[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ Απρ 25, 2024 20:43 ]

τι φταιει??

Re: τι φταιει??

Δημοσίευσηαπό The Ace την Κυρ Μάιος 06, 2012 07:49

Dodos έγραψε:Πρόσεξα κάτι στην πρώτη ανάρτηση του Άγγελου. Γράφει ότι από την ώρα που έβαλε το καινούριο ψυγείο, άρχισαν τα προβληματα. Που σημαίνει μάλλον ,έτσι όπως έχει διατυπώσει την φράση του, ότι πριν την αλλαγή του ψυγείου δεν υπήρχαν προβληματα. Δηλαδή ούτε τρύπια κολλάρα, ούτε ρωγμές ούτε καμένες φλάντζες. Επομένως, μήπως όλα οφείλονται σε κακή εργασία του μάστορα;


Μα τότε γιατί έβαλε καινούριο ψυγείο ? Προφανώς γιατί το προηγούμενο τρύπησε...άρα και πριν είχε τα ίδια ή παρόμοια προβλήματα...απλώς τώρα που διορθώθηκε το ψυγείο, έβγαλε αλλού το πρόβλημα...αν και σκατοδουλειά του "μάστορα" ποτέ δεν πρέπει να αποκλείεται ;)
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3385
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Re: τι φταιει??

Δημοσίευσηαπό Mparmpanikos την Κυρ Μάιος 06, 2012 08:22

Προσοχη !!!!
Μαστορας πρεπει να ειναι ο ΙΔΙΟΣ ο Αγγελος... Μη μου τον συκοφαντειτε !! :D :D
ΕικόναΕικόνα

Uploaded with ImageShack.us
Mparmpanikos    
1,6 Bar
1,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 2104
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 19:22
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 77
Μοντέλο Αυτ.: Μazda 6 σενταν 1,8 ασημι

Re: τι φταιει??

Δημοσίευσηαπό Dodos την Κυρ Μάιος 06, 2012 08:25

The Ace έγραψε:Μα τότε γιατί έβαλε καινούριο ψυγείο ? )

Μπορεί να ήθελε να βάλει καλύτερο.. π.χ. PITSOS NO FROST :P :P :D :D toot
Mparmpanikos έγραψε:Προσοχη !!!!
Μαστορας πρεπει να ειναι ο ΙΔΙΟΣ ο Αγγελος... Μη μου τον συκοφαντειτε !! :D :D

Δεν το γνώριζα αυτό κύριε Νίκο. Νόμιζα ότι το πήγε σε συνεργείο για αλλαγή.
Εικόνα
HKS short ram intake CP-E turbo inlet pipe Turbosmart dual port bov
Άβαταρ μέλους
Dodos    
2,0 Bar
2,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 5950
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2009 11:47
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 6 MPS

Re: τι φταιει??

Δημοσίευσηαπό angelneo την Τρί Μάιος 08, 2012 20:25

λοιιιιιπον. πριν δεν ειχα προβλημα με την θερμοκρασια ποτε. πραγματι εγω ειμαι ο μαστορας 146fs96171 ειμαι μαλλον @@ μαστορας παρα μαστορας με @@. . . 146fs96171 146fs96171 απλα οταν μ βραζει τα νερα εχω υγρασια και υδρατμους μεσα στην καμπινα. την κυριακη που γεμισα το ψυγει με κρυα την μηχανη , την αναψα μετα και συμπηρωσα στην συνεχεια μολις σημερα παρατηρησα ενα μικρο τρεμοπαιγμα στο ρελαντι κ συμληρωσα νερο.( απο την κυριακη εχω κανει περιπου 150 χλμ και με υψηλες ταχυτητες). μηπως εχει κ κανενεα προβλημα το ψυγειο του καλοριφερ κ χανω απο εκει το νερο που μπαινει ως υγρασια και υδρατμοι στην καμπινα?
angelneo    
0,8 Bar
0,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 05, 2009 16:42
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: 323f 90'

Re: τι φταιει??

Δημοσίευσηαπό Mparmpanikos την Τετ Μάιος 09, 2012 07:00

Αγγελε καλημερα.
Μια χαρα μαστορα σε βρισκω, γιατι ψαχνεσαι, κι αυτο ειναι που εξεχωριζει....
Αν σιγουρεψες οτι το ψυγειο ειναι ο.κ., το αντιστοιχο του καλοριφερ δυσκολα χαλαει, σε αντιθεση με τα λαστιχενια σωληνακια του, σκασιματα λογω γηρατος, και το διακοπτη καμμια φορα...
Το οτι μεσα εχεις υδρατμους, λυπαμαι, εισαι να ξηλωνεις κονσολες κλπ, για την αλλαγη στα σωληνακια καλοριφερ.. Κουραγιο.. wc
ΕικόναΕικόνα

Uploaded with ImageShack.us
Mparmpanikos    
1,6 Bar
1,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 2104
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 19:22
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 77
Μοντέλο Αυτ.: Μazda 6 σενταν 1,8 ασημι

Re: τι φταιει??

Δημοσίευσηαπό The Ace την Τετ Μάιος 09, 2012 07:09

angelneo έγραψε:λοιιιιιπον. πριν δεν ειχα προβλημα με την θερμοκρασια ποτε. πραγματι εγω ειμαι ο μαστορας 146fs96171 ειμαι μαλλον @@ μαστορας παρα μαστορας με @@. . . 146fs96171 146fs96171 απλα οταν μ βραζει τα νερα εχω υγρασια και υδρατμους μεσα στην καμπινα. την κυριακη που γεμισα το ψυγει με κρυα την μηχανη , την αναψα μετα και συμπηρωσα στην συνεχεια μολις σημερα παρατηρησα ενα μικρο τρεμοπαιγμα στο ρελαντι κ συμληρωσα νερο.( απο την κυριακη εχω κανει περιπου 150 χλμ και με υψηλες ταχυτητες). μηπως εχει κ κανενεα προβλημα το ψυγειο του καλοριφερ κ χανω απο εκει το νερο που μπαινει ως υγρασια και υδρατμοι στην καμπινα?


Ξεκινάς από τα βασικά: αν χάνει αντιψυκτικό το κύκλωμα ψύξης, τότε είτε περνάει στη μηχανή (και καίγεται, άρα θα πρέπει να βλέπεις καπνό στην εξάτμηση) είτε υπάρχει διαρροή. Και τα δύο είναι δύσκολα να βρεθούν, όπως είπα εγώ έψαχνα για μήνες στο RX7 για να βρω τι συμβαίνει.

Όπως είπε ο Νίκος, αν έχεις υγρασία/ατμούς στη καμπίνα, έχεις διαρροή και σε κάποια σωληνάκια που φέρνουν αντιψυκτικό εντός της καμπίνας. Ψάξε να βεβαιωθείς ότι δεν έχεις διαρροή μέχρι το firewall/καθρέπτη, και μετά δυστυχώς έχεις ξήλωμα στο ταμπλώ.

Κάνε πάντως έναν έλεγχο συμπίεσης στο κύκλωμα ψύξης κρύο και ζεστό για να έχεις μια ένδειξη πρώτα...
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3385
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Προβληματα-δυσλειτουργιες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης