[ +/- ] [ Τώρα είναι Τρί Μάιος 14, 2024 06:50 ]

Χιόνια και Χιονοαλυσίδες

Χιόνια και Χιονοαλυσίδες

Δημοσίευσηαπό ΜΠΟΥΛΝΤΟΖΑΚΙ την Πέμ Οκτ 15, 2009 11:43

Έρχεται ο χειμώνα και μια και έχουμε το SUV όλο λέμε να πάμε να παίξουμε λίγο με τα χιόνια....

Όμως με τα λαστιχάκια που συνήθως φοράμε στο CX7 δεν είναι και τόσο εύκολο...ιδίως όταν το χιονακι παγώσει λίγο....

Τι εμπειρίες έχετε από χιονοαλυσίδες...και όχι τόσο στο θεωρητικό όσο στο πρακτικό!!! Δηλαδή, τοποθέτηση μεσα στα χιόνια με βυθισμένο λίγο το λάστιχο (μια και μέχρι να φτάσεις στο σημείο να πάρεις την απόφαση να κατέβεις για αλυσίδες το έχεις φτάσει στο όριο)...συμπεριφορά σε συνθήκες με λίγο χιόνι επί ασφάλτου ή ακόμα χειρότερα όταν έχεις μόνο πάγο και άσφαλτο, μοντάρισμα - ξεμοντάρισμα, αντοχές, τιμή....και ότι άλλο σκεφτείτε εσείς....

Κάποια στιγμή που χρειάστηκα αλυσίδες αγόρασα τις BIATHLON....όμορφες...καλές (πανακριβες!!!!...500ευρώ και ναι :o ..το γνωρίζω ότι με έκλεψαν)...αλλα για να τις περάσεις και να τις δέσεις στο λάστιχο πρέπει να έχεις κάνει αρκετές πρόβες στο γκαραζ....όπως επίσης και για να τις ξεμοντάρεις....Είδα άνθρωπο με χαμηλομένη Mercedes που τελικά τις έκοψε :o (και εκεινος 500ευρω τις πλήρωσε :D )...γιατί μέσα στο βράδυ επί της εθνικής ήταν αδύνατο να τις ξεκουμπώσεις ακόμα και να ήξερες...και δεν βάζω μέσα τον παράγοντα του να γίνεις μαύρος από το λασπωμένο χιόνι που έχει κολήσει στο αμάξι.
ΜΠΟΥΛΝΤΟΖΑΚΙ    
-0,7 Bar
-0,7 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 02, 2009 17:52
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ ΑΘΗΝΑ
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 45
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA CX-7

Re: Χιόνια και Χιονοαλυσίδες

Δημοσίευσηαπό Duced την Δευτ Οκτ 19, 2009 11:28

Εγω σκεφτομαι τη λυση των χιονολαστιχων για 3-4 μηνες. Επειδη εχω συχνα χιονι εκει που μενω ειναι πολυ εκνευριστικο να βαζω-βγαζω αλυσιδες. Εχει κανεις εμπειρια απο χιονολαστιχα?
Άβαταρ μέλους
Duced    
-0.6 Bar
-0.6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Παρ Μάιος 01, 2009 20:14
Τοποθεσία: Athens
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: CX-7 GT '09 Black & White

Re: Χιόνια και Χιονοαλυσίδες

Δημοσίευσηαπό DimKatz_CX7 την Δευτ Οκτ 19, 2009 11:31

Duced έγραψε:Εγω σκεφτομαι τη λυση των χιονολαστιχων για 3-4 μηνες. Επειδη εχω συχνα χιονι εκει που μενω ειναι πολυ εκνευριστικο να βαζω-βγαζω αλυσιδες. Εχει κανεις εμπειρια απο χιονολαστιχα?



Σε ποια περιοχή είσαι και έχεις τόσο έντονο το πρόβλημα του χιονιού?
DimKatz_CX7    
 
Γένος:

Re: Χιόνια και Χιονοαλυσίδες

Δημοσίευσηαπό Duced την Δευτ Οκτ 19, 2009 11:44

Duced έγραψε:Εγω σκεφτομαι τη λυση των χιονολαστιχων για 3-4 μηνες. Επειδη εχω συχνα χιονι εκει που μενω ειναι πολυ εκνευριστικο να βαζω-βγαζω αλυσιδες. Εχει κανεις εμπειρια απο χιονολαστιχα?



DimKatz_CX7 έγραψε:Σε ποια περιοχή είσαι και έχεις τόσο έντονο το πρόβλημα του χιονιού?


Θρακομακεδονες
Άβαταρ μέλους
Duced    
-0.6 Bar
-0.6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Παρ Μάιος 01, 2009 20:14
Τοποθεσία: Athens
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: CX-7 GT '09 Black & White

Re: Χιόνια και Χιονοαλυσίδες

Δημοσίευσηαπό pankrok την Δευτ Οκτ 19, 2009 12:13

εγω ειχα χιονολαστιχα στην πολωνια σε "συμβατικο" οχημα (406)
στην στεγνη ασφαλτο δεν αντεχανε παιχνιδια, στο χιονι ομως ανετα και ασφαλη.
στον παγο γλυστρανε ολα (και οι αλυσιδες)
παντως αλυσιδες θελω και εγω (μπας και κανουμε σκι φετος) αμα ψιθειτε παμε να παρουμε καμια 20αρια κιλα να χουμε

GTX2867r / forged / ported / sleeved και βλεπουμε...


Ώπα λάθος. Δις λαστ γιαρ. Τώρα όλα μανουλα!
Άβαταρ μέλους
pankrok    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3903
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 12:24
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 46
Μοντέλο Αυτ.: Mazda CX7 '08/ Honda HRV '99 / Vitara 1.4 '19

Re: Χιόνια και Χιονοαλυσίδες

Δημοσίευσηαπό DimKatz_CX7 την Δευτ Οκτ 19, 2009 12:23

pankrok έγραψε:εγω ειχα χιονολαστιχα στην πολωνια σε "συμβατικο" οχημα (406)
στην στεγνη ασφαλτο δεν αντεχανε παιχνιδια, στο χιονι ομως ανετα και ασφαλη.
στον παγο γλυστρανε ολα (και οι αλυσιδες)
παντως αλυσιδες θελω και εγω (μπας και κανουμε σκι φετος) αμα ψιθειτε παμε να παρουμε καμια 20αρια κιλα να χουμε



Παναγιώτη σίγουρα εγώ χρειάζομαι και για το CX-7 και για το μικρό το colt που έχω...και μάλιστα πριν αρχίσουν τα ψιλοχιονάκια και πάνε οι τιμές στο ύψη!!
DimKatz_CX7    
 
Γένος:

Re: Χιόνια και Χιονοαλυσίδες

Δημοσίευσηαπό pankrok την Δευτ Οκτ 19, 2009 12:26

και αργησαμε ηδη

GTX2867r / forged / ported / sleeved και βλεπουμε...


Ώπα λάθος. Δις λαστ γιαρ. Τώρα όλα μανουλα!
Άβαταρ μέλους
pankrok    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3903
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 12:24
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 46
Μοντέλο Αυτ.: Mazda CX7 '08/ Honda HRV '99 / Vitara 1.4 '19

Re: Χιόνια και Χιονοαλυσίδες

Δημοσίευσηαπό agiosg την Δευτ Οκτ 19, 2009 20:45

και γω θελω αλυσιδες
Άβαταρ μέλους
agiosg    
0,2 Bar
0,2 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2009 22:09
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 59
Μοντέλο Αυτ.: CX-7 GT WHITE PEARL SR

Re: Χιόνια και Χιονοαλυσίδες

Δημοσίευσηαπό fotis7 την Δευτ Οκτ 19, 2009 21:54

DimKatz_CX7 έγραψε:
pankrok έγραψε:εγω ειχα χιονολαστιχα στην πολωνια σε "συμβατικο" οχημα (406)
στην στεγνη ασφαλτο δεν αντεχανε παιχνιδια, στο χιονι ομως ανετα και ασφαλη.
στον παγο γλυστρανε ολα (και οι αλυσιδες)
παντως αλυσιδες θελω και εγω (μπας και κανουμε σκι φετος) αμα ψιθειτε παμε να παρουμε καμια 20αρια κιλα να χουμε



Παναγιώτη σίγουρα εγώ χρειάζομαι και για το CX-7 και για το μικρό το colt που έχω...και μάλιστα πριν αρχίσουν τα ψιλοχιονάκια και πάνε οι τιμές στο ύψη!!

ωπα colt ακουσα δημητρη :bow: τι colt :?: μοντ.χρονολογια.κυβικα :?: :D ειναι στη καρδια μου αυτο το αυτ/το :bow: :inlove: :inlove: :inlove:
Ο ΑΣΒΟΣ ΜΟΥ
Εικόνα
ΦΙΛΤΡΟ-ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ- ΕΞΑΤΜΙΣΗ

Εικόνα
ΜΥ PRECIOUS
Άβαταρ μέλους
fotis7    
2,0 Bar
2,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 6419
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 15, 2008 08:45
Τοποθεσία: Α.ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 44
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA 6 WHITE PEARL

Re: Χιόνια και Χιονοαλυσίδες

Δημοσίευσηαπό DimKatz_CX7 την Τρί Οκτ 20, 2009 14:27

fotis7 έγραψε:ωπα colt ακουσα δημητρη :bow: τι colt :?: μοντ.χρονολογια.κυβικα :?: :D ειναι στη καρδια μου αυτο το αυτ/το :bow: :inlove: :inlove: :inlove:


Φώτη...του 2008 το 5πορτο έχω...1300.....αχ....η βάρκα μου η κουρελού είναι αυτό το αμάξι ....πολύ χάλια ανάρτηση!!! και πολλά μικροπροβλήματα από την μάνα του...πάλι καλά που υπήρχε και το αντίστοιχο κλαμπ και αντιλήφθηκα ότι δεν ήμουν ο μόνος...εσύ μάλλον για το παλιό έλεγες που ήταν όντως θεικό...το καινούργιο η αλήθεια είναι ότι αξίζει ο κίνητηρας αρκετά...αλλά πρέπει να αλλάξεις αναρτήσεις...όχι για να μπαίνεις στην Ριτσώνα...αλλά για την ασφάλειά σου...να φανταστείς το πήραμε για δεύτερο και για να κινείται η γυναίκα μου...πριν είχαμε ενα παλιο ιμπιζακι 1000αρι...εεε ακόμα και εκεινη μου είπε ότι ήταν βάρκα!!!! και μάλιστα λόγω αυτού δεν πατάει και στο φρενάρισμα καλά.
DimKatz_CX7    
 
Γένος:


Επιστροφή στο Ζαντες-Ελαστικα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron