[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ Μαρ 29, 2024 11:00 ]

Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Κυρ Μάιος 07, 2017 12:38

Το περιεργο Πετρο ειναι...γιατι απο το 2011 και μετα οι επεξεργαστες κυριως δεν ανεπτυχθησαν κι εχουν μεινει στασιμοι?οπως και η τεχνολογια στα pc s απο οτι αντιλαμβανομαι!
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό dancerman την Κυρ Μάιος 07, 2017 18:58

γτ αυτη τη στιγμη οι υπολογιστες οπως τους γνωριζουμε εχουν φτασει σε ενα σημειο που οπιαδηποτε βελτιωση αποτελει σαν να βαζουμε εξατμιση σε ατμοσφαιρικο αυτοκινητο. Επισης η ερευνα γινεται πλεον για εξοικονομιση ενεργειας και νεες τεχνολογιες κυριως σε επιπεδο κβαντικων υπολογιστικων συστηματων και οχι συστηματων για οικιακους χρηστες που οπως και να το κανουμε η επεξεργαστικη ισχυ που εχει ενας οικιακος χρηστης ειναι τεραστια για αυτα που κανει.
τα παιχνιδια ειναιε εντελως κακογραμμενα για υπολογιστες γτ ειναι μετατροπη απο κονσολες xbox ps Κτλ για να τα παιζεις στον υπολογιστη.
Και θελω να επεκτεινω και λιγο το θεμα για να καταλαβουμε τι λεω, για παραδειγμα ολοι γνωριζουμε οτι τα iphone ειναι γρηγορα οχι λογω hardware το οποιο ειναι πιο πισω σε σχεση με android αλλα γτ πολυ απλα το ios μπαινει σε συγκεκριμενες συσκευες και δεν μπορει να μπει πουθενα αλλου, δηλαδη ειναι ενα κουστομακι καλοραμενο για τα μετρα του. Οταν θα φτιαχτουνε παιχνιδια με πλατφορμα τον υπολογιστη αξιοποιωντας ολες τις τεχνολογιες οπως διαχειρηση μνημης και επεξεργαστη κτλ τοτε ναι δε θα χρειαζεται να εχουμε δωσει 2000 για να κανουμε ενα μηχανημα.
dancerman    
1,6 Bar
1,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1809
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 31, 2008 05:58
Γένος: Αρσενικό

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό diMiPS την Κυρ Μάιος 07, 2017 19:09

Nasos Mazdaspeed 6 έγραψε:Το περιεργο Πετρο ειναι...γιατι απο το 2011 και μετα οι επεξεργαστες κυριως δεν ανεπτυχθησαν κι εχουν μεινει στασιμοι?οπως και η τεχνολογια στα pc s απο οτι αντιλαμβανομαι!


οι υπολογιστε ςδεν εχουν μεινει στασιμοι
απλα δεν υοπαρχει αυτη η αλματωδης αναπτυξη που υπηρξε στο παρελθοβν γιατι η τεχνολογια αυτη εχει φτασει στα ορια της

αν θεωρητικα μπορουσαμε να χρονισουμε μια cpu στα 10 η 20 GHz αντι τα 2-4 που κανουμε τωρα και μπορουσε να αντεξει χωρις να καει και αντιστοιχα συνδιαζαμε με αλλα συστηματα αναλογου αποδοσεως θα βλεπαμε αυξηση επιδοσεων

επειδη ομως κατι τετοιο δεν γινεται για πολλους κ διαφορους λογους η οποια μικροβελτιωση ΔΕΝ φαινεται εμπορικα στον τελικο καταναλωτη (που θελει το τουμπανο που θα αντεξει 10 χρονια)

ετσι και επειδη η "προστασια του περιβαλλοντος και ενεργειακη πολιτικη" ΠΟΥΛΑΕΙ τρελα στις εταιριες ολες ψαχνουν τροπους να μειωσουν τις απαιτησεις ενεργειας των συστηματων τους
επισης επειδη υπαρχει μια διαρκης ταση μειωσης των διαστασεων παραλληλα προσπαθουν να κατασκευασουν πιο μικρα εξαρτηματα

μαζι με τα 2 παραπανω πλασαρουν και μικροβελτιωσεις αποδοσης (που πολλες φορες μενουν στα χαρτια)

τραγικο παραδειγμα το να εχεις ενα 8πυρηνο cpu που ενω σαν καταναλωτης περιμενεις να κατακρεουργει ενα 4πυρηνο να μαθαινεις πως οι μισοι π.χ. πυρηνες λειτουργουν (σε καποιες εφαρμογες) ενω οι αλλοι καθονται

Καταλαβες τωρα φιλε Νασο γιατι επιμενω πως ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να αγορασεις το τελευταιο μοντελο καθε εξαρτηματος για να στησεις ενα αξιοπρεπες pc που θα σου κανει τη δουλεια σου τα επομενα χρονια ; (τα 10 που λες ειναι υπερβολη μονο κ μονο λογω gpu κ απαιτησεων των παιχνιδιων)
...όλα είναι δρόμος...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
diMiPS    
2,0 Bar
2,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 5137
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2008 20:50
Τοποθεσία: Πειραιας
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 51
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 3 MPS - TRUE RED

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό The Ace την Δευτ Μάιος 08, 2017 07:06

Σχετικό-άσχετο που επειδή προέκυψε τις τελευταίες μέρες το ποστάρω εδώ: καθώς το τελευταίο μου PC είναι σχετικά γερό, εξαρχής είχα αποφασίσει να του βάλω 1000αρι τροφοδοτικό. Και επειδή με είχαν πιάσει οι σπατάλες μου (το 2010), έβαλα το καλό (HX) Corsair, από τα πρώτα modular τότε. Ε λοιπόν ήρθε η ώρα και παρέδωσε πνεύμα, οπότε λέω και εγώ, τι να πάω να πάρω τώρα ? Αλλά βλέποντας την απόδειξη, είδα ότι τα μεγάλα Corsair έρχονται με 7 (!!) χρόνια εγγύηση, αντί για 2 και 5 των πιο μικρών μοντέλων. Οπότε λέω και εγώ, τι καλά, τραλαρι-τραλαρό, πάω Πλαίσιο να το αλλάξω στην εγγύηση. Και εδώ μαθαίνω τα άσχημα (ε θα υπήρχαν άσχημα, δεν γινόταν αλλιώς): είναι παλιό μοντέλο, το καινούριο είναι πιο ακριβό, οπότε μόνο ο κατασκευαστής μπορεί να το αλλάξει με "ίδιο ή αντίστοιχο", χώρια που το Πλαίσιο (επίσημος μεταπωλητής) δεν το έχει καν (το αντίστοιχο), ενώ επίσημος εισαγωγέας στην Ελλάδα δεν υπάρχει, οπότε πρέπει να πάει Γερμανία για να έρθει το καινούριο. Εκτιμώμενος χρόνος: 2-3 βδομάδες :evil:

Αναγκαστικά λοιπόν θα την βγάλω με κάποιο δεύτερο PC. Καλή και ωραία η μεγάλη εγγύηση, αλλά τελικά μπορεί να έχει και αυτή κάποιες μικρές δυσάρεστες εκπλήξεις....
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3385
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Δευτ Μάιος 08, 2017 07:41

Δημητρη μου,μα νομιζω δεν υπαρχουν 8πυρηνοι επεξεργαστες,αλλωστε κι ο Ι7 4πυρηνος ειναι!Συμφωνω οτι ενας 8πυρηνος οπως στα κινητα δεν μπορει να ανταγωνιστει εναν 4πυρηνο ενος pc!

Τουμπανο οταν λεω,εχω εξηγησει,εξυπνες επιλογες και value for money οσο το δυνατον,δεν θα τσιγκουνευτω ομως σε μια καρτα γραφικων αν ειναι αντι για 250 να παω στο καλυτερο ακομη δινοντας 300!αυτο εννοω!
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό diMiPS την Δευτ Μάιος 08, 2017 19:59

Nasos Mazdaspeed 6 έγραψε:Δημητρη μου,μα νομιζω δεν υπαρχουν 8πυρηνοι επεξεργαστες,αλλωστε κι ο Ι7 4πυρηνος ειναι!Συμφωνω οτι ενας 8πυρηνος οπως στα κινητα δεν μπορει να ανταγωνιστει εναν 4πυρηνο ενος pc!

Τουμπανο οταν λεω,εχω εξηγησει,εξυπνες επιλογες και value for money οσο το δυνατον,δεν θα τσιγκουνευτω ομως σε μια καρτα γραφικων αν ειναι αντι για 250 να παω στο καλυτερο ακομη δινοντας 300!αυτο εννοω!



υπαρχουν στα κινητα Νασο ;) εκ' παραδρομης δεν το διευκρινησα
...όλα είναι δρόμος...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
diMiPS    
2,0 Bar
2,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 5137
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2008 20:50
Τοποθεσία: Πειραιας
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 51
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 3 MPS - TRUE RED

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό dancerman την Δευτ Μάιος 08, 2017 20:54

υπαρχουν και στα Pc 8πυρηνοι, amd fx 8350 , οι καινιουριοι ι7 επισης εχουν 6πυρηνες καποια μοντελα,

το θεμα της εγγυησης γενικα ειναι μια πονεμενη ιστορια γτ πολυ απλα οταν αγοραζουμε ψαχνουμε το φθηνο και οχι αν ειναι απο τον επισημο αντιπροσωπο η παραλληλη εισαγωγη, για παραδειγμα ποσα μοντελα γραφουνε στο skroutz EU και ειναι απο ευρωπη, αμα χαλασουνε αναγκαστικα θα περιμενεις απο την ευρωπη ανταλλακτικο.
dancerman    
1,6 Bar
1,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1809
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 31, 2008 05:58
Γένος: Αρσενικό

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Τρί Μάιος 09, 2017 07:18

diMiPS έγραψε:
Nasos Mazdaspeed 6 έγραψε:Δημητρη μου,μα νομιζω δεν υπαρχουν 8πυρηνοι επεξεργαστες,αλλωστε κι ο Ι7 4πυρηνος ειναι!Συμφωνω οτι ενας 8πυρηνος οπως στα κινητα δεν μπορει να ανταγωνιστει εναν 4πυρηνο ενος pc!

Τουμπανο οταν λεω,εχω εξηγησει,εξυπνες επιλογες και value for money οσο το δυνατον,δεν θα τσιγκουνευτω ομως σε μια καρτα γραφικων αν ειναι αντι για 250 να παω στο καλυτερο ακομη δινοντας 300!αυτο εννοω!



υπαρχουν στα κινητα Νασο ;) εκ' παραδρομης δεν το διευκρινησα


Σαφως και υπαρχουν Δημητρη,η συνεχεια της προτασης μου δεν ξερω αν προσεχθηκε!(εχω 8πυρηνο κινητο εξαλλου)!


dancerman έγραψε:υπαρχουν και στα Pc 8πυρηνοι, amd fx 8350 , οι καινιουριοι ι7 επισης εχουν 6πυρηνες καποια μοντελα,

το θεμα της εγγυησης γενικα ειναι μια πονεμενη ιστορια γτ πολυ απλα οταν αγοραζουμε ψαχνουμε το φθηνο και οχι αν ειναι απο τον επισημο αντιπροσωπο η παραλληλη εισαγωγη, για παραδειγμα ποσα μοντελα γραφουνε στο skroutz EU και ειναι απο ευρωπη, αμα χαλασουνε αναγκαστικα θα περιμενεις απο την ευρωπη ανταλλακτικο.


Πετρο ,νομιζω παντως με εναν Ι7 4πυρηνο η 6πυρηνο αν πεσει η τιμη τους μεχρι τον Οκτωβριο που θα φτιαξω pc ειμαι εγω κι ο καθενας που θα το προτιμησει μια χαρα για χρονια ετσι?
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Προηγούμενη

Επιστροφή στο PC-Links-PC Tech

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron