[ +/- ] [ Τώρα είναι Τρί Απρ 30, 2024 00:42 ]

Xedos και κατανάλωση

Re: Xedos και κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό SaBTaS την Τρί Δεκ 09, 2014 17:17

Έχεις απόλυτο δίκιο!!!! Αυτή την αναγωγή λίτρα/χιλιόμετρο προσπαθω να κανω Αντωνη και στα δεδομενα του φιλου μας.....ειναι ο σωστότερος τροπος να καταλαβεις τι καιει ενα αμαξι....

Εγω παντως ετσι το μετραω.....οχι ποσα λεφτα εβαλα αλλα ποσα λιτρα λεει η αποδειξη και ειναι πολυ ευκολο πλεον. Οι αποδειξεις εδω και 2 χρονια περιπου, απο οταν εφαρμόστηκε το συστημα με τις αποδείξεις πανω στις αντιλιες, γράφουν οτι κυριε βαλατε τοσα λιτρα βενζινη.....
Εκεινη την ωρα που παιρνω την αποδειξη και μπαινω στο αμαξι πριν μυδενισω το κοντερ κοιταω ποσα χλμ εχει γραψει....και κανω επιτοπου την αναγωγή.
Next To Sex I Love My XEDOS Best..
Άβαταρ μέλους
SaBTaS    
0,6 Bar
0,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: Παρ Μαρ 21, 2008 17:50
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 40
Μοντέλο Αυτ.: Xedos 6!!!

Re: Xedos και κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Τετ Δεκ 10, 2014 13:04

Tασο,σχετικα με τα χρηματα η λιτρα,κι εγω με λιτρα μετραω !Για την σωστοτερη μετρηση παιδια,κανουμε το εξης:

Ταξιδι,φτανουμε προορισμο,γεμιζουμε επιτοπου και βλεπουμε τι λιτρα καψαμε!
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Xedos και κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό Δημητρης01 την Τετ Δεκ 10, 2014 13:36

Nasos Mazdaspeed 6 έγραψε:Tασο,σχετικα με τα χρηματα η λιτρα,κι εγω με λιτρα μετραω !Για την σωστοτερη μετρηση παιδια,κανουμε το εξης:

ΦΟΥΛΑΡΟΥΜΕΤαξιδι,φτανουμε προορισμο,γεμιζουμεΦΟΥΛΑΡΟΥΜΕ επιτοπου και βλεπουμε τι λιτρα καψαμε!
Δημητρης01    
0,8 Bar
0,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 06, 2013 11:50
Γένος: Δεν έχει ορισθεί

Re: Xedos και κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό Δημητρης01 την Τετ Δεκ 10, 2014 14:14

Δημητρης01 έγραψε:
Nasos Mazdaspeed 6 έγραψε:Tασο,σχετικα με τα χρηματα η λιτρα,κι εγω με λιτρα μετραω !Για την σωστοτερη μετρηση παιδια,κανουμε το εξης:

ΦΟΥΛΑΡΟΥΜΕΤαξιδι,φτανουμε προορισμο,γεμιζουμεΦΟΥΛΑΡΟΥΜΕ επιτοπου και βλεπουμε τι λιτρα καψαμε!


ΚΑΙ για οσον το δυνατον καλυτερα συμπερασματα ΣΤΟ ΦΟΥΛΑΡΙΣΜΑ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΕ Η ΒΕΝΖΙΝΗ ΣΤΗ ΤΑΠΑ για τετοιο φουλαρισμα λεω.
αλλιως μπορει να παιξει και μισο λιτρο μπορει και παραπανω , διαφορα απο το πρωτο σκασιμο της αντλιας
Δημητρης01    
0,8 Bar
0,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 06, 2013 11:50
Γένος: Δεν έχει ορισθεί

Re: Xedos και κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό bluemike την Τετ Δεκ 10, 2014 15:23

SaBTaS έγραψε:
The Reaper έγραψε:
SaBTaS έγραψε:Σίγουρα κατι δεν λες σωστα Κωνσταντινε....... whipi whipi

35 ευρω με 1,62 το λιτρο ειναι 21,6 λιτρα....για 340 χλμπου ειπες οτι εκανες ειναι 6,35 λιτρα τα 100 χλμ..... wtf wtf wtf

Και ειδικα με τα χλμ (120-190) που λες οτι κινήθηκες στο ταξιδι....σιγουρα κατι δεν ειναι σωστο....

Μηπως γεμισες 35 ευρω μονο για το Αθηνά-Καλαμάτα χωρις τις βολτες που ειπες μετα???γιατι το Αθηνά-Καλαμάτα ειναι 250χλμ και με 21,6 λιτρα κανει 8,6λ/100 που ειναι πολυ πιο αληθηνο νουμερο και για τις ταχύτητες ταξιδιου που ειπες...

επειδη το εχω κανει 2 φορες μεχρι τωρα ξερω καλα ποσο πηρε.στο ιδιο πρατηριο εβαλα ξανα



Κοίτα να δεις ένα αστείο, και εγώ....επειδή το εχω κανει 2 φορές μέχρι τώρα με το ίδιο κομπιουτεράκι ξέρω καλά πως μας δουλεύεις.....
Συγνώμη κι ολας προκαταβολικά....
Αλλά δεν γίνετε όλοι εδώ οι xedοδηγοί να λέμε στην καλύτερη των περιπτώσεων ότι καίμε 7,5 λίτρα στα 100 και με οδήγηση κότας. Και να πετιέσαι εσύ και να μας λες 1,2 λίτρα λιγότερα από τον χαμηλότερο και οτι το πηγαινες απο 120-190χλμ ανα ωρα...και στα καπάκια να μας λες ότι το έχεις κάνει 2 φορές και τις δυο έκαψε ακριβώς τα ιδία...
Δηλαδή πάταγες 2 φορές για 340χλμ ακριβώς με τον ίδιο τρόπο το γκάζι???έκανες ακριβώς τις ίδιες διαδρομές στην βόλτα???και πέτυχες ακριβώς τα ίδια φανάρια και κίνηση στο δρόμο?????τι είσαι κομπιούτερ?????

Ήμαρτον ρε φίλε....και το δούλεμα έχει όρια....δεν είναι ντροπή να πεις οτι έχεις κάνει ένα λάθος στα νούμερα που λες....ή αλλιώς το έχεις κάνει 1000cc το Χedos και δεν μας το είπες δεν εξηγείτε αλλιώς....
Στην τελική το ίδιο μοτέρ φοράμε στο ίδιο σασί...λες να μην ξέρουμε πότε κάποιος λέει λόγια του αέρα?????

Πάντως αν θες να το συνεχίσουμε το δούλεμα για να σε προλάβω είχες 4 άτομα μέσα με aircondition σε ολη τη διαδρομή και ανοιχτά παράθυρα.....
Εγω λεω ,χαρας στο κουραγιο του reaper που σε αφηνει και του απαντας με αυτο επιθετικο στυλακι σε ενα κατα τα αλλα site φιλων....., εκτος και αν σου εχει δωσει κανα δικαιωμα...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bluemike    
1,5 Bar
1,5 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2012 12:31
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: Mazda RX8

Re: Xedos και κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Πέμ Δεκ 11, 2014 13:03

Δημητρη,στο πρωτο σκασιμο σταματω προσωπικα!Κι οταν γεμιζω κι οταν φτανω!!Ετσι λοιπον ξερω ακριβως τι εχω καψει!! smileycar

Μιχαλη,μερικες φορες ο γραπτος λογος ειναι παρεξηγησιμος και αυτο προσπαθουμε να αποφυγουμε!Ο δε Τασος ειναι επισης ενα πολυ καλο παιδι,ισως καπως αλλιως ηθελε να το διατυπωσει η να εννοει!

Αλλωστε ο Τασος δεν εχει δωσει ποτε αλλοτε δικαιωματα!Ομως καθε αποψη πρεπει να ειναι σεβαστη κι ας μην ειναι πιστευτη η να αρεσει!

Εξαλλου περασε τωρα κι ο Τασος κι ο Ντινος επικεντρωθηκαν στο θεμα κι οχι σε κατι αλλο!Δεν χρειαζεται κατι περαιτερω να ειπωθει!Ολα καλα,ολα καλα!
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Xedos και κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό bluemike την Πέμ Δεκ 11, 2014 13:41

Nasos Mazdaspeed 6 έγραψε:Δημητρη,στο πρωτο σκασιμο σταματω προσωπικα!Κι οταν γεμιζω κι οταν φτανω!!Ετσι λοιπον ξερω ακριβως τι εχω καψει!! smileycar

Μιχαλη,μερικες φορες ο γραπτος λογος ειναι παρεξηγησιμος και αυτο προσπαθουμε να αποφυγουμε!Ο δε Τασος ειναι επισης ενα πολυ καλο παιδι,ισως καπως αλλιως ηθελε να το διατυπωσει η να εννοει!

Αλλωστε ο Τασος δεν εχει δωσει ποτε αλλοτε δικαιωματα!Ομως καθε αποψη πρεπει να ειναι σεβαστη κι ας μην ειναι πιστευτη η να αρεσει!

Εξαλλου περασε τωρα κι ο Τασος κι ο Ντινος επικεντρωθηκαν στο θεμα κι οχι σε κατι αλλο!Δεν χρειαζεται κατι περαιτερω να ειπωθει!Ολα καλα,ολα καλα!
Ενταξυ Νασο εχεις απολυτο δικιο!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bluemike    
1,5 Bar
1,5 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2012 12:31
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: Mazda RX8

Re: Xedos και κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό Δημητρης01 την Πέμ Δεκ 11, 2014 13:53

Nasos Mazdaspeed 6 έγραψε:Δημητρη,στο πρωτο σκασιμο σταματω προσωπικα!Κι οταν γεμιζω κι οταν φτανω!!Ετσι λοιπον ξερω ακριβως τι εχω καψει!! smileycar


To ζορισα αρκετα για την μεγιστη δυνατη ακριβια, απλα γιατι και η καθε αντλια σε καθε πρατηριο μπορει να εχει διαφορετικες ανοχες στο ποτε κοβει.

το εθεσα ετσι γιατι απλα διαβαζω για καταναλωσεις με νουμερα με δυο δεκαδικα οποτε μαλλον παιζουν και ml στις μετρησεις. om
Δημητρης01    
0,8 Bar
0,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 824
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 06, 2013 11:50
Γένος: Δεν έχει ορισθεί

Re: Xedos και κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό SaBTaS την Παρ Δεκ 12, 2014 16:53

Bluemike: η κουβέντα συνεχίζει....οπότε no comment..... yiiiio


Δημητρης01 έγραψε:
Δημητρης01 έγραψε:
Nasos Mazdaspeed 6 έγραψε:Tασο,σχετικα με τα χρηματα η λιτρα,κι εγω με λιτρα μετραω !Για την σωστοτερη μετρηση παιδια,κανουμε το εξης:

ΦΟΥΛΑΡΟΥΜΕΤαξιδι,φτανουμε προορισμο,γεμιζουμεΦΟΥΛΑΡΟΥΜΕ επιτοπου και βλεπουμε τι λιτρα καψαμε!


ΚΑΙ για οσον το δυνατον καλύτερα συμπεράσματα ΣΤΟ ΦΟΥΛΑΡΙΣΜΑ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΕ Η ΒΕΝΖΙΝΗ ΣΤΗ ΤΑΠΑ για τετοιο φουλαρισμα λεω.
αλλιως μπορει να παιξει και μισο λιτρο μπορει και παραπανω , διαφορα απο το πρωτο σκασιμο της αντλιας


Ευχαριστώ για την υπόδειξη παιδιά bad_boys !!!!!! αλλα εγω ετσι μετρουσα και πριν μου το πειτε....αλλοι λενε εκανα Χ χλμ και εβαλα τοσα ευρω βενζινη...

Oσο για την διαφορα απο το σκασιμο ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιο και εχει πολλους παράγοντες και δεν αξιζει να το αναλύσουμε εδω.....
Κρατα μονο οτι το να βαλω για παράδειγμα 1 λιτρο περα του σκασίματος (για να στρογγυλέψει η τιμή που πληρώνω)επηρεάζει ελάχιστα την διαφορά στην κατανάλωση. Και να σου εξηγησω γιατι. Διοτι εγω κανω μετρήσεις σε αποστάσεις από 400 χλμ και πάνω. Για να εχει μικροτερα σφαλματα <<το φουλαρισμα>>.....Σκεψου οτι αυτο το λιτρο μοιραζετε σε τουλαχιστον 400 χλμ και δινει μια αποκλιση 0,2 αντε 0,3 ανα 100χλμ.....
Next To Sex I Love My XEDOS Best..
Άβαταρ μέλους
SaBTaS    
0,6 Bar
0,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: Παρ Μαρ 21, 2008 17:50
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 40
Μοντέλο Αυτ.: Xedos 6!!!

Re: Xedos και κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Σάβ Δεκ 13, 2014 15:22

Toνιζω οτι ποτε οι εταιριες δεν σου λενε σε ευρω καταναλωση,σε λιτρα σου λενε!Θεωρω λαθος να υπολογιζουμε ευρω σε επισημη καταναλωση,παρα μονον για ...παρτη μας! :lol:
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικά περι Xedos

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron