[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ Απρ 19, 2024 20:35 ]

ΕΛΜΑ και προβλήματα

ΕΛΜΑ και προβλήματα

Δημοσίευσηαπό DIOMAZDA την Πέμ Μαρ 22, 2012 06:34

Φίλοι μου δεν αντέχω, άλλο οφείλω να το μοιραστώ μαζί σας.Αρχές Νοεμβρίου σας είχα αναφέρει για κάποια πρόβλημα στην οθόνη πληροφοριών του mazda3 2010.Στις 13 του ίδιου μήνα του 2011 πήγα στην αντ/πεια για ενεργοποίηση της εγγύησης(φωτό,συμπλήρωσα κάποια χαρτιά κτλ) και περίμενα.Μετά από 2 εβδομάδες με ειδοποιούν πάλι από την αντ/πεια να περάσω να βάλω μια υπογραφεί ακόμα ,διότι τα χαρτιά ήταν ελειπεί και δεν μπορούσαν να τα διώξουν.Στην ερώτηση μου πότε θα έρθουν τα ανταλ/κα ,μου είπαν σε 20 μέρες με 1 μήνα.κάπου δηλαδη αρχές Ιανουαρίου του 2012.Ο μήνας είχε πάει 24/1/12 και τους τηλεφωνώ ,τότε μου λένε πως έχει αλλάξει η πλατφόρμα εγγυήσεων και ότι έπρεπε να ξαναπεράσω να κάνουμε κάτι συμπληρωματικά χαρτιά γιατί δεν τα έχουν διώξει ακόμα(γκρινιάζω).Τους ρωτώ πότε επιτέλους θα έρθουν ....σε 20 μερες θα είναι εδώ!Πιάνουμε ΑΠΡΙΛΙΟ ΤΟΥ 2012 και πρίν 2 εβδομάδες τηλεφωνώ πάλι και εκεί μου αποκαλύπτουν πως το πρόβλημα δεν είναι δικό τους αλλα των κεντρικών στην ΕΛΜΑ,όπου λόγω οικονομικού θέματος με το εργοστάσιο( ;) δεν αποδεσμεύουν ανταλ/κα.ΕΛΕΟΣ!!!!!
Εικόνα

(Των οικιών ημών εμπιμπραμένων ημείς άδωμεν)
Άβαταρ μέλους
DIOMAZDA    
1 Bar
1 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Κυρ Απρ 03, 2011 05:56
Τοποθεσία: Καλαμάτα
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 45
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA3

Re: ΕΛΜΑ και προβλήματα

Δημοσίευσηαπό Yiorgos (mx-3) την Πέμ Μαρ 22, 2012 07:14

Πολύ ωραία τακτική! Μπράβο στους υπεύθυνους για τον σεβασμό στον πελάτη...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Yiorgos (mx-3)    
1,7 Bar
1,7 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 2675
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2008 09:28
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: mx-3 gt-x

Re: ΕΛΜΑ και προβλήματα

Δημοσίευσηαπό basilis1966 την Πέμ Μαρ 22, 2012 07:30

DIOMAZDA έγραψε:Φίλοι μου δεν αντέχω, άλλο οφείλω να το μοιραστώ μαζί σας.Αρχές Νοεμβρίου σας είχα αναφέρει για κάποια πρόβλημα στην οθόνη πληροφοριών του mazda3 2010.Στις 13 του ίδιου μήνα του 2011 πήγα στην αντ/πεια για ενεργοποίηση της εγγύησης(φωτό,συμπλήρωσα κάποια χαρτιά κτλ) και περίμενα.Μετά από 2 εβδομάδες με ειδοποιούν πάλι από την αντ/πεια να περάσω να βάλω μια υπογραφεί ακόμα ,διότι τα χαρτιά ήταν ελειπεί και δεν μπορούσαν να τα διώξουν.Στην ερώτηση μου πότε θα έρθουν τα ανταλ/κα ,μου είπαν σε 20 μέρες με 1 μήνα.κάπου δηλαδη αρχές Ιανουαρίου του 2012.Ο μήνας είχε πάει 24/1/12 και τους τηλεφωνώ ,τότε μου λένε πως έχει αλλάξει η πλατφόρμα εγγυήσεων και ότι έπρεπε να ξαναπεράσω να κάνουμε κάτι συμπληρωματικά χαρτιά γιατί δεν τα έχουν διώξει ακόμα(γκρινιάζω).Τους ρωτώ πότε επιτέλους θα έρθουν ....σε 20 μερες θα είναι εδώ!Πιάνουμε ΑΠΡΙΛΙΟ ΤΟΥ 2012 και πρίν 2 εβδομάδες τηλεφωνώ πάλι και εκεί μου αποκαλύπτουν πως το πρόβλημα δεν είναι δικό τους αλλα των κεντρικών στην ΕΛΜΑ,όπου λόγω οικονομικού θέματος με το εργοστάσιο( ;) δεν αποδεσμεύουν ανταλ/κα.ΕΛΕΟΣ!!!!!


Aσε φίλε μου Σάκη τί να πείς!!!!!!
Εγώ έχω παραγγείλει ένα στικάκι χρώμα μαύρο
για τις μικρογρατζουνιές στο :mazda: CX 7άρι μου :turbo: :turbo:
εδώ και δύο μήνες περίπου :o :o
και ακόμα έρχεται :!: :!: (ο δρόμος είναι πολύ μακρύς :( :( :( )
Τώρα θα μου πείτε και τί έγινε για λίγο χρώμα ;) ;) ;)
εδώ δεν έχει βασικά και άκρως απαραίτητα ανταλλακτικά η :mazda: ΕΛΜΑ
το στικάκι σε μάρανε toot toot toot
ΜΑΥΡΟΙ ΑΕ
Άβαταρ μέλους
basilis1966    
1,3 Bar
1,3 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1387
Εγγραφή: Τετ Σεπ 22, 2010 17:22
Τοποθεσία: Λάρισα-Φλώρινα
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 57
Μοντέλο Αυτ.: ΜΑΖDA CX7 GT BLACK

Re: ΕΛΜΑ και προβλήματα

Δημοσίευσηαπό whitehawk την Πέμ Μαρ 22, 2012 09:29

Λοιπόν επειδή μιλάμε για σοβαρή εταιρεία την ΕΛΜΑ θεωρό πως μπορώ να πω το εξής σπάσανε σε γνωστής μου το αμάξι Ford Focus 1.4 κυβικά και μοντέλο 2002 από την ζάντα που φορούσε αυτό που καλύπτει τα μπουλόνια με αποτέλεσμα εδώ και αρκετούς μήνες να παίρνω τηλέφωνο και να μου λένε την ίδια γελία δικαιολογία όπου μετά από συχνά τηλεφωνήματα και επειδή το θέμα δεν πήγαινε άλλο πέρασα από εκεί και άρχισαν της ψεύτικες δικαιολογίες όπου σε συζήτηση που άκουσα είπαν αυτό και το μόνο που του είπα είναι να το κλείσουν το μαγαζάκι γιατί πάει για φούντο......Εσύ κάνε ένα κόπο και πέρνα από εκεί και ξεχεσέ τους λέγοντας τους ότι είναι υποχρεωμένη να σου το αλλάξουν και μάλιστα σύντομα και όχι όποτε τους την σφυρίξει πίεσε τους μην φοβάσαι και απαίτησε να στο επισκευάσουν άμεσα!!!!!!!!!!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
whitehawk    
1,6 Bar
1,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1716
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2009 16:17
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 37
Μοντέλο Αυτ.: CX7 GT

Re: ΕΛΜΑ και προβλήματα

Δημοσίευσηαπό DIOMAZDA την Πέμ Μαρ 22, 2012 12:18

Μίλησα σήμερα με τον υπεύθυνο τεχνικής υποστήριξης στα κεντρικά.Η απάντηση ήταν ότι υπάρχει έλλειψη stock στο συγκεκριμένο ανταλ/κο και ότι η διαδικασία έχει δρομολογηθεί.Στην ερώτηση μου αν έχουμε κάποιο χρονοδιάγραμμα, μου απάντησε ότι δεν γνωρίζει και ότι θα πρέπει να κάνω υπομονή(ευγενέστατος).Στην περίπτωση μου το πρόβλημα είναι καθαρά αισθητικό,να φανταστώ ότι αν το πρόβλημα ήταν μηχανικής φύσεως θα έπρεπε να το είχα ακινητοποιημένο για μήνες!!!!
Εικόνα

(Των οικιών ημών εμπιμπραμένων ημείς άδωμεν)
Άβαταρ μέλους
DIOMAZDA    
1 Bar
1 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Κυρ Απρ 03, 2011 05:56
Τοποθεσία: Καλαμάτα
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 45
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA3

Re: ΕΛΜΑ και προβλήματα

Δημοσίευσηαπό fidekas την Πέμ Μαρ 22, 2012 15:29

δυστυχως η αντιμετωπιση-πολιτικη της εταιρειας ειναι τετοια ωστε ενω εχει ενα ''καλο χαρτι'' στα χερια της να μη μπορει να πουλησει παρα ελαχιστα
παρηγορο απο την αλλη οτι ευτυχως υπαρχουν πολλα πραγματα σε καλες τιμες απο αμερικη η και ευρωπη οποτε εχουμε εναλλακτικη λυση
fidekas    
0,8 Bar
0,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: Τετ Σεπ 22, 2010 07:04
Τοποθεσία: Ν.ΦΙΛ/ΦΕΙΑ
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: rav4-punto mjt2

Re: ΕΛΜΑ και προβλήματα

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Πέμ Μαρ 22, 2012 15:38

fidekas έγραψε:δυστυχως η αντιμετωπιση-πολιτικη της εταιρειας ειναι τετοια ωστε ενω εχει ενα ''καλο χαρτι'' στα χερια της να μη μπορει να πουλησει παρα ελαχιστα
παρηγορο απο την αλλη οτι ευτυχως υπαρχουν πολλα πραγματα σε καλες τιμες απο αμερικη η και ευρωπη οποτε εχουμε εναλλακτικη λυση


οπως τα ειπες Γρηγορη!εκτος καποιων πραγματων οπως φανοποιια η διαφορων αλλων ανταλλακτικων,τα περισσοτερα δεν μπορεις πια να περιμενεις κατι καλο απο την Ελμα εδω !ΟΜΩΣ...οπως μας ειπε και ο Σακης...σχεδον ολες οι εταιριες μια απο τα ιδια ειναι ειτε λιγοτερο ειτε περισσοτερο!απλα γνωριζοντας ποσο με λιγη θελληση θα μπορουσε η Mazda εδω να συμπεριφερετο...απογοητευομαστε!
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: ΕΛΜΑ και προβλήματα

Δημοσίευσηαπό stratos-m2 την Πέμ Μαρ 22, 2012 17:37

Nasos Mazdaspeed 6 έγραψε:........σχεδον ολες οι εταιριες μια απο τα ιδια ειναι ειτε λιγοτερο ειτε περισσοτερο!...


Νάσο δε συμφωνώ....

Για παράδειγμα η ΤΟΥΟΤΑ (για να λέμε για Ιάπωνες) ακόμη και την εποχή που τα περισσότερα μοντέλα της ήταν made in Japan είχε επάρκεια ανταλλακτικών...
...και μην ξεχνάμε ότι λόγω όγκου πωλήσεων είχε και αυξημένες ανάγκες...

αντίθετα πόσοι δεν απέφευγαν τα Mitsu και Honda , όχι επειδή δεν τους άρεσαν , αλλά επειδή δεν ήθελαν να μπλέξουν με το Σαρακάκη...;;; hate-mazzata hate-mazzata

ούτε εγώ φανταζόμουν ότι για ένα σετ πατάκια (που είναι και κάτι σχεδόν....αναλώσιμο) θα έπρεπε να περιμένω 3 μήνες ή για τα λασπωτηράκια άλλο τόσο

υποτίθεται ότι , αν περιμένουν να βγάλουν κέρδος από κάπου , αυτό θα είναι απο τη συντήρηση και γενικότερα τη "χρήση" μετά την αγορά...
αν δεν καταλαβαίνουν ότι πλέον , κυρίως λόγω internet , υπάρχουν κι αλλού...πορτοκαλιές , τότε αυτοί χάνουν...

και άμεσα , σε πωλήσεις ανταλλακτικών , και έμμεσα , σε πιθανούς πελάτες που δε θα επιλέξουν mazda για αυτό το λόγο...
Η ευτυχία είναι ένα ταξίδι...
...όχι ένας προορισμός...
Άβαταρ μέλους
stratos-m2    
1,6 Bar
1,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 2101
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 25, 2010 11:46
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Mazda2 5HB 1.3L (86PS) Exclusive SAP DSC

Re: ΕΛΜΑ και προβλήματα

Δημοσίευσηαπό Dodos την Πέμ Μαρ 22, 2012 18:13

Δηλαδη εγώ που χρειάζομαι άμεσα ψαλίδια και σινεμπλόκ θα πρέπει να περιμένω κανα τρίμηνο να μου τα φέρουν;;;
Εικόνα
HKS short ram intake CP-E turbo inlet pipe Turbosmart dual port bov
Άβαταρ μέλους
Dodos    
2,0 Bar
2,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 5950
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2009 11:47
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 6 MPS

Re: ΕΛΜΑ και προβλήματα

Δημοσίευσηαπό dim63 την Πέμ Μαρ 22, 2012 19:15

Dodos έγραψε:Δηλαδη εγώ που χρειάζομαι άμεσα ψαλίδια και σινεμπλόκ θα πρέπει να περιμένω κανα τρίμηνο να μου τα φέρουν;;;


μα εσυ δεν ειπαμε οτι πας στην διπλα :mazda: εκθεση? απλα 4 τσιμεντολιθους θες και κλειδια tolooo tolooo .
Mazda Tribute 2.3 LPG bigas geartech χωρις λαδια ξυδια
Άβαταρ μέλους
dim63    
0,8 Bar
0,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 819
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2011 18:49
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 60
Μοντέλο Αυτ.: Tribute 2.3 LPG bigas geartech χωρις λαδια ξυδια

Re: ΕΛΜΑ και προβλήματα

Δημοσίευσηαπό bathan την Παρ Μαρ 23, 2012 16:10

Dodos έγραψε:Δηλαδη εγώ που χρειάζομαι άμεσα ψαλίδια και σινεμπλόκ θα πρέπει να περιμένω κανα τρίμηνο να μου τα φέρουν;;;

Αντώνη εγώ που άλλαξα σινεμπλόκ τα περίμενα 2 μήνες
Ποτέ μην εφησυχάζεις, για όλα υπάρχει η 1η φορά !
Άβαταρ μέλους
bathan    
0,9 Bar
0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 916
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 15, 2008 23:34
Τοποθεσία: Αθήνα
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 59
Μοντέλο Αυτ.: Mazda6 1.8 5d 2003 T/C silver

Re: ΕΛΜΑ και προβλήματα

Δημοσίευσηαπό Dodos την Παρ Μαρ 23, 2012 20:11

2 μήνες ε; Πόσο δύσκολο τους ειναι να στοκάρουν κάτι τόσο μικρό και φτηνό σε κόστος; Δεν είναι και κάποιο εξάρτημα που "δεν κινείται". Να περιμένεις 2 μηνες για εναν εγκέφαλο ή για μοτέρ το καταλαβαινω.
Θα τα φερω απ'έξω. Ίσως η διαφορα τιμής να μην είναι μεγάλη αλλα σε 15 μερες το πολύ θα τα έχω στα χέρια μου
Εικόνα
HKS short ram intake CP-E turbo inlet pipe Turbosmart dual port bov
Άβαταρ μέλους
Dodos    
2,0 Bar
2,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 5950
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2009 11:47
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 6 MPS

Re: ΕΛΜΑ και προβλήματα

Δημοσίευσηαπό Makisma την Παρ Μαρ 23, 2012 20:19

Dodos έγραψε:Δηλαδη εγώ που χρειάζομαι άμεσα ψαλίδια και σινεμπλόκ θα πρέπει να περιμένω κανα τρίμηνο να μου τα φέρουν;;;

Οοοοχι . .. Εσυ θα περιμενεις 4μηνες . 2μηνες για τα ψαλιδια κι αλλους 2μηνες για τα σινεμπλοκ .
Αν ειναι ετσι ... εχουν ξεπερασει και την ταχυτητα του φωτος ....
ΕΑΝ λεω ,ειναι ετσι τα πραγματα ..
Οταν Κάποιος Σε Κατηγορεί Οτι Κάνεις Μόνο Οτι Θέλεις Εσύ, Συνήθως Εννοεί Οτι Δεν Κάνεις Οτι Θέλει Αυτός.
Makisma    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 12779
Εγγραφή: Παρ Μαρ 07, 2008 18:26
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA 6 1.8 TOURING CLIMA HATCHBACK

Re: ΕΛΜΑ και προβλήματα

Δημοσίευσηαπό Perfumehunter την Σάβ Μαρ 24, 2012 16:20

Σε λιγο τιποτα δεν θα λειτουργει...η οικονομικη δυσχερεια, η η εκμεταλευση αυτης για διαφορους λογους, θα μπλοκαρουν τα γραναζια της ' μηχανης' μεχρι να σταματησουν... :( :evil:
"If you're going through hell...keep going!"
Winston Churchill
Άβαταρ μέλους
Perfumehunter    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 4072
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 07:02
Γένος: Θηλυκό
Ηλικία: 62
Μοντέλο Αυτ.: RX8-Mazda 3

Re: ΕΛΜΑ και προβλήματα

Δημοσίευσηαπό speeddriver την Σάβ Μαρ 24, 2012 17:16

Perfumehunter έγραψε:Σε λιγο τιποτα δεν θα λειτουργει...η οικονομικη δυσχερεια, η η εκμεταλευση αυτης για διαφορους λογους, θα μπλοκαρουν τα γραναζια της ' μηχανης' μεχρι να σταματησουν... :( :evil:

.................αφού εφαρμόζουν οικονομική πολιτική η οποία οδηγεί συνεχώς σε αδιέξοδα. whipi :twisted:
http://www.youtube.com/watch?v=dO9gpW6M ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=suFPrRF5 ... re=related

Μηδενί δίκην δικάσεις, πριν αμφοίν μύθον ακούσεις

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια
Άβαταρ μέλους
speeddriver    
2,0 Bar
2,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 6348
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 09:42
Τοποθεσία: Αριδαία - Πέλλας
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 57
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 6 1.8 T/C sedan (MKIII)

Επόμενο

Επιστροφή στο Sedan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron