[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ Μαρ 29, 2024 05:09 ]

2.2 diesel

2.2 diesel

Δημοσίευσηαπό zita την Τρί Δεκ 27, 2016 19:24

Παιδιά καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!
Πριν λίγους μήνες γράφτηκα στο φόρουμ ψάχνοντας πληροφορίες για το cx 7 diesel. Τελικά το πήρα!
Θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα τους πιο έμπειρους.

- Έχει κανείς την εντύπωσει ότι υστερεί σε κυβισμό; Οδηγούσα μέχρι πρόσφατα το kia sorento 2.5 diesel (140hp και 340 ροπή) και έχω την αίσθηση ότι αυτό τραβάει πιο ακούραστα από το cx7.. Βέβαια επειδή ακόμα το στρώνω δεν ανοίγομαι πολύ με το γκάζι..Αλλά ίσως διακρίνω ότι πχ σε ανηφορικό σημείο σε Εθνική αργεί κάπως ή ζορίζεται. Είναι μήπως που δεν έχω συνηθίσει και τις 6 ταχύτητες και θέλει πιο συχνά εναλλαγή;

- Πότε είναι σκόπιμο να απενεργοποιήσουμε το tcs; Βρέθηκα σε ενα σημείο με χιόνι στρωμένο που είχε και κάτι λακουβίτσες και πιέζοντας το γκάζι για να το περάσω ένιωθα σαν να τελειώνει η δύναμή του (μαμά λάστιχα). Σαν να μην έφτανε η ισχύς! Τελικά δεν το πέρασα. Μήπως το tcs επειδή ένιωθε ότι γλιστράει μου έκοβε ροπή από όλους τους τροχούς και έπρεπε να το απενεργοποιήσω; Επίσης μύρισε ο δίσκος. Δεν επέμεινα και το άφησα.

-Γενικά τί εικόνα έχετε για χρήση off road; Είστε ικανοποιημένοι; Ξέρω ότι είναι απλώς suv αλλά ρωτάω για να καταλάβω τα όριά του κάπως, αν κάποιος γνωρίζει..

Ευχαριστώ.
zita    
-0,9 Bar
-0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Μάιος 06, 2016 13:42
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: CX7

Re: 2.2 diesel

Δημοσίευσηαπό saxovts την Τρί Δεκ 27, 2016 19:42

μεγεια και να το χαιρεσε.
Άβαταρ μέλους
saxovts    
0,8 Bar
0,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 08, 2008 19:38
Τοποθεσία: ΗΠΕΙΡΟΣ
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 51
Μοντέλο Αυτ.: MPS 3

Re: 2.2 diesel

Δημοσίευσηαπό pankrok την Τρί Δεκ 27, 2016 20:42

πρεπει να εισαι ο μοναδικος με cx7 diesel εδω μεσα οποτε δυσκολα θα βρεις καποιον να σου πει αν τραβαει η οχι.
θεωρειται δυνατο μοτερ παντως (τουλαχιστον πριν 5 χρονια)

εκτος δρομου σε χιονι ειναι ευκολο να κολλησει παντως με μαμα λαστιχα (δηλαδη φουλε θερινα) και το βαρος που εχει.
αυτο με το tcs να σου πω δεν το θυμαμαι ειχα κολλησει και εγω σε πουδριτσα (30 ποντους +) και δε θυμαμαι αν ξεκολλησα βγαζοντας το η βαζοντας το.

GTX2867r / forged / ported / sleeved και βλεπουμε...


Ώπα λάθος. Δις λαστ γιαρ. Τώρα όλα μανουλα!
Άβαταρ μέλους
pankrok    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3903
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 12:24
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 45
Μοντέλο Αυτ.: Mazda CX7 '08/ Honda HRV '99 / Vitara 1.4 '19

Re: 2.2 diesel

Δημοσίευσηαπό zita την Τετ Δεκ 28, 2016 07:06

saxovts έγραψε:μεγεια και να το χαιρεσε.

Ευχαριστώ φίλε!
zita    
-0,9 Bar
-0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Μάιος 06, 2016 13:42
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: CX7

Re: 2.2 diesel

Δημοσίευσηαπό zita την Τετ Δεκ 28, 2016 07:12

pankrok έγραψε:πρεπει να εισαι ο μοναδικος με cx7 diesel εδω μεσα οποτε δυσκολα θα βρεις καποιον να σου πει αν τραβαει η οχι.
θεωρειται δυνατο μοτερ παντως (τουλαχιστον πριν 5 χρονια)

εκτος δρομου σε χιονι ειναι ευκολο να κολλησει παντως με μαμα λαστιχα (δηλαδη φουλε θερινα) και το βαρος που εχει.
αυτο με το tcs να σου πω δεν το θυμαμαι ειχα κολλησει και εγω σε πουδριτσα (30 ποντους +) και δε θυμαμαι αν ξεκολλησα βγαζοντας το η βαζοντας το.

Πράγματι είναι τα μαμά λάστιχα bridgestone dueler H/P sport, τα οποία όπως είδα και από άλλους είναι απογοητευτικά στο χιόνι, αν όχι απαγορευτικά...
Γενικά έχεις απενεργοποιήσει ποτέ το tcs για οποιοδήποτε λόγο;
zita    
-0,9 Bar
-0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Μάιος 06, 2016 13:42
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: CX7

Re: 2.2 diesel

Δημοσίευσηαπό pankrok την Τετ Δεκ 28, 2016 14:56

παλιοτερα ναι για να μην μου κοβει μοτερ οταν "πεταγομαι" απο σταση αλλα εκτος απο το οτι στα 30 ενεργοποιειται μοναχο του πλεον απο το προγραμμα εχω κοψει τα torque reduction requests απο το tcs και δε το χω ξαναματακανει

κυριακη κοντη γιορτη , αυριο μεθαυριο σχεδον παντου θα χιονησει , μπορεις να δοκιμασεις

GTX2867r / forged / ported / sleeved και βλεπουμε...


Ώπα λάθος. Δις λαστ γιαρ. Τώρα όλα μανουλα!
Άβαταρ μέλους
pankrok    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3903
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 12:24
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 45
Μοντέλο Αυτ.: Mazda CX7 '08/ Honda HRV '99 / Vitara 1.4 '19


Επιστροφή στο Γενικα περι CX 7

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron