[ +/- ] [ Τώρα είναι Τετ Μάιος 15, 2024 22:29 ]

καιει λαδια

καιει λαδια

Δημοσίευσηαπό Perfumehunter την Τρί Ιούλ 28, 2009 15:12

Καλημερα!
Εχω το Μazda 3 το Pure (2000cc). Περσυ το καλοκαιρι εκανε ο αντρας μου σερβις, αλλαξαν λαδια κλπ.Εκανα απο τοτε γυρω στα 10.000 χλμ, και χθες που πηγα στο βενζιναδικο και ελεγξανε τα λαδια ο δεικτης ηταν πιο κατω απο το minimum αλλα τα λαδια δεν ηταν καμμενα.Ειναι φυσικο να καιει τοσο λαδι στα 10.000χλμ?
Σε μερικους που το ειπα τους φανηκε παραξενο.Για πειτε μου γιατι δεν εχω ιδεα.

Ευχαριστω

Εμμα
"If you're going through hell...keep going!"
Winston Churchill
Άβαταρ μέλους
Perfumehunter    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 4072
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 07:02
Γένος: Θηλυκό
Ηλικία: 62
Μοντέλο Αυτ.: RX8-Mazda 3

Re: καιει λαδια

Δημοσίευσηαπό Kostas1 την Τρί Ιούλ 28, 2009 15:22

Εμμα εαν καταλαβαινω καλα εχεις θεμα..........μιλαμε για 2 λιτρα λαδι.......???????

Δεν δικαιολογηται τοσο μεγαλη ποσοτητα λαδιου σε τοσα χλμ ειδικα σε ιαπωνικο μοτερ!!!!!!!

Ουτε σε μοτερ του ομιλου vw τουρμπο δεν εχεις τοση καταναλωση λαδιου!!!!

Ασ μας πουν και οι κατοχοι ιδιου μοτερ αλλα νομιζω οτι εχεις προβλημα........

Εκτος βεβαια και εαν εχει γινει κατι αλλο ετσι.........
WWW GKC GR+WWW SCODA GR+WWW ADSL GR

ΚIA CEED I.4+Subaru Forester 2.5XT VQ= Τα καμαρια μου!!!!
Άβαταρ μέλους
Kostas1    
0,9 Bar
0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 980
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2008 19:03
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Ηλικία: 54
Μοντέλο Αυτ.: Kia ceed 1.4 Passion

Re: καιει λαδια

Δημοσίευσηαπό Perfumehunter την Τρί Ιούλ 28, 2009 15:26

Kostas1 έγραψε:Εμμα εαν καταλαβαινω καλα εχεις θεμα..........μιλαμε για 2 λιτρα λαδι.......???????

Δεν δικαιολογηται τοσο μεγαλη ποσοτητα λαδιου σε τοσα χλμ ειδικα σε ιαπωνικο μοτερ!!!!!!!

Ουτε σε μοτερ του ομιλου vw τουρμπο δεν εχεις τοση καταναλωση λαδιου!!!!

Ασ μας πουν και οι κατοχοι ιδιου μοτερ αλλα νομιζω οτι εχεις προβλημα........

Εκτος βεβαια και εαν εχει γινει κατι αλλο ετσι.........


Τι αλλο μπορει να εχει γινει δηλαδη?! :?
Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι 4-5 μηνες πριν το επιπεδο του λαδιου ηταν τουλαχιστον το διπλο απο αυτο που ηταν χθες...δεν καταλαβαινω.
"If you're going through hell...keep going!"
Winston Churchill
Άβαταρ μέλους
Perfumehunter    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 4072
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 07:02
Γένος: Θηλυκό
Ηλικία: 62
Μοντέλο Αυτ.: RX8-Mazda 3

Re: καιει λαδια

Δημοσίευσηαπό Kostas1 την Τρί Ιούλ 28, 2009 15:30

Perfumehunter έγραψε:
Kostas1 έγραψε:Εμμα εαν καταλαβαινω καλα εχεις θεμα..........μιλαμε για 2 λιτρα λαδι.......???????

Δεν δικαιολογηται τοσο μεγαλη ποσοτητα λαδιου σε τοσα χλμ ειδικα σε ιαπωνικο μοτερ!!!!!!!

Ουτε σε μοτερ του ομιλου vw τουρμπο δεν εχεις τοση καταναλωση λαδιου!!!!

Ασ μας πουν και οι κατοχοι ιδιου μοτερ αλλα νομιζω οτι εχεις προβλημα........

Εκτος βεβαια και εαν εχει γινει κατι αλλο ετσι.........


Τι αλλο μπορει να εχει γινει δηλαδη?! :?
Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι 4-5 μηνες πριν το επιπεδο του λαδιου ηταν τουλαχιστον το διπλο απο αυτο που ηταν χθες...δεν καταλαβαινω.



........Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι 4-5 μηνες πριν το επιπεδο του λαδιου ηταν τουλαχιστον το διπλο απο αυτο που ηταν χθες.........

Αυτο δεν το ειχες γραψει παραπανω και υπεθεσα μηπως δεν ειχαν βαλει την σωστη ποσοτητσ λαδιου(εχει συμβη ναι......).

Να υποθεσω και παλι οτι δεν χανεις απο καπου λαδια.........δεν βλεπεις δλδ σημαδια απο λαδια
εκει που παρκαρεις το αμαξι ετσ........???
WWW GKC GR+WWW SCODA GR+WWW ADSL GR

ΚIA CEED I.4+Subaru Forester 2.5XT VQ= Τα καμαρια μου!!!!
Άβαταρ μέλους
Kostas1    
0,9 Bar
0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 980
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2008 19:03
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Ηλικία: 54
Μοντέλο Αυτ.: Kia ceed 1.4 Passion

Re: καιει λαδια

Δημοσίευσηαπό Perfumehunter την Τρί Ιούλ 28, 2009 15:41

[/quote]........Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι 4-5 μηνες πριν το επιπεδο του λαδιου ηταν τουλαχιστον το διπλο απο αυτο που ηταν χθες.........

Αυτο δεν το ειχες γραψει παραπανω και υπεθεσα μηπως δεν ειχαν βαλει την σωστη ποσοτητσ λαδιου(εχει συμβη ναι......).

Να υποθεσω και παλι οτι δεν χανεις απο καπου λαδια.........δεν βλεπεις δλδ σημαδια απο λαδια
εκει που παρκαρεις το αμαξι ετσ........???[/quote]

Οχι, δεν εχω δει λαδια ποτε απο κατω.Το στο καλο?
Ο τυπος στο βενζιναδικο μου ειχε κανει ομως τοτε την πλακα και μου ελεγε οτι επρεπε να αλλαξω λαδια (πριν 4-5 μηνες).Τα κοιταω τα λαδια και ηταν μια χαρα στο χρωμα και παιρνω τηλεφωνο το συνεργειο που το παω και μου λεει ο μηχανικος "μην τον ακους, δεν χρειαζεται τιποτα" και ετσι εφυγα.Αυτην την φορα ομως ηταν το επιπεδο των λαδιων πολυ χαμηλο και ετσι τον αφησα και μου τα αλλαξε.Ισως επρεπε απλα να προσθεσω, αλλα μου κανει εντυπωση η ποσοτητα που εκαψε σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα.Ενταξει δεν οδηγω και πολυ ηρεμα αλλα σιγουρα σε σχεση με τους περισσοτερους εδω θα πρεπει να ειμαι Παναγια!Πως τα εκαψα τοσα λαδια?!
"If you're going through hell...keep going!"
Winston Churchill
Άβαταρ μέλους
Perfumehunter    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 4072
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 07:02
Γένος: Θηλυκό
Ηλικία: 62
Μοντέλο Αυτ.: RX8-Mazda 3

Re: καιει λαδια

Δημοσίευσηαπό RotarySokrates.com την Τρί Ιούλ 28, 2009 15:59

μηπως ειναι βανκελ και το τριαρι σου....;;; αμα ειναι και ειναι και διλιτρο ,ταπα πρεπει να πηγαινει το εργαλειο... :lol: :lol: :lol: :lol:
Τελευταία επεξεργασία από RotarySokrates.com και Τρί Ιούλ 28, 2009 16:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Παοκαρα και τα μυαλα στον ροτορα...
Άβαταρ μέλους
RotarySokrates.com    
-0,3 Bar
-0,3 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Παρ Δεκ 12, 2008 23:28
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 45
Μοντέλο Αυτ.: '06 Rx8 Cosmo

Re: καιει λαδια

Δημοσίευσηαπό Yiorgos (mx-3) την Τρί Ιούλ 28, 2009 16:02

Έμμα δεν περνάς από κάποιο συνεργείο να το κοιτάξουν καλού κακού? Μήπως αυτός που τα είδε δεν είναι αξιόπιστος? Μήπως το αμάξι ήταν ζεστό ή σε έδαφος με κλίση ή έχει διαρροή? Ενημέρωσέ μας..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Yiorgos (mx-3)    
1,7 Bar
1,7 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 2675
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2008 09:28
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: mx-3 gt-x

Re: καιει λαδια

Δημοσίευσηαπό Perfumehunter την Τρί Ιούλ 28, 2009 16:06

RotarySokrates.com έγραψε:μηπως ειναι βανκελ και το τριαρι σου....;;;αμα ειναι και ειναι και διλιτρο ,ταπα πρεπει να πηγαινει το εργαλειο... :lol: :lol: :lol: :lol:


χαχαχα!Νορμαλ 3αρι 150 ιππων.
Σκεφτηκα κατι αλλο.Τα λαδια πως τα μετρανε για να ειναι σωστη η μετρηση?Ποση ωρα πρεπει να περιμενει κανεις για να πεσουν τα λαδια κατω και να μην δειχνει λιγοτερο απ'οτι εχει?Μηπως ο τυπος στο βενζιναδικο ξερει το κολπο, στα μετραει αμεσως και φαινονται λιγοτερα?Ερωτηση κανω...μπορει να ειναι εντελως χαζη αλλα ρωταω.
"If you're going through hell...keep going!"
Winston Churchill
Άβαταρ μέλους
Perfumehunter    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 4072
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 07:02
Γένος: Θηλυκό
Ηλικία: 62
Μοντέλο Αυτ.: RX8-Mazda 3

Re: καιει λαδια

Δημοσίευσηαπό panos mazda 3 την Τρί Ιούλ 28, 2009 16:16

Perfumehunter έγραψε:
RotarySokrates.com έγραψε:μηπως ειναι βανκελ και το τριαρι σου....;;;αμα ειναι και ειναι και διλιτρο ,ταπα πρεπει να πηγαινει το εργαλειο... :lol: :lol: :lol: :lol:


χαχαχα!Νορμαλ 3αρι 150 ιππων.
Σκεφτηκα κατι αλλο.Τα λαδια πως τα μετρανε για να ειναι σωστη η μετρηση?Ποση ωρα πρεπει να περιμενει κανεις για να πεσουν τα λαδια κατω και να μην δειχνει λιγοτερο απ'οτι εχει?Μηπως ο τυπος στο βενζιναδικο ξερει το κολπο, στα μετραει αμεσως και φαινονται λιγοτερα?Ερωτηση κανω...μπορει να ειναι εντελως χαζη αλλα ρωταω.

πρεπει να ειναι κρυοσ ο κινητηρασ...εαν δεν ειναι δεν μπορεισ να δεισ την πραγματικη τουσ ποσοτητα...πολυ κακωσ κατα την γνωμη μου που τον αφησεσ να σου ανοιξει το καπο....το ιδιο εκαναν και στην κοπελα μου και τησ ειπαν με ζεστο κινητηρα οτι δεν εχει πολλα λαδια οταν πηγε και ειχα μολισ μια βδομαδα κανει σερβισ...εννοειται οτι εγινε χαμοσ.μην τουσ αφηνετε να πειραζουν τα αυτοκινητα.... :evil: :evil:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panos mazda 3    
0,8 Bar
0,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 811
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 16, 2009 07:53
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 36
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA 3 1.6 T/C

Re: καιει λαδια

Δημοσίευσηαπό Perfumehunter την Τρί Ιούλ 28, 2009 17:20

panos mazda 3 έγραψε:πρεπει να ειναι κρυοσ ο κινητηρασ...εαν δεν ειναι δεν μπορεισ να δεισ την πραγματικη τουσ ποσοτητα...πολυ κακωσ κατα την γνωμη μου που τον αφησεσ να σου ανοιξει το καπο....το ιδιο εκαναν και στην κοπελα μου και τησ ειπαν με ζεστο κινητηρα οτι δεν εχει πολλα λαδια οταν πηγε και ειχα μολισ μια βδομαδα κανει σερβισ...εννοειται οτι εγινε χαμοσ.μην τουσ αφηνετε να πειραζουν τα αυτοκινητα.... :evil: :evil:


Μου φαινεται ο τυπος με επιασε κοτσο... :evil: Τελος παντων παθημα μαθημα...
"If you're going through hell...keep going!"
Winston Churchill
Άβαταρ μέλους
Perfumehunter    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 4072
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 07:02
Γένος: Θηλυκό
Ηλικία: 62
Μοντέλο Αυτ.: RX8-Mazda 3

Re: καιει λαδια

Δημοσίευσηαπό Perfumehunter την Τρί Ιούλ 28, 2009 17:24

Yiorgos (mx-3) έγραψε:Έμμα δεν περνάς από κάποιο συνεργείο να το κοιτάξουν καλού κακού? Μήπως αυτός που τα είδε δεν είναι αξιόπιστος? Μήπως το αμάξι ήταν ζεστό ή σε έδαφος με κλίση ή έχει διαρροή? Ενημέρωσέ μας..


Ναι, τ'αμαξι ηταν ζεστο...και ηθελε να μετρησει τα λαδια αμεσως μολις εφτασα να βαλω βενζινη...Μου φαινεται οτι μου την εσκασε... :evil:
Τωρα ξερω...Το κακο ειναι οτι δεν τσεκαρα τι λαδια μου εβαλε, ημουν τοσο βιαστικη που δεν προσεξα γιατι πηγα μεσα να παρω νερα κλπ...
Αααααγκρρρρ!!! slap slap slap
"If you're going through hell...keep going!"
Winston Churchill
Άβαταρ μέλους
Perfumehunter    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 4072
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 07:02
Γένος: Θηλυκό
Ηλικία: 62
Μοντέλο Αυτ.: RX8-Mazda 3

Re: καιει λαδια

Δημοσίευσηαπό Manos-6mps την Τρί Ιούλ 28, 2009 19:23

Κακως πρωτα απολα που δεν ειδες τι λαδια σου εβαλε.... Εσυ επρεπε να γνωριζεις παντως την διασταση του λαδιιου του αυτοκινητου σου και να του πεις να σου βαλει το αντιστοιχο. Τα λαδια, για να ξερουμε τι λεμε τωρα, τα μετραμε ως εξης: αφου εχει ζεσταθει ο κινητηρας τον σβηνουμε, τον αφηνουμε κανα 5λεπτο και τα μετραμε. Ο λογος? Γιατι το λαδι ζεστο ειναι λεπτοτερο και περναει πολυ πιο ευκολα απο τα λουκια του κορμου και του καπακιου. Οταν ειναι κρυο δεν εχουμε την ακριβη ενδειξη γιατι πολυ πιθανο να εχει μεινει αρκετη ποσοτητα λαδιου ψηλα στο καπακι. Παντως το να σου εχει βαλει λαθος διασταση λαδι καλοκαιριατικα δεν ειναι και η καλυτερη ενεργεια...
Manos-6mps    
 
Γένος:

Re: καιει λαδια

Δημοσίευσηαπό Perfumehunter την Τετ Ιούλ 29, 2009 06:34

Manos-6mps έγραψε:Κακως πρωτα απολα που δεν ειδες τι λαδια σου εβαλε.... Εσυ επρεπε να γνωριζεις παντως την διασταση του λαδιιου του αυτοκινητου σου και να του πεις να σου βαλει το αντιστοιχο. Τα λαδια, για να ξερουμε τι λεμε τωρα, τα μετραμε ως εξης: αφου εχει ζεσταθει ο κινητηρας τον σβηνουμε, τον αφηνουμε κανα 5λεπτο και τα μετραμε. Ο λογος? Γιατι το λαδι ζεστο ειναι λεπτοτερο και περναει πολυ πιο ευκολα απο τα λουκια του κορμου και του καπακιου. Οταν ειναι κρυο δεν εχουμε την ακριβη ενδειξη γιατι πολυ πιθανο να εχει μεινει αρκετη ποσοτητα λαδιου ψηλα στο καπακι. Παντως το να σου εχει βαλει λαθος διασταση λαδι καλοκαιριατικα δεν ειναι και η καλυτερη ενεργεια...


oops Αγχωθηκα τωρα!... :?
Πρεπει να μαθω και να προσεχω τοσα πραγματα με τα οποια δεν ασχολιομουνα πριν -γιατι τα εκανε ο αντρας μου- που εχει σβουρηξει το κεφαλι μου!Εφοριες, μαλ...ιες, αυτοκινητα, μηχανες, σπιτι, ηλεκτρολογικα, ζωα, κληρονομικα, δικηγοροι, μπλα μπλα μπλα...Ουφ!
Εχεις δικιο ομως, δεν κοιταξα ουτε το βιβλιαρακι...Ετρεχα πανικοβλητη ως συνηθως να προλαβω τισ δουλειες, μ'επιασε στο ξαφνικο αυτος και με τρομαξε με το επιπεδο των λαδιων και οριστε...
Μαθημα 1: Πρεπει να κουλαρω και να ανασυγκροτηθω...κοινως ψυχραιμια! :cool2:
Μαθημα 2: Να διαβαζω τις οδηγιες...
"If you're going through hell...keep going!"
Winston Churchill
Άβαταρ μέλους
Perfumehunter    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 4072
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 07:02
Γένος: Θηλυκό
Ηλικία: 62
Μοντέλο Αυτ.: RX8-Mazda 3

Re: καιει λαδια

Δημοσίευσηαπό Apostolos6 την Τετ Ιούλ 29, 2009 07:24

Η στάθμη των λαδιών ελέγχεται πάντα με κρύο κινητήρα και σε έδαφος χωρίς κλίση. Αν έχει δουλέψει ο κινητήρας, χρειάζονται τουλάχιστον 10 λεπτά από τη στιγμή που θα σβήσει για να επιστρέψουν τα λάδια στο κάρτερ.

ΥΓ.
Στο βενζινάδικο μόνο για βενζίνη. Τα υπόλοιπα στο συνεργείο κι αυτό να είναι έμπιστο.
Άβαταρ μέλους
Apostolos6    
-0,3 Bar
-0,3 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 17, 2008 10:27
Τοποθεσία: Λαγονήσι
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 57
Μοντέλο Αυτ.: Citroen C4 e-HDI

Re: καιει λαδια

Δημοσίευσηαπό dgiannitakis την Τετ Ιούλ 29, 2009 08:34

Ιάπωνας και κάψιμο ελαιόλαδου δεν υφίσταται, εκτός και αν υπάρξει απερισκεψία κατά την τοποθέτηση από τον υπεύθυνο μηχανικό... ;)
Άβαταρ μέλους
dgiannitakis    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 22469
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 20:56
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA 3 MPS

Επόμενο

Επιστροφή στο Hatchback

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron