ]

Custom πλαινα για NC

Custom πλαινα για NC

Δημοσίευσηαπό GENERAL την Δευτ Φεβ 25, 2013 20:20

Μιας και η κριση μας εχει τσακισει και εχω (GENERAL MOTOSPORTS) να κανω κατι στον ΣΤΡΑΤΗΓΟ πολυ καιρο, μετα απο καποιες φωτο που ειδα στο διαδικτυο μπηκα στην μπριζα και αποφασισα να προσπαθησω με την αμέριστη και πολυ ουσιαστικη βοηθεια ενος φιλου του Αντωνη (SALDALE SOLUTIONS) να φτιαξω μονος μου και να τοποθετησω πλαινα απο PVC foam!!! Ενα υλικο αρκετα στιβαρο και σχετικα ελαφρύ με αρκετη ελαστικοτητα ομως!!!

Αφου εκατσα μονος μου και σκεφτηκα τι θελω να κανω, πηρα μέτρο, χαρτι και μολυβι και σχεδιασα σε χαρτονι τι ακριβως θελω. Με πολλες αλλαγες και μπολικο κοψε ραψε εφτιαξα το πατρον.

Υστερα εψαξα σε ολα τα μαγαζια της Αττικης αλλα και αρκετα εκτος Αττικης για να βρω αυτο το υλικο αλλα σε μαυρο χρωμα και παχους τουλαχιτον 5mm εως 8mm!!!Δυστυχως δεν ημουν τυχερος οποτε προχωρησα σε αγορα ιδιου υλικου αλλα σε λευκο με την προυποθεση να το βαψω.

Με πολυ υπομονη και κοπο (...τα 8mm κόβονται πολυ δυσκολα!) με την χρηση ενος κοπιδιου εκοψα το σχεδιο που πρωτα ειχα φτιαξει πανω στο υλικο με μαρκαδορο.

Αφου τελειωσα και τα δυο μιλησα με τον Αντωνη για την ιδεα που εχω και το τι θελω να κανω ωστε με την τεραστια γνωση και εμπειρια του αλλα και το πληρη "συνεργειο" του να δουμε πως θα το στηριξουμε και που.

Καταληξαμε στο οτι θα πρεπει να βγουν τα πλαινα και με μεταλλικες βασες που θα αργοτερα θα τις λυγισουμε θα τις βιδωσουμε στο κατω μερος των μαμα πλαινων μου και στο υλικο που εφτιαξα!!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Τα υλικα που χρησιμοποιησαμε ειναι μεταλλικες βασεις, βιδες 16mm και 12mm με ροδελες και αντιστοιχα παξιμαδια, μαρκαδορο για σημαδεμα για το που θα γινουν οι τρυπες, 2 μπουκαλια μαυρο ακρυλικο χρωμα, τρυπανι, ηλεκτρικο κατσαβιδι και dremel για το κοψιμο καποιων εσοχων ωστε να μπαινει ο γρυλος ανετα και μπρος και πισω.

Εικόνα


Αφου βγηκαν τα πλαινα σημαδέψαμε που θα γινουν οι τρυπες στα πλαινα ωστε οσο γινονται να φαινονται λιγοτερο και ξεκινησαμε την "εγχειρηση".

Εικόνα


Βιδωσαμε τις βασεις εσωτερικα και οι βιδες με κατευθυνση απο εξω προς τα μεσα αφου πρωτα τις βαψαμε μαυρες.

Εικόνα


Με τις βασεις βιδωμενες πια τοποθετησαμε το υλικο και σημαδεψαμε τις αναλογες τρυπες που θα στηριχθουν και τρυπησαμε.

Εικόνα

Εικόνα



Αφου τελειωσε και αυτο το βημα βαψαμε σε εξωτερικο χωρο με το χρωμα το υλικο μας 2 χερια και απο τις 2 μεριες.

Εικόνα

Καναμε μια πατατα και ξεχασαμε να κοψουμε τα απαραιτητα ανοιγματα για την θεση του γρυλου πριν βαψουμε το υλικο οποτε κοψαμε και περασαμε ενα χερι μαυρο σπρευ στα σημεια που πρεπει. Στο δευτερο πλαινο δεν καναμε το ιδιο λαθος και πρωτα κοψαμε και μετα βαψαμε (...εκει εκανα μια παπαρια και εκανε νερα το χρωμα σε 2 σημεια :punish:).

Εικόνα


Το τοποθετησαμε μια προχειρα απανω αφου στεγνωσε καλα το χρωμα να δουμε πως φαινετε και εαν καθετε σωστα και καλα. Δυστυχως δεν εχουν βαφτει ολες οι βιδες διοτι πρεπει να γινει με πινελο σε καποια σημεια και μερικες με χρωμα ιδιο με το αυτοκινητο μου (...θα γινει στις επομενες μερες).

Εικόνα


Αφου πηγαν ολα καλα ταυτοχρονα ειχαμε βγαλει και το αλλο πλαινο και καναμε τα ιδια βηματα.

Εικόνα


Στο τελος βαλαμε και αλφαδι ωστε να το κανουμε οσο ποιο ισιο και παραλληλο ως προς το εδαφος γινετε.

Εικόνα




Ενα προχειρο αποτελεσμα μιας και ειχε βραδιασει ειναι αυτο που δυστυχως οι φωτο το αδικουν.

Εικόνα



Απο κοντα νομιζω ειναι πολυ καλυτερο.


Μας πηρε περιπου απο της 3ωρα μεχρι της 9ωρα μιας και πηγαιναμε σιγα σιγα και βημα βημα χωρις να εχουμε κανενα μπουσουλα ή οποιαδηποτε αλλη βοηθεια!

Στο δρομο αυτο που με ενδιεφερε ειναι να μην "ξεκολλησει" κατι απο τον αερα και μεχρι τα 140χλμ/ωρα που επιασα σε ενα σημειο αυτα ηταν ακλονητα. Λιγο προσοχη θελει στο μπες-βγες για να μην τα χτυπησεις με τα ποδια αλλα και στο παρκαρισμα για να μην ακουμπησουν σε κανενα πεζοδρομιο.

Σαν χαμηλωμα ειναι στα ιδια επιπεδα με το κατω μερος του σασι και οπτικα δειχνει (...γνωμη μου φυσικα!) οτι εχει χαμηλωσει λιγο αλλα και σαν συνεχεια του μπροστα σποιλερ.

Το εαν θα το κρατησω ή οχι θα δειξει αλλα μεχρι στιγμης μου αρεσει καπως.

Το ολο κοστος αγορα υλικου, βιδες και παξιμαδια, χρωματα και... καφες καπουτσινο περιπου 85 ευρω!
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΓΟΣ... ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ!!!
Άβαταρ μέλους
GENERAL    
0,4 Bar
0,4 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 23, 2009 21:27
Τοποθεσία: ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 44
Μοντέλο Αυτ.: Mazda MX-5 NC 1.8 High

Re: Custom πλαινα για NC

Δημοσίευσηαπό antreas3 την Δευτ Φεβ 25, 2013 21:22

:shock1: :bow: τυφλα να χουν οι μαστορες.γεισστα χερια σου :bow:
MAZDASPEED4EVER
Άβαταρ μέλους
antreas3    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 4435
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 11, 2008 21:08
Τοποθεσία: argiroupolis
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: mazda 3 1.6

Re: Custom πλαινα για NC

Δημοσίευσηαπό GENERAL την Τρί Φεβ 26, 2013 06:28

Εχει αρκετες ατελειες λογω απειρίας αλλα για κατι δικο μου που το εφτιαξα μονος μου νομιζω εχει βγει καλο!!! smileycar
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΓΟΣ... ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ!!!
Άβαταρ μέλους
GENERAL    
0,4 Bar
0,4 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 23, 2009 21:27
Τοποθεσία: ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 44
Μοντέλο Αυτ.: Mazda MX-5 NC 1.8 High

Re: Custom πλαινα για NC

Δημοσίευσηαπό GiannhsAtenza την Τρί Φεβ 26, 2013 07:24

τρελενομαι για DIY .....!
μπραβο Χαρη.....!
θελουμε φωτο και την μερα....!
You know , who you choose to be around you , lets you know who you are.....
Άβαταρ μέλους
GiannhsAtenza    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 4370
Εγγραφή: Δευτ Ιουν 13, 2011 12:39
Τοποθεσία: Αθηνα-Bεροια
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 6 Mk3 TC SAP

Re: Custom πλαινα για NC

Δημοσίευσηαπό GENERAL την Τρί Φεβ 26, 2013 15:19

Εχω ανεβασει στην παρουσιαση μου μετα απο πλυσμο στον Πλατωνα. Για ριξε μια ματια και πες μου... yiiiio yiiiio
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΓΟΣ... ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ!!!
Άβαταρ μέλους
GENERAL    
0,4 Bar
0,4 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 23, 2009 21:27
Τοποθεσία: ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 44
Μοντέλο Αυτ.: Mazda MX-5 NC 1.8 High

Re: Custom πλαινα για NC

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Τρί Φεβ 26, 2013 16:32

βρε συ Χαρη μου,δεν εχω λογια!ΜΠΡΑΒΟ σου αγοραρε!!! :bow: :bow: :bow: και μπραβο φυσικα και στον φιλο που σε βοηθησε!! :bow:
φιλαραρακο μου,μου αρεσει πολυ το πλαινο αυτο!! loveshower

αν ειναι ετσι βρε παιδια,να σου δειξω αυτο το διαολεμενο πραγμα να κανουμε κατι αντιστοιχο δηλαδη??? ligmel ligmel

:arrow: viewtopic.php?f=126&t=1560&st=0&sk=t&sd=a&start=75
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Custom πλαινα για NC

Δημοσίευσηαπό GENERAL την Τρί Φεβ 26, 2013 16:41

Παρε με ητηλ διοτι εχω ιδεα αλλα δεν ξερω εαν γινετε!!!
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΓΟΣ... ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ!!!
Άβαταρ μέλους
GENERAL    
0,4 Bar
0,4 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 23, 2009 21:27
Τοποθεσία: ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 44
Μοντέλο Αυτ.: Mazda MX-5 NC 1.8 High

Re: Custom πλαινα για NC

Δημοσίευσηαπό spyrtos την Τρί Φεβ 26, 2013 19:34

πολυ ωραιο το αποτελεσμα!θελω να φτιαξω και εγω κατι παρομιο!απο που πειρες το pvc 8mm αν επιτρεπετε?
Άβαταρ μέλους
spyrtos    
1,6 Bar
1,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1696
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 21:23
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 34
Μοντέλο Αυτ.: mazda 6 mk2 1.8

Re: Custom πλαινα για NC

Δημοσίευσηαπό GENERAL την Τρί Φεβ 26, 2013 19:37

Στην Αθηνα εχει διαφορα μαγαζια. Εαν βαλεις στο Google PVC foam θα σου βγαλει διαφορα μαγαζια!!! Ετσι εψαξα και εγω!!! Εχει σε διαφορα παχη!!!
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΓΟΣ... ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ!!!
Άβαταρ μέλους
GENERAL    
0,4 Bar
0,4 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 23, 2009 21:27
Τοποθεσία: ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 44
Μοντέλο Αυτ.: Mazda MX-5 NC 1.8 High

Re: Custom πλαινα για NC

Δημοσίευσηαπό spyrtos την Τρί Φεβ 26, 2013 21:19

σε ευχαριστω χαρη!
Άβαταρ μέλους
spyrtos    
1,6 Bar
1,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1696
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 21:23
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 34
Μοντέλο Αυτ.: mazda 6 mk2 1.8


Επιστροφή στο Εξωτερικη Εμφανιση-Ηλεκτρολογικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης