[ +/- ] [ Τώρα είναι Τρί Μάιος 14, 2024 21:19 ]

ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ CX7

Re: ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ CX7

Δημοσίευσηαπό lambroukos την Παρ Δεκ 18, 2009 11:41

Εγώ κατα τη πάγια τακτική μου κατά τα τελευταία χρόνια έβαλα χειμωνιάτικα. Με μποστοκίνητο και χειμωνιάτικα ανέβαινα εκεί που 4κίνητα με καλοκαιρινά δεν ανέβαιναν. Οπότε τέλη Οκτωβρίου έβαλα και στο cx7 χειμωνιάτικα. Πιστεύω ότι θα είναι ασταμάτητο. Όσον αφορά το κόστος όπως αναφέρει και στο άρθρο είναι πολύ μικρό. (Ουσιαστικά μακροπρόθεσμα η μόνη επιβάρυνση είναι το ζαντάρισμα ξεζαντάρισμα).
Ένα άλλο που δεν αναφέρεται είναι ότι τα χειμωνιάτικα δεν τα βάζεις μόνο για το χιόνι. Όταν ξεκινάς το πρωί με 5 βαθμούς και high performance καλοκαιρινό λάστιχο (που δεν ζεσταίνεται να χτυπιέσαι) στην άσφαλτο γυαλί, πέφτεις στον μπροστινό για πλάκα, και με το abs να σου κάνει πλάκα. Άλλωστε είναι γνωστό ότι τα φοράνε και οι κοντράκιδες γιατί στο φανάρι με κρύο λάστιχο και 1000 άλογα δεν ξεκινάς. Τώρα για σας τους νότιους ίσως να μην αξίζει λόγω θερμοκρασιών.

Στο cx7 έβαλα τα blizzak LM-25. Σε χιόνι δεν τα δοκίμασα αλλά θα τα δοκιμάσω μέσα στις γιορτές. Είμαι εντυπωσιασμένος όμως με τα πόσο ήσυχα είναι. Σε σχέση με τα Dueller που φοράει από τη μάνα του είναι πιο μαλακά στην άσφαλτο,και το νιώθεις και στις στροφές και στο τιμόνι. Μόλις τα δοκιμάσω στο χιόνι θα σας ενημερώσω, αν και είμαι βέβαιος ότι θα μείνω απόλυτα ικανοποιημένος.
Εικόνα
lambroukos    
-0.8 Bar
-0.8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2009 04:30
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 54
Μοντέλο Αυτ.: CX-7

Re: ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ CX7

Δημοσίευσηαπό petrosk την Παρ Δεκ 18, 2009 16:51

lambroukos έγραψε:Εγώ κατα τη πάγια τακτική μου κατά τα τελευταία χρόνια έβαλα χειμωνιάτικα. Με μποστοκίνητο και χειμωνιάτικα ανέβαινα εκεί που 4κίνητα με καλοκαιρινά δεν ανέβαιναν. Οπότε τέλη Οκτωβρίου έβαλα και στο cx7 χειμωνιάτικα. Πιστεύω ότι θα είναι ασταμάτητο. Όσον αφορά το κόστος όπως αναφέρει και στο άρθρο είναι πολύ μικρό. (Ουσιαστικά μακροπρόθεσμα η μόνη επιβάρυνση είναι το ζαντάρισμα ξεζαντάρισμα).
Ένα άλλο που δεν αναφέρεται είναι ότι τα χειμωνιάτικα δεν τα βάζεις μόνο για το χιόνι. Όταν ξεκινάς το πρωί με 5 βαθμούς και high performance καλοκαιρινό λάστιχο (που δεν ζεσταίνεται να χτυπιέσαι) στην άσφαλτο γυαλί, πέφτεις στον μπροστινό για πλάκα, και με το abs να σου κάνει πλάκα. Άλλωστε είναι γνωστό ότι τα φοράνε και οι κοντράκιδες γιατί στο φανάρι με κρύο λάστιχο και 1000 άλογα δεν ξεκινάς. Τώρα για σας τους νότιους ίσως να μην αξίζει λόγω θερμοκρασιών.

Στο cx7 έβαλα τα blizzak LM-25. Σε χιόνι δεν τα δοκίμασα αλλά θα τα δοκιμάσω μέσα στις γιορτές. Είμαι εντυπωσιασμένος όμως με τα πόσο ήσυχα είναι. Σε σχέση με τα Dueller που φοράει από τη μάνα του είναι πιο μαλακά στην άσφαλτο,και το νιώθεις και στις στροφές και στο τιμόνι. Μόλις τα δοκιμάσω στο χιόνι θα σας ενημερώσω, αν και είμαι βέβαιος ότι θα μείνω απόλυτα ικανοποιημένος.
Εικόνα

+1 :good:
τιμουλα??? hmmmmmm
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
petrosk    
-0,9 Bar
-0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 13, 2009 11:36
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: forester

Re: ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ CX7

Δημοσίευσηαπό lambroukos την Σάβ Δεκ 19, 2009 21:39

snow_tyres2.jpg
petrosk έγραψε:+1 :good:
τιμουλα??? hmmmmmm


800 και με απόδειξη παρακαλώ.

Λοιπόν update απο τα χιόνια. Σήμερα πήγα 3-5 πηγαδια. Φεύγοντας χιόνιζε πολύ και ο δρόμος ήταν ανοιχτός μόνο με αλυσίδες. :lol: :lol: :lol:
Τι να λέμε τώρα. Ότι τους περνάς όλους και αναρωτιέσαι γιατί πάνε σαν κότες; Ότι πατάς γκάζι με δευτέρα και οργώνεις, και ούτε traction μπαίνει. Δεξιά αριστερά είχαν γεμίσει τα χαντάκια με αμάξια (και Χ5, η τετρακίνηση δεν σώζει) και δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί; Κάποια στιγμή σε ένα μποτιλιάρισμα (είχαν βγεί 5-6 έξω από το δρόμο σε εκείνο το σημείο) ο μπροστινός με ένα 4κίνητο με χωμάτινα λάστιχα, γλίστραγε διαρκώς. Δοκίμαζα κι εγώ το φρενο και ούτε ABS δεν έμπαινε! Με λίγα λόγια, πήγαινα με 50-60 άνετα εκεί που οι άλλοι γίστραγαν με 20, λίγο προσοχή στο φρένο και κοινή λογική. Είναι χαρακτηριστικό ότι το ESP μπήκε μονο μια φορά και με προσπάθεια από μέρους μου.

Τώρα η μόνη μου απορία είναι η εξής. Μπορεί η αστυνομία να μή με αφήσει να περάσω αν δεν έχω αλυσίδες;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
lambroukos    
-0.8 Bar
-0.8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2009 04:30
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 54
Μοντέλο Αυτ.: CX-7

Re: ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ CX7

Δημοσίευσηαπό petrosk την Δευτ Δεκ 21, 2009 08:19

"Oι oδηγoί αυτoκινήτων oχημάτων πoυ κινoύνται σε oδό με χιόνια υπo-
χρεoύνται, εφόσoν τo όχημα δε φέρει ειδικά ελαστικά, να τoπoθετoύν στoυς
δύo τoυλάχιστoν κινητήριoυς τρoχoύς αντιoλισθητικές αλυσίδες ή άλλα
ανάλoγα αντιoλισθητικά μέσα. Tην ίδια υπoχρέωση έχoυν oι oδηγoί των πιo
πάνω oχημάτων και όταν κινoύνται σε oδό με παγετό, εφόσoν ειδoπoιoύνται
πρoς τoύτo με ρυθμιστικές πινακίδες ή από τις αρμόδιες αρχές.
Αν δεν συμμορφωθεί ο οδηγός, τα αστυνομικά όργανα μπορούν να επιβά-
λουν ακινητοποίηση του οχήματος στο άκρο της οδού ή σε άλλο κατάλληλο
σημείο, μέχρι την αποκατάσταση της κανονικής κυκλοφορίας."

Αρθρο 19 παράγραφος 3 σελ61

Καλό είναι να έχεις και μια φωτοτυπία μαζί σου

Για τον κοκ δες εδώ

http://www.ydt.gr/main/images/photos...09_KOK_pdf.pdf

Aλλα και παλι ειναι στην κριση του καθε αστυνομικου και καλο ειναι ειδικα σε μερη που ΞΕΡΟΥΝ απο χιονια να τους υπακουμε γιατι μπορει να υπερεκτιμησουμε τις δυνατοτητες μας η του αυτοκινητου και να κλεισουμε τον δρομο ανουσια ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
petrosk    
-0,9 Bar
-0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 13, 2009 11:36
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: forester

Re: ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ CX7

Δημοσίευσηαπό DimKatz_CX7 την Δευτ Δεκ 21, 2009 08:22

lambroukos έγραψε:
snow_tyres2.jpg
petrosk έγραψε:+1 :good:
τιμουλα??? hmmmmmm


800 και με απόδειξη παρακαλώ.

Λοιπόν update απο τα χιόνια. Σήμερα πήγα 3-5 πηγαδια. Φεύγοντας χιόνιζε πολύ και ο δρόμος ήταν ανοιχτός μόνο με αλυσίδες. :lol: :lol: :lol:
Τι να λέμε τώρα. Ότι τους περνάς όλους και αναρωτιέσαι γιατί πάνε σαν κότες; Ότι πατάς γκάζι με δευτέρα και οργώνεις, και ούτε traction μπαίνει. Δεξιά αριστερά είχαν γεμίσει τα χαντάκια με αμάξια (και Χ5, η τετρακίνηση δεν σώζει) και δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί; Κάποια στιγμή σε ένα μποτιλιάρισμα (είχαν βγεί 5-6 έξω από το δρόμο σε εκείνο το σημείο) ο μπροστινός με ένα 4κίνητο με χωμάτινα λάστιχα, γλίστραγε διαρκώς. Δοκίμαζα κι εγώ το φρενο και ούτε ABS δεν έμπαινε! Με λίγα λόγια, πήγαινα με 50-60 άνετα εκεί που οι άλλοι γίστραγαν με 20, λίγο προσοχή στο φρένο και κοινή λογική. Είναι χαρακτηριστικό ότι το ESP μπήκε μονο μια φορά και με προσπάθεια από μέρους μου.

Τώρα η μόνη μου απορία είναι η εξής. Μπορεί η αστυνομία να μή με αφήσει να περάσω αν δεν έχω αλυσίδες;



Πάρα πολύ καλα νομίζω! Εγώ ήμουν Βωβούσα και Βασιλίτσα 12-15 Δεκέμβρη! Με τα μαμά λάστιχα και 35000χλμ...όντως δεν κρατάνε κάθόλου αν και δεν έβαλα καθόλου αλυσίδες ούτε και με 20cm χιόνι. Μονάχα σε ανηφορική διαδρομή πέτυχα γκρειτερ που αφαιρούσε το χιόνι και άφηνε κάτω πάγο...εκεί όντως έβαλα για 1500μ τις κουβέρτες multigrip όχι για τον πάχο αλλά για να προσπεράσω το γκρειτερ γιατί μπροστά του άφηνε ένα σκαλοπάτι με χιόνι που δεν μπορούσε να περάσει το cx7. Αυτό που έχω να πω είναι ότι μετά την αναβάθμιση από τη mazda...έχει αλλάξει πάρα πολύ ο τρόπος εμπλοκής του ABS σε κατηφόρα και χιονι-πάγο προς το καλύτερο αλλά και η συμπεριφορά του traction είναι εκπληκτική πλέον!!! Έχει γίνει άρμα....συγκεκριμένα για να δω το όριό του ανέβηκα στη Σαμαρίνα ένα σημείο με πάγο που ήξερα ότι δεν γίνετε να το βγάλω χωρίς αλυσίδα μόνο και μόνο για να δω συμπεριφορά...1η ταχύτητα και ανεβαίνουμε με 3000στροφές...το traction σταδιακά τις κατεβάζει στις 1200 και εκεί πλέον το αμάξι αργά αργά έκανε διαφορικό και στους 4 τροχούς συνεχώς...όταν μάγκωνε λίγο κάποιος τροχός αμέσως έμπαινε το abs και σταματούσε τον απέναντι για να πάρει ροπή αυτός που είχε πρόσφυση....πίσω δούλευε το LSD.
DimKatz_CX7    
 
Γένος:

Re: ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ CX7

Δημοσίευσηαπό claus την Δευτ Δεκ 28, 2009 14:49

:shock: :shock: petrosk πολυ καλα posts, ευχαριστουμε !!! :bow: :bow:
Εικόνα

ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
claus    
0,1 Bar
0,1 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 16, 2009 06:59
Τοποθεσία: www.RX8Forum.gr
Χώρα: Lebanon (lb)
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: Mazda RX8, Mazda RX7 SA/22

Re: ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ CX7

Δημοσίευσηαπό pankrok την Δευτ Δεκ 28, 2009 15:36

πετρο θεος!!!
στην πολωνια ειχα οδηγησει αρκετα χιλομετρα με 406 και πουντο φοροντας χειμερινα (και μαλιστα καθοτι εταιρικο το αυτοκινητο , φθηνα χειμερινα) και φυσικα ουδεμια σχεση με καλοκαιρινο λαστιχο.

στην ουσια, αν δεν μενεις σε περιοχη με χιονια, αν δεν πας καθε σκ για σκι, (με την εννοια οτι καποια στιγμη θα πετυχεις τον δρομο χιονισμενο , γιατι γενικα τα χιονοδρομικα για να μεινουν ανοιχτα βαζουν λυτους και δεμενους να ξεχιονισουν τον δρομο αμεσα) δεν πολυχρειαζεσαι χειμερινο λαστιχο (υπο την προυποθεση βεβαια οτι κουβαλας ενα σετακι αλυσιδες η κουβερτες).

τωρα αν εχεις χωρο να φυλαξεις μια 4αδα ζαντολαστιχα και αν εχεις τη διαθεση να το κανεις τοτε εισαι αρχων (παλι θες αλυσιδες οπως αναφερθηκε)

εγω πχ που παω για σκι 5-6 φορες το χρονο (και με το ζορι) δε θα παρω χειμερινα, μαλιστα στην επομενη αλλαγη σκεφτομαι κατι του στυλ pirelli pzero rosso suv (που στο χιονι δεν παει βημα λογικα) , θα παρω ενα σετακι αλυσιδες (τις κουβερτες δεν τις εμπιστευομαι σοτ θεμα της αξιοπιστιας και στην πραξη δεν ειναι και τοοοοσο ευκολη η τοποθετηση τους) και αν με βγαλει ο δρομος στα χιονια θα παω αλυσοδεμενος με προσοχη αγαπη και προδερμ

ααα και που σται??
με αλυσιδες απαραιτητα ενα (αν οχι δυο) ζευγαρια δερματινα γαντια εργασιας (μαζι με τα ναυλον που εχουν οι αλυσιδες).
αλλιως θα κανετε 3 χρονια να τις βαλετε στο κρυο.
(για να μην πω για εξτρα κρικακια, συρμα , σχοινι, πενσα κλπ εξαρτηματα σφιξιματος/μικροεπισκευης)

GTX2867r / forged / ported / sleeved και βλεπουμε...


Ώπα λάθος. Δις λαστ γιαρ. Τώρα όλα μανουλα!
Άβαταρ μέλους
pankrok    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3903
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 12:24
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 46
Μοντέλο Αυτ.: Mazda CX7 '08/ Honda HRV '99 / Vitara 1.4 '19

Re: ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ CX7

Δημοσίευσηαπό ThanasisZip την Παρ Φεβ 19, 2010 09:51

petrosk έγραψε:Θα μου επιτρεψετε να διαφωνησω με ορισμενους προλαλησαντες που λενε οτι ειναι αχρειαστα τα χειμερινα ελαστικα διοτι ως κατοχος forester με ασφαλτινα μεχρι στιγμης σε μια εκδρομη εκει που εγω κολλησα σε περιπου 15 ποντους χιονι οι υπολοιποι με χιονολαστιχα συνεχισαν μεχρι 30-40 ποντους και με καποια ασφαλεια!
Τα λαστιχα με τα καρφια απαγορευονται στην νοτια ευρωπη για περιβαλοντολογικους λογους!

Τι διασταση φοραει μαμα το cx-7 σε λαστιχα?
Οφσετ και καρε ποσο εχει?
17-αρες παιρνει?

Ενα αρκετα καλο δοκιμασμενο σε φορεστερ παντος καιρου ειναι τα νοκιαν wr g2 τα οποια εχουν και τις μικρες εγγοπες για χιονι και διατηρουνται και στις υψηλες θερμοκρασιες του καλοκαιριου!
Τα HAKKAPELIITTA ειναι πολυ extreme για τις συνθηκες της Ελλαδας ειναι περισσοτερο για Σκανδιναβικες χωρες και εχουν και μικροτερο δεικτη ταχυτητας και ειναι και πανακριβα(τουλαχιστον για τη δικια μας διασταση, φανταζομαι στο cx-7 θα τσουζουν περισσοτερο).
Παντα πρεπει να ξερεις για ποιο λογο το θελεις το χειμερινο, αν εχεις εκτος δρομου ανυσηχιες τοτε θελεις κατι πιο σκληρο και κοιτας περισσοτερο τα Μ+S με βαθυ τακουνι για να μη στομωνει ευκολα απο λασπες κλπ.

Πειτε μου τις διαστασεις για να κοιταξω οπου μπορω να σας βοηθησω και γω

Ευχαριστω!



Γεια σας,
μια ερώτηση σε κάτι που δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά.

Τα χειμερινά λάστιχα που προτείνει ο petrosk (nokian wr g2) δουλέυουν και καλοκαίρι - δηλαδή δεν χρειάζεται να τα αλλάξει κάποιος το καλοκαίρι...Αν ισχύει κάτι τετοιο είναι πολύ ενδιαφέρον

Ευχαριστώ
ThanasisZip    
-0,9 Bar
-0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 27, 2009 08:42
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: CX7

Re: ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ CX7

Δημοσίευσηαπό petrosk την Τετ Μαρ 03, 2010 20:56

ThanasisZip έγραψε:
petrosk έγραψε:Θα μου επιτρεψετε να διαφωνησω με ορισμενους προλαλησαντες που λενε οτι ειναι αχρειαστα τα χειμερινα ελαστικα διοτι ως κατοχος forester με ασφαλτινα μεχρι στιγμης σε μια εκδρομη εκει που εγω κολλησα σε περιπου 15 ποντους χιονι οι υπολοιποι με χιονολαστιχα συνεχισαν μεχρι 30-40 ποντους και με καποια ασφαλεια!
Τα λαστιχα με τα καρφια απαγορευονται στην νοτια ευρωπη για περιβαλοντολογικους λογους!

Τι διασταση φοραει μαμα το cx-7 σε λαστιχα?
Οφσετ και καρε ποσο εχει?
17-αρες παιρνει?

Ενα αρκετα καλο δοκιμασμενο σε φορεστερ παντος καιρου ειναι τα νοκιαν wr g2 τα οποια εχουν και τις μικρες εγγοπες για χιονι και διατηρουνται και στις υψηλες θερμοκρασιες του καλοκαιριου!
Τα HAKKAPELIITTA ειναι πολυ extreme για τις συνθηκες της Ελλαδας ειναι περισσοτερο για Σκανδιναβικες χωρες και εχουν και μικροτερο δεικτη ταχυτητας και ειναι και πανακριβα(τουλαχιστον για τη δικια μας διασταση, φανταζομαι στο cx-7 θα τσουζουν περισσοτερο).
Παντα πρεπει να ξερεις για ποιο λογο το θελεις το χειμερινο, αν εχεις εκτος δρομου ανυσηχιες τοτε θελεις κατι πιο σκληρο και κοιτας περισσοτερο τα Μ+S με βαθυ τακουνι για να μη στομωνει ευκολα απο λασπες κλπ.

Πειτε μου τις διαστασεις για να κοιταξω οπου μπορω να σας βοηθησω και γω

Ευχαριστω!



Γεια σας,
μια ερώτηση σε κάτι που δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά.

Τα χειμερινά λάστιχα που προτείνει ο petrosk (nokian wr g2) δουλέυουν και καλοκαίρι - δηλαδή δεν χρειάζεται να τα αλλάξει κάποιος το καλοκαίρι...Αν ισχύει κάτι τετοιο είναι πολύ ενδιαφέρον

Ευχαριστώ


Nαι Τα ΝΟΚΙΑΝ wr g2 δουλευουν και καλοκαιρι διοτι τα εχουν all season και οχι χειμερινα, αν και οι περισσοτεροι τα πουλενε σαν χειμερινα. Πιστευω ομως οτι θα φθειρονται πιο γρηγορα το καλοκαιρι, χωρις να ειμαι σιγουρος γιατι ενας που τα ειχε στο forester ειναι γενικοτερα καυτης και δεν ειναι αντικειμενικο κριτηριο... φετος το χειμωνα τα εβαλε ενας πιο ηπιος αρα ... του χρονου θα εχουμε σιγουρη απαντηση!!! :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
petrosk    
-0,9 Bar
-0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 13, 2009 11:36
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: forester

Re: ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ CX7

Δημοσίευσηαπό ThanasisZip την Παρ Μαρ 05, 2010 11:26

petrosk έγραψε:
ThanasisZip έγραψε:
petrosk έγραψε:Θα μου επιτρεψετε να διαφωνησω με ορισμενους προλαλησαντες που λενε οτι ειναι αχρειαστα τα χειμερινα ελαστικα διοτι ως κατοχος forester με ασφαλτινα μεχρι στιγμης σε μια εκδρομη εκει που εγω κολλησα σε περιπου 15 ποντους χιονι οι υπολοιποι με χιονολαστιχα συνεχισαν μεχρι 30-40 ποντους και με καποια ασφαλεια!
Τα λαστιχα με τα καρφια απαγορευονται στην νοτια ευρωπη για περιβαλοντολογικους λογους!

Τι διασταση φοραει μαμα το cx-7 σε λαστιχα?
Οφσετ και καρε ποσο εχει?
17-αρες παιρνει?

Ενα αρκετα καλο δοκιμασμενο σε φορεστερ παντος καιρου ειναι τα νοκιαν wr g2 τα οποια εχουν και τις μικρες εγγοπες για χιονι και διατηρουνται και στις υψηλες θερμοκρασιες του καλοκαιριου!
Τα HAKKAPELIITTA ειναι πολυ extreme για τις συνθηκες της Ελλαδας ειναι περισσοτερο για Σκανδιναβικες χωρες και εχουν και μικροτερο δεικτη ταχυτητας και ειναι και πανακριβα(τουλαχιστον για τη δικια μας διασταση, φανταζομαι στο cx-7 θα τσουζουν περισσοτερο).
Παντα πρεπει να ξερεις για ποιο λογο το θελεις το χειμερινο, αν εχεις εκτος δρομου ανυσηχιες τοτε θελεις κατι πιο σκληρο και κοιτας περισσοτερο τα Μ+S με βαθυ τακουνι για να μη στομωνει ευκολα απο λασπες κλπ.

Πειτε μου τις διαστασεις για να κοιταξω οπου μπορω να σας βοηθησω και γω

Ευχαριστω!



Γεια σας,
μια ερώτηση σε κάτι που δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά.

Τα χειμερινά λάστιχα που προτείνει ο petrosk (nokian wr g2) δουλέυουν και καλοκαίρι - δηλαδή δεν χρειάζεται να τα αλλάξει κάποιος το καλοκαίρι...Αν ισχύει κάτι τετοιο είναι πολύ ενδιαφέρον

Ευχαριστώ


Nαι Τα ΝΟΚΙΑΝ wr g2 δουλευουν και καλοκαιρι διοτι τα εχουν all season και οχι χειμερινα, αν και οι περισσοτεροι τα πουλενε σαν χειμερινα. Πιστευω ομως οτι θα φθειρονται πιο γρηγορα το καλοκαιρι, χωρις να ειμαι σιγουρος γιατι ενας που τα ειχε στο forester ειναι γενικοτερα καυτης και δεν ειναι αντικειμενικο κριτηριο... φετος το χειμωνα τα εβαλε ενας πιο ηπιος αρα ... του χρονου θα εχουμε σιγουρη απαντηση!!! :D


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,

θα ήθελα να τα δοκιμάσω οπότε με βλέπω να τα βάζω από Σεπτέμβριο.
Γνωρίζεις σε χιόνι τι απόδοση έχουν?

Ευχαριστώ πολύ.
ThanasisZip    
-0,9 Bar
-0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 27, 2009 08:42
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: CX7

Re: ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ CX7

Δημοσίευσηαπό Duced την Παρ Μαρ 05, 2010 12:06

Εγω παντως φετος εβαλα χιονολαστιχα και ειδα πολυ καλη αποδοση στο χιονι.
Άβαταρ μέλους
Duced    
-0.6 Bar
-0.6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Παρ Μάιος 01, 2009 20:14
Τοποθεσία: Athens
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: CX-7 GT '09 Black & White

Re: ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ CX7

Δημοσίευσηαπό petrosk την Τρί Μαρ 09, 2010 09:16

Σε σχεση με τα παντως εδαφους απλα εισαι σε αλλο επιπεδο!!! τωρα σε μερικα σημεια που μπορει να τα βρεις σκουρα τα δικα μας αυτοκινητα και λογω υψους δεν μας απασχολει( σε βαθυ, απατητο χιονι) αλλα οσοι τα εχουνε φορεσει εχουνε εντυπωσιαστει απο τις επιδοσεις τους ειδικα στο βρεγμενο!Αλλα σαφως και στο χιονι το πιο πιθανο ειναι να μη χρειαστεις αλυσιδες για τα Χ/Κ
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
petrosk    
-0,9 Bar
-0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 13, 2009 11:36
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: forester

Προηγούμενη

Συναφή θέματα


Επιστροφή στο Ζαντες-Ελαστικα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron