[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ Απρ 19, 2024 18:30 ]

Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Δημοσίευσηαπό agelop75 την Κυρ Μάιος 01, 2011 09:17

Καλημέρα σας παιδιά.
Με λένε Άγγελο και μένω Γλυφάδα. Εδώ και καιρό θέλω να αποκτήσω ένα CX7, και πλέον έφτασε το πλήρωμα του χρόνου. Κοιτάω για μεταχειρισμένο και μάλιστα πιο συγκεκριμένα για την έκδοση Grand touring.Η αγορά είναι να γίνει μέσα στην εβδομάδα που μας έρχεται. Μετά από πολύ ψάξιμο στα site με τις αγοραπωλησίες έχω καταλήξει σε 2-3 λύσεις. Μέχρι όμως που βρήκα το forum που έχετε φτιάξει το όποιο μπορώ να πω πως είναι ίσως και το καλύτερο του είδους του. Λοιπόν αφού ξεψάχνισα όλο το forum σχετικά με το CX7, άρχισαν λίγο με ζώνουν τα φίδια, γιατί εδώ μαθαίνεις προβλήματα που κανένας άλλος δεν πρόκειται να σου πει με αποτέλεσμα μετά την αγορά να είναι πλέον αργά. Τα αυτοκίνητα τα οποία κοίταξα έχουν περίπου από 40.000 έως 50.000 χιλιόμετρα και είναι αρχές με μέσα του 2008. Τα θέματα τα οποία με απασχόλησαν και με φόβισαν και θα ήθελα τα φώτα σας είναι τα παρακάτω:
1. Το θέμα το δίσκο του συμπλέκτη. Άντε να το πάρω και σε κάνα μήνα να θέλει δίσκο και να είμαι εκτός εγγύησης. Και μόνο που το αναφέρω με πιάνει κρύος ιδρώτα dizzy ς. Γιατί κόστος μιλάμε?
2. Το θέμα με τις δισκόπλακες και τα τακάκια. Πόσο σοβαρό θα είναι εφ’ όσον το αυτοκίνητο είναι εκτός εγγυήσεις.
3. Τώρα θα μου πείτε γιατί δεν κοιτάς για μοντέλο που να είναι ακόμα στην εγγύηση. Το θέμα είναι πως θα πρέπει τότε να υπερβώ ακόμα περισσότερο το Budget που έχω υπολογίσει αρχικά. Ποια η γνώμη σας?
4. Το θέμα με την τουρμπίνα. Τι θα πρέπει να προσέξω συγκεκριμένα?
5. Στα 45000 χιλιόμετρα τι service χρειάζεται και πίο είναι περίπου το κόστος.
6. Όπως σας είπα παραπάνω μένω Γλυφάδα έχει υπόψη σας κανείς κάποιο καλό και δοκιμασμένο συνεργείο στην περιοχή. Είδα μέσα από το site της ΕΛΜΑ 2 εξουσιοδοτημένα συνεργεία ένα Γλυφάδα ( Δ. Σκιαδάς - Δ. Μιχαλακούδης Ο.Ε.) και ένα στην Ηλιούπολη (Πέτρος Πατενταλάκης & ΣΙΑ Ε.Ε.) έχει κανείς σας κάτι υπόψη του γιαυτα τα συνεργεία?
7. Τι θα πρέπει να προσέξω κατά την γνώμη σας κατά την αγορά του συγκεκριμένου αυτοκινήτου. Το λέω γατί και τεχνικό να έχω μαζί μου αν κάποιος δεν έχει εντριβίσει στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο δεν μπορεί να ξέρει τις λεπτομέρειες.
Ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη εάν έγιαμ κουραστικός με τις πολλές ερωτήσεις μου αλλά πραγματικά θέλω να μάθω πριν ΠΑΘΩ.
agelop75    
-0,9 Bar
-0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2011 20:36
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: CX 7 Black

Re: Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Δημοσίευσηαπό agelop75 την Κυρ Μάιος 01, 2011 09:22

Α!!! κάτι που ξέχασα να ρωτήσω στην έκδοση Grand Touring το S/R τι σημαίνει?
agelop75    
-0,9 Bar
-0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2011 20:36
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: CX 7 Black

Re: Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Δημοσίευσηαπό dgiannitakis την Κυρ Μάιος 01, 2011 09:29

Αγγελε καλωσόρισες στην παρέα, με το καλό να καταλήξεις στην αγορά του τέρατος και να χεις την χαρά να το γευτείς στο έπακρο ;) :)
Άβαταρ μέλους
dgiannitakis    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 22469
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 20:56
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA 3 MPS

Re: Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Δημοσίευσηαπό The Ace την Κυρ Μάιος 01, 2011 09:39

agelop75 έγραψε:Α!!! κάτι που ξέχασα να ρωτήσω στην έκδοση Grand Touring το S/R τι σημαίνει?


SR=Sunroof

Πάντως αν σε τρομάζει το κόστος ενός σετ δίσκων και τακάκια, ή ένα σετ δίσκο-πλατώ, τότε ίσως δεν θα έπρεπε να πάρεις CX7. Πάντως σε κάθε περίπτωση μπορείς να βρεις aftermarket λύσεις που και πιο φθηνές είναι και πιο αξιόπιστες...
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3385
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Re: Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Δημοσίευσηαπό agelop75 την Κυρ Μάιος 01, 2011 10:10

dgiannitakis έγραψε:Αγγελε καλωσόρισες στην παρέα, με το καλό να καταλήξεις στην αγορά του τέρατος και να χεις την χαρά να το γευτείς στο έπακρο ;) :)

Το θέμα είναι να έχω την χαρά να το γευτώ και όχι να έχει αυτό τη χαρά να γευτεί την υπομονή μου και την τσέπη. Γι αυτο άλλωστε περιμένω την άποψη σας για τα παραπάνω θέματα που έχω γράψει.
agelop75    
-0,9 Bar
-0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2011 20:36
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: CX 7 Black

Re: Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Δημοσίευσηαπό agelop75 την Κυρ Μάιος 01, 2011 10:19

The Ace έγραψε:
agelop75 έγραψε:Α!!! κάτι που ξέχασα να ρωτήσω στην έκδοση Grand Touring το S/R τι σημαίνει?


SR=Sunroof

Πάντως αν σε τρομάζει το κόστος ενός σετ δίσκων και τακάκια, ή ένα σετ δίσκο-πλατώ, τότε ίσως δεν θα έπρεπε να πάρεις CX7. Πάντως σε κάθε περίπτωση μπορείς να βρεις aftermarket λύσεις που και πιο φθηνές είναι και πιο αξιόπιστες...

Κοίτα είναι σχετικό να λες αν με τρομάζει το κόστος των παραπάνω ανταλλακτικών. Δεν μπορεί να δίνεις ένα σεβαστό ποσό για την αγορά του συγκεκριμένου αυτοκινήτου σήμερα και αύριο ακόμα δεν το έχει χρησιμοποιήσει να ξηλώνεσαι και γω δεν ξέρω πόσα για να φτιάξει κάτι που θα μπορούσες να το έχει διαπιστώσει πριν την αγορά.
agelop75    
-0,9 Bar
-0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2011 20:36
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: CX 7 Black

Re: Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Δημοσίευσηαπό The Ace την Κυρ Μάιος 01, 2011 10:29

agelop75 έγραψε:
The Ace έγραψε:
agelop75 έγραψε:Α!!! κάτι που ξέχασα να ρωτήσω στην έκδοση Grand Touring το S/R τι σημαίνει?


SR=Sunroof

Πάντως αν σε τρομάζει το κόστος ενός σετ δίσκων και τακάκια, ή ένα σετ δίσκο-πλατώ, τότε ίσως δεν θα έπρεπε να πάρεις CX7. Πάντως σε κάθε περίπτωση μπορείς να βρεις aftermarket λύσεις που και πιο φθηνές είναι και πιο αξιόπιστες...

Κοίτα είναι σχετικό να λες αν με τρομάζει το κόστος των παραπάνω ανταλλακτικών. Δεν μπορεί να δίνεις ένα σεβαστό ποσό για την αγορά του συγκεκριμένου αυτοκινήτου σήμερα και αύριο ακόμα δεν το έχει χρησιμοποιήσει να ξηλώνεσαι και γω δεν ξέρω πόσα για να φτιάξει κάτι που θα μπορούσες να το έχει διαπιστώσει πριν την αγορά.


Καμία αντίρρηση, και δεν το είπα με κακό σκοπό....απλώς να σε προετοιμάσω για παν ενδεχόμενο, καθότι ακόμα και αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν ψείρας, προσεκτικός κλπ κλπ, κανένας δεν σου αποκλείει το να βγάλει αύριο δίσκο, ή να σφυρίζουν τα τακάκια, ή να δεις ότι η τουρμπίνα κάπου χάνει πίεση κ.α. Εδώ καινούριο αγοράζεις και μπορεί να σου βγάλει χίλια-δυο μόλις βγεις από την αντιπροσωπεία...

Εγώ π.χ. μάλλον αγοράζω ένα σχετικά ακριβό CX7, αλλά έχει ήδη κάνει την αλλαγή τουρμπίνας, οπότε για εκεί έχω εγγύηση. Και πάλι όμως μπορεί να μου βγάλει δίσκο στο πρώτο γερό πάτημα που θα του κάνω....δυστυχώς αυτά πάνε μαζί με το μεταχειρισμένο...

Χοντρικά πάντως υπολόγιζε από ένα 500αρι για κάθε τι που ανέφερες (δίσκο, δίσκους/τακάκια) ενώ τουρμπίνα θέλει κανά 700αρι rebuild ή 2,5Κ καινούρια...
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3385
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Re: Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Δημοσίευσηαπό agelop75 την Κυρ Μάιος 01, 2011 10:44

The Ace έγραψε:
agelop75 έγραψε:
The Ace έγραψε:
agelop75 έγραψε:Α!!! κάτι που ξέχασα να ρωτήσω στην έκδοση Grand Touring το S/R τι σημαίνει?


SR=Sunroof

Πάντως αν σε τρομάζει το κόστος ενός σετ δίσκων και τακάκια, ή ένα σετ δίσκο-πλατώ, τότε ίσως δεν θα έπρεπε να πάρεις CX7. Πάντως σε κάθε περίπτωση μπορείς να βρεις aftermarket λύσεις που και πιο φθηνές είναι και πιο αξιόπιστες...

Κοίτα είναι σχετικό να λες αν με τρομάζει το κόστος των παραπάνω ανταλλακτικών. Δεν μπορεί να δίνεις ένα σεβαστό ποσό για την αγορά του συγκεκριμένου αυτοκινήτου σήμερα και αύριο ακόμα δεν το έχει χρησιμοποιήσει να ξηλώνεσαι και γω δεν ξέρω πόσα για να φτιάξει κάτι που θα μπορούσες να το έχει διαπιστώσει πριν την αγορά.


Καμία αντίρρηση, και δεν το είπα με κακό σκοπό....απλώς να σε προετοιμάσω για παν ενδεχόμενο, καθότι ακόμα και αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν ψείρας, προσεκτικός κλπ κλπ, κανένας δεν σου αποκλείει το να βγάλει αύριο δίσκο, ή να σφυρίζουν τα τακάκια, ή να δεις ότι η τουρμπίνα κάπου χάνει πίεση κ.α. Εδώ καινούριο αγοράζεις και μπορεί να σου βγάλει χίλια-δυο μόλις βγεις από την αντιπροσωπεία...

Εγώ π.χ. μάλλον αγοράζω ένα σχετικά ακριβό CX7, αλλά έχει ήδη κάνει την αλλαγή τουρμπίνας, οπότε για εκεί έχω εγγύηση. Και πάλι όμως μπορεί να μου βγάλει δίσκο στο πρώτο γερό πάτημα που θα του κάνω....δυστυχώς αυτά πάνε μαζί με το μεταχειρισμένο...

Χοντρικά πάντως υπολόγιζε από ένα 500αρι για κάθε τι που ανέφερες (δίσκο, δίσκους/τακάκια) ενώ τουρμπίνα θέλει κανά 700αρι rebuild ή 2,5Κ καινούρια...


Το ξέρω ότι δεν το λες με κακό σκοπό προς θεού.
Άρα να υποθέσω πως καλό θα ήταν το μεταχειρισμένο που θα πάρω να είναι έστω και για κάποιος μήνες ακόμα την εγγύηση?
agelop75    
-0,9 Bar
-0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2011 20:36
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: CX 7 Black

Re: Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Δημοσίευσηαπό The Ace την Κυρ Μάιος 01, 2011 11:43

agelop75 έγραψε:Το ξέρω ότι δεν το λες με κακό σκοπό προς θεού.
Άρα να υποθέσω πως καλό θα ήταν το μεταχειρισμένο που θα πάρω να είναι έστω και για κάποιος μήνες ακόμα την εγγύηση?


Υπάρχουν 4-5 τέτοια στην αγορά, τα οποία έχουν 4-5 μήνες ακόμα εγγύηση. Το θέμα είναι ότι τα περισσότερα είναι ακόμα στο δάνειο, οπότε θα πρέπει να μπλέξεις και με την τράπεζα που έδωσε το πρώτο δάνειο....ή να πάρεις κάποιο από τα facelift τα οποία ήταν test drive cars σε αντιπροσωπείες....προφανώς έτσι θα ανέβεις πολύ όμως (γύρω στα 30-35Κ)....
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3385
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Re: Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Δημοσίευσηαπό pankrok την Κυρ Μάιος 01, 2011 13:40

Αποψης
τα φρενα και τον συμπλεκτη καλο θα ηταν να ταθεωρεις δεδομενα εξοδα αν οχι για φετος τουλαχιστον για του χρονου.
Τουρμπινα δεν ειναι συνηθισμενη βλαβη.
Αν θελεις λοιπον να το σκεφτεις καλυτερα σκεψου τι θα επαιρνες με αλλα 1300 ευρω (συμπλεκτης καιφρενα) και αν σε συμφερει.
Εγω αν αυριο το πρωι επρεπε να αγορασω αυτοκινητο σε αυτα τα λεφτα θα το ξαναπερνα, εκτος ισως αν μπορουσα να καλυψω το αυξημενο κοστος συντηρησης ενος cayenne s η Turbo που παιζει να βρεις σε μαντρες καποια στα 25-30 χιλιαρικα.
Για τουρμπινα αποψη μου αν συμβει το κακο την στελνεις εξω για αναβαθμιση και παμε για αλλα

GTX2867r / forged / ported / sleeved και βλεπουμε...


Ώπα λάθος. Δις λαστ γιαρ. Τώρα όλα μανουλα!
Άβαταρ μέλους
pankrok    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3903
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 12:24
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 45
Μοντέλο Αυτ.: Mazda CX7 '08/ Honda HRV '99 / Vitara 1.4 '19

Re: Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Δημοσίευσηαπό Apostolis την Κυρ Μάιος 01, 2011 15:33

The Ace έγραψε:
agelop75 έγραψε:Υπάρχουν 4-5 τέτοια στην αγορά, τα οποία έχουν 4-5 μήνες ακόμα εγγύηση. Το θέμα είναι ότι τα περισσότερα είναι ακόμα στο δάνειο, οπότε θα πρέπει να μπλέξεις και με την τράπεζα που έδωσε το πρώτο δάνειο....ή να πάρεις κάποιο από τα facelift τα οποία ήταν test drive cars σε αντιπροσωπείες....προφανώς έτσι θα ανέβεις πολύ όμως (γύρω στα 30-35Κ)....

Σκεφτομαι λογω τρεχουσων συγκυριων να πουλησω το δικο μου πρωτη κυκλοφορια Μάρτιος 2009 Grand Touring S/R χρωματος μαυρου με εγγυηση για ενα χρονο ακομα και χωρις κανενα μα κανενα προβλημα και χιλιομετρα 14.000 .
Αυτο δεν σημαινει οτι δεν μου αρεσει και οτι δεν ειμαι ευχαριστημενος καθε αλλο και με το παραπανω !!!!!!!!!!!!
Κατα συνεπεια για να το κανω πρεπει και το τιμημα να ειναι αντιστοιχο της αξιας του αυτοκινητου μιας και δεν υπαρχουν υποχρεωσεις με τραπεζες και το αυτοκινητο στην κυριολεξια φυσάει (κλειστο γκαραζ καλυτερο απο σπιτι )!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Apostolis    
-0,4 Bar
-0,4 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 12, 2009 21:27
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 67
Μοντέλο Αυτ.: CX-7 GT

Re: Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Δημοσίευσηαπό agelop75 την Κυρ Μάιος 01, 2011 15:57

Μα και εγώ όσα βρήκα δεν έχουν δεσμεύσεις με τράπεζες και κυμαίνονται μέχρι και 20000 euro μετρητά που είναι και το maximum του budget που είμαι διατεθειμένος να ξοδέψω.
agelop75    
-0,9 Bar
-0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2011 20:36
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: CX 7 Black

Re: Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Δημοσίευσηαπό basilis1966 την Κυρ Μάιος 01, 2011 15:57

agelop75 έγραψε:Καλημέρα σας παιδιά.
Με λένε Άγγελο και μένω Γλυφάδα. Εδώ και καιρό θέλω να αποκτήσω ένα CX7, και πλέον έφτασε το πλήρωμα του χρόνου. Κοιτάω για μεταχειρισμένο και μάλιστα πιο συγκεκριμένα για την έκδοση Grand touring.Η αγορά είναι να γίνει μέσα στην εβδομάδα που μας έρχεται. Μετά από πολύ ψάξιμο στα site με τις αγοραπωλησίες έχω καταλήξει σε 2-3 λύσεις. Μέχρι όμως που βρήκα το forum που έχετε φτιάξει το όποιο μπορώ να πω πως είναι ίσως και το καλύτερο του είδους του. Λοιπόν αφού ξεψάχνισα όλο το forum σχετικά με το CX7, άρχισαν λίγο με ζώνουν τα φίδια, γιατί εδώ μαθαίνεις προβλήματα που κανένας άλλος δεν πρόκειται να σου πει με αποτέλεσμα μετά την αγορά να είναι πλέον αργά. Τα αυτοκίνητα τα οποία κοίταξα έχουν περίπου από 40.000 έως 50.000 χιλιόμετρα και είναι αρχές με μέσα του 2008. Τα θέματα τα οποία με απασχόλησαν και με φόβισαν και θα ήθελα τα φώτα σας είναι τα παρακάτω:
1. Το θέμα το δίσκο του συμπλέκτη. Άντε να το πάρω και σε κάνα μήνα να θέλει δίσκο και να είμαι εκτός εγγύησης. Και μόνο που το αναφέρω με πιάνει κρύος ιδρώτα dizzy ς. Γιατί κόστος μιλάμε?
2. Το θέμα με τις δισκόπλακες και τα τακάκια. Πόσο σοβαρό θα είναι εφ’ όσον το αυτοκίνητο είναι εκτός εγγυήσεις.
3. Τώρα θα μου πείτε γιατί δεν κοιτάς για μοντέλο που να είναι ακόμα στην εγγύηση. Το θέμα είναι πως θα πρέπει τότε να υπερβώ ακόμα περισσότερο το Budget που έχω υπολογίσει αρχικά. Ποια η γνώμη σας?
4. Το θέμα με την τουρμπίνα. Τι θα πρέπει να προσέξω συγκεκριμένα?
5. Στα 45000 χιλιόμετρα τι service χρειάζεται και πίο είναι περίπου το κόστος.
6. Όπως σας είπα παραπάνω μένω Γλυφάδα έχει υπόψη σας κανείς κάποιο καλό και δοκιμασμένο συνεργείο στην περιοχή. Είδα μέσα από το site της ΕΛΜΑ 2 εξουσιοδοτημένα συνεργεία ένα Γλυφάδα ( Δ. Σκιαδάς - Δ. Μιχαλακούδης Ο.Ε.) και ένα στην Ηλιούπολη (Πέτρος Πατενταλάκης & ΣΙΑ Ε.Ε.) έχει κανείς σας κάτι υπόψη του γιαυτα τα συνεργεία?
7. Τι θα πρέπει να προσέξω κατά την γνώμη σας κατά την αγορά του συγκεκριμένου αυτοκινήτου. Το λέω γατί και τεχνικό να έχω μαζί μου αν κάποιος δεν έχει εντριβίσει στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο δεν μπορεί να ξέρει τις λεπτομέρειες.
Ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη εάν έγιαμ κουραστικός με τις πολλές ερωτήσεις μου αλλά πραγματικά θέλω να μάθω πριν ΠΑΘΩ.


Φίλε Αγγελε επειδή είμαι κάτοχος ενός μαύρου CX 7 GRANT TURING του Ιανουαρίου του 2008 και αντιμετώπισα αρκετά από τα προβλήματα που αναφέρεις παραπάνω(άλλαξα δίσκο πλατώ στα 8000κμ και τρεις φορές δισκόπλακες, όλα στα πλαίσια της εγγύησης) δεν το αλλάζω με κανένα
γιατί η ευχαρίστηση που έχεις όταν το οδηγείς( μόλις γύρισα από ένα ταξιδάκι) σε κάνει να ξεχνάς τα οποιαδήποτε προβλήματα έχεις αντιμετωπίσει,
Υ.Σ.Βέβαια τώρα που έληξε η εγγύηση μου ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΡΥΒΩ ΌΤΙ ΜΕ ΑΝΥΣΥΧΕΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ!!!!
ΜΑΥΡΟΙ ΑΕ
Άβαταρ μέλους
basilis1966    
1,3 Bar
1,3 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1387
Εγγραφή: Τετ Σεπ 22, 2010 17:22
Τοποθεσία: Λάρισα-Φλώρινα
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 57
Μοντέλο Αυτ.: ΜΑΖDA CX7 GT BLACK

Re: Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Δημοσίευσηαπό Apostolis την Κυρ Μάιος 01, 2011 16:03

agelop75 έγραψε:Μα και εγώ όσα βρήκα δεν έχουν δεσμεύσεις με τράπεζες και κυμαίνονται μέχρι και 20000 euro μετρητά που είναι και το maximum του budget που είμαι διατεθειμένος να ξοδέψω.

Ουτε σαν σκεψη δεν μου περναει αυτο το ποσο γιαυτο το αυτοκινητο γιατι οπως λεει παραπανω και ο φιλος μου ο βασίλης φτανει μια βολτα για να μην ανεβεις σε αλλο αυτοκινητο !!!!!!!
Δεν θα το πωλουσα ουτε για 30.000 € !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Apostolis    
-0,4 Bar
-0,4 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 12, 2009 21:27
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 67
Μοντέλο Αυτ.: CX-7 GT

Re: Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Δημοσίευσηαπό agelop75 την Κυρ Μάιος 01, 2011 16:30

Υ.Σ.Βέβαια τώρα που έληξε η εγγύηση μου ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΡΥΒΩ ΌΤΙ ΜΕ ΑΝΥΣΥΧΕΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ!!!![/quote]

Έχω την εντύπωση πως από εδώ και πέρα θα είναι ένα καλό test (βάζω και εμένα ίσως μέσα ως μελλοντικό κάτοχο) για τους κατόχους του CX7 μιας και από ότι βλέπω γενικότερα τελειώνει τους περισσότερους η εγγύηση. Δεν ξέρω πόσοι για παράδειγμα θα έχουν τη δυνατότητα να αλλάξουν 2 και 3 φορές δισκόπλκες μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα και εκτός εγγύησης. Και είναι λογικό γιατί όσο είσαι μέσα στην εγγύηση είναι υποχρεωμένες οι αντιπροσωπίες να σου αλλάξουν οτιδήποτε είναι ελαττωματικό, μετά όμως ?????
Θα μου πεις από την άλλη κύριε άμα δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα κύριε να συντηρείς ένα τέτοιο αμάξι μην το παίρνει και θα έχουν και δίκιο. Αλλά άλλο είναι να το συντηρείς και άλλο να σε γδέρνει διότι απ’ όσο είδα μέσα το forum (το οποίο και ξεκοκάλισα είναι αλήθεια) υπάρχουν προβλήματα τα όποια δεν έχουν βρει τη λύση τους απλός οι αντιπροσωπίες παρατείνουν τα προβλήματα αλλάζοντας τα ελαττωματικά εξαρτήματα με τα ίδια ακριβώς. Μετά το τέλος όμως της εγγυήσεις όταν θα πάς και θα τα πληρώσεις αδρά θα δεχτεί ο οποιοσδήποτε να του αλλάξουν για παράδειγμα δισκόπλακες με τις ίδιες πάλι. Γιατί όσο δεν τις πληρώνεις λες εντάξει τουλάχιστον δεν πληρώνω τσάμπα είναι, μετά όμως????
Και προς θεού το αμάξι το γουστάρω και θα το πάρω απλά κάνω κάποιες διαπιστώσεις μίας και βρήκα ανθρώπους με κοινά ενδιαφέροντα.
agelop75    
-0,9 Bar
-0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2011 20:36
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: CX 7 Black

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικα περι CX 7

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες