[ +/- ] [ Τώρα είναι Κυρ Απρ 28, 2024 20:11 ]

98αρα Βενζίνη στο CX 7

Re: 98αρα Βενζίνη στο CX 7

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Παρ Ιουν 14, 2013 08:45

The Ace έγραψε:Ρε σεις, θα με αναγκάσετε να πάω στο garage (να βγάλω και τις αράχνες....) και να δω την τάπα...μπορεί να θυμάμαι ότι να'ναι, να πάω να τη δω να σιγουρευτώ...

Αν και για μένα παίζει μόνο η 100αρα λόγω και προγράμματος...


Τρεχα γρηγορα Αντωνη και να μια ευκαιρια να το γυαλισεις κιολας devil πραγματικα,για δες και μαλιστα αν υπαρχει και διαφορα βαλε μια φωτο επισης παρακαλουμε!
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: 98αρα Βενζίνη στο CX 7

Δημοσίευσηαπό The Ace την Παρ Ιουν 14, 2013 08:54

Nasos Mazdaspeed 6 έγραψε:
The Ace έγραψε:Ρε σεις, θα με αναγκάσετε να πάω στο garage (να βγάλω και τις αράχνες....) και να δω την τάπα...μπορεί να θυμάμαι ότι να'ναι, να πάω να τη δω να σιγουρευτώ...

Αν και για μένα παίζει μόνο η 100αρα λόγω και προγράμματος...


Τρεχα γρηγορα Αντωνη και να μια ευκαιρια να το γυαλισεις κιολας devil πραγματικα,για δες και μαλιστα αν υπαρχει και διαφορα βαλε μια φωτο επισης παρακαλουμε!


Πλάκα-πλάκα, 2 μήνες τώρα το βλέπω μόνο από την κάμερα...α και μια φορά που μπήκα μέσα να πάρω το πιεστικό για να πλύνω το 206 :lol: :lol: :lol: :lol:
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3386
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Re: 98αρα Βενζίνη στο CX 7

Δημοσίευσηαπό kostasCX7 την Σάβ Ιουν 15, 2013 19:11

CIMG8513_resize.JPG


Κι εμένα το ίδιο αυτοκόλλητο έχει. Με πρόγραμμα είναι μονόδρομος η 100 αρα, εκτός κι αν το πρόγραμμα είναι ρυθμισμένο για 95 αρα ή και λιγότερο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kostasCX7    
1,2 Bar
1,2 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1291
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 14, 2009 19:33
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Χαλκιδική
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: CX7

Re: 98αρα Βενζίνη στο CX 7

Δημοσίευσηαπό agiosg την Κυρ Ιουν 16, 2013 07:56

Και για να λέει η μαμα min95 θα εχει και κάποιες ανοχές που ομως μαλλον θα μας τις τρώει η ,πιθανά , κακή ποιοτητα καυσίμου.
Άβαταρ μέλους
agiosg    
0,2 Bar
0,2 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2009 22:09
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 59
Μοντέλο Αυτ.: CX-7 GT WHITE PEARL SR

Re: 98αρα Βενζίνη στο CX 7

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Κυρ Ιουν 16, 2013 10:49

kostasCX7 έγραψε:
CIMG8513_resize.JPG


Κι εμένα το ίδιο αυτοκόλλητο έχει. Με πρόγραμμα είναι μονόδρομος η 100 αρα, εκτός κι αν το πρόγραμμα είναι ρυθμισμένο για 95 αρα ή και λιγότερο.


Κωστα,ποσο λιγοτερο?δεν γινεται?min 95αρα και παλι με προσοχη!

Ο φιλος Δημητρης Dimips εχει κανει μια τετοια ρυθμιση παιδια με 95αρα και προγραμμα στην RT !αν μπορει και ο ιδιος να μας πει περισσοτερα ,το πως ρυθμιζεται για την συνεργασια με 95αρα! toot

Καποια πραγματα δειτε εδω:

:arrow: viewtopic.php?f=43&t=12600
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: 98αρα Βενζίνη στο CX 7

Δημοσίευσηαπό kostasCX7 την Κυρ Ιουν 16, 2013 21:47

Έχω δει σε άλλες χώρες προγραμματισμό με 92 οκτάνια ακόμη και με Ε85 δηλαδή βενζίνη 85αρα με προσθήκη αιθανόλης.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kostasCX7    
1,2 Bar
1,2 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1291
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 14, 2009 19:33
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Χαλκιδική
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: CX7

Re: 98αρα Βενζίνη στο CX 7

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Δευτ Ιουν 17, 2013 12:54

Μα καλα Κωστα μου,τι βενζινες ειναι αυτες?και μετα προσθετουν αιθανολες η μεθανολες? toot

Τι προγραμματισμο κανουν με τετοια οκτανια? :-?
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: 98αρα Βενζίνη στο CX 7

Δημοσίευσηαπό Tsimata Nokami την Τετ Φεβ 03, 2021 19:20

98 οκτανιων (οπως προτεινει κ ο κατασκευαστης,ταπα ρεζερβουαρ) η μονιμη πλεον επιλογη μου φυσικα ΒP!
ΤSIMATA NOKAMI....ΑΡΧΑΙΟΣ ΙΑΠΩΝΑΣ ΘΕΟΣ...ΠΡΟΣΤΑΤΗΣ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ,ΜΟΝΟΠΑΤΙΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΟΔΗΓΩΝ
ΜΑΥΡΟΙ Α.Ε.
Άβαταρ μέλους
Tsimata Nokami    
0,7 Bar
0,7 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 14:56
Τοποθεσία: Σχηματαρι-Ταναγρα,Ν.Βοιωτιας
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 45
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA CX7/2.3L T. GRAND TOURING-BLACK BRILLIANT

Re: 98αρα Βενζίνη στο CX 7

Δημοσίευσηαπό dancerman την Τετ Φεβ 03, 2021 19:38

προσωπικα βαζω παντα τα βελτιωτικα καυσιμου που ειναι κατα πολυ ανωτερα απο την 100αρα της οποιαδηποτε εταιρειας και εχω συγχρονως οκτανια+καθαριστικο μεσα.
dancerman    
1,6 Bar
1,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1809
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 31, 2008 05:58
Γένος: Αρσενικό

Re: 98αρα Βενζίνη στο CX 7

Δημοσίευσηαπό The Ace την Πέμ Φεβ 04, 2021 06:58

dancerman έγραψε:προσωπικα βαζω παντα τα βελτιωτικα καυσιμου που ειναι κατα πολυ ανωτερα απο την 100αρα της οποιαδηποτε εταιρειας και εχω συγχρονως οκτανια+καθαριστικο μεσα.


Sorry αλλά τα tests που έχουν γίνει με τα octane boosters έχουν αποδείξει ότι το μ-ο-ν-α-δ-ι-κ-ό τέτοιο προϊόν που απλά πλησιάζει αυτό που διαφημίζει ότι κάνει και θα μπορούσε να θεωρηθεί ελάχιστα υποδεέστερο (ούτε καν ισότιμο από πλευράς οκτανίων) από την ανώτερη βενζίνη, είναι το Torco. Το οποίο δεν έρχεται Ελλάδα και είναι και πανάκριβο. Για να μην πούμε ότι, για τα υπόλοιπα παρόμοια προϊόντα, για να έχεις ένα τουλάχιστον παραπλήσιο αποτέλεσμα με αυτό που διαφημίζουν πρέπει να βάλεις όχι ένα, αλλά τουλάχιστον δύο μπουκαλάκια, με αποτέλεσμα το συνολικό κόστος να είναι μεγαλύτερο από το να βάλεις κατευθείαν 100αρα αντί 95αρας -με 20 λεπτά διαφορά, στα 50 λίτρα, προκύπτει διαφορά 10 ευρώ.

Για τα καθαριστικά πρόσθετα συμφωνώ, αλλά πρέπει να είσαι σίγουρος ότι το octane booster έχει όντως και καθαριστικούς παράγοντες στη σύνθεση...
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3386
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Re: 98αρα Βενζίνη στο CX 7

Δημοσίευσηαπό dancerman την Πέμ Φεβ 04, 2021 08:08

The Ace έγραψε:
dancerman έγραψε:προσωπικα βαζω παντα τα βελτιωτικα καυσιμου που ειναι κατα πολυ ανωτερα απο την 100αρα της οποιαδηποτε εταιρειας και εχω συγχρονως οκτανια+καθαριστικο μεσα.


Sorry αλλά τα tests που έχουν γίνει με τα octane boosters έχουν αποδείξει ότι το μ-ο-ν-α-δ-ι-κ-ό τέτοιο προϊόν που απλά πλησιάζει αυτό που διαφημίζει ότι κάνει και θα μπορούσε να θεωρηθεί ελάχιστα υποδεέστερο (ούτε καν ισότιμο από πλευράς οκτανίων) από την ανώτερη βενζίνη, είναι το Torco. Το οποίο δεν έρχεται Ελλάδα και είναι και πανάκριβο. Για να μην πούμε ότι, για τα υπόλοιπα παρόμοια προϊόντα, για να έχεις ένα τουλάχιστον παραπλήσιο αποτέλεσμα με αυτό που διαφημίζουν πρέπει να βάλεις όχι ένα, αλλά τουλάχιστον δύο μπουκαλάκια, με αποτέλεσμα το συνολικό κόστος να είναι μεγαλύτερο από το να βάλεις κατευθείαν 100αρα αντί 95αρας -με 20 λεπτά διαφορά, στα 50 λίτρα, προκύπτει διαφορά 10 ευρώ.

Για τα καθαριστικά πρόσθετα συμφωνώ, αλλά πρέπει να είσαι σίγουρος ότι το octane booster έχει όντως και καθαριστικούς παράγοντες στη σύνθεση...

πρωτον δεν αναφερομαι στο torco κατα δευτερον το συγκεκριμενο προιον αποδεδειγμενα ανεβαζει τα οκτανια και ειναι φθηνοτερα απο τα δεκα ευρω.
dancerman    
1,6 Bar
1,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1809
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 31, 2008 05:58
Γένος: Αρσενικό

Re: 98αρα Βενζίνη στο CX 7

Δημοσίευσηαπό The Ace την Πέμ Φεβ 04, 2021 13:59

Τότε (α) θα ήθελα και εγώ να το ξέρω (εκτός και αν είναι πολύ μυστικό, και μην πεις τολουόλη) και (β) να δω και αυτή την απόδειξη, όχι τίποτα άλλο, μπας και γλυτώσω και εγώ το επιπλέον κόστος της 100αρας. smiley-think

....γιατί ότι test έχω δει και διαβάσει τα τελευταία χρόνια, τα γνωστά προϊόντα δεν κάνουν σχεδόν τίποτα, ενώ αυτά που κάνουν κάποια παρατηρήσιμη διαφορά είναι 2 και 3 φορές ακριβότερα από το να βάλεις κατευθείαν 100αρα.
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3386
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Re: 98αρα Βενζίνη στο CX 7

Δημοσίευσηαπό dancerman την Παρ Φεβ 05, 2021 04:38

The Ace έγραψε:Τότε (α) θα ήθελα και εγώ να το ξέρω (εκτός και αν είναι πολύ μυστικό, και μην πεις τολουόλη) και (β) να δω και αυτή την απόδειξη, όχι τίποτα άλλο, μπας και γλυτώσω και εγώ το επιπλέον κόστος της 100αρας. smiley-think

....γιατί ότι test έχω δει και διαβάσει τα τελευταία χρόνια, τα γνωστά προϊόντα δεν κάνουν σχεδόν τίποτα, ενώ αυτά που κάνουν κάποια παρατηρήσιμη διαφορά είναι 2 και 3 φορές ακριβότερα από το να βάλεις κατευθείαν 100αρα.

δεν υπαρχει τιποτα κρυφο υπαρχει αναρτηση μου παλιοτερη στην οποια πεσατε να με φατε.
dancerman    
1,6 Bar
1,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1809
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 31, 2008 05:58
Γένος: Αρσενικό

Re: 98αρα Βενζίνη στο CX 7

Δημοσίευσηαπό The Ace την Παρ Φεβ 05, 2021 07:17

Ειλικρινά δεν θυμάμαι αυτό που λες και δεν έχω το χρόνο να το ψάξω, αλλά αν και τότε ανέφερες τολουόλη (ή αντίστοιχα επικίνδυνα βιομηχανικά πρόσθετα) που προκαλούν εγκαύματα, είναι καρκινογόνα κλπ, τότε προφανώς θα έγινε αναφορά σε αυτά τα χαρακτηριστικά τους.

Ξαναλέω, έχοντας διαβάσει πολλά αντίστοιχα tests συμπληρωμάτων, τα φθηνά ("over the counter" λέγονται) δεν κάνουν απολύτως τίποτα, άντε 0,5-1 οκτάνιο βελτίωση. Αυτά που κάνουν δουλειά είναι ελάχιστα, πολύ ακριβά (ακριβότερα από τη διαφορά για γέμισμα με 100αρα) και στην ουσία είναι πρόσθετα τύπου racing fuel. Χώρια που είναι πολύ δύσκολα στην αποθήκευση και ελάχιστα έρχονται Ελλάδα.
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3386
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Re: 98αρα Βενζίνη στο CX 7

Δημοσίευσηαπό dancerman την Παρ Φεβ 05, 2021 12:45

The Ace έγραψε:Ειλικρινά δεν θυμάμαι αυτό που λες και δεν έχω το χρόνο να το ψάξω, αλλά αν και τότε ανέφερες τολουόλη (ή αντίστοιχα επικίνδυνα βιομηχανικά πρόσθετα) που προκαλούν εγκαύματα, είναι καρκινογόνα κλπ, τότε προφανώς θα έγινε αναφορά σε αυτά τα χαρακτηριστικά τους.

Ξαναλέω, έχοντας διαβάσει πολλά αντίστοιχα tests συμπληρωμάτων, τα φθηνά ("over the counter" λέγονται) δεν κάνουν απολύτως τίποτα, άντε 0,5-1 οκτάνιο βελτίωση. Αυτά που κάνουν δουλειά είναι ελάχιστα, πολύ ακριβά (ακριβότερα από τη διαφορά για γέμισμα με 100αρα) και στην ουσία είναι πρόσθετα τύπου racing fuel. Χώρια που είναι πολύ δύσκολα στην αποθήκευση και ελάχιστα έρχονται Ελλάδα.

καμια σχεση ψαξε eft και θα δεις. εδω καποιοι βαζουν μιση δοση γτ δεν θελουν να ανεβουν τοσο σε οκτανια, για να καταλαβεις ενα βενζιναδικο μπορει να κανει βενζινη 100αρα απο αυτο αμα το προσθεσει στην 95αρα. και τον συμφερει πιο πολυ αυτο παρα να παρει απο το διυλιστηριο ετοιμη 100αρα.
dancerman    
1,6 Bar
1,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1809
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 31, 2008 05:58
Γένος: Αρσενικό

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικα περι CX 7

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες