[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ Μαρ 29, 2024 05:50 ]

Κατανάλωση CX-7

Re: Κατανάλωση CX-7

Δημοσίευσηαπό grgs την Τρί Μάιος 20, 2008 19:13

Εμένα πάντως το Trip Comuter γραφει 14,3 και αυτό διλοτι μάλλον εχω βαρύ πόδι.....
Κάποιος φίλος από φιλικό Club ο οποίος ασχολείται με το θέμα του καυσίμου μου είπε ότι αν βάλω 2-2,5 mlg / lt βιομηχανικό ασετόν θα δω περίπου 20% μεγαλύτερη αυτονομία αλλά και μεγαλύτερη εκρηκτικότητα στο moter... Λέω να το δοκιμάσω πρώτα στο SMART που είναι και αυτό Turbaki και αν δω αποτελέσματα θα το δοκιμάσω και στο MPS.

Γνωρίζει κανένας αυτό το θέμα γενικά με το 100% ασετόν (ακετανόλη) αν δεν κάνω λάθος. ?
Someone said: Οι άνθρωποι παραπαίουν ιδεολογικά μεταξύ Καπιταλισμού και Κομμουνισμού γιατί δεν έχουν καταλάβει ότι, Καπιταλισμός είναι η εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο ενώ Κομμουνισμός είναι το αντίθετο.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
grgs    
0,2 Bar
0,2 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 20:53
Τοποθεσία: Athens
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 54
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA 6 MPS 2006 (Black) 320HP ΣΗΜΕΡΑ :-)

Re: Κατανάλωση CX-7

Δημοσίευσηαπό grgs την Τρί Μάιος 20, 2008 19:26

Απορία.....

Πρόχθές ήμουν στο Βενζινάδικο της γειτονιάς μου και σκάει από το πουθενά ενα Μ6 με Γερμανικά νούμερα όπου ο τύπος γέμισε το ντεποζιτο 80 Euro με απλή αμολυβδη...:shock: :shock:

Μήπως παρακάτω σταμάτησε και έβαλε και πρόσθετα?

Μεγάλη εντύπωση μου έκανε ...95αρα για την Μ6...
Someone said: Οι άνθρωποι παραπαίουν ιδεολογικά μεταξύ Καπιταλισμού και Κομμουνισμού γιατί δεν έχουν καταλάβει ότι, Καπιταλισμός είναι η εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο ενώ Κομμουνισμός είναι το αντίθετο.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
grgs    
0,2 Bar
0,2 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 20:53
Τοποθεσία: Athens
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 54
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA 6 MPS 2006 (Black) 320HP ΣΗΜΕΡΑ :-)

Re: Κατανάλωση CX-7

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Τρί Μάιος 20, 2008 20:52

απλα Γιωργο δεν θα εχει αναλογη αποδοση,ενω υπαρχει και πιθανοτητα για πειρακια στην Μ6 ;)
πιθανον ομως τον κατοχο να μην τονα απασχολουσε ιδιαιτερα κατι τετοι η να μην γνωριζε...

σχετικα με ακετανολη ειναι κατι το οποιο αν ισχυουν αυτα που υποσχεται θα ειναι πρωτον και κυριον καταστροφη για πολλους βενζινοπωλες...ισως και γι αυτο δεν αφηνεται να γινει γνωστο...
;)

Λέω να το δοκιμάσω πρώτα στο SMART που είναι και αυτό Turbaki και αν δω αποτελέσματα θα το δοκιμάσω και στο MPS.


Λες Γιωργη να γινει καποιο θαυμα?? :o
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Κατανάλωση CX-7

Δημοσίευσηαπό Minas την Τετ Μάιος 21, 2008 18:21

Από όσους έχουν κάνει την αναβάθμιση στον εγκέφαλο, είδε κανείς αύξηση στην κατανάλωση;

Αν και είναι αισθητή η διαφορά στην απόδοση, ειδικα στο ξεκινημα, βλέπω μια διαφορά περί το 1lt/100km αυξηση μετά από 500χμ με το νεο προγραμμα.
Minas    
-0.8 Bar
-0.8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 18:29
Τοποθεσία: Attika
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 44
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA CX-7 TOURING

Re: Κατανάλωση CX-7

Δημοσίευσηαπό Minas την Πέμ Μάιος 22, 2008 20:30

Επίσης, νομίζω ότι μετά την αναβάθμιση ανέβηκαν κ οι στροφές στα 100χμ. Δηλ, με 6η πριν την αναβάθμιση είχε 2.000rpm και τώρα 2.500rpm

Το δικό σας πόσες στροφές είναι με 6η overdrive sta 100km/h?
Minas    
-0.8 Bar
-0.8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 18:29
Τοποθεσία: Attika
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 44
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA CX-7 TOURING

Re: Κατανάλωση CX-7

Δημοσίευσηαπό george3mps την Παρ Μάιος 23, 2008 07:04

αυτο που θυμαμαι με το δικο μου,
με 6η στις 3000 στρ, εχω 130 χλμ
Άβαταρ μέλους
george3mps    
0,0 Bar
0,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 204
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 15, 2008 22:07
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 64
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA 3MPS

Re: Κατανάλωση CX-7

Δημοσίευσηαπό Giaris την Παρ Μάιος 23, 2008 16:19

Με 2000 στροφές το δικό μου έχει 100κμ ακριβώς (κοντέρ). Νέα μέση κατανάλωση 13,6 σήμερα αφού προστέθηκαν 500κμ σε ορεινές διαδρομές.(Ορεινή Λακωνία) φορτωμένο με 5 άτομα και αποσκευές.
Άβαταρ μέλους
Giaris    
-0,2 Bar
-0,2 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 13, 2008 07:28
Τοποθεσία: Πάτρα
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 54
Μοντέλο Αυτ.: CX-7

Re: Κατανάλωση CX-7

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Σάβ Μάιος 24, 2008 13:27

αχα,πηγες Λακωνια Αρη?? :D στα λιμερια μου :lol:

και στο 6αρι παιδες με 6η στις 3000 εχω ακριβως 130 χλμ...

Δηλ, με 6η πριν την αναβάθμιση είχε 2.000rpm και τώρα 2.500rpm


Μηνα 500 στροφες πανω??και γιατι να εχει συμβει κατι τετοιο??τι εξυπηρετει?? :?
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Καταναλωση CX 7

Δημοσίευσηαπό ANTONIS-CX7 την Δευτ Οκτ 13, 2008 22:46

PAIDIA TI EXETE DEI APO KATANALOSEIS STO AUTOKINHTO - EGO EXO DEI TA EXHS
1. ME ODHGHSH OIKOGENIAKH ME PAIDI MESA SE TAXIDI <10LITRA
2. STHN POLH XALARA 12-12,5
3. ETHNIKH GRHGORA APO 140 -MEXRI 200 11,7 - 12,5
4 . STHN ETHNIKH SE TAXIDI XESKISMENOS - KONTER 230+ (DEN EVLEPA DROMO GIA PARAPANO HTAN XARAMA) 13,5-13,7
KOFTH DEN EXO DEI POTE NA MPAINEI - VLEPO ENA LEDAKI PANO STHN BELONA STO TAXYMETRO MERIKES FORES DEN XERO TI THELEI NA PEI O POIHTHS !!! EXETE KAMIA IDEA TI EINAI KAI POTE ANABEI ??
ANTONIS-CX7    
0 Bar
0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 13, 2008 22:23
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: mazda-cx7 alfa 155

Καταναλωση CX 7

Δημοσίευσηαπό Makisma την Τρί Οκτ 14, 2008 14:28

Αυτές τις καταναλώσεις Αντώνη μου τις έχω εγω με το 1,6 κυβ.
και 122 αλόγα . Αρα θα έλεγα ότι είσαι μια χαρά !!
Οταν Κάποιος Σε Κατηγορεί Οτι Κάνεις Μόνο Οτι Θέλεις Εσύ, Συνήθως Εννοεί Οτι Δεν Κάνεις Οτι Θέλει Αυτός.
Makisma    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 12779
Εγγραφή: Παρ Μαρ 07, 2008 18:26
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA 6 1.8 TOURING CLIMA HATCHBACK

Καταναλωση CX 7

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Τρί Οκτ 14, 2008 19:39

ANTONIS-CX7 έγραψε:PAIDIA TI EXETE DEI APO KATANALOSEIS STO AUTOKINHTO - EGO EXO DEI TA EXHS
1. ME ODHGHSH OIKOGENIAKH ME PAIDI MESA SE TAXIDI <10LITRA
2. STHN POLH XALARA 12-12,5
3. ETHNIKH GRHGORA APO 140 -MEXRI 200 11,7 - 12,5
4 . STHN ETHNIKH SE TAXIDI XESKISMENOS - KONTER 230+ (DEN EVLEPA DROMO GIA PARAPANO HTAN XARAMA) 13,5-13,7
KOFTH DEN EXO DEI POTE NA MPAINEI - VLEPO ENA LEDAKI PANO STHN BELONA STO TAXYMETRO MERIKES FORES DEN XERO TI THELEI NA PEI O POIHTHS !!! EXETE KAMIA IDEA TI EINAI KAI POTE ANABEI ??



καλως ηλθες στην παρεα μας φιλε Αντωνη εστω και απο εδω :)

οι καταναλωσεις σου ειναι πολυ καλες απο τα νουμερα που παρεθεσες :thumbsup2: ατελειωτα καλες θα ελεγα ;)
απο κοφτη δεν ξερω για το 7αρι φιλοι μου,παρα μονον οτι στα 210 μπαινει...οι υπερυψωμενοι φιλοι μας λοιπον ας μας διαφωτισουν σχετικα :)
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Κατανάλωση CX-7

Δημοσίευσηαπό ANTONIS-CX7 την Τρί Οκτ 14, 2008 20:40

KALH EROTHSH FILE MAKISMA - AKOMA DEN EXO EIKONA GIA TO FRENA TOY AYTOKINHTOY - EXO KANEI 7.500 XLM APO TON 01/2008 KAI TO OXHMA AYTO EINAI TO TETARTO POY EXO -ARA TO ODHGO MONO STHN ETHNIKH - KAI OXI PANTA - DIOTI EXO KAI MIA ALFA 155 ARISTH ME POLY LIGOTERA GKAZIA MEN ALLA ME ALLES XARES PISTEPSE ME. GIA THN POLH EXO DYO MIKRA ENA FIAT CEITSENTO KAI ENA ATOS.
MIA FORA ZORISA STA FRENA TO MAZDA KAI AYTO POY EIDA MOY ARESE SE EPIPEDO MESOY OROY.
ANTONIS-CX7    
0 Bar
0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 13, 2008 22:23
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: mazda-cx7 alfa 155

Re: Κατανάλωση CX-7

Δημοσίευσηαπό Giaris την Τρί Οκτ 14, 2008 22:06

[quote="ANTONIS-CX7"]PAIDIA TI EXETE DEI APO KATANALOSEIS STO AUTOKINHTO - EGO EXO DEI TA EXHS
1. ME ODHGHSH OIKOGENIAKH ME PAIDI MESA SE TAXIDI <10LITRA
2. STHN POLH XALARA 12-12,5
3. ETHNIKH GRHGORA APO 140 -MEXRI 200 11,7 - 12,5
4 . STHN ETHNIKH SE TAXIDI XESKISMENOS - KONTER 230+ (DEN EVLEPA DROMO GIA PARAPANO HTAN XARAMA) 13,5-13,7
KOFTH DEN EXO DEI POTE NA MPAINEI - VLEPO ENA LEDAKI PANO STHN BELONA STO TAXYMETRO MERIKES FORES DEN XERO TI THELEI NA PEI O POIHTHS !!! EXETE KAMIA IDEA TI EINAI KAI POTE ANABEI ??[/quotε]

Κάπως έτσι έχουν τα πράγματα με την προυπόθεση ότι για να κινηθείς με αυτή την κατανάλωση και με τις παραπάνω ταχύτητες που αναφέρεις δεν πρέπει να έχεις δοκιμάσει το 0-100 που δίνουν τα περιοδικά. Αυτά είναι εφικτά με αλλαγές κοντά στις 2000, χρήση cruise, και όλα τα συναφή που περιλαμβάνουν αυγά κάτω από το δεξί κλπ. Βέβαια και για να είμαστε αντικειμενικοί δεν χρειάζεται να το λιώνεις στις επιταχύνσεις. Πας με τη φόρα,....λες θα ταξιδέψω με 150 οκ! βάζεις το cruise και πας παντού 150. Το κάνω αρκετά συχνά στο Πάτρα - Αθήνα. Εκεί μπορεί να δει κανείς και κατανάλωση κάτω από 11. Αν πέσεις όμως σε νταλίκες και προσπεράσεις και απο 70 πας στα 160+ χαλαρά περνάω τα 16.
Είναι χαρακτηριστικό ότι για μπορεί να έχεις μέση κατανάλωση για ταξίδι 150Κμ κάπου στο 11 και με 2-3 'καλές' προσπεράσεις να ανέβει στο 12,5 για πλάκα...
Οικογενειακά δεν το συζητάμε .... με ταχύτητες 80 - 120 το καλύτερο που έχω δει είναι 9,2... δεν έχω προσπαθήσει ξανά για λιγότερο...δεν είναι και εύκολο.....θέλει υπομονή... :lol: :lol:
Μέγιστη αυτονομία που έχω πετύχει μέχρι τώρα : 650Κμ με εναπομέιναντα κμ 15 στο τριπ :shock: :roll: Συνήθως είμαι όμως στα 500 . Το λιγότερο 350.....

Όσον αφορά το led που αναφέρεις δεν το έχω προσέξει.,... :? για ανέβασε καμιά φωτο αν μπορείς....
Άβαταρ μέλους
Giaris    
-0,2 Bar
-0,2 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 13, 2008 07:28
Τοποθεσία: Πάτρα
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 54
Μοντέλο Αυτ.: CX-7

Re: Κατανάλωση CX-7

Δημοσίευσηαπό aar την Τετ Οκτ 15, 2008 11:46

Και για να βαλουμε και καποια αλλη παραμετρο στην συζητηση
το cx 7 ειναι σχεδον 1700 κιλα και εχει επιδοσεις gti
πως λοιπον θελετε να μην καιει και κατι

οσον αφορα την ποιοτητα της βενζινης η προτεινομενη ειναι η 100σταρα
οχι βεβαια οτι δεν καιει και την 95
απλα η Ευρωπαικη εκδοση χρησιμοποιει 100σταρα για τα 260 αλογα
ενω στην Αμερικη που δεν υπαρχει ευρεως 100σταρα ειναι ρυθμισμενο να αποδιδει 244 με απλη αμολυβδη

οσον αφορα την μεγιστη καταναλωση που εχω δει ειναι 17 με πολυ κυνηγι με κατεβασματα και χωρις πολυ 6η για να εχουμε και λιγο νευρο
η μικροτερη με 120-140 και 6η εχω δει 11
σε γενικες γραμμες ειναι ενα αρκετα οικονομικο αυτοκινητο
δεν μου αρεσει η ευθεια
γιατι την βλεπω σαν διαλειμα μεχρι την επομενη στροφη

http://www.alexis-hair.gr
Άβαταρ μέλους
aar    
0,7 Bar
0,7 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Δευτ Απρ 14, 2008 18:28
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: CX-7

Re: Κατανάλωση CX-7

Δημοσίευσηαπό Giaris την Τετ Οκτ 15, 2008 15:36

aar έγραψε:Και για να βαλουμε και καποια αλλη παραμετρο στην συζητηση
το cx 7 ειναι σχεδον 1700 κιλα και εχει επιδοσεις gti
πως λοιπον θελετε να μην καιει και κατι

οσον αφορα την ποιοτητα της βενζινης η προτεινομενη ειναι η 100σταρα
οχι βεβαια οτι δεν καιει και την 95
απλα η Ευρωπαικη εκδοση χρησιμοποιει 100σταρα για τα 260 αλογα
ενω στην Αμερικη που δεν υπαρχει ευρεως 100σταρα ειναι ρυθμισμενο να αποδιδει 244 με απλη αμολυβδη

οσον αφορα την μεγιστη καταναλωση που εχω δει ειναι 17 με πολυ κυνηγι με κατεβασματα και χωρις πολυ 6η για να εχουμε και λιγο νευρο
η μικροτερη με 120-140 και 6η εχω δει 11
σε γενικες γραμμες ειναι ενα αρκετα οικονομικο αυτοκινητο


Συμφωνώ απολύτως σε όλα!!!!
Να προσθέσω την εμπειρία μου με 100αρα!!! ...... μάλλον κακής ποιότητας ....κατεβαίνοντας σε μονοκόμματο ταξίδι από Αθήνα --> Πάτρα στο ύψος της Ελευσίνας μου άναψε το check του κινητήρα. Μετά απο συννενοήσεις (τηλεφωνικές) με τα παιδιά από το συνεργείο Πάτρας αποφασίζω να το 'περπατήσω' μέχρι το εξουσιοδοτημένο στην Κόρινθο. Εκεί πράγματι διαπιστώθηκε missfire για 40 υποτιθέμενους λόγους έδειξε το PC. Ο μάστορας στην Κόρινθο (μεγάλο γατόνι με τα pc ) με βεβαίωσε ότι πρόκειται για νοθευμένη βενζίνα 99%. Έσβησε τη βλάβη μου έκανε και update στον εγκέφαλο, δεν μου πήρε και μία και όλα καλά!!! Και από τότε όλα καλά αλλά μόνο με racing ή ultimate....Με την ευκαιρία να τον ευχαριστήσω όπως και τα παιδιά από το συνεργείο της Πάτρας ...Όλα καλάααα.... εκτός από το παρακάτω που μου την έδωσε πάλι.... :evil:
Φίλος από Πάτρα με BMW 320 (παρόλο που τον ενημέρωσα) κάνει την ίδια μαμακία και βάζει την ίδια βενζίνη από το ίδιο βενζινάδικο...του ανάβει το check engine 8-) ....κλασικά.... :mrgreen: ...στην Ναύπακτο παίρνει τηλ. στην εταιρία NYXTA σε κάποια εξυπηρέτηση πελατών :?: :?: και τον ενημερώνουν ότι όλα οκ, αν το λαμπάκι απο πορτοκαλί που είναι, δεν γίνει κόκκινο :!: :!: ...και ότι αν είναι βενζίνα το προβλημα θα σβήσει μόνο του... :!: :!: :!: όπως και εγένετο.... :|
Μαλλον στο δικό μας δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο.. :cry: ..απ'ότι είδα στο μανιουαλ .... :( :( :( Γνωρίζει κανείς κάτι άλλο??? ή κάπως έτσι δικαιολογούνται τα 15+ χιλιάρικα που κοστίζουν τα Χ3 ίδιων επιδόσεων???
Άβαταρ μέλους
Giaris    
-0,2 Bar
-0,2 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 13, 2008 07:28
Τοποθεσία: Πάτρα
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 54
Μοντέλο Αυτ.: CX-7

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικα περι CX 7

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron