[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ Μαρ 29, 2024 11:10 ]

Αυτο το θελω κι εγω κι ολοι σας

Αυτο το θελω κι εγω κι ολοι σας

Δημοσίευσηαπό rotoropoulos την Παρ Μάιος 25, 2018 17:52

Έρχονται έξυπνα φανάρια που θα επικοινωνούν με τους οδηγούς

Στο όχι και τόσο μακρινό μέλλον θα υπάρχουν έξυπνα φανάρια που θα επικοινωνούν με τους οδηγούς και θα τους υποδεικνύουν την ακριβή ταχύτητα με την οποία θα πρέπει να κινηθούν ώστε να φτάσουν στο επόμενο φανάρι την στιγμή που αυτό θα γίνει πράσινο και έτσι να μην ανακόψουν την πορεία τους.

Η τεχνολογία αυτή αναπτύσσεται από την πολυεθνική μηχανική εταιρεία AECOM που στοχεύει στη μείωση των εκπομπών ρύπων αλλά και της κίνησης των αυτοκινήτων στους δρόμους και στη δημιουργία λιγότερων μποτιλιαρισμάτων.

Το σύστημα αναμένεται να λειτουργήσει πιλοτικά στην πόλη Γιορκ της βόρειας Αγγλίας, όπου αναμένονται με ενδιαφέρον τα αποτελέσματα του.

Ανάλογη τεχνολογία έχει αναπτύξει και η Audi η οποία ήδη το προσφέρει σε επιλεγμένες περιοχές των ΗΠΑ. Το σύστημα ενημέρωσης και ψυχαγωγίας των αυτοκινήτων μέσω της ενσωματωμένης σύνδεσης LTE είναι σε θέση να κατεβάσουν πληροφορίες για την κατάσταση της κυκλοφορίας αλλά και των φωτεινών σηματοδοτών και ταυτόχρονα να σου παρέχουν αντίστροφη μέτρηση μέχρι να δεις μπροστά σου το “πράσινο”.
Άβαταρ μέλους
rotoropoulos    
0,6 Bar
0,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 09, 2010 18:35
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 38
Μοντέλο Αυτ.: RX 8 Cosmo

Re: Αυτο το θελω κι εγω κι ολοι σας

Δημοσίευσηαπό ΙΩΑΝΝΗΣ την Παρ Μάιος 25, 2018 18:51

Ωραία ιδέα πραγματικά... Αν ένας χάκερ το "πειράξει" τι γίνεται ΟΕΟ; Όλη αυτή η τεχνολογία αρχίζει να με κάνει δύσπιστο....
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΗΣ    
1,3 Bar
1,3 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: Τρί Μαρ 22, 2016 16:47
Τοποθεσία: ΕΛΕΥΣΙΝΑ
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA 6 (GH) 1,8


Επιστροφή στο Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας (Κ.Ο.Κ.)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron