[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ Μαρ 28, 2024 08:13 ]

Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό The Ace την Τετ Απρ 26, 2017 18:53

diMiPS έγραψε:αυτο ειναι λαθος !

υπαρχουν καρτες κατω απο τη σειρα 1χχχ που ειναι οχι μονο αξιοπρεπεις αλλα πολυ δυνατες οπως η 980 και γενικα η σειρα 9χχ
δεν ειναι απλα για να λειτουργει το pc - μην τρελαθουμε κιολας με την ορμη του marketing

εγω εχω gtx770 και ακομα και με αυτη το pc μου τρεχει απροβληματιστα τα παντα
εννοειται πως σε ενα benchmark μια 1080 θα μου ριξει στα αυτια αλλα αλλο το benchmark και αλλο η πραγματικη ζωη

Συμπερασμα : δεν χρειαζεται κανεις να πληρωσει 500+ ευρω για μια καρτα νομιζοντας πως με κατι λιγοτερο το pc ισα που θα λειτουργει


Οι προηγούμενες σειρές είναι ακριβώς αυτό: προηγούμενες. Άρα έχουν παλιώσει, δεν έχουν τα καινούρια features, και έχουν μείνει πίσω από πλευράς υποστήριξης. Εφόσον ψάχνουμε για κάτι με μεγάλο χρονικό ορίζοντα, δεν είναι λογικό να προτείνεις κάτι που ήδη έχει 3-4 χρόνια στη πλάτη του. Ασχέτως αν βγάζει ακόμα καλά fps. Αντιθέτως, το γεγονός αυτό υποστηρίζει ακριβώς αυτό που λέω εγώ, ότι δηλαδή αν πάρεις σήμερα κάποια mid-to-high κάρτα της τρέχουσας σειράς, θα κρατήσει αρκετά χρόνια, χωρίς να ξεπεραστεί και χωρίς να μείνει πίσω σε επιδόσεις.

500+ ? Που το είδες αυτό ? Κάρτες στα 350-450 προτείνω...
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3385
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό diMiPS την Πέμ Απρ 27, 2017 17:58

The Ace έγραψε:
diMiPS έγραψε:αυτο ειναι λαθος !

υπαρχουν καρτες κατω απο τη σειρα 1χχχ που ειναι οχι μονο αξιοπρεπεις αλλα πολυ δυνατες οπως η 980 και γενικα η σειρα 9χχ
δεν ειναι απλα για να λειτουργει το pc - μην τρελαθουμε κιολας με την ορμη του marketing

εγω εχω gtx770 και ακομα και με αυτη το pc μου τρεχει απροβληματιστα τα παντα
εννοειται πως σε ενα benchmark μια 1080 θα μου ριξει στα αυτια αλλα αλλο το benchmark και αλλο η πραγματικη ζωη

Συμπερασμα : δεν χρειαζεται κανεις να πληρωσει 500+ ευρω για μια καρτα νομιζοντας πως με κατι λιγοτερο το pc ισα που θα λειτουργει


Οι προηγούμενες σειρές είναι ακριβώς αυτό: προηγούμενες. Άρα έχουν παλιώσει, δεν έχουν τα καινούρια features, και έχουν μείνει πίσω από πλευράς υποστήριξης. Εφόσον ψάχνουμε για κάτι με μεγάλο χρονικό ορίζοντα, δεν είναι λογικό να προτείνεις κάτι που ήδη έχει 3-4 χρόνια στη πλάτη του. Ασχέτως αν βγάζει ακόμα καλά fps. Αντιθέτως, το γεγονός αυτό υποστηρίζει ακριβώς αυτό που λέω εγώ, ότι δηλαδή αν πάρεις σήμερα κάποια mid-to-high κάρτα της τρέχουσας σειράς, θα κρατήσει αρκετά χρόνια, χωρίς να ξεπεραστεί και χωρίς να μείνει πίσω σε επιδόσεις.

500+ ? Που το είδες αυτό ? Κάρτες στα 350-450 προτείνω...



http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=catspan&keyphrase=nvidia+1080


φιλε μου δεκτη η αποψη σου αλλα ειναι η αποψη του χομπιστα του enthousiast που θελει να εχει το καλυτερο
περα απο αυτο ομως που το δεχομαι να κανει κανεις το κεφι του , ας μην πω εχεις αδικο ας πω εχεις μια ιδιαιτερη αποψη που δεν "πατα" πανω στον ψαγμενο η στον ερασιτεχνη
τι εννοω ;
α) ο αφορισμος εξοπλισμου μονο και μονο βαση του κωδικου (τωρα βγηκε το #1000 αρα το #900 ειναι παλιο) ειναι αστηρικτος
β) ο αφορισμος εξοπλισμου μονο και μονο βαση του ποτε παρουσιαστηκε στην αγορα (το #1000 βγηκε τωρα αρα το #900 που βγηκε πριν 3 χρονια ειναι αχρηστο) ειναι και παλι επιπολεος

παρενθεση: ο intel pentium extreme black edition (καπως ετσι δε θυμαμαι ακριβως) κυκλοφορουσε ακομα κιοταν η intel ειχε ριξει στην αγορα τους i3/i5/i7
κι ομως ηταν καλυτερος απο καποιους i3/i5 και ισως και απο i7 (μιλαω για τα πρωτα χρονια της σειρας i και οχι των τελευταιων γεννεων i)
συμφωνα με οσα λες θα επρεπε επειδη ειναι παλιο "μοντελο" και εχουν βγει τα νεα να ηταν ισα για να δουλευει το pc

γ) δεν χρειαζονται ολοι το τελευταιο μοντελο εξοπλισμου μονο και μονο για να το εχουν, ισως μπορουν να κανουν τη δουλεια τους χωρις να πληρωσουν για features που δεν θα τα χρησιμοποιησουν ποτε
δ) μπορεις να φτιαξεις ενα ισοροπημενο σωστα ρυθμισμενο συστημα χωρις να χρησιμοποιησεις οτι νεωτερο και ισχυροτερο πωλειται στα μαγαζια και να πετυχεις ιδια η παραπλησια αποδοση με ενα συστημα που θα εχει τα πιο νεα και ακριβα εξαρτηματα

επειδη καταλαβαινω οτι ολα αυτα δεν προσφερουν ισως αυτο που θελει ο Νασος (μαρκα και μοντελο απο τα εξαρτηματα ππου του προτεινετε) το σταματω εδω.

flower
...όλα είναι δρόμος...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
diMiPS    
2,0 Bar
2,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 5137
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2008 20:50
Τοποθεσία: Πειραιας
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 51
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 3 MPS - TRUE RED

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Πέμ Απρ 27, 2017 19:37

Καλησπεριζω και παλι τους μαγους των pc!!!

Παιδια ,θελω οσο το δυνατον κατι καλο,παραλληλα και value for money και ας μην το χρειαστω π[οτε,οπως ειπε πολυ ευστοχα κι ο Δημητρης!

Παιχνιδια ομως οταν θα θελω να παιξω να ξερω οτι οτι παιχνιδι κι αν θελω να το παιξω ανετα χωρις κολληματα!

Κυριως ομως και πανω απο ολα θελω εναν υπολογιστη πανγρηγορο που να αποδωσει στον χρονο και να βγαλει τα λεφτα του οπως ολοι που ειχα!

Επισης δεν θελω σε ΚΑΜΜΙΑ εφαρμογη να κολλαει και μεχρι να το σκεφτω να ειμαι ηδη μεσα στο μενου οταν ανοιξω τον υπολογιστη οπως κανω με τον imac που σε 19 δευτερολεπτα (κι εχοντας βαλει και κωδικο)κανω το πρωτο κλικ μεσα στο ιντερνετ!

Για βαρεια παιχνιδια απλως θελω να ξερω οτι οποτε θελησω μπορω να τρεξω κι αυτα!

Παιχνιδια εκτος στρατηγικης που θελω μονο pc εχω και ps3,ps4,nintendo οπου ειμαι μια χαρα!

Επισης...ψηνομαι τρελλα για XBOX PROJECT SCORPIO οταν με το καλο βγει! yiiiio
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό kalidor την Παρ Απρ 28, 2017 17:54

Λοιπον..επειδη με αντιπροσωπευει το θεμα θα ανεβασω βιντεακι Νασο...ετοιμασου!!!
Άβαταρ μέλους
kalidor    
2,0 Bar
2,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 5350
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:37
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 43
Μοντέλο Αυτ.: Skoda Octavia 1.6 TDI

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Παρ Απρ 28, 2017 18:25

Γιωργο ανυπομονω για το τι εχεις σκεφτει να μας δειξεις!!! loveshower
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό kalidor την Παρ Απρ 28, 2017 19:36

https://youtu.be/pNe1T1E8mDs

Περιμένω εντυπώσεις... yeah!!!!!!! yeah!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
kalidor    
2,0 Bar
2,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 5350
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:37
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 43
Μοντέλο Αυτ.: Skoda Octavia 1.6 TDI

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό The Ace την Παρ Απρ 28, 2017 20:33

diMiPS έγραψε:http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=catspan&keyphrase=nvidia+1080

φιλε μου δεκτη η αποψη σου αλλα ειναι η αποψη του χομπιστα του enthousiast που θελει να εχει το καλυτερο


Ξαναδιάβασε τα posts μου, γιατί είτε δεν τα διάβασες καν, είτε δεν κατάλαβες τι προτείνω (αν και το έγραψα ξεκάθαρα ΔΥΟ φορές) :?:
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3385
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό diMiPS την Σάβ Απρ 29, 2017 13:25

The Ace έγραψε:
diMiPS έγραψε:http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=catspan&keyphrase=nvidia+1080

φιλε μου δεκτη η αποψη σου αλλα ειναι η αποψη του χομπιστα του enthousiast που θελει να εχει το καλυτερο


Ξαναδιάβασε τα posts μου, γιατί είτε δεν τα διάβασες καν, είτε δεν κατάλαβες τι προτείνω (αν και το έγραψα ξεκάθαρα ΔΥΟ φορές) :?:


προφανως υπαρχει διασταση αποψεων pop
...όλα είναι δρόμος...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
diMiPS    
2,0 Bar
2,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 5137
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2008 20:50
Τοποθεσία: Πειραιας
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 51
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 3 MPS - TRUE RED

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό The Ace την Σάβ Απρ 29, 2017 14:01

Μάλλον σου έχει ξεφύγει αυτό

The Ace έγραψε:Πάντως για κάτι τέτοιο είπα και εγώ, είτε καλή 1060 είτε κάποια βασική 1070, όλες αυτές παίζουν μεταξύ 350-450€....
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3385
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Σάβ Απρ 29, 2017 15:18

kalidor έγραψε:https://youtu.be/pNe1T1E8mDs

Περιμένω εντυπώσεις... yeah!!!!!!! yeah!!!!!!!


Φωτια στα κοκκινα Γιωργο φιλε,μπας κι εισαι ΟΣΦΠ καπως?κοκκινο αμαξι,κοκκινος υπολογιστης...πραγματικα θαυμαζω το εργο σου,παρολα αυτα εγω θελω μαυρο κουτι κι οχι διαφανο τολμω να πω!
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό kalidor την Κυρ Απρ 30, 2017 10:09

Νασο το κοκκινο το λατρευω..το κουτι το κανεις οτι χρωμα θες..το περιεχομενο εχει σημασια!!
Άβαταρ μέλους
kalidor    
2,0 Bar
2,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 5350
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:37
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 43
Μοντέλο Αυτ.: Skoda Octavia 1.6 TDI

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό dancerman την Σάβ Μάιος 06, 2017 20:10

Νασο παρε με ενα τηλεφωνο αν θελεις να σε βοηθησω.

Γενικα το να κανω εναν υπολογιστη τουμπανο δε σημαινει οτι αξιζει τα λεφτα του η οτι θα παρω κατι παραπανω απο εναν υπολογιστη με μικροτερο μπατζετ γτ πολυ απλα ο τελικος χρηστης δε θα καταλαβει τη διαφορα στα προγραμματα που τρεχει καθημερινα. Επισης το να φτιαξω εναν υπολογιστη οποτε και αμα χρειαστει ειναι λιγο toο much γτ πολυ απλα η ιστορια εχει δειξει οτι δε θα χρειαστει ποτε. Ηδη αυτη τη στιγμη υπολογιστες με ι5 2ης γενιας δεν εχουν να ζηλεψουν τπτ απο ενα καινουριο 4ης και 5ης γενιας. ολα ειναι μαρκετινγκ των εταιρειων.
dancerman    
1,6 Bar
1,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1809
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 31, 2008 05:58
Γένος: Αρσενικό

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό diMiPS την Σάβ Μάιος 06, 2017 21:45

dancerman έγραψε:Γενικα το να κανω εναν υπολογιστη τουμπανο δε σημαινει οτι αξιζει τα λεφτα του η οτι θα παρω κατι παραπανω απο εναν υπολογιστη με μικροτερο μπατζετ γτ πολυ απλα ο τελικος χρηστης δε θα καταλαβει τη διαφορα στα προγραμματα που τρεχει καθημερινα. Επισης το να φτιαξω εναν υπολογιστη οποτε και αμα χρειαστει ειναι λιγο toο much γτ πολυ απλα η ιστορια εχει δειξει οτι δε θα χρειαστει ποτε. Ηδη αυτη τη στιγμη υπολογιστες με ι5 2ης γενιας δεν εχουν να ζηλεψουν τπτ απο ενα καινουριο 4ης και 5ης γενιας. ολα ειναι μαρκετινγκ των εταιρειων.




:shock1: :shock1: :shock1: :shock1: :shock1:

μπααα ψεμματα λες
...όλα είναι δρόμος...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
diMiPS    
2,0 Bar
2,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 5137
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2008 20:50
Τοποθεσία: Πειραιας
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 51
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 3 MPS - TRUE RED

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Κυρ Μάιος 07, 2017 10:07

dancerman έγραψε:Νασο παρε με ενα τηλεφωνο αν θελεις να σε βοηθησω.

Γενικα το να κανω εναν υπολογιστη τουμπανο δε σημαινει οτι αξιζει τα λεφτα του η οτι θα παρω κατι παραπανω απο εναν υπολογιστη με μικροτερο μπατζετ γτ πολυ απλα ο τελικος χρηστης δε θα καταλαβει τη διαφορα στα προγραμματα που τρεχει καθημερινα. Επισης το να φτιαξω εναν υπολογιστη οποτε και αμα χρειαστει ειναι λιγο toο much γτ πολυ απλα η ιστορια εχει δειξει οτι δε θα χρειαστει ποτε. Ηδη αυτη τη στιγμη υπολογιστες με ι5 2ης γενιας δεν εχουν να ζηλεψουν τπτ απο ενα καινουριο 4ης και 5ης γενιας. ολα ειναι μαρκετινγκ των εταιρειων.


Πετρο μου,σε ευχαριστω παρα πολυ πρωτα απο ολα!!

Εγω υπολογιστη θα ξαναλλαξω σε μια 10ετια και αν.για αυτο και θελω τωρα να παρω σε λογικα πλαισια η το καλυτερο η απο mid range και πανω η γενικα εξυπνες αγορες,value for money
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό dancerman την Κυρ Μάιος 07, 2017 11:09

εδω και μια τριετια τετραετια η τεχνολογια ειναι στασιμη, ενα συστημα καινουριο η μεταχειρισμενο με ι5 2ης γενιας και ανω ενα ssd 120 ή 240 gb ενα 500αρι τροφοδοτικο και μια καρτα γραφικων απο rx460 εως 480 ειναι μια χαρα για ενα πισι που θα χρειαστει να αλλαξεις κατι μονο αν χαλασει ειτε μετα απο μια δεκαετια ισως μια καρτα γραφικων. Υπολογιστες τουμπανα = πεταμενα λεφτα.
dancerman    
1,6 Bar
1,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1809
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 31, 2008 05:58
Γένος: Αρσενικό

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο PC-Links-PC Tech

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης