[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ Μαρ 29, 2024 05:19 ]

Να αλλάξω μηχανή ή να αγοράσω άλλο αμάξι?

Re: Να αλλάξω μηχανή ή να αγοράσω άλλο αμάξι?

Δημοσίευσηαπό Condor την Παρ Μάιος 16, 2014 19:40

mech5107 έγραψε:Αν παρεις το corolla ή και το άλλο 323, και πάλι μπορει να θέλουν μαζεματα μετα απο λιγο/πολυ καιρο...

Αν επισκευάσεις το δικο σου, θα ξέρεις τι παίζει κάπως καλυτερα...

Το corolla λογικα φοραει το 1300 χωρις vvti, 86 αλογα... Λογικα θα καίει ~8 μεσα στην πόλη και 6,5-7παρα εθνικη.

Chris συμφωνώ: τελικά, απόφαση χωρίς ρίσκο δεν υπάρχει, αλλά κι εγώ προτιμώ το δικό μου με τα δικά μου ανταλλακτικά.
Πράγματι, το Corolla είναι όπως το λες.
Thanks φίλε !
Condor    
-0,9 Bar
-0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2014 13:10
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: 323F 1.5 1995

Re: Να αλλάξω μηχανή ή να αγοράσω άλλο αμάξι?

Δημοσίευσηαπό kwsths323 την Σάβ Μάιος 17, 2014 11:22

Γειά σας και από μένα.
Γνώμη μου να κρατήσεις το 323 μιας και το ξέρεις σαν αυτοκίνητο,ξέρεις τα καλά
και τα κακά του(ελάχιστα),και αφού θα το φτιάξεις θα ναι σαν καινούριο.
Το άλλο δε ξέρεις τι θα σου βγει στην πορεία.
Άβαταρ μέλους
kwsths323    
-0.8 Bar
-0.8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Δευτ Απρ 19, 2010 13:18
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 36
Μοντέλο Αυτ.: 323 98'

Re: Να αλλάξω μηχανή ή να αγοράσω άλλο αμάξι?

Δημοσίευσηαπό Condor την Σάβ Μάιος 17, 2014 18:28

kwsths323 έγραψε:Γειά σας και από μένα.
Γνώμη μου να κρατήσεις το 323 μιας και το ξέρεις σαν αυτοκίνητο,ξέρεις τα καλά
και τα κακά του(ελάχιστα),και αφού θα το φτιάξεις θα ναι σαν καινούριο.
Το άλλο δε ξέρεις τι θα σου βγει στην πορεία.

Κωστή, συμφωνώ μαζί σου απόλυτα. Αλλά η σύζυγος (που το χρησιμοποιεί καθημερινά) προτιμάει άλλο αμάξι: φοβάται ότι θ'ανοίξουμε νέα "δρομολόγια" με το συνεργείο, επειδή το μοντάρισμα μηχανής/σασμαν/ψυγείου κλπ ίσως κάπου στραβώσει. Σε 2-3 μέρες που θα πάρουμε τελική απόφαση, θα σου πώ τί έγινε.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές, φίλε!
Condor    
-0,9 Bar
-0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2014 13:10
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: 323F 1.5 1995

Re: Να αλλάξω μηχανή ή να αγοράσω άλλο αμάξι?

Δημοσίευσηαπό mech5107 την Κυρ Μάιος 18, 2014 12:51

To ενδεχομενο να τσιμησεις ενα μοτερ απο μαντρα, αλλαξεις ενα σετ ιμαντες τρομπα λαδιου και να μετρησεις μια συμπιεση για να δεις την κατασταση του δεν παιζει?

Σκετο μοτερ κανα 250αρι? Τρομπα λαδιου 100, νερου 50 σετ ιμαντας (αν εχει, δεν ξερω) κανα 70αρι. 40 τα μπουζι, κανα 10αρι ιμαντας δυναμο, 50 4κιλο λαδι. Πες 550 ολα μαζι. Κανα 150αρι το ψυγειο και πας στα 700 με μοτερ σε καλη κατασταση, αλλαγμενα ολα τα βασικα.

Πες αλλο ενα 150αρι τα εργατικα...
Άβαταρ μέλους
mech5107    
-0.8 Bar
-0.8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Παρ Ιαν 29, 2010 19:45
Τοποθεσία: Patras
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 37
Μοντέλο Αυτ.: 323 '82

Re: Να αλλάξω μηχανή ή να αγοράσω άλλο αμάξι?

Δημοσίευσηαπό Condor την Κυρ Μάιος 18, 2014 18:25

mech5107 έγραψε:To ενδεχομενο να τσιμησεις ενα μοτερ απο μαντρα, αλλαξεις ενα σετ ιμαντες τρομπα λαδιου και να μετρησεις μια συμπιεση για να δεις την κατασταση του δεν παιζει?

Σκετο μοτερ κανα 250αρι? Τρομπα λαδιου 100, νερου 50 σετ ιμαντας (αν εχει, δεν ξερω) κανα 70αρι. 40 τα μπουζι, κανα 10αρι ιμαντας δυναμο, 50 4κιλο λαδι. Πες 550 ολα μαζι. Κανα 150αρι το ψυγειο και πας στα 700 με μοτερ σε καλη κατασταση, αλλαγμενα ολα τα βασικα.

Πες αλλο ενα 150αρι τα εργατικα...

Ακριβώς αυτό έχω κάνει, Chris, με +/- στις τιμές: αυτό εννοώ ως "ανακατασκευή" που, μαζί με "μαζέματα" λαμαρινοδουλειάς + σαζμαν/κλπ πάει στα 2000 ευρώ. Όλα από μάντρα με καλά μεταχειρισμένα ανταλλακτικά. Αλλά: το μοντάρισμα θα γίνει σωστά, ή θ'αρχίσουν νέα προβλήματα?
Condor    
-0,9 Bar
-0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2014 13:10
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: 323F 1.5 1995

Re: Να αλλάξω μηχανή ή να αγοράσω άλλο αμάξι?

Δημοσίευσηαπό Ηλιας Α την Δευτ Μάιος 19, 2014 02:57

διαβαζω περι μονταρισματος αν θα παει καλα, τι μπορει να μην παει καλα στο θεμα εβγαλα και εβαλα μηχανη-σαζμαν και οτι αλλο? οταν κανεις σερβις ή αλλαζεις δισκο-πλατο μπορει κατι να μην παει καλα αν αναλαβει την εργασια ενας επαγελματιας? δεν ειναι και κανα διαστημοπλοιο το ατιμο, ενα απλα και ταπεινο αυτοκινητο ειναι, να μου εγραφες τα μεταχειρισμενα που θα βρεις σε τι κατασταση θα ειναι να συμφωνουσα, αλλα το αν θα τα τοποθετησει καλα και σωστα ειναι γελοιο.
μην στέκεσε μπροστά σε ταύρο, πίσω από μουλάρι και δίπλα σε βλάκα.
Ηλιας Α    
0,6 Bar
0,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 686
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 24, 2013 23:06
Τοποθεσία: Νικαια
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 55
Μοντέλο Αυτ.: mazda 2

Re: Να αλλάξω μηχανή ή να αγοράσω άλλο αμάξι?

Δημοσίευσηαπό The Ace την Δευτ Μάιος 19, 2014 06:28

Ηλιας Α έγραψε:διαβαζω περι μονταρισματος αν θα παει καλα, τι μπορει να μην παει καλα στο θεμα εβγαλα και εβαλα μηχανη-σαζμαν και οτι αλλο? οταν κανεις σερβις ή αλλαζεις δισκο-πλατο μπορει κατι να μην παει καλα αν αναλαβει την εργασια ενας επαγελματιας? δεν ειναι και κανα διαστημοπλοιο το ατιμο, ενα απλα και ταπεινο αυτοκινητο ειναι, να μου εγραφες τα μεταχειρισμενα που θα βρεις σε τι κατασταση θα ειναι να συμφωνουσα, αλλα το αν θα τα τοποθετησει καλα και σωστα ειναι γελοιο.


Έχω -και έχουμε- δει δεκάδες ή και εκατοντάδες αντίστοιχες δουλειές που έχουν πάει στραβά (το α ή το β δεν δουλεύουν, το γ έσπασε, το δ δεν κάνει, το ε έκανε ζημιά στο στ κοκ). Άρα σίγουρα μπορούν να πάνε πολλά πράγματα στραβά (ένα μάστορα που να έχει -και να χρησιμοποιεί- torque wrench δεν έχω συναντήσει). Και φυσικά μπορεί απλά ο μάστορας να μην προσέχει, να βιάζεται, να έχει πιει μια μπύρα παραπάνω το μεσημέρι κλπ κλπ....
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3385
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Re: Να αλλάξω μηχανή ή να αγοράσω άλλο αμάξι?

Δημοσίευσηαπό Ηλιας Α την Δευτ Μάιος 19, 2014 08:02

The Ace έγραψε:
Ηλιας Α έγραψε:διαβαζω περι μονταρισματος αν θα παει καλα, τι μπορει να μην παει καλα στο θεμα εβγαλα και εβαλα μηχανη-σαζμαν και οτι αλλο? οταν κανεις σερβις ή αλλαζεις δισκο-πλατο μπορει κατι να μην παει καλα αν αναλαβει την εργασια ενας επαγελματιας? δεν ειναι και κανα διαστημοπλοιο το ατιμο, ενα απλα και ταπεινο αυτοκινητο ειναι, να μου εγραφες τα μεταχειρισμενα που θα βρεις σε τι κατασταση θα ειναι να συμφωνουσα, αλλα το αν θα τα τοποθετησει καλα και σωστα ειναι γελοιο.


Έχω -και έχουμε- δει δεκάδες ή και εκατοντάδες αντίστοιχες δουλειές που έχουν πάει στραβά (το α ή το β δεν δουλεύουν, το γ έσπασε, το δ δεν κάνει, το ε έκανε ζημιά στο στ κοκ). Άρα σίγουρα μπορούν να πάνε πολλά πράγματα στραβά (ένα μάστορα που να έχει -και να χρησιμοποιεί- torque wrench δεν έχω συναντήσει). Και φυσικά μπορεί απλά ο μάστορας να μην προσέχει, να βιάζεται, να έχει πιει μια μπύρα παραπάνω το μεσημέρι κλπ κλπ....





σε κατι εκατομμυρια τετοιες δουλειες Αντωνη που εχουν γινει στην Ελλαδα, μονο για μερικες εκατονταδες μπορεις να πεις, στατιστικα και μονο να το εξετασεις εχεις βγει offside.
τωρα αν επιλεξεις μπεκρη μαστορα κανε και ενα pop
μην στέκεσε μπροστά σε ταύρο, πίσω από μουλάρι και δίπλα σε βλάκα.
Ηλιας Α    
0,6 Bar
0,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 686
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 24, 2013 23:06
Τοποθεσία: Νικαια
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 55
Μοντέλο Αυτ.: mazda 2

Re: Να αλλάξω μηχανή ή να αγοράσω άλλο αμάξι?

Δημοσίευσηαπό Condor την Δευτ Μάιος 19, 2014 11:47

Ηλία, πράγματι η ποιότητα των ανταλλακτικών (μεταχειρισμένα) είναι μείζον θέμα, αλλά ειδικά το μοντάρισμα μηχανής (όπου λύνονται σχεδόν όλα και ξανα-δένονται) είναι εξίσου σημαντικό: δεν είμαι μηχανικός, αλλά λέω ό,τι ακούω από τα συνεργεία. Για παράδειγμα: μάστορας 1 μου είπε ότι "έκαψε φλάτζα", ενώ μάστορας 2 μου είπε ότι "επειδή η φλάτζα είναι μεταλική στο 323, το πιο πιθανό είναι ρήγμα στον κορμό". Άντε βγάλε άκρη... Επίσης, αν το αυτοκίνητο έχει πάρει "την κάτω βόλτα", μήπως συνεχίζει να βγάζει προβλήματα;
Κατά τ'άλλα, συμφωνώ μαζί σου, φίλε: δεν είναι διαστημόπλοιο. Ίσως είμαι υπερ-σχολαστικός, αλλά το τελευταίο 18μηνο το αυτοκίνητο μπαινοβγαίνει στο συνεργείο τακτικά.

Αντώνη, όσα λες είναι αλήθεια: 1002 μπορεί να συμβούν με τα 10ες "μπιρμπίλια" κατά το λύσιμο-δέσιμο, αλλά παίζει ρόλο και η εμπειρία του μηχανικού.
Condor    
-0,9 Bar
-0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2014 13:10
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: 323F 1.5 1995

Re: Να αλλάξω μηχανή ή να αγοράσω άλλο αμάξι?

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Δευτ Μάιος 19, 2014 13:15

The Ace έγραψε:
Ηλιας Α έγραψε:διαβαζω περι μονταρισματος αν θα παει καλα, τι μπορει να μην παει καλα στο θεμα εβγαλα και εβαλα μηχανη-σαζμαν και οτι αλλο? οταν κανεις σερβις ή αλλαζεις δισκο-πλατο μπορει κατι να μην παει καλα αν αναλαβει την εργασια ενας επαγελματιας? δεν ειναι και κανα διαστημοπλοιο το ατιμο, ενα απλα και ταπεινο αυτοκινητο ειναι, να μου εγραφες τα μεταχειρισμενα που θα βρεις σε τι κατασταση θα ειναι να συμφωνουσα, αλλα το αν θα τα τοποθετησει καλα και σωστα ειναι γελοιο.


Έχω -και έχουμε- δει δεκάδες ή και εκατοντάδες αντίστοιχες δουλειές που έχουν πάει στραβά (το α ή το β δεν δουλεύουν, το γ έσπασε, το δ δεν κάνει, το ε έκανε ζημιά στο στ κοκ). Άρα σίγουρα μπορούν να πάνε πολλά πράγματα στραβά (ένα μάστορα που να έχει -και να χρησιμοποιεί- torque wrench δεν έχω συναντήσει). Και φυσικά μπορεί απλά ο μάστορας να μην προσέχει, να βιάζεται, να έχει πιει μια μπύρα παραπάνω το μεσημέρι κλπ κλπ....



Πολυ σωστα παιδια,αυτο ειναι το μεγαλο ρισκο,αλλα αν πετυχει?αν ο μηχανικος ειναι σωστος?

Δημητρη,το ενδεχομενο να παρεις οπως σου ειπα αρχικα ενα πιο καινουριο 323?
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Να αλλάξω μηχανή ή να αγοράσω άλλο αμάξι?

Δημοσίευσηαπό Nicola την Δευτ Μάιος 19, 2014 15:18

Nasos Mazdaspeed 6 έγραψε:Δημητρη,το ενδεχομενο να παρεις οπως σου ειπα αρχικα ενα πιο καινουριο 323?

+1
2_13

LILAC SILVER A.E.
φιλικά Νίκος
Άβαταρ μέλους
Nicola    
1,6 Bar
1,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1797
Εγγραφή: Παρ Μάιος 08, 2009 18:37
Τοποθεσία: ΛΑΜΙΑ
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 56
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 6 GH Sedan 1.8 Touring Clima - Atos 1.0

Re: Να αλλάξω μηχανή ή να αγοράσω άλλο αμάξι?

Δημοσίευσηαπό Condor την Τετ Μάιος 21, 2014 10:01

Nasos Mazdaspeed 6 έγραψε:
The Ace έγραψε:
Ηλιας Α έγραψε:διαβαζω περι μονταρισματος αν θα παει καλα, τι μπορει να μην παει καλα στο θεμα εβγαλα και εβαλα μηχανη-σαζμαν και οτι αλλο? οταν κανεις σερβις ή αλλαζεις δισκο-πλατο μπορει κατι να μην παει καλα αν αναλαβει την εργασια ενας επαγελματιας? δεν ειναι και κανα διαστημοπλοιο το ατιμο, ενα απλα και ταπεινο αυτοκινητο ειναι, να μου εγραφες τα μεταχειρισμενα που θα βρεις σε τι κατασταση θα ειναι να συμφωνουσα, αλλα το αν θα τα τοποθετησει καλα και σωστα ειναι γελοιο.


Έχω -και έχουμε- δει δεκάδες ή και εκατοντάδες αντίστοιχες δουλειές που έχουν πάει στραβά (το α ή το β δεν δουλεύουν, το γ έσπασε, το δ δεν κάνει, το ε έκανε ζημιά στο στ κοκ). Άρα σίγουρα μπορούν να πάνε πολλά πράγματα στραβά (ένα μάστορα που να έχει -και να χρησιμοποιεί- torque wrench δεν έχω συναντήσει). Και φυσικά μπορεί απλά ο μάστορας να μην προσέχει, να βιάζεται, να έχει πιει μια μπύρα παραπάνω το μεσημέρι κλπ κλπ....



Πολυ σωστα παιδια,αυτο ειναι το μεγαλο ρισκο,αλλα αν πετυχει?αν ο μηχανικος ειναι σωστος?

Δημητρη,το ενδεχομενο να παρεις οπως σου ειπα αρχικα ενα πιο καινουριο 323?

Το εξετάζω, πλέον, πολύ σοβαρά αυτό, ως ενδεχόμενο. Ευχαριστώ πολύ!
Condor    
-0,9 Bar
-0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2014 13:10
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: 323F 1.5 1995

Re: Να αλλάξω μηχανή ή να αγοράσω άλλο αμάξι?

Δημοσίευσηαπό Δημητρης01 την Τετ Μάιος 21, 2014 10:13

πριν αρκετα χρονια το 50% των αυτοκινητων ηταν ΤΡΟΠΕΤΑ,
Δημητρης01    
0,8 Bar
0,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 06, 2013 11:50
Γένος: Δεν έχει ορισθεί

Re: Να αλλάξω μηχανή ή να αγοράσω άλλο αμάξι?

Δημοσίευσηαπό The Ace την Τετ Μάιος 21, 2014 11:09

Δημητρης01 έγραψε:πριν αρκετα χρονια το 50% των αυτοκινητων ηταν ΤΡΟΠΕΤΑ,


Όχι και τα μισά, αλλά τεςπα ας πούμε ότι ήταν έτσι...ταυτόχρονα όμως (α) πολλά δεν έστριβαν (σωστά ή και καθόλου :lol: ), (β) δεν δούλευαν σωστά ή ήθελαν κάθε τόσο κάτι "που ξέχασα" ή "που δεν έπρεπε να μπει έτσι", (γ) τα περισσότερα -κυρίως ηλεκτρονικά- συστήματα δούλευαν "στο περίπου", (δ) έβγαζαν ζημιές πολύ πιο συχνά και γρήγορα από τα αντίστοιχα "κανονικά" μοντέλα.

Έχω αρκετά παραδείγματα τέτοιων αυτοκινήτων που πέρασαν από τα χέρια μου (και ένα που το έκανα εγώ τροπέτο devil ), και δεν μπορώ να πω ότι με είχαν ενθουσιάσει...
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3385
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Re: Να αλλάξω μηχανή ή να αγοράσω άλλο αμάξι?

Δημοσίευσηαπό Δημητρης01 την Τετ Μάιος 21, 2014 12:16

The Ace έγραψε:
Δημητρης01 έγραψε:πριν αρκετα χρονια το 50% των αυτοκινητων ηταν ΤΡΟΠΕΤΑ,


Όχι και τα μισά, αλλά τεςπα ας πούμε ότι ήταν έτσι...ταυτόχρονα όμως (α) πολλά δεν έστριβαν (σωστά ή και καθόλου :lol: ), (β) δεν δούλευαν σωστά ή ήθελαν κάθε τόσο κάτι "που ξέχασα" ή "που δεν έπρεπε να μπει έτσι", (γ) τα περισσότερα -κυρίως ηλεκτρονικά- συστήματα δούλευαν "στο περίπου", (δ) έβγαζαν ζημιές πολύ πιο συχνά και γρήγορα από τα αντίστοιχα "κανονικά" μοντέλα.

Έχω αρκετά παραδείγματα τέτοιων αυτοκινήτων που πέρασαν από τα χέρια μου (και ένα που το έκανα εγώ τροπέτο devil ), και δεν μπορώ να πω ότι με είχαν ενθουσιάσει...


να πω την αληθεια δεν τα ειχα μετρησει,

αλλα 3 δικα μου ετσι ηταν.

οταν λεμε ΤΡΟΠΕΤΟ
μισο αυτοκινητο (ολο το μπροστινο μερος κομμενο ακριβως πισω απο τις βασεις των μπροστινων καθησματων)
+ πισω αξονα + τεποζιτο ακομα και τις μοκετες.......
Γδυνεις το δικο σου και ξεκινας απο την αρχη.
αλλιως λεγετε αλλαγη μηχανης ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΛΛΟ.
Δημητρης01    
0,8 Bar
0,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 06, 2013 11:50
Γένος: Δεν έχει ορισθεί

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Μηχανικα Θεματα 323

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron