[ +/- ] [ Τώρα είναι Δευτ Απρ 29, 2024 03:01 ]

Λιωμένα πίσω φανάρια του stop...

Λιωμένα πίσω φανάρια του stop...

Δημοσίευσηαπό Dnm την Σάβ Φεβ 29, 2020 13:21

Καλησπέρα,

Κοίταξα πρόσφατα το πίσω φανάρια του Stop στο 3αρι μου (hatch 1.4 του 2008) και παρατήρησα ότι τα πίσω φανάρια του stop έχουν λιώσει…. Το δεξί μάλιστα έχει κάνει τρύπα και δείχνει άσπρο….

Ρώτησα στον Καρβούνη τι μπορεί να συμβαίνει και άκρη δεν έβγαλα… Στα τηλέφωνα πάλι που πήρε άλλα συνεργεία, του απάντησαν ότι πρώτη φορά το αντιμετωπίζουν….

Από έρευνα που ένα στο Internet βρήκα ότι κατά πάσα πιθανότητα ευθύνεται το ντουί….

https://www.gdlauto.com.au/why-mazda-3-tail-lights-melt/

Έχει κανείς αντίστοιχο πρόβλημα;
Dnm    
-0,9 Bar
-0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 21:03
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: Mazda3

Re: Λιωμένα πίσω φανάρια του stop...

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Σάβ Φεβ 29, 2020 15:37

καλησπέρα!!!δεν είχες ποτέ πρόβλημα και τώρα ξαφνικά σου συνέβη?
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Λιωμένα πίσω φανάρια του stop...

Δημοσίευσηαπό Dnm την Σάβ Φεβ 29, 2020 17:28

Δεν είχα παρατηρήσει κάτι... Το πίσω δεξιά είναι after market και το είδα να θαμπώνει και θεώρησα ότι φταίει το φανάρι... Κοίταξα μετά προσεκτικά και το δεξί που είναι γνήσιο και παρατήρησα ότι και αυτό έχει εμφανή σημάδια αλλοίωσης από υπερθέρμανση.
Μόλις τα άνοιξα, παρατήρησα ότι οι λάμπες και στα δύο φανάρια είχαν καμένο πλαστικό επάνω τους σαν να υπερθερμαίνονται και να μην αντέχει το πλαστικό την θερμοκρασία που αναπτύσσουν οι λαμπτήρες….
Dnm    
-0,9 Bar
-0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 21:03
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: Mazda3

Re: Λιωμένα πίσω φανάρια του stop...

Δημοσίευσηαπό Mparmpanikos την Σάβ Φεβ 29, 2020 18:05

Υπαρχει μια περιπ shake τωση να κολησε καποτε ο διακοπτης του φρενου κλειστος,και να αναβαν τα στοπ συνεχως επι ωρες. Αυτο δικαιολογει την κατασταση.
Το να φταιει το ντουι ειναι σπανιωτατο, ποσο μαλλον και τα δυο ντουι...
Ακομη μηπως κανα πατακι τραβηχτηκε πολυ μπροστα και πιεζε λιγο το φρενο, το οποιο ισα να το ακουμπας αναβειτα στοπ. Σκεψου να πας Θεσ/νικη με τα στοπ αναμενα... shake
ΕικόναΕικόνα

Uploaded with ImageShack.us
Mparmpanikos    
1,6 Bar
1,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 2104
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 19:22
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 77
Μοντέλο Αυτ.: Μazda 6 σενταν 1,8 ασημι

Re: Λιωμένα πίσω φανάρια του stop...

Δημοσίευσηαπό Dnm την Σάβ Φεβ 29, 2020 18:11

Στο link που παράθεσα πιο πάνω, αναγράφει ότι είναι ελλαττωματικά τα socket και για αυτό το αναφέρω... Το αυτοκίνητο κάνει το 90% των διαδρομών του σε αυτοκινητόδρομο, τα φρένα και δεν δουλεύουν σχεδόν καθόλου... Έχω 190.000 και έχω αλλάξει μόνο μία φορά τακάκια....

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Dnm    
-0,9 Bar
-0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 21:03
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: Mazda3

Re: Λιωμένα πίσω φανάρια του stop...

Δημοσίευσηαπό Mparmpanikos την Κυρ Μαρ 01, 2020 22:37

Φιλε μου, δεν εχω σκοπο να διαφωνησω μαζι σου, ισως ειναι ελαττωματικα τα ντουι σου. Απλα δεν εχουμε ξανακουσει κατι παρομοιο, γιατι μ ενα εως πεντε λεπτα που αναβουν τα στοπ, δεν γινονται ετσι, επειδη στην συνεχεια σβηνουν και ψυχονται.
Αυτος ειναι κι ο λογος που ψαχνεσαι...
Στη θεση σου, απ τον διακοπτη του φρενου θα επαιρνα μ ενα καλωδιακι και θα αναβα ενα λεντακι καπου μπροστα μου να βλεπω ποτε και ποση ωρα αναβουν τα στοπ μου κι αν ειναι παντα με εντολη.
Και με την ευκαιρια, μηπως σε καμμια επισκευη εχουν βαλει αναποδα τα στοπ με τα πορειας και το βραδυ πας με στοπ αντι για πορειας ??
ΕικόναΕικόνα

Uploaded with ImageShack.us
Mparmpanikos    
1,6 Bar
1,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 2104
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 19:22
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 77
Μοντέλο Αυτ.: Μazda 6 σενταν 1,8 ασημι

Re: Λιωμένα πίσω φανάρια του stop...

Δημοσίευσηαπό Dnm την Δευτ Μαρ 02, 2020 09:37

Mparmpanikos έγραψε:Φιλε μου, δεν εχω σκοπο να διαφωνησω μαζι σου, ισως ειναι ελαττωματικα τα ντουι σου. Απλα δεν εχουμε ξανακουσει κατι παρομοιο, γιατι μ ενα εως πεντε λεπτα που αναβουν τα στοπ, δεν γινονται ετσι, επειδη στην συνεχεια σβηνουν και ψυχονται.
Αυτος ειναι κι ο λογος που ψαχνεσαι...
Στη θεση σου, απ τον διακοπτη του φρενου θα επαιρνα μ ενα καλωδιακι και θα αναβα ενα λεντακι καπου μπροστα μου να βλεπω ποτε και ποση ωρα αναβουν τα στοπ μου κι αν ειναι παντα με εντολη.
Και με την ευκαιρια, μηπως σε καμμια επισκευη εχουν βαλει αναποδα τα στοπ με τα πορειας και το βραδυ πας με στοπ αντι για πορειας ??


Πρός θεού... Όλες οι διαφωνίες εδώ μέσα καλοπροαίρετες είναι και έχουν σκοπό να βοηθήσουν... Άλλωστε σέβομαι τον χρόνο που αφιερώνει κάποιος για να βοηθήσει στο πρόβλημα μου.... Το τελευταίο θέμα που αναφέρεις δεν το έχω τσεκάρει (ανάποδα τα πορείας με τα στοπ).... Θα το τσεκάρω και θα επανέλθω προς ενημέρωση...
Dnm    
-0,9 Bar
-0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 21:03
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: Mazda3


Επιστροφή στο Hatchback

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης