[ +/- ] [ Τώρα είναι Κυρ Απρ 28, 2024 07:22 ]

Μεγαλύτερα ελαστικά στις stock ζάντες για CX7

Re: Μεγαλύτερα ελαστικά στις stock ζάντες για CX7

Δημοσίευσηαπό The Ace την Σάβ Μαρ 02, 2013 11:21

Τελικά βρήκα καιρό να πάω να βάλω τα Dunlop, αλλά δυστυχώς ενημερώθηκα ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμα (σε καμία διάσταση) και ότι η παραγγελία τους θα πάρει περίπου 2 μήνες (τέλος Απριλίου) :shock1: Ρωτώντας στον Καλογρίτσα που πήγα, μου είπαν ότι, για τη χρήση που τα θέλω, τα πιο κοντινά -και καλύτερα- λάστιχα είναι τα F1 και τα PZero, όλα της ίδιας εταιρείας (ή μάλλον της ίδιας πολυεθνικής, διαφορετικές μάρκες απλώς), που έχουν παραπλήσια χάραξη και περίπου ίδια χαρακτηριστικά. Τα F1 και PZero είναι διαθέσιμα, αλλά ήταν και λίιιγο πιο ακριβά (κατά 30€ στο σετ).

Επειδή ο Καλογρίτσας είχε εκεί δύο σετ F1 και Quatromax (σε άσχετες όμως διαστάσεις), μπόρεσα να συγκρίνω επιτόπου τόσο τη χάραξή τους, όσο και την σκληρότητα των πλαϊνών. Όσο και αν μου έλεγε ο μηχανικός εκεί ότι όλα τα Goodyear, Pirelli, Dunlop έχουν kevlar στα πλαϊνά, η διαφορά των Dunlop ήταν αισθητή με γυμνό χέρι :lol: , καθώς τα F1 μπορούσα να τα συμπιέσω με το χέρι, ενώ τα Dunlop ήταν σχεδόν ασυμπίεστα με το χέρι. Και λόγω χάραξης (έχουν τρία βαθιά διαμήκη αυλάκια, ενώ τα F1 έχουν δύο μεγάλα και ένα μικρότερο) θεωρώ ότι θα έχουν καλύτερη συμπεριφορά και στο βρεγμένο. Μου άρεσε περισσότερο και η χάραξή τους, οπότε είπα να αγνοήσω την καθυστερημένη παραλαβή και να τα παραγγείλω.

Οπότε αναμένω περίπου 1,5 μήνα για παραλαβή για τα Dunlop Quatromaxx 255/55/18 109Y, και με την τοποθέτησή τους θα μεταφέρω εδώ τις εντυπώσεις μου :cool2:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3385
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Re: Μεγαλύτερα ελαστικά στις stock ζάντες για CX7

Δημοσίευσηαπό kostasCX7 την Κυρ Μαρ 03, 2013 19:52

Έτσι όπως φαίνεται, καλύτερα τα dunlop. Περιμένουμε εντυπώσεις.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kostasCX7    
1,2 Bar
1,2 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1291
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 14, 2009 19:33
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Χαλκιδική
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: CX7

Re: Μεγαλύτερα ελαστικά στις stock ζάντες για CX7

Δημοσίευσηαπό The Ace την Σάβ Μαρ 16, 2013 11:12

Τα ελαστικά μπήκαν σήμερα, παρόλο που μου έλεγαν για αναμονή πάνω από μήνα, τελικά δεν χρειάστηκαν παρά δύο βδομάδες για να έρθουν. Τοποθέτηση και έλεγχος, όλα μια χαρά, και τα χιονολάστιχα Avon παρκαρίστηκαν στο garage στη θέση των παλιών Conti3 που πήγαν για απόσυρση.

Δεν έχω κάνει παρά 2-3χλμ με τα Quatromaxx, οπότε προφανώς δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Οπτικά, παρόλο που ήλπιζα σε κάτι πιο "δρομιάρικο", δείχνουν ακόμα πιο μπαλόνια από τα Avon, λόγω μεγαλύτερου πλάτους.

Πάντως τα πλαϊνά τους είναι σαφέστατα πιο σκληρά από τα Avon (και από τα αντίστοιχα Goodyear και Pirelli που είχα δοκιμάσει). Απομένει λοιπόν να τα δω και στο δρόμο...

Τα παλιά Avon είναι προς πώληση, ρίξτε μια ματιά εδώ http://www.mazdaspeedclub.gr/forum/viewtopic.php?f=7&t=13111
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3385
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Re: Μεγαλύτερα ελαστικά στις stock ζάντες για CX7

Δημοσίευσηαπό menaris_1 την Σάβ Μαρ 16, 2013 18:11

The Ace έγραψε:Τα ελαστικά μπήκαν σήμερα, παρόλο που μου έλεγαν για αναμονή πάνω από μήνα, τελικά δεν χρειάστηκαν παρά δύο βδομάδες για να έρθουν. Τοποθέτηση και έλεγχος, όλα μια χαρά, και τα χιονολάστιχα Avon παρκαρίστηκαν στο garage στη θέση των παλιών Conti3 που πήγαν για απόσυρση.

Δεν έχω κάνει παρά 2-3χλμ με τα Quatromaxx, οπότε προφανώς δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Οπτικά, παρόλο που ήλπιζα σε κάτι πιο "δρομιάρικο", δείχνουν ακόμα πιο μπαλόνια από τα Avon, λόγω μεγαλύτερου πλάτους.

Πάντως τα πλαϊνά τους είναι σαφέστατα πιο σκληρά από τα Avon (και από τα αντίστοιχα Goodyear και Pirelli που είχα δοκιμάσει). Απομένει λοιπόν να τα δω και στο δρόμο...

Τα παλιά Avon είναι προς πώληση, ρίξτε μια ματιά εδώ http://www.mazdaspeedclub.gr/forum/viewtopic.php?f=7&t=13111



Απο που τα αγόρασες και πόσο γιατι ενδιαφέρομαι και εγώ ......
Άβαταρ μέλους
menaris_1    
-0,5 Bar
-0,5 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 11:38
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: mazda cx 7

Re: Μεγαλύτερα ελαστικά στις stock ζάντες για CX7

Δημοσίευσηαπό The Ace την Σάβ Μαρ 16, 2013 19:26

menaris_1 έγραψε:Απο που τα αγόρασες και πόσο γιατι ενδιαφέρομαι και εγώ ......


Από τον Καλογρίτσα στο Σταυρό Αγ.Παρασκευής, στα 820€ με κάρτα και σε 10 δόσεις. Μετρητά θα τα έπαιρνα στα 800€, δεν είχε νόημα, αφού τα έβαλα στην Master και κέρδισα 24€ βενζίνη Shell :cool2:

Τα λάστιχα είναι Χριστουγενιάτικα (51η του 2012, ανήμερα των Χριστουγέννων βγήκανε ?!? :D ), αφού ήρθαν παραγγελία δεν θα έπρεπε να είναι λίιιιγο πιο φρέσκα ?
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3385
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Re: Μεγαλύτερα ελαστικά στις stock ζάντες για CX7

Δημοσίευσηαπό The Ace την Κυρ Μαρ 17, 2013 09:21

Και μερικές photos για να τα δείτε πως φαίνονται πάνω στο CX7. Έχοντας συνηθίσει τα 235, ακόμα και δύο διαστάσεις πάνω στο πέλμα τα κάνει να φαίνονται τεράστια. Από το πλάι όμως δεν καταλαβαίνεις τίποτα, μόνο αν προσέξεις -και ξέρεις- πόσο κοντά στην άκρη του θόλου είναι το πέλμα τους.

Πρόλαβα και το έχωσα σε δύο στροφές, και τουλάχιστον πρόλαβα και είδα ότι το "μαγούλιασμα" και το "κάθισμα" που έκαναν τα Avon (και τα Cross3) είναι στο παρελθόν. Χαλάλι τα λεφτά τους, τουλάχιστον πλέον δεν βουλιάζει σε κάθε στροφή το αυτοκίνητο.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3385
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Re: Μεγαλύτερα ελαστικά στις stock ζάντες για CX7

Δημοσίευσηαπό GiannhsAtenza την Κυρ Μαρ 17, 2013 10:07

οντως Αντωνη φαινονται πολυ μυωδες.....!
καλοπατητα να ειναι και ασφαλες χιλιομετρα να εχεις........!
You know , who you choose to be around you , lets you know who you are.....
Άβαταρ μέλους
GiannhsAtenza    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 4370
Εγγραφή: Δευτ Ιουν 13, 2011 12:39
Τοποθεσία: Αθηνα-Bεροια
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 6 Mk3 TC SAP

Re: Μεγαλύτερα ελαστικά στις stock ζάντες για CX7

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Κυρ Μαρ 17, 2013 16:44

Kαλοριζικα Αντωνη και καλα χιλιομετρα να εχεις και ελπιζω πραγματικα να καταφερεις να τα χαρεις με το 7αρι σου yiiiio πολυ καιρο ακομη και να μην το αποχωριστεις!

τα ελαστικα φαινονται τουμπανα,αλλα μεχρι να εχεις μια σαφη εικονα για αυτα,εμεις θα εχουμε μια ασαφεια :lol: οποτε περιμενουμε τις εντυπωσεις σου σιγα σιγα μετα χιλιομετρα!τι δεικτη εχουν ταχυτητας αυτα???

τα πλαινα βγαινουν και λιγο εξω απο την ζαντα??
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Μεγαλύτερα ελαστικά στις stock ζάντες για CX7

Δημοσίευσηαπό pankrok την Κυρ Μαρ 17, 2013 17:52

εχει μια ομορφια δεν λεω
αμα προλαβεις πες μας ποσο αυξηθηκε η καταναλωση

GTX2867r / forged / ported / sleeved και βλεπουμε...


Ώπα λάθος. Δις λαστ γιαρ. Τώρα όλα μανουλα!
Άβαταρ μέλους
pankrok    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3903
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 12:24
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 45
Μοντέλο Αυτ.: Mazda CX7 '08/ Honda HRV '99 / Vitara 1.4 '19

Re: Μεγαλύτερα ελαστικά στις stock ζάντες για CX7

Δημοσίευσηαπό The Ace την Κυρ Μαρ 17, 2013 18:40

Nasos Mazdaspeed 6 έγραψε:Kαλοριζικα Αντωνη και καλα χιλιομετρα να εχεις και ελπιζω πραγματικα να καταφερεις να τα χαρεις με το 7αρι σου yiiiio πολυ καιρο ακομη και να μην το αποχωριστεις!

τα ελαστικα φαινονται τουμπανα,αλλα μεχρι να εχεις μια σαφη εικονα για αυτα,εμεις θα εχουμε μια ασαφεια :lol: οποτε περιμενουμε τις εντυπωσεις σου σιγα σιγα μετα χιλιομετρα!τι δεικτη εχουν ταχυτητας αυτα???

τα πλαινα βγαινουν και λιγο εξω απο την ζαντα??


Και τα Avon και τώρα τα Quatromaxx εξέχουν από τη ζάντα, κάνουν ένα μικρό μαγούλιασμα. Το θέμα είναι ότι τα Avon κάνανε επιπλέον μαγούλιασμα στις στροφές, ενώ τα Dunlop είναι πολύ πιο σκληρά.

Τα λάστιχα είναι 255/55 R18 109Y XL, ενώ δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη προστασία ζάντας, ένα μικρό χειλάκι κάνουν ίσα-ίσα για να λέμε...

pankrok έγραψε:εχει μια ομορφια δεν λεω
αμα προλαβεις πες μας ποσο αυξηθηκε η καταναλωση


Μακάρι φίλε να το κρατήσω αρκετό καιρό ώστε να προλάβω να μετρήσω διαφορά στην κατανάλωση...αν και επειδή δεν είμαι τόσο ψείρας στα γεμίσματα, δεν νομίζω ότι θα μπορέσω να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα...αυτή τη στιγμή είμαι στο 14,8lt/100χλμ μέση, άντε να ανέβει/κατέβει ένα δέκατο...
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3385
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Re: Μεγαλύτερα ελαστικά στις stock ζάντες για CX7

Δημοσίευσηαπό pankrok την Κυρ Μαρ 17, 2013 20:58

αν ειναι 1/10 ειναι αριστα, αλλα εγω οσες φορες μεγαλωνα πλατος εβλεπα 5% στην καλυτερη (και καλα 5% στα 7l/100km , στα 15 ηδη τσουζει)
και βασικα δεν εινια τοσο θεμα τριβων (που πχ με καλη σχεδιαση γομας μπορει να ανταπεξελθεις μια χαρα) αλλα θεμα αεροδυναμικης ειδικα σε ενα αυτοκινητο που εχει τοσο μεγαλη επιφανεια ελαστικου εκτεθημενη στον αερα

GTX2867r / forged / ported / sleeved και βλεπουμε...


Ώπα λάθος. Δις λαστ γιαρ. Τώρα όλα μανουλα!
Άβαταρ μέλους
pankrok    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3903
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 12:24
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 45
Μοντέλο Αυτ.: Mazda CX7 '08/ Honda HRV '99 / Vitara 1.4 '19

Re: Μεγαλύτερα ελαστικά στις stock ζάντες για CX7

Δημοσίευσηαπό kostasCX7 την Κυρ Μαρ 17, 2013 22:04

Καλοφόρετα, τούμπανο φαίνεται από πίσω :smile: Ψαρωτικό. Περιμένουμε εντυπώσεις
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kostasCX7    
1,2 Bar
1,2 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1291
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 14, 2009 19:33
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Χαλκιδική
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: CX7

Re: Μεγαλύτερα ελαστικά στις stock ζάντες για CX7

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Δευτ Μαρ 18, 2013 11:14

απο 235 σε 255 και τα πηρε μια χαρα η ζαντα Αντωνη ε??? yiiiio ειμαι περιεργος να δω και καταναλωση κατα ποσο θα αυξηθει! bad_boys
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Μεγαλύτερα ελαστικά στις stock ζάντες για CX7

Δημοσίευσηαπό kostasCX7 την Δευτ Μαρ 18, 2013 12:52

Εικόνα

Αντώνη αν βάλεις ανοιχτό γκρί ζελατίνες στα κόκκινα σημεία θα φαίνεται καλύτερα

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kostasCX7    
1,2 Bar
1,2 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1291
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 14, 2009 19:33
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Χαλκιδική
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: CX7

Re: Μεγαλύτερα ελαστικά στις stock ζάντες για CX7

Δημοσίευσηαπό The Ace την Τετ Μαρ 20, 2013 08:53

Το πήρα σήμερα για να πάω Νομικό-Κουρή για να δούμε το θέμα του downpipe, οπότε έκανα-θα κάνω και μερικά χλμ. Πρώτη και σημαντική διαφορά ότι είναι εξαιρετικά ήσυχα!! Βέβαια τα χιονολάστιχα κάνουν γενικά ΠΟΛΥ θόρυβο, αλλά με τα Dunlop δεν ακούω σχεδόν το θόρυβο κύλισης.

Έχει σκληρύνει αρκετά η ανάρτηση συνολικά, καθώς πλέον καταλαβαίνω λακούβες ή σαμαράκια που πριν πέρναγα αέρα. Επίσης *νομίζω* ότι το σαλόνι παράγει και λίγο παραπάνω θόρυβο (τριγμούς), λόγω ακριβώς της σκληρότερης συμπεριφοράς της ανάρτησης.

Επίσης δεν μπορώ να τίποτα να ανάψω το DSC πλέον, ενώ πριν με τα χιονολάστιχα αρκούσε λίγο βρεγμένος δρόμος για να βλέπω το DSC να αναβοσβήνει.

Αυτά για τώρα....
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3385
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ζαντες-Ελαστικα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron