[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ Μαρ 29, 2024 09:53 ]

Ποιος εχει δικιο??? Εφορια η ασφαλιστικη?

Ποιος εχει δικιο??? Εφορια η ασφαλιστικη?

Δημοσίευσηαπό stratos tonia rx8 την Τρί Νοέμ 17, 2015 18:08

Καλησπερα. Σημερα πηγα για καποιοες δουλειες εφορια και μιας και βρεθηκα εκει ειπα να κανω μια ερωτηση σχετικα με τα νεα σηματακια. Δειχνω λοιπον σε καποιον υπαλληλο την αδεια του αυτοκινητου μου το οποιο ειναι οπως αναγραφεται στην αδεια ετος κατασκευης 2003 και πρωτη αδεια 12/2009 στην Ελλαδα μιας και ειναι εισαγωγης απο Γερμανια. Με περισσιο θαρρος και θρασος μου απανταει, μα φυσικα οπως γραφει η αδεια για μοντελο 2009. Μηπως μου λεει θελατε να μην πληρωσετε την αυξηση??? Μιλωντας και παλι ευγενικα απαντησα οτι δεν εχω κανενα προβλημα απλως επειδη η ασφαλιστικη μου το "χρεωνει" ως μοντελο 2003 οποτε με μικροτερη αγοραστικη -ασφαλιστικη αξια κατα τις αποζημειωσεις που αναγραφει το συμβολαιο. Και φυσικα πηρα την απαντηση μου.... Δεν φταιει το κρατος κυριε επειδη σας κοροιδευει η ασφαλιστικη σας εταιρεια. Αλλωστε μονο το κερδος τους κοιτουν.... Να συμπληρωσω εγω "ενω το κρατος κοιταει το δικο μας συμφερον. Τεςπα μην λεω πολλα η ερωτηση-απορια μου ειναι η εξης. Εφοσον πληρωνω τελη κυκλοφοριας ως μοντελο 2009 δεν θα επρεπε δικαιως και νομιμως να ασφαλιζεται και για την ιδια χρονολογια μοντελο? Αρα και με αρκετα μεγαλυτερη αξιωση αποζημειωσεων? Εαν γνωριζει καποιος ας μου πει μια αποψη... Ευχαριστω.
Εαν νομιζεις οτι εισαι μπροστα εχεις αυταπατες.... πριν λιγα λεπτα περασα απο κει που εισαι τωρα!!!!!
Άβαταρ μέλους
stratos tonia rx8    
0,8 Bar
0,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2014 23:20
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 53
Μοντέλο Αυτ.: seat leon cupra- mercedes clk200 amg

Re: Ποιος εχει δικιο??? Εφορια η ασφαλιστικη?

Δημοσίευσηαπό diMiPS την Τρί Νοέμ 17, 2015 19:02

χμμμ...
δες εδω αν δε βαριεσαι
http://www.taxheaven.gr/acforum/index.p ... opic=92505

και αλλοι εχουν τις ιδιες αποριες με σενα

κοιτα εδω:
εγω σημερα που πηγα να παρω την νεα αδεια κυκλοφοριας απο την διευθυνση μεταφορων και επικοινωνιων, εχει δυο ημερομηνιες, πρωτη κυκλοφοριας διεθνως και πρωτη κυκλοφορια στην ελλαδα.. Ο υπαλληλος με διαβεβαιωσε οτι η εφορια ΔΕΧΕΤΑΙ την ημερομηνια πρωτη κυκλοφοριας διεθνως..πηγαινοντας στην αρμοδια εφορια για να διορθωσω το ετος κυκλοφοριας, ο υπαλληλος και ο προισταμενος της ΔΟΥ μου ειπαν ΚΑΘΕΤΑ οτι ισχυει η ημερομηνια πρωτης κυκλοφοριας στην ελλαδα...

προφανως αλλιως τα βλεπει η εφορια και αλλιως το υπολοιπο "κρατος"





half-offtopic
ενδιαφερον θα ειχε να ασφαλιζε καποιος π.χ. ενα mps 5ετιας για 23.000 ευρω (και οχι για 7-8.000 λογω "τρεχουσας τιμης της αγορας")) και να τυχαινε το απευκταιο να ζητησει τα λεφτα αυτα (π.χ. κλοπη για να μη λεμε για ατυχηματα). εει εφοσον εχει υπογραψει συμβολαιο για 23 χιλιαρικα θα επρεπε να παρει 23 χιλιαρικα σωστα ;
οι ασφαλιστικες λενε παντα "οσα και να το ασφαλισεις, θα παρεις οση ειναι η τρεχουσα αξια σαν μεταχειρ. εκεινη τη στιγμη...
αν εφτανε στα δικαστηρια ποιος θα δικαιωνονταν;
...όλα είναι δρόμος...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
diMiPS    
2,0 Bar
2,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 5137
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2008 20:50
Τοποθεσία: Πειραιας
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 51
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 3 MPS - TRUE RED

Re: Ποιος εχει δικιο??? Εφορια η ασφαλιστικη?

Δημοσίευσηαπό stratos tonia rx8 την Τρί Νοέμ 17, 2015 23:44

Yπαρχει μια μικρη διαφορα εμενα μου το εχουν ασφαλισμενο με 14000 ενω σαν μοντελο 2009 η αγορα μεση παντα τιμη ειναι στα 20000. Ωστοσο να πω οτι στην αδεια μου δεν γραφει πρωτη αδεια διεθνεις η κατι τετοιο. Γραφει ετος κατασκευης. Αυτο απαραιτητα δεν σημαινει και πρωτη κυκλοφορια. Δεν ξερω θα το ψαξω ομως πλεον στο νεο μου ασφαλιστρο εφοσον θα εχω ηδη καταβαλει και το αυξημενο ποσο τελων κυκλοφοριας.
Εαν νομιζεις οτι εισαι μπροστα εχεις αυταπατες.... πριν λιγα λεπτα περασα απο κει που εισαι τωρα!!!!!
Άβαταρ μέλους
stratos tonia rx8    
0,8 Bar
0,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2014 23:20
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 53
Μοντέλο Αυτ.: seat leon cupra- mercedes clk200 amg


Επιστροφή στο Ασφάλιστρα Αυτοκινητου

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron