[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ Μαρ 28, 2024 08:22 ]

Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Πέμ Απρ 20, 2017 15:19

Καλησπερα φιλοι μου!παρακαλω τα φωτα σας!

Στο pc που εχω στο εξοχικο,εσβησε αρκετες φορες η οθονη ,με restart εφτιαχνε λιγο και ξανα....ομως δεν ειναι θεμα οθονης,αλλα καρτας γραφικων.μια καρτα γραφικων του 2002 παρακαλω με ολο το pc να ειναι του τοτε...αναλογη καρτα δεν βρισκεις πια,δεν συνεργαζεται τιποτα με τιποτα,οποτε πανε περιπατο ολα μαζι!εβγαλε τα ψωμια του ομως και με το παραπανω!

Ετσι λοιπον,προκειται μεχρι τον Οκτωβριο να φτιαξω ενα νεο pc κι αυτον που εχω εδω Αθηνα,να τον μεταφερω κατω με τυμπανοκρουσιες και πανηγυρισμους axaxaxa μια χαρα θα κανει την δουλεια του πια για εξοχικο για την επομενη 10ετια,εχει 6 gb ram ,1 gb καρτα γραφικων,ssd ,στεκεται αξιοπρεπεστατα γενικως και με βαθμολογια των windows 7,2 παρακαλω...ομως εχθρος του καλου το καλυτερο,οποτε θα κινηθω για ανανεωση(ευκαιρια ηταν :mrgreen: )του στολου μου εδω Αθηνα.

Στο πλαισιο μου εδωσαν προσφορα και με ενδιαφερει η αποψη οσων γνωριζουν:

MSI Motherboard Z270 PC MATE DDR4
MSI VGA GFORCE GTX 1050 TI 4GB
INTEL I7 7700 3.60 GHZ
Ψυκτρες θα χρειαστω η εχει η καθεμια απο τις παραπανω επιλογες ψυκτρες καλες?
θιγω τα πιο σημαντικα που με απασχολουν σε ενα pc ,καθως προσπαθω να παρω οτι καλυτερο στα χρηματα που μπορω να φτασω βλεποντας σε βαθος 10ετιας μεσα απο καλη αξιοπιστια!

Μην ξεχναμε,πως τον παλιοτερο μου τον ειχα 15 χρονια,ενω αυτον που θα παω κατω τον εχω ηδη 8 κατα 99% απροβληματιστα!

Για πυργο θα ηθελα οχι διαστημικα πραγματα και κατασκευες,αλλα να εχει τουλαχιστον μπροστα 3 θυρες usb και δεν ξερω τι αλλο,για ψυκτρες ακουω,τι γινεται?ποσο χρειαζονται?
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό The Ace την Πέμ Απρ 20, 2017 15:34

Ψύκτρες έχουν CPU και GPU, τουλάχιστον αν πάρεις τον box i7, άρα δεν θες κάτι άλλο. Είναι λίγο ανισοβαρές το PC, "πολύ" CPU και "λίγη" GPU, αλλά αν δεν το θες για βαριά παιχνίδια, είσαι ΟΚ. Για 10ετία παλεύεται, αλλά όχι για παιχνίδια, θες κάτι καλύτερο από 1050
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3385
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό diMiPS την Πέμ Απρ 20, 2017 15:58

Nasos Mazdaspeed 6 έγραψε:Καλησπερα φιλοι μου!παρακαλω τα φωτα σας!

...................

Στο πλαισιο μου εδωσαν προσφορα και με ενδιαφερει η αποψη οσων γνωριζουν:

MSI Motherboard Z270 PC MATE DDR4
MSI VGA GFORCE GTX 1050 TI 4GB
INTEL I7 7700 3.60 GHZ
Ψυκτρες θα χρειαστω η εχει η καθεμια απο τις παραπανω επιλογες ψυκτρες καλες?
θιγω τα πιο σημαντικα που με απασχολουν σε ενα pc ,καθως προσπαθω να παρω οτι καλυτερο στα χρηματα που μπορω να φτασω βλεποντας σε βαθος 10ετιας μεσα απο καλη αξιοπιστια!

...............

Για πυργο θα ηθελα οχι διαστημικα πραγματα και κατασκευες,αλλα να εχει τουλαχιστον μπροστα 3 θυρες usb και δεν ξερω τι αλλο,για ψυκτρες ακουω,τι γινεται?ποσο χρειαζονται?



1. οι καρτες γραφικων εχουν συστημα ψυξης και δεν χρειαζονται κατι εξτρα , αρκει να διαλεξεις αυτη που εχει ενα καλο . η MSI θεωρειται απο τις καλυτερες στον τομεα της ψυξης της GPU
2. το mobo δεν θελει κατι περισσοτερο απο μονο του - μονο γενικο καλο αερισμο του κουτιου που θα διωχνει τον ζεστο αερα και θα φερνει απ'εξω φρεσκο
3. Για τη CPU αν θελεις αεροψυξη πας για το κλασσικο συστημα ψυκτρας-ανεμιστηρα , αν παλι θες υδροψυξη πας η σε light κατασταση με ετοιμο κιτ η σε heavy καταστασεις (μαλλον δε θα θελεις κατι τετοιο) φτιαχνεις μονο σου την υδροψυξη αγοραζοντας κ στηνοντας τα παντα μονος σου

Η επιλογη κουτιου καποτε ηταν τυπικη διαδικασια τωρα ειναι το ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΟ μερος της κατασκευης ενος pc
πρεπει να σκεφτεις το mobo που θα βαλεις μεσα (διαστασεις), τον απαιτουμενο χωρο για την καρτα γραφικων (στανταρ πιανει 2 θεσεις και καποιες θελουν και 3 θεσεις), το συνολικο χωρο (π.χ αν θελεις υδροψυξη ή μεγαλη αεροψυξη με τεραστια ψυκτρα θελεις χωρο !), τις ευκολιες (να ανοιγει απο τα πλαγια , να εχει οδηγους για καλωδια, κλπ) , το υλικο, την κατασκευη, την εργονομια (που μπαινουν οι ανεμιστηρες εισοδου και που ιο εξοδου και ποσους δεχεται ;

με λιγα λογια αν φας 5 μερες να βρεις τι cpu, gpu, mobo, ram, δισκους κλπ θα συνδιασεις, θελεις αλλες τοσες για να βρεις το καταλληλο κουτι !!!
ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ και αν σε ενδιαφερει το αθλημα γιατι υπαρχουν και οι αρπακολατζηδες που το στηνουν σε 3 ωρες

Αν ολα αυτα σε κουρασαν , καλυτερα πηγαινε παρε κατι ετοιμο που θα ειναι αξιοπιστο και θα γλυτωσεις το μπελα


αυτα σαν γενικες κατευθυνσεις και αν θελεις τις ακους
για τα κομματια που σου ειπαν δε θα σου πω τιποτα γιατι δεν ξερω μια και δεν προλαβαινω να παρακολουθω τις εξελιξεις (οταν ειναι να φτιαξω pc ξεκιναω κανα 2μηνο πριν και αρχιζω το ψαξιμο, τα reviews, τα τεστ, τη μελετη και "ερχομαι στα ισα μου")


Καλη επιτυχια
...όλα είναι δρόμος...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
diMiPS    
2,0 Bar
2,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 5137
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2008 20:50
Τοποθεσία: Πειραιας
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 51
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 3 MPS - TRUE RED

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Πέμ Απρ 20, 2017 17:10

Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας παιδια!!! mmm

Αντωνη συγγνωμη,4 gb ram καρτα γραφικων δεν ειναι τουμπανο ?????????

Εδω με 1 gb που εχω,πολλα παιχνιδια απαιτητικα τα τρεχει καλα!


Δημητρη,ειναι δυνατον τα ετοιμα να ειναι πιο αξιοπιστα απο καποιο που συνετα και κομματι κομματι φτιαχνεις μονος σου?
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό diMiPS την Πέμ Απρ 20, 2017 18:52

Nasos Mazdaspeed 6 έγραψε:Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας παιδια!!! mmm

Αντωνη συγγνωμη,4 gb ram καρτα γραφικων δεν ειναι τουμπανο ?????????

Εδω με 1 gb που εχω,πολλα παιχνιδια απαιτητικα τα τρεχει καλα!


Δημητρη,ειναι δυνατον τα ετοιμα να ειναι πιο αξιοπιστα απο καποιο που συνετα και κομματι κομματι φτιαχνεις μονος σου?


ειναι πιο ξεκουραστα αν δεν θελεις να ασχοληθεις.


τι προτιμας ;
ενα αεροπλανακι ετοιμο που θα το παρεις και θα παιζεις ;
η ενα τυπου μοντελο υπο κλιμακα που θα το παρεις , θα κοψεις τα κομματια θα τα συναρμολογησεις και κολησεις και θα αγορασεις μπογιες και θα το βαψεις στο χερι;

ε καπως ετσι ειναι και το pc που το φτιαχνεις μονος. αν δεν θελεις να ασχοληθεις παρε ενα ετοιμο (υπαρχουν και αξιοπιστα)
...όλα είναι δρόμος...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
diMiPS    
2,0 Bar
2,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 5137
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2008 20:50
Τοποθεσία: Πειραιας
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 51
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 3 MPS - TRUE RED

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό Dodos την Πέμ Απρ 20, 2017 20:01

Δεν υπάρχει "έτοιμος" υπολογιστής. Όλοι κομμάτι κομμάτι συναρμολογούνται. Απλά την μια συναρμολόγηση την κάνει ο τεχνικός της brand name εταιρείας (πχ DELL, HP), έχουν 5-10 συνθέσεις που τις λανσάρουν και σαν "έτοιμα" μοντέλα στην αγορά και την άλλη συναρμολόγηση την κάνει ο τεχνικός του τοπικου καταστήματος που πουλάει υπολογιστές σύμφωνα με αυτά τα υλικά που θα σου υποδείξει ή θα επιλέξεις, οπότε εκεί μιλάμε για built-to-order υπολογιστή

Στην πρώτη περίπτωση επειδη υποτίθεται γίνεται κάποια μελέτη από την brand name εταιρεία, γνωρίζεις ότι δεν θα έχεις προβλήματα συναρμολόγησης και ασυμβατότητας των υλικών. Το πληρώνεις ομως λίγο ως και πολύ ακριβότερα και δεν υπάρχει ευελιξία στην επιλογή των εξαρτημάτων που αποτελούν το συνολο του υπολογιστή. Δεν μπορείς επίσης να επιλέξεις να τον αγοράσεις χωρίς λογισμικό για να βάλεις τα πειρατικά windows που θα σου αντιγράψει κάποιος φίλος.

Στην δεύτερη περίπτωση υπάρχει το θέμα αξιοπιστίας - συμβατότητας, το οποίο θα κριθεί από το πόσο ψαγμένος και ενημερωμένος είναι ο πωλητής/τεχνικός που θα σου "στήσει" τον υπολογιστή σχετικά με τα υποσυστήματα που θα επιλεγούν.
Εχεις πολλές επιλογές σύνθεσης και γλυτώνεις ετσι κάποια χρήματα. Για παράδειγμα, δεν βάλω την μητρική της Asus που κοστίζει 150€ θα βάλω την ίδια σε άλλη υλοποίηση (μάρκα) που κοστίζει 100€.. Το ίδιο με μνήμες vga κλπ

Τόσο στα έτοιμα όσο και στα custom built οι βλάβες που θα συμβούν είναι ακριβώς οι ίδιες και φυσικά απρόβλεπτες. Το ακριβό κόστος και η επωνυμία του κατασκευαστή δεν σε διασφαλίζουν.

Αντοχή στο χρόνο.
Αντιφατικός αυτός ο όρος στους υπολογιστές. Εχει να κάνει καθαρά ως προς τί χρήση θες να του κάνεις Αν θες υπολογιστή για να παίζεις παιχνιδια στις ύψιστες αναλύσεις με οσο το δυνατόν περισσότερα FPS γίνεται, θα είσαι συνεχώς με το χέρι στην τσέπη ωστε να τον αναβαθμίζεις ανα τακτά και μικρά χρονικά διαστήματα. Αν το θες για μια απλή χρήση, τότε μπορείς και με λίγα λεφτά να πάρεις έναν υπολογιστή που θα κάνει την δουλειά ικανοποιητικά για πολλά χρόνια.

Εγγύηση.
Το βασικότερο κομμάτι στην όλη υπόθεση. Είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζουμε την υποστήριξη που προσφέρει κάθε κατάστημα/εταιρεία και πόσο καλό after sales support διαθέτει Άλλες εταιρείες τηρούν service στο χώρο τους (π.χ Πλαίσιο). Άλλες τον πακετάρουν και τον στέλνουν αλλού για επισκευή ( π.χ Media Markt), άλλες σε στέλνουν εσένα να τρέχεις αλλού για επισκευή(π.χ. Κωτσόβολος) και άλλες προσφέρουν επισκευή on site δηλαδή στο χώρο σου (π.χ. DELL).

Αφηνω στην άκρη της γενικολογίες και ερχομαι σε εσένα Νάσο.

Πρώτον, για τον παλιό υπολογιστή, αυτόν που σου χάλασε δηλαδή, έχω κάρτα γραφικών να σου δώσω. Αν φταίει αυτή φυσικά. Την δοκιμάζουμε και ξεμπερδεύεις απο περιττά έξοδα
Αν θες οπωσδήποτε να πάρεις καινούριο, πες μου πόσα λεφτά διαθέτεις και θα σου προτείνω μια σύνθεση
Εικόνα
HKS short ram intake CP-E turbo inlet pipe Turbosmart dual port bov
Άβαταρ μέλους
Dodos    
2,0 Bar
2,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 5950
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2009 11:47
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 6 MPS

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό antreas3 την Παρ Απρ 21, 2017 07:38

παιδια το θεμα με ενδιαφερει γιατι κι εγω σκεφτομαι αναβαθμιση υπολογιστη.με windows 10 πειρατικα γινεται κατι η τα πληρωνεις κασερι?
MAZDASPEED4EVER
Άβαταρ μέλους
antreas3    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 4435
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 11, 2008 21:08
Τοποθεσία: argiroupolis
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: mazda 3 1.6

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Παρ Απρ 21, 2017 08:01

Dodos έγραψε:Δεν υπάρχει "έτοιμος" υπολογιστής. Όλοι κομμάτι κομμάτι συναρμολογούνται. Απλά την μια συναρμολόγηση την κάνει ο τεχνικός της brand name εταιρείας (πχ DELL, HP), έχουν 5-10 συνθέσεις που τις λανσάρουν και σαν "έτοιμα" μοντέλα στην αγορά και την άλλη συναρμολόγηση την κάνει ο τεχνικός του τοπικου καταστήματος που πουλάει υπολογιστές σύμφωνα με αυτά τα υλικά που θα σου υποδείξει ή θα επιλέξεις, οπότε εκεί μιλάμε για built-to-order υπολογιστή

Στην πρώτη περίπτωση επειδη υποτίθεται γίνεται κάποια μελέτη από την brand name εταιρεία, γνωρίζεις ότι δεν θα έχεις προβλήματα συναρμολόγησης και ασυμβατότητας των υλικών. Το πληρώνεις ομως λίγο ως και πολύ ακριβότερα και δεν υπάρχει ευελιξία στην επιλογή των εξαρτημάτων που αποτελούν το συνολο του υπολογιστή. Δεν μπορείς επίσης να επιλέξεις να τον αγοράσεις χωρίς λογισμικό για να βάλεις τα πειρατικά windows που θα σου αντιγράψει κάποιος φίλος.

Στην δεύτερη περίπτωση υπάρχει το θέμα αξιοπιστίας - συμβατότητας, το οποίο θα κριθεί από το πόσο ψαγμένος και ενημερωμένος είναι ο πωλητής/τεχνικός που θα σου "στήσει" τον υπολογιστή σχετικά με τα υποσυστήματα που θα επιλεγούν.
Εχεις πολλές επιλογές σύνθεσης και γλυτώνεις ετσι κάποια χρήματα. Για παράδειγμα, δεν βάλω την μητρική της Asus που κοστίζει 150€ θα βάλω την ίδια σε άλλη υλοποίηση (μάρκα) που κοστίζει 100€.. Το ίδιο με μνήμες vga κλπ

Τόσο στα έτοιμα όσο και στα custom built οι βλάβες που θα συμβούν είναι ακριβώς οι ίδιες και φυσικά απρόβλεπτες. Το ακριβό κόστος και η επωνυμία του κατασκευαστή δεν σε διασφαλίζουν.

Αντοχή στο χρόνο.
Αντιφατικός αυτός ο όρος στους υπολογιστές. Εχει να κάνει καθαρά ως προς τί χρήση θες να του κάνεις Αν θες υπολογιστή για να παίζεις παιχνιδια στις ύψιστες αναλύσεις με οσο το δυνατόν περισσότερα FPS γίνεται, θα είσαι συνεχώς με το χέρι στην τσέπη ωστε να τον αναβαθμίζεις ανα τακτά και μικρά χρονικά διαστήματα. Αν το θες για μια απλή χρήση, τότε μπορείς και με λίγα λεφτά να πάρεις έναν υπολογιστή που θα κάνει την δουλειά ικανοποιητικά για πολλά χρόνια.

Εγγύηση.
Το βασικότερο κομμάτι στην όλη υπόθεση. Είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζουμε την υποστήριξη που προσφέρει κάθε κατάστημα/εταιρεία και πόσο καλό after sales support διαθέτει Άλλες εταιρείες τηρούν service στο χώρο τους (π.χ Πλαίσιο). Άλλες τον πακετάρουν και τον στέλνουν αλλού για επισκευή ( π.χ Media Markt), άλλες σε στέλνουν εσένα να τρέχεις αλλού για επισκευή(π.χ. Κωτσόβολος) και άλλες προσφέρουν επισκευή on site δηλαδή στο χώρο σου (π.χ. DELL).

Αφηνω στην άκρη της γενικολογίες και ερχομαι σε εσένα Νάσο.

Πρώτον, για τον παλιό υπολογιστή, αυτόν που σου χάλασε δηλαδή, έχω κάρτα γραφικών να σου δώσω. Αν φταίει αυτή φυσικά. Την δοκιμάζουμε και ξεμπερδεύεις απο περιττά έξοδα
Αν θες οπωσδήποτε να πάρεις καινούριο, πες μου πόσα λεφτά διαθέτεις και θα σου προτείνω μια σύνθεση


Αντωνη ,σκεφτομαι φιλε απο το πλαισιο και θα το συναρμολογησει ο κουμπαρος μου (τεχνικος υπολογιστων) η κι εσυ φυσικα αν μου κανεις την τιμη(την τριετη αναστολη δεν την διαπραγματευομαι αγιοσυνης σου).στον υπολογιστη αυτον νομιζω οτι καναμε οτι ηταν δυνατον να γινει αξιοπρεπης για τα δεδομενα της εποχης μας,ειναι ευκαιρια ομως να φτιαξω αλλον πια.το σεναριο το εχω ηδη πει εξαλλου ,θα παει της Αθηνας κατω Σπαρτη ,ωστε κι εκει να ειναι τουμπανο οι καταστασεις κι οχι ημιμετρα!

Οχι,σκοπος μου δεν ειναι να παιζω ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ,αλλα θελω αν το αποφασισω να ειναι ετοιμος ο υπολογιστης και να μην προβληματιστω!

ασχολουμαι με υπολογιστες pc 20 χρονια και διαπιστωσα οτι τελικα δεν χρειαζεται να αναβαθμιζεις συνεχως,την δουλεια σου την κανουν ολα,νομιζω οτι ειναι και λιγο τεχνασματα των εταιριων τα υπολοιπα!

μιλωντας συγκεκριμενα για ενα πραγμα,απο 1 gb ram καρτα γραφικων θα παω σε 4,ΑΠΟΡΩ πως αυτο δεν ειναι αρκετο για τις απαιτησεις οποιουδηποτε παιχνιδιου η οποιασδηποτε εφαρμογης !
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό The Ace την Παρ Απρ 21, 2017 11:34

Νάσσο, άσε τα GB της μνήμης και άκουσέ με, με 1050 είσαι οριακά ακόμα και σήμερα, πόσο μάλλον σε 2-3 χρόνια. Σε ορίζοντα 10ετίας που λες, όχι απλώς απαρχαιωμένη, ούτε καν για τα σκουπίδια δεν θα είναι. Δες οπωσδήποτε κάτι σε 1070 ή ισοδύναμη (εγώ είμαι της ATI και έχω 390, εσύ διαλέγεις και παίρνεις).

Ο i7 είναι σίγουρα too much για σήμερα, εγώ έχω i5 6600K και δεν τον γονατίζει τίποτα (τον έχω μονίμως o/ced βέβαια). Αλλά αν κοιτάς στο μέλλον, θα σου αντέξει σίγουρα. Βάλε και έναν καλό SSD, το Μ/Β αρκεί απλώς να είναι καλό (αν πάμε σε o/c βέβαια αλλάζει το πράγμα), και είσαι κομπλέ. Το κουτί κοιτάς απλώς να χωράει όλα όσα θες και να σου αρέσει οπτικά, αν δεν μιλάμε για hydro-cooled δεν χρειάζεται να ψάξεις κάτι παραπάνω.

Στο θέμα PC είμαι σαν τους αρχαίους σοφούς που σκαρφαλώνεις το βουνό για να τους βρεις, ότι λέω γράφει στη πέτρα :D
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3385
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Παρ Απρ 21, 2017 11:59

Αντωνη μου,ωραια,απο επεξεργαστη τελειωσαμε,καρτα γραφικων δηλαδη ποιες επιλογες εχω εως ενα λογικο ποσο,δηλαδη μεγιστο φανταζομαι 250 ευρω?
Τοσα και τοσα παιχνιδια και πολυ καλα αναφερουν ελαχιστες απαιτησεις πχ 1gb ram ,με 4 πως ειναι δυνατον να μην τους φτανουν εστω για μια μεση προς πιο σκληρη χρηση?
Αμεσως μετα το καλοκαιρι θα τον φτιαξω,που παντα πεφτουν οι τιμες στα hardware!

απο windows 10 πειρατικα δεν θα πρεπει να βαλω ετσι ?
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό Dodos την Παρ Απρ 21, 2017 14:48

Πάρα πολύς κόσμος πιστεύει ότι όσο πιο μεγάλη μνήμη έχει η κάρτα γραφικών τόσο πιο γρήγορη είναι. Γι'αυτό και βλέπεις "μικρές" κάρτες γραφικών να έχουν υπερβολικά GB μνήμης vRAM. Δεν είναι όμως έτσι. Το μέγεθος της μνήμης δεν έχει καμία επίδραση στην ταχύτητα της κάρτας.

Η μνήμη βοηθάει στο να ενεργοποιείς τις υψηλές ρυθμίσεις ποιότητας (anti-aliasing, FXAA, texture quality, και άλλες) σε πολύ υψηλές αναλύσεις. Π.χ. όταν πας στις ρυθμίσεις του παιχνιδιού και βάζεις όλα τα video settings στο ultra high και θες να παίξεις σε ανάλυση 4Κ (3840x2160), εκεί βοηθάει. Εκεί θα δεις την διαφορά απο μια καρτα γραφικών με 1gb ή 2gb μνήμης. Όχι στην ταχύτητα αλλά στην ποιότητα εικόνας στις υψηλές αναλύσεις.

Όταν ένα παιχνιδι αναφέρει ότι απαιτείται VGA με τουλάχιστον 1GB ram, σημαίνει ότι οι ελάχιστες ρυθμίσεις ανάλυσης και των render textures που θα ενεργοποιήσει το παιχνίδι για να μπορέσει να "τρέξει", θα καταναλώσουν 1GB μνήμης vRAM. Απέχουμε ακόμα πολλά χρόνια όπου τα παιχνίδα θα απαιτούν τουλάχιστον 4GB vRAM, αλλά θα έρθει κάποια στιγμη αυτή η μέρα.

Μπορώ να υπεισέλθω σε ακομα πιο λεπτομερείς τεχνικές αναλύσεις αλλά θα γίνω κουραστικός . Αν σε ενδιαφέρει το θέμα , πες μου να στα γράψω σε προσωπικό μήνυμα.
Εικόνα
HKS short ram intake CP-E turbo inlet pipe Turbosmart dual port bov
Άβαταρ μέλους
Dodos    
2,0 Bar
2,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 5950
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2009 11:47
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 6 MPS

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Παρ Απρ 21, 2017 16:38

Αντωνη πολυ επεξηγηματικος και σε ευχαριστω!αν θελεις κι εσυ κι εδω να τα γραψεις πιο χρησιμο θα ειναι και για αλλους που θα τους απασχολησουν αυτα και μπορουν να εχουν μια εικονα ακομη και απο μεσα απο το δικο μας φορουμ! yiiiio
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό The Ace την Παρ Απρ 21, 2017 21:08

Νάσσο εγώ πλέον, μετά από 30+ χρόνια στο "άθλημα", δεν έχω όρεξη και κουράγιο να τα γράφω, και μάλιστα έχω σταματήσει το sport με το τελευταίο PC που έφτιαξα πριν 2-3 χρόνια. Δεν έχω πια την όρεξη που είχα όταν ξεκόλλαγα τον κρύσταλλο σε 286 για να ανεβάσω συχνότητα. Βλέπω όμως ότι ο Dodos το κατέχει και έχει όρεξη, τα λέει όμορφα και ωραία, οπότε θα σε βοηθήσει όπως και όσο χρειάζεται. Για ακραίες καταστάσεις, ιδέες και προτάσεις, να τα πούμε τηλεφωνικώς :cool2:
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3385
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Σάβ Απρ 22, 2017 15:05

Ευχαριστω Αντωνη μου,αυριο ισως μπορεσω και επικοινωνησω μαζι σου! toot
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Τι PC θα φτιαχνατε τωρα?

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Δευτ Απρ 24, 2017 15:38

Εδω παιδια αναφερει καπου την vram που λετε???

:arrow: http://www.plaisio.gr/anavathmisi-dikti ... afikwn.htm
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Επόμενο

Επιστροφή στο PC-Links-PC Tech

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης