[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ Απρ 25, 2024 20:23 ]

Διαγωνισμός τραγουδιού:Μουσική Αμιλλα 2011..τελικά αποτελέσμ

Διαγωνισμός τραγουδιού:Μουσική Αμιλλα 2011..τελικά αποτελέσμ

Δημοσίευσηαπό Cineboy την Παρ Σεπ 02, 2011 15:22

Στον συγκεκριμένο διαγωνισμό,έλαβα μέρος, με δύο μου τραγούδια, το "Δώρο"και το "Σαν αερικό"
Και τα δύο αυτά τραγούδια κατάφεραν να περάσουν απο τον πρώτο προκριματικό γύρο,ανάμεσα σε 110 περίπου ταργούδια, ενω στο τελικό στάδιο που τελείωσε χθές πέρασαν 15 τραγούδια, ανάμεσα στα οποία ήταν και το "Σαν αερικό", το οποίο και τελικά πήρε την τρίτη θέση.
Το τραγούδι αυτό επίσης, ήταν ανάμεσα στα 5 καλύτερα γιά τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο 2011 του διαγωνισμού Big Buz.

Στις διαδικασίες συμμετείχουν 103 έγκυρα τραγούδια, ενώ μετά το πέρας της, πέρασαν στο τελικό στάδιο τα 30 καλύτερα και ακολούθησε το τελικό στάδιο κατάταξης τους από την Κριτική Επιτροπή.

Tο 1ο στάδιο αξιολόγησης των τραγουδιών, πραγματοποιήθηκε μέσω ενός δικτύου από περιφερειακούς ραδιοφωνικούς σταθμούς και τελείωσε στις αρχές του Ιουλίου 2011.

Οι ραδιοφωνικοί σταθμοί που συμμετείχαν, αποδεικνύοντας έμπρακτα το ενδιαφέρον και την στήριξη τους στο νέο ελληνικό τραγούδι και τους δημιουργούς του, είναι οι ακόλουθοι.



Imagine 89,7 (Ελλάδα, Θεσσαλονίκη)

Top fm 106,4 (Θεσσαλία, Βόλος)

Sohos fm 88,7 (Βόρεια Ελλάδα, Θεσσαλονίκη)

ΗΧΟΣ FM 94,2 (Κρήτη, Ρέθυμνο)

Υδρόγειος 106,9 fm (Κρήτη, Ηράκλειο)

Κλικ fm 105,6 - 98,2 (Κύπρος, Λευκωσία Λεμεσός)

Radio panic 105,4 (Βέλγιο)


Η Μουσική Άμιλλα 2011, ένα διαγωνιστικό φεστιβάλ τραγουδιού, μουσικής και στίχου, απασχολεί και αναφέρεται αποκλειστικά και μόνο, στους Έλληνες Δημιουργούς, στην Ελληνική Μουσική και κατ’ επέκταση στο τραγούδι.

Πρωταρχικός της σκοπός είναι η δημιουργία κλίματος εμπιστοσύνης και ασφάλειας σε κάθε δημιουργό, στιχουργό – συνθέτη – ερμηνευτή, που συμμετέχοντας θα του δοθεί η ευκαιρία να παρουσιάσει τη δουλειά του μέσα από μια διαγωνιστική διαδικασία που κερδίζουν όλοι από πλευράς ευκαιριών και οι καλύτεροι μέσα από διαδικασίες και επιτροπές πρότυπες και αδιάβλητες.

Η διαδικασία αξιολόγησης περιλαμβάνει το στάδιο των προκριματικών με κριτές, ένα δίκτυο ραδιοφωνικών σταθμών από την Ελλάδα, την Κύπρο και σταθμούς της Ομογένειας στην Ευρώπη, ενώ στο τελικό στάδιο συναντούμε μια Κριτική Επιτροπή που στελεχώνουν οι: Γιάννης Καλαμίτσης, Νίκος Γκαραβέλας, Βάνα Δαφέρμου, Καλλιόπη Βέττα, Στάθης Δρογώσης και η ΟΕΚΒ (Ομοσπονδία Ελληνικών Κοινοτήτων Βελγίου) θέση ιδιαίτερης σημασίας, μιας και εκπροσωπεί τους Έλληνες της Ομογένειας και την πρόθεση τους να συμμετέχουν ενεργά στα τραγούδια του αύριο.

Θα δοθούν τα 1ο, 2ο, 3ο βραβείο καλύτερου τραγουδιού, στίχου και σύνθεσης καθώς και το ειδικό βραβείο κοινού ενώ θα δημιουργηθεί cd από την δισκογραφική εταιρία Antelma music του Στάθη Δρογώση, με τα καλύτερα τραγούδια της διαδικασίας.

Εδώ μπορείτε να ακούσετε τα 15 τραγούδια που προτιμήθηκαν στο τελικό στάδιο, με την σειρά κατάταξής τους, καθώς επίσης και να δείτε και τα ειδικά βραβεία.
http://amilla.gr/forum/topics/contestsfinal

Το τραγούδι ¨Σαν αερικό" μπορείτε να το ακούσετε και με εικόνα εδω...

http://www.youtube.com/watch?v=oBl88T0vhpQ


Ευχαριστώ απο καρδιάς όσους στήριξαν και αυτη μου την μουσική προσπάθεια,και εύχομαι ακόμη καλύτερους δρόμους στην πορεία του Ελληνικού τραγουδιού, που παρά τα όποια προβλήματα, φαίνεται να έχει δημιουργούς που έχουν πολλά ακόμη να δώσουν.
Άβαταρ μέλους
Cineboy    
0,6 Bar
0,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 624
Εγγραφή: Τρί Σεπ 02, 2008 18:48
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 6 MPS

Re: Διαγωνισμός τραγουδιού:Μουσική Αμιλλα 2011..τελικά αποτελέσμ

Δημοσίευσηαπό dgiannitakis την Παρ Σεπ 02, 2011 16:29

Συγχαρτήρια, πολύ ωραία εκτέλεση ;)

Άβαταρ μέλους
dgiannitakis    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 22469
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 20:56
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA 3 MPS

Re: Διαγωνισμός τραγουδιού:Μουσική Αμιλλα 2011..τελικά αποτελέσμ

Δημοσίευσηαπό Makisma την Παρ Σεπ 02, 2011 16:57

Τωρα, το "Σαν αερικό" , το ακουσα πολλες φορες ,οπως και τα αλλα δυο πρωτα τραγουδια .
Δεν εχω καθολου γνωσεις κριτικου και δεν ξερω με τι κριτηρια επιλεγουν τα τραγουδια .
Εχω ομως την δικη μου κριση και τα δικα μου γουστα και δεν μπορει καποιος ειδικος , με γνωσεις επι του θεματος ,
να μου επιβαλει ,να μου αρεσει ενα τραγουδι ,που κατα την δικη του κριση ειναι <<καλο>>.
Για τα δικα μου γουστα λοιπον , το πρωτο, θα το απερριπτα αμεσως ,γιατι δεν μ αγγιζει (εμενα ) καθολου .
Στα αλλα δυο ,θα εδινα 51% στο ενα και 49% στο αλλο . Το αστειο ειναι ,οτι μου ειναι δυσκολο να βρω ποιο θα παρει το 51% .
Το τραγουδι σου ειχε ομορφα λογια ,που τα ακολουθουσε κατα βημα ,ενα σωστο βιντεακι με πολυ φαντασια και σωστη εικονα .
Μπραβο Γιανναρε …… :D :D :D
Οταν Κάποιος Σε Κατηγορεί Οτι Κάνεις Μόνο Οτι Θέλεις Εσύ, Συνήθως Εννοεί Οτι Δεν Κάνεις Οτι Θέλει Αυτός.
Makisma    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 12779
Εγγραφή: Παρ Μαρ 07, 2008 18:26
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA 6 1.8 TOURING CLIMA HATCHBACK

Re: Διαγωνισμός τραγουδιού:Μουσική Αμιλλα 2011..τελικά αποτελέσμ

Δημοσίευσηαπό Cineboy την Παρ Σεπ 02, 2011 17:03

Ούτε εγω γνωρίζω με ποιά κριτήρια έγινε η τελική κατάταξη, και αμφιβάλω εαν θα μάθουμε ποτέ.
Προσωπικά και γιά τα δικά μου γούστα, το πρώτο τραγούδι δεν είναι του ύφους μου και των γνώσεων μου, άρα δεν μπορώ να εκθέσω εμπεριστατωμένα δημόσια άποψη, πέραν του ότι δεν μου ταιριάζει.
Πιθανολογώ ότι ανάμεσα στα κριτήρια της πρψτιάς, έπαιξε σημαντικό ρόλο η ακρόαση των Ελλήνων στο εξωτερικό, και το γεγονός του ότι στα τελευταία χρόνια δεν υπάρχουν σοβαρές δημοτικές μουσικές δημιουργίες.

Σε ευχαριστώ πολύ κύριε Μάκη μας, γιά την προσοχή που δώσατε στο συγκεκριμένο θέμα και ττην πολύ ενδιαφέρουσα ανάλυση που κάνατε.
Άβαταρ μέλους
Cineboy    
0,6 Bar
0,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 624
Εγγραφή: Τρί Σεπ 02, 2008 18:48
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 6 MPS


Επιστροφή στο Μουσικη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης