[ +/- ] [ Τώρα είναι Δευτ Μάιος 13, 2024 20:41 ]

CX-7: Σύνοψη του προβλήματος των φρένων και λύση

CX-7: Σύνοψη του προβλήματος των φρένων και λύση

Δημοσίευσηαπό kostasCX7 την Κυρ Φεβ 20, 2011 19:43

Όπως όλοι γνωρίζουμε το cx-7 έχει ελλατωματικούς δίσκους μπροστά και δυστυχως η ευτυχώς το Μazdaspeed Club πρωτοπόρησε και σε αυτό,δηλαδή δυστυχώς τον εντοπισμό και ευτυχώς την λύση του προβλήματος. :bow:
Αυτό λοιπόν συμβαίνει στα μοντέλα 2007-2009 με αποτέλεσμα να στραβώνουνε οι δίσκοι μετά από μια χρήση όχι κατ ανάγκη βαριά. Η αντιπροσωπεία της mazda προσπάθησε πολλές φορές -ανεπιτυχώς όμως- να διορθώσει το πρόβλημα. Πολλοί κάτοχοι άλλαξαν αρκετές φορές τους δίσκους τους στα πλαίσια της εγγύησης χωρίς όμως να γίνει κάτι ουσιαστικό.
Εικόνα
Εικόνα
Εγώ από την μεριά μου στο cx-7 στράβωσαν οι πρώτοι δίσκοι(όπως το αγόρασα) έπειτα στράβωσαν και οι δεύτεροι. Έτσι την τρίτη φορά που πήγα στην αντιπροσωπεία να τους αλλάξουν αποφάσισα να μήν βάλω τα εργοστασιακά τακάκια αλλά κάποια ενισχυμένα. Κατέληξα σε αυτήν την απόφαση έπειτα από ψάξιμο επίσης o dim katz είχε κάνει το ίδιο πράγμα παλιότερα με επιτυχία. Τα εργοστασιακα τακάκια από ότι φαίνεται δημιουργούνε το πρόβλημα. Ίσως ανεβάζουνε ψηλές θερμοκρασίες, ίσως επειδή είναι οργανικά δεν ξέρω τι ακριβώς φταίει. Τα τακάκια της EBC που έβαλα έχουν ενισχυμένη σύνθεση, με αποτέλεσμα να τρώνε τον δίσκο λίγο περισσότερο από ότι της mazda. Επίσης βγάζουν σκόνη μαύρη σε αντίθεση με τα εργοστασιακά που δεν έβγαζαν τίποτε.

Τώρα ώς προς το αποτέλεσμα. Έχω κάνει από την αλλαγή των δίσκων 1500 km και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα κοσκινίσματος του τιμονιού δηλαδή δέν έχουν στραβώσει οι δίσκοι μου. Τώρα το φρενάρισμα είναι ένα κλίκ καλύτερο από πρίν, υπάρχει δηλαδή μια καλυτέρευση σε αυτό το θέμα. Βέβαια κανένας δεν ξέρει ακόμη τι γίνεται στην πορεία, μπορεί να στραβώσουν ξανά, αλλά εγώ μέχρι στιγμής είμαι μιά χαρά και με λίγο καλύτερο φρενάρισμα από πρίν. Θα σας ενημερώσω για ότι γίνει στην συνέχεια.

Τα τακάκια που χρησιμοποίησα είναι τα yellowstuff της EBC.
Εικόνα
Τα παρήγγειλα από το εργοστάσιο της αγγλίας και είναι ειδική παραγγελεία για το cx-7 μιας και δεν βγαίνουν για cx-7. Η ιστοσελίδα είναι η http://www.ebcbrakes.com/
Βγάζει το εργοστάσιο και τις σειρές ultimax greenstuff και redstuff αλλά τα yellowstuff είναι πιο ενισχυμένα. Ίσως να γίνεται δουλεία και με τα άλλά της σειράς τα οποία είναι και πιό φθηνά και τα βρίσκεις στο ebay και παντού. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να επικοινωνήσει με την EBC ή αν θέλει να μου στείλει μύνημα για του δώσω το μαιλ του υπευθύνου. Πλήρωσα με πιστωτική κάρτα και το κόστος είναι 110 ευρώ για τα τακάκια (μπρός-πίσω) και 100 ευρώ για την UPS :( οπότε σε αυτήν την περίπτωση συμφέρει να γίνει παραγγελεία 2 σέτ ή για περισσότερα αυτοκίνητα.

Παρακάτω έχω μερικά links για σετ φρένων για το cx-7 αν ενδιαφέρεστε γιατί είναι ακριβά... Είναι σέτ που περιλαμβάνουν και δίσκους.
http://www.4brake.com/en//237.html της wilwood στην θεσσαλονίκη
http://www.quantumautosport.com/qas/shop/product_info.php?products_id=1601&car_models_id=154&car_manufacturers_id=5&selectedmodelname=Mazda+CX-7&selectedcategoryname=Bremse&productcategory_id=4&osCsid=a63bc8f27c5cb595e438c0b451c68fd3 της brembo στην Γερμανία από τον Βασίλη QAS (μέλος μας)

Προσοχή αν τυχόν δείτε κιτ φρένων/δίσκων από εξωτερικό : οι εργοστασιακοί δίσκοι του ευρωπαικού cx-7 είναι 320mm ενώ του αμερικάνικου (αυτόματο) είναι 296mm ενώ φοράνε και τα 2 τα ίδια ακριβώς τακάκια. Φαίνεται και στο σχεδιάγραμμα με τους κωδικούς επάνω.


Ενημέρωση σεπτέμβριος 2011:

Για όσους έχουν στραβώσει οι δίσκοι, και έχει λήξει η εγγύηση της mazda, μπορούν να αγοράσουν δίσκους μπροστινούς της APEC από το ebay ή αλλού. Ο κωδικός είναι DSK-2643 για τους μπροστινούς. Σε συνδιασμό μάλιστα με τακάκια μη mazda (πχ EBC yellowstuff), έχει λυθεί το πρόβλημα, χωρίς πολύ κόπο και παρακάλια στην αντιπροσωπία. Τακάκια EBC φέρνει εδώ στην ελλάδα η sirossport http://www.sirossport.gr/ebc/ebcindex.html
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kostasCX7    
1,2 Bar
1,2 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1291
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 14, 2009 19:33
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Χαλκιδική
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: CX7

Re: CX-7: Σύνοψη του προβλήματος των φρένων και λύση

Δημοσίευσηαπό dgiannitakis την Κυρ Φεβ 20, 2011 20:30

Περίεργο που δεν σου έβγαζαν τα μαμά τακάκια καθόλου μαυρίλα, σε μενα κάθε τόσο οι εμπρός ζάντες ήταν αράπικες...
Άβαταρ μέλους
dgiannitakis    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 22469
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 20:56
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA 3 MPS

Re: CX-7: Σύνοψη του προβλήματος των φρένων και λύση

Δημοσίευσηαπό pankrok την Κυρ Φεβ 20, 2011 21:01

και μενα μαυρες βγαινουν (αν και υπαρχουν και χειροτερα)
αλλα επισης δε μου αρεσει η φθορα των δισκων με τα μαμα, εχουν εμφανιστει μικροι ποροι ενω η φθορα εινια ανομοιομορφη και ακτινικα και περιφεριακα.

GTX2867r / forged / ported / sleeved και βλεπουμε...


Ώπα λάθος. Δις λαστ γιαρ. Τώρα όλα μανουλα!
Άβαταρ μέλους
pankrok    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3903
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 12:24
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 46
Μοντέλο Αυτ.: Mazda CX7 '08/ Honda HRV '99 / Vitara 1.4 '19

Re: CX-7: Σύνοψη του προβλήματος των φρένων και λύση

Δημοσίευσηαπό Tsimata Nokami την Κυρ Φεβ 20, 2011 21:24

οπως εχω ξαναπει εχω κ γω το ιδιο προβλημα.θα αλλαξω για πρωτη φορα τωρα 50000km δισκοπλακες κ τακακια(μαμα ολα),μαλιστα ο μηχανικος μου( :mazda: χαλκιδας),μου ειπε πως δε θα εχω προβλημα με τη σειρα facelift.υπαρχει καποιος να μου απαντησει σχετικα με τη συμπεριφορα του νεου αυτου κιτ.δε θελω να μαι προκατηλειμενος(οπως μου ειπε αντιπροσωπος-μηχανικος) στην Αθηνα αλλα ισως να ξαναυπαρξει προβλημα.αυτο που ξερω με το νεο 7αρι ειναι πως υπαρχει μεγαλυτερη κιθαρα κ ετσι επιτρεπεται η εισροη περισσοτερου ψυχρου αερα.θα δουμε!τωρα οσο αφορα τα ΕΒC,εχω βαλει στο "παλιο μου δευτερο" toot μου,πριν απο 6 χρονια χαρακτες-διατρητες-τρυπητες οπως θελετε πειτε τες δισκοπλακες με τακακια green stuff k σωληνακια υψηλης.ειμαι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ευχαριστημενος.τελειο φρεναρισμα!εχω κανει πανω απο 20.000χλμ. απο τοτε που τις εβαλα κ οι δισκοπλακες δεν εχουν την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ φθορα.το toot μου εχει 33.000χλμ.τωρα κ εχω αλλαξει ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ τακακια.σκεφτομαι να βαλω κ στο 7αρι μου yellow stuff τακακια με μαμα δισκοπλακα.νομιζω πως υπαρχει ενας διανομεας ebc στην Αθηνα και,συγκεκριμενα στο Μοσχατο στην οδο Γραμμου αν θυμαμαι καλα.απλα δε ξερω τι να κανω!ειμαι σε ενα διλλημα..να βαλω το νεο σετ απο το facelift η ebc yellow stuff.η γνωμη μου παντως ειναι πως το "μαμα φρεναρισμα" δε με εχει ενθουσιασει,τουλαχιστον για το πρωτο αγγιγμα,που κακα τα ψεμματα ειναι κ το πιο ουσιωδες οταν λεμε "φρενο"!αυτα αγαπητοι μου!
ΤSIMATA NOKAMI....ΑΡΧΑΙΟΣ ΙΑΠΩΝΑΣ ΘΕΟΣ...ΠΡΟΣΤΑΤΗΣ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ,ΜΟΝΟΠΑΤΙΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΟΔΗΓΩΝ
ΜΑΥΡΟΙ Α.Ε.
Άβαταρ μέλους
Tsimata Nokami    
0,7 Bar
0,7 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 14:56
Τοποθεσία: Σχηματαρι-Ταναγρα,Ν.Βοιωτιας
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 45
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA CX7/2.3L T. GRAND TOURING-BLACK BRILLIANT

Re: CX-7: Σύνοψη του προβλήματος των φρένων και λύση

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Κυρ Φεβ 20, 2011 21:41

καταρχην συγχαρητηρια Κωστα για το αρθρο σου το τοσο εμπεριστατωμενο! :bow:

και παμε τωρα¨
μα με πιο σκληρα τακακια που σου εβαλαν της EBC δεν ηταν αναμενομενο να φαει τον ηδη προβληματικο δισκο πιο νωρις?λογικο,οποτε δεν ηταν αυτη η λυση!
αλλωστε οπως πολλακις εχουμε πει ο δισκος εχει το προβλημα με τα ομολογουμενως αρκετα καλα τακακια της Mazda!φθειρονται πολυ ευκολοτερα απο το μεγαλυτερο βαρος κιολας!

η αλλη λυση με δισκοπλακες και (προσωπικη αποψη)χαρακτες με τα τακακια της Mazda ακομη η αλλα aftermarket δνε ειναι η απλη λυση?
επισης ενα ολοκληρωμενο συστημα φρενων δεν το λυνει δια παντως? :) ;)
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: CX-7: Σύνοψη του προβλήματος των φρένων και λύση

Δημοσίευσηαπό saxovts την Κυρ Φεβ 20, 2011 22:05

παραξενο πουυ τα τακκακια της μαζντας δεν ειναι καλα.......εγω τα ειδα στο δικο μου.ειναι ATE Η μαρκα τους και θεωρουντε απο τα μαλακη παστα και αρκετα καλα.ειναι γερμανικα τα ΑΤΕ.και τα ebc ειναι πολυ καλα εχω ακουση καλα σχολια και ειδικα με το σετ δισκους και τακκακια
Άβαταρ μέλους
saxovts    
0,8 Bar
0,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 08, 2008 19:38
Τοποθεσία: ΗΠΕΙΡΟΣ
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 51
Μοντέλο Αυτ.: MPS 3

Re: CX-7: Σύνοψη του προβλήματος των φρένων και λύση

Δημοσίευσηαπό kostasCX7 την Κυρ Φεβ 20, 2011 22:35

Nasos Mazdaspeed 6 έγραψε:μα με πιο σκληρα τακακια που σου εβαλαν της EBC δεν ηταν αναμενομενο να φαει τον ηδη προβληματικο δισκο πιο νωρις?λογικο,οποτε δεν ηταν αυτη η λυση!
αλλωστε οπως πολλακις εχουμε πει ο δισκος εχει το προβλημα με τα ομολογουμενως αρκετα καλα τακακια της Mazda!φθειρονται πολυ ευκολοτερα απο το μεγαλυτερο βαρος κιολας!

η αλλη λυση με δισκοπλακες και (προσωπικη αποψη)χαρακτες με τα τακακια της Mazda ακομη η αλλα aftermarket δνε ειναι η απλη λυση?
επισης ενα ολοκληρωμενο συστημα φρενων δεν το λυνει δια παντως? :) ;)


Πιστεύω πώς θα λυθεί το πρόβλημα, οτι η φθορά είναι μικρή και οτι τα τακάκια της μάζντα μπορεί να είναι καλά από μόνα τους, αλλά ο συνδιασμός με αυτούς τους δίσκους είναι το πρόβλημα. Θα υπερθερμένονται γιαυτό έχουν αυτό το μουντό το χρώμα και όχι το ασημί του καθαρού μετάλλου.
Τώρα άν ναυαγήσει αυτή η λύση θα πάμε αναγκαστικά σε σε ολοκληρωμένο σύστημα φρένων (σετ δίσκους-τακάκια-δαγκάνες-σωληνάκια κλπ)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kostasCX7    
1,2 Bar
1,2 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1291
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 14, 2009 19:33
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Χαλκιδική
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: CX7

Re: CX-7: Σύνοψη του προβλήματος των φρένων και λύση

Δημοσίευσηαπό basilis1966 την Δευτ Φεβ 21, 2011 08:28

Kαλημέρα και από εμένα παίδες όσον αφορά το πρόβλημα των CX 7 :turbo: :turbo:
με τα φρένα (γιατί είναι πρόβλημα πολλών mmm mmm και όχι λίγων κακών οδηγών whipi whipi
όπως διατείνονται κάποιοι στην :mazda: :mazda: )

Εγώ προς το παρόν τα στρώνω για 300-400km με τις καινούργιες ΔΙΑΤΡΗΤΕΣ δισκόπλακες
που μου έβαλάν για τρίτη φορά!!!

imsorryyy imsorryyy μετά τις Απόκριες που θα έχω κάνει αρκετά 600-700χμ. και θα σας πω νέα...
Αν και το πρόβλημα εντοπιζεται κυρίως το καλοκαίρι με τις υψηλές θερμοκρασίες!!!!

imsorryyy imsorryyy που δεν έχω βάλει φωτογραφίες αλλά έχω πρόβλημα με το ποστάρισμά τους!!!

Κώστα CX 7 για τις διάτρητες δισκόπλακες που ρωτάς άν είναι επώνυμες δεν το γνωρίζω!!!
Είναι αυτές που μου τοποθέτησε η :mazda: :mazda:
για τρίτη φορά στα πλαίσια της εγγύησης (θεός χωρέστην γιατί πλέον εχει λήξει απο 31/01/2011!!!)
ΜΑΥΡΟΙ ΑΕ
Άβαταρ μέλους
basilis1966    
1,3 Bar
1,3 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1387
Εγγραφή: Τετ Σεπ 22, 2010 17:22
Τοποθεσία: Λάρισα-Φλώρινα
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 57
Μοντέλο Αυτ.: ΜΑΖDA CX7 GT BLACK

Re: CX-7: Σύνοψη του προβλήματος των φρένων και λύση

Δημοσίευσηαπό Tsimata Nokami την Τρί Φεβ 22, 2011 08:20

THEODOROS έγραψε:οπως εχω ξαναπει εχω κ γω το ιδιο προβλημα.θα αλλαξω για πρωτη φορα τωρα 50000km δισκοπλακες κ τακακια(μαμα ολα),μαλιστα ο μηχανικος μου( :mazda: χαλκιδας),μου ειπε πως δε θα εχω προβλημα με τη σειρα facelift.υπαρχει καποιος να μου απαντησει σχετικα με τη συμπεριφορα του νεου αυτου κιτ.δε θελω να μαι προκατηλειμενος(οπως μου ειπε αντιπροσωπος-μηχανικος) στην Αθηνα αλλα ισως να ξαναυπαρξει προβλημα.αυτο που ξερω με το νεο 7αρι ειναι πως υπαρχει μεγαλυτερη κιθαρα κ ετσι επιτρεπεται η εισροη περισσοτερου ψυχρου αερα.θα δουμε!τωρα οσο αφορα τα ΕΒC,εχω βαλει στο "παλιο μου δευτερο" toot μου,πριν απο 6 χρονια χαρακτες-διατρητες-τρυπητες οπως θελετε πειτε τες δισκοπλακες με τακακια green stuff k σωληνακια υψηλης.ειμαι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ευχαριστημενος.τελειο φρεναρισμα!εχω κανει πανω απο 20.000χλμ. απο τοτε που τις εβαλα κ οι δισκοπλακες δεν εχουν την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ φθορα.το toot μου εχει 33.000χλμ.τωρα κ εχω αλλαξει ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ τακακια.σκεφτομαι να βαλω κ στο 7αρι μου yellow stuff τακακια με μαμα δισκοπλακα.νομιζω πως υπαρχει ενας διανομεας ebc στην Αθηνα και,συγκεκριμενα στο Μοσχατο στην οδο Γραμμου αν θυμαμαι καλα.απλα δε ξερω τι να κανω!ειμαι σε ενα διλλημα..να βαλω το νεο σετ απο το facelift η ebc yellow stuff.η γνωμη μου παντως ειναι πως το "μαμα φρεναρισμα" δε με εχει ενθουσιασει,τουλαχιστον για το πρωτο αγγιγμα,που κακα τα ψεμματα ειναι κ το πιο ουσιωδες οταν λεμε "φρενο"!αυτα αγαπητοι μου!

ΣΗΜΕΡΑ 22-2-11 με ανθρωπο στη θεσσαλονικη κ ειπε πως δεν υπαρχει ανθρωπος στην αθηνα για εbc,δεν τον πιστεψα.δε μπορει να υπαρχει αφου ξερω πως υπαρχει.γραφω κ παραπανω τη δνση.τελοσπαντων μου ειπε για το 7αρι πως τα yellowstaff δεν "κανουν",αλλα τα greenstuff ειναι αυτα που μπαινουν,με μαμα δισκοπλακα για το 7 και το κοστος 101 ευρω.δε ξερω θα παω μια μερα στο μοσχατο οδο γραμμου κ θα ψαξω.βρε παιδια ψαξτε μηπως βρουμε καμια ακρη για αθηνα κ αλλου
ΤSIMATA NOKAMI....ΑΡΧΑΙΟΣ ΙΑΠΩΝΑΣ ΘΕΟΣ...ΠΡΟΣΤΑΤΗΣ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ,ΜΟΝΟΠΑΤΙΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΟΔΗΓΩΝ
ΜΑΥΡΟΙ Α.Ε.
Άβαταρ μέλους
Tsimata Nokami    
0,7 Bar
0,7 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 14:56
Τοποθεσία: Σχηματαρι-Ταναγρα,Ν.Βοιωτιας
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 45
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA CX7/2.3L T. GRAND TOURING-BLACK BRILLIANT

Re: CX-7: Σύνοψη του προβλήματος των φρένων και λύση

Δημοσίευσηαπό MEGAS την Τρί Φεβ 22, 2011 10:03

υπαρχει οντως στην οδο γραμμου στο μοσχατο η ετ. SIROS SPORT που φερνει EBC.
Εμεις με τα GT εχουμε παρει απο εκει τακακια EBC.
MEGAS    
- 0,1 Bar
- 0,1 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2010 09:15
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 54
Μοντέλο Αυτ.: OPEL GT - Cx7 GT/SR

Re: CX-7: Σύνοψη του προβλήματος των φρένων και λύση

Δημοσίευσηαπό Tsimata Nokami την Τρί Φεβ 22, 2011 10:18

να σαι καλα μεγκας!δεν εχεις βαλει στο 7αρι σου?αν ναι..εντυπωσεις,εβαλες κ δισκοπλακες?ειναι λυση για το θεμα του 7αριου τα green or yellowstuff?
ΤSIMATA NOKAMI....ΑΡΧΑΙΟΣ ΙΑΠΩΝΑΣ ΘΕΟΣ...ΠΡΟΣΤΑΤΗΣ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ,ΜΟΝΟΠΑΤΙΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΟΔΗΓΩΝ
ΜΑΥΡΟΙ Α.Ε.
Άβαταρ μέλους
Tsimata Nokami    
0,7 Bar
0,7 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 14:56
Τοποθεσία: Σχηματαρι-Ταναγρα,Ν.Βοιωτιας
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 45
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA CX7/2.3L T. GRAND TOURING-BLACK BRILLIANT

Re: CX-7: Σύνοψη του προβλήματος των φρένων και λύση

Δημοσίευσηαπό kostasCX7 την Τρί Φεβ 22, 2011 13:05

Για όσους ενδιαφέρονται για τα ultimax και greenstuff της EBC
έχει εδώ από αγγλία:
http://shop.ebay.co.uk/?_from=R40&_trksid=m570&_nkw=cx-7+pads

Είναι από αγγλία οπότε δεν έχουν φόρους, τελωνείο κλπ

Και εδώ εχει διάφορες εταιρείες που βγάζουν τακάκια για cx-7 από αμερική:
http://motors.shop.ebay.com/i.html?_nkw=cx-7+brake+pads&_sacat=&_stpos=&_sop=15&gbr=1&_dmpt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&_odkw=cx-7+pads&_osacat=0&bkBtn=&_trksid=p4506.m270.l1313

Αν διαλέξεις αποστολή με USPS (αμερικάνικα ΕΛΤΑ) τότε μέχρι 200 ευρώ περίπου αξία(χωρίς τα μεταφορικά), δεν χρεώνουνε φόρους, τελωνείο κλπ
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kostasCX7    
1,2 Bar
1,2 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1291
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 14, 2009 19:33
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Χαλκιδική
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: CX7

Re: CX-7: Σύνοψη του προβλήματος των φρένων και λύση

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Τρί Φεβ 22, 2011 16:26

το site του siros sport παιδια ειναι εδω :)

http://www.sirossport.gr/insideindex.html
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: CX-7: Σύνοψη του προβλήματος των φρένων και λύση

Δημοσίευσηαπό speeddriver την Σάβ Μαρ 05, 2011 18:31

basilis1966 έγραψε:Kαλημέρα και από εμένα παίδες όσον αφορά το πρόβλημα των CX 7 :turbo: :turbo:
με τα φρένα (γιατί είναι πρόβλημα πολλών mmm mmm και όχι λίγων κακών οδηγών whipi whipi
όπως διατείνονται κάποιοι στην :mazda: :mazda: )

Εγώ προς το παρόν τα στρώνω για 300-400km με τις καινούργιες ΔΙΑΤΡΗΤΕΣ δισκόπλακες
που μου έβαλάν για τρίτη φορά!!!

imsorryyy imsorryyy μετά τις Απόκριες που θα έχω κάνει αρκετά 600-700χμ. και θα σας πω νέα...
Αν και το πρόβλημα εντοπιζεται κυρίως το καλοκαίρι με τις υψηλές θερμοκρασίες!!!!

imsorryyy imsorryyy που δεν έχω βάλει φωτογραφίες αλλά έχω πρόβλημα με το ποστάρισμά τους!!!

Κώστα CX 7 για τις διάτρητες δισκόπλακες που ρωτάς άν είναι επώνυμες δεν το γνωρίζω!!!
Είναι αυτές που μου τοποθέτησε η :mazda: :mazda:
για τρίτη φορά στα πλαίσια της εγγύησης (θεός χωρέστην γιατί πλέον εχει λήξει απο 31/01/2011!!!)

Εκ μέρους του φίλου μας Βασίλη "basilis1966" παραθέτω τις παρακάτω φωτό όπου μαρτυρούν την τοποθέτηση διάτρητων δισκόπλακων.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
http://www.youtube.com/watch?v=dO9gpW6M ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=suFPrRF5 ... re=related

Μηδενί δίκην δικάσεις, πριν αμφοίν μύθον ακούσεις

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια
Άβαταρ μέλους
speeddriver    
2,0 Bar
2,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 6348
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 09:42
Τοποθεσία: Αριδαία - Πέλλας
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 57
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 6 1.8 T/C sedan (MKIII)

Re: CX-7: Σύνοψη του προβλήματος των φρένων και λύση

Δημοσίευσηαπό kostasCX7 την Κυρ Μαρ 06, 2011 06:57

Ο speeddriver έκλεισε τελικά το θέμα ανεβάσματος των φωτογραφιών του basilis1966. Νά πως βοθούνται μεταξύ τους τα πατριωτάκια!

Λοιπόν Βασίλη οι δίσκοι σου φαίνονται πανέμορφοι και οι κόκκινες δαγκάνες δείχνουν το cx-7 τούμπανο :turbo: Μπράβο στην αντιπροσωπεία της λάρισας που προσπάθησε από μόνη της να δώσει λύση στους πελάτες της. Εύχομαι να είναι και η τελική λύση του προβλήματος.

Τώρα σχετικά με την δικία μου επιλογή που έβαλα τα τακάκια yellowstuff: Έχω σχεδόν 2500km με αυτά και οι δίσκοι μου ακόμη είναι ίσιοι, το φρενάρισμα είναι καλό κλπ. Θα σας ενημερώνω αν συμβεί κάτι.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kostasCX7    
1,2 Bar
1,2 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1291
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 14, 2009 19:33
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Χαλκιδική
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: CX7

Επόμενο

Επιστροφή στο Αναρτησεις-Φρενα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης