[ +/- ] [ Τώρα είναι Δευτ Απρ 29, 2024 16:12 ]

Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Re: Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Δημοσίευσηαπό The Ace την Κυρ Ιαν 12, 2014 11:48

Nasos Mazdaspeed 6 έγραψε:Ευτυχως που το θεμα καθισματων ,εστω κι αν απαιτει καποια χρηματα λυνεται!Το τιμονι εννοεις απο σαφηνεια φιλε Αντωνη?


Όχι, σαν αίσθηση του δέρματος και σαν σχήμα/διαστάσεις. Γι'αυτό και ψάχνομαι να πάω να το φτιάξω (μάλλον εκεί που πήγες και εσύ)...
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3387
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Re: Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Κυρ Ιαν 12, 2014 11:49

Καλα θα κανεις αν μπορεσεις Αντωνη,μπορουν να κανουν θαυματα οι ανθρωποι!
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Δημοσίευσηαπό The Ace την Κυρ Ιαν 12, 2014 11:51

Nasos Mazdaspeed 6 έγραψε:Καλα θα κανεις αν μπορεσεις Αντωνη,μπορουν να κανουν θαυματα οι ανθρωποι!


Για να μην ψάχνω τώρα σε 4-5 threads, αν μπορείς μου στέλνεις με ΠΜ όνομα μαγαζιού, τηλέφωνο ή site για να τους βρω ?
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3387
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Re: Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Κυρ Ιαν 12, 2014 11:55

Εφτασεεεειιιιιι

:arrow: http://autostop.gr/connolly/
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Δημοσίευσηαπό The Ace την Τετ Φεβ 01, 2017 12:30

Γιατί *κάτι* μου λέει ότι αυτό εδώ είναι το παλιό δικό μου ? (με την προσθήκη του κοτσαδόρου)

4 χρόνια και 60Κ χλμ μετά, ζητάει περισσότερα από όσα ζητούσα τότε εγώ...
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3387
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Re: Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Δημοσίευσηαπό pankrok την Τετ Φεβ 01, 2017 12:54

Quattromaxx 25000 λες;

GTX2867r / forged / ported / sleeved και βλεπουμε...


Ώπα λάθος. Δις λαστ γιαρ. Τώρα όλα μανουλα!
Άβαταρ μέλους
pankrok    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3903
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 12:24
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 45
Μοντέλο Αυτ.: Mazda CX7 '08/ Honda HRV '99 / Vitara 1.4 '19

Re: Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Δημοσίευσηαπό The Ace την Τετ Φεβ 01, 2017 13:23

pankrok έγραψε:Quattromaxx 25000 λες;


Καταρχήν είναι μπλε GT S/R, που δεν πρέπει να υπάρχουν συνολικά πάνω από 2,3,4 (??) σε όλη την Ελλάδα. Κατά δεύτερον ότι φοράει Quatromaxx, δεν νομίζω να είναι αυτά που έβαλα εγώ (που ήταν 255) γιατί τότε είχε ~70Κ χλμ, αλλά στην επόμενη αλλαγή είπε "βάλε τα ίδια". Κατά τρίτον *νομίζω* ότι οι γρατζουνιές στο πορτμπαγκάζ είναι ακριβώς ίδιες. Και τέταρτον αν θυμάμαι καλά έχει το ίδιο μικρό όνομα με τον -τότε- αγοραστή του δικού μου. Βέβαια αυτός ήταν πατρινός (?) γιατρός, δεν ξέρω πως κουμπώνει με τον Βύρωνα...

Τεςπα, το έβαλα γιατί μου έκανε τρομερή εντύπωση η τιμή, και εγώ ζήταγα 12Κ€ αλλά πριν 3 χρόνια και με μείον 60Κ χλμ στο κοντέρ...
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3387
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Re: Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Δημοσίευσηαπό pankrok την Τετ Φεβ 01, 2017 13:56

Για την άτιμη κενονια έχεις ακούσει;

GTX2867r / forged / ported / sleeved και βλεπουμε...


Ώπα λάθος. Δις λαστ γιαρ. Τώρα όλα μανουλα!
Άβαταρ μέλους
pankrok    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3903
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 12:24
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 45
Μοντέλο Αυτ.: Mazda CX7 '08/ Honda HRV '99 / Vitara 1.4 '19

Re: Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Τετ Φεβ 01, 2017 16:44

Πολυ πιθανον Αντωνη!!!
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Δημοσίευσηαπό Dodos την Τετ Φεβ 01, 2017 18:09

Αναφέρει μεσα στην αγγελία έναν πολύ σχολαστικό ιδιοκτήτη... Αντώνη γα εσένα λέει!!!
Εικόνα
HKS short ram intake CP-E turbo inlet pipe Turbosmart dual port bov
Άβαταρ μέλους
Dodos    
2,0 Bar
2,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 5950
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2009 11:47
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 6 MPS

Re: Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Δημοσίευσηαπό lef89 την Τρί Αύγ 27, 2019 17:09

Χαιρετω τη παρεα. Νεος στο φορουμ μιας και ενδιαφερομαι για αγορα μεταχειρισμενου cx7. Διαβασα αρκετα τοπικ εδω μεσα για το αυτοκινητο και εχω πλεον μια ιδεα για το τι μπορει να εμφανισει, οπως επισης και για την καταναλωση του.
Το θεμα μου ειναι μιας και πλεον ειναι παλια τα αμαξια αυτα μηπως μπορειτε οι ιδιοκτητες να με καθοδηγησετε σχετικα με το τι πρεπει να κοιταξω πριν την αγορα.
Επισης σχετικα με τα φρενα μιας και με απασχολει ιδιαιτερα αν εχω καταλαβει καλα αν αλλαχτουν οι δισκοι με τρυπητους η χαραχτους και καλα τακακια το προβλημα λυνεται.
lef89    
0 Bar
0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Αύγ 23, 2019 21:30
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: lef89

Re: Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Δημοσίευσηαπό pankrok την Τρί Αύγ 27, 2019 17:50

αυτο που θα εκανα εγω μιας και πιθανοτατα το αυτοκινητο θα εχει απο 120000 χλμ και πανω
α) μια 4αδα μπεκ , κοστος περι τα 620 ευρω απο πολωνια
β) γραναζι μεταβλητου τελευταιας εκδοσης (c) στα 170 ευρω (παλι απο πολωνια) εκτος αν βρεις τιμολογια οτι εχει ηδη αλλαχθει
γ) προγραμμα απλο 1ου σταδιου μαζεμενο στα ψηλα ωστε να μη χρειαστεις αντλια υψηλης - βασικος στοχος η καλη λειτουργια χαμηλα ωστε να μην τρως συμπλεκτη στις εκκινησεις, δευτερευοντως οικονομια και φυσικα η γενικοτερη καλυτερη αποκριση του μοτερ. οσο για την ονομαστικη ισχυ δε θα αυξηθει εως καθολου (πιστευω οτι χωρις αντλια υψηλης δεν μπορεις να ξεπερασεις τα 280) ωστοσο αυτο το αυτοκινητο δεν το οδηγεις ποτε πανω απο τις 5000 στροφες που θα αρχισει να φαινεται η απουσια της αντλιας παρα μονο αν το κυνηγας στην ευθεια (κατι που για το μεγεθος του δεν εχει κανενα απολυτως νοημα). το να βγεις να προσπερασεις αερα σημαινει οτι αν κατεβασεις πχ 2α ειναι πλεονασμος συνηθως εκτος αν κινεισαι με 40-50 χαω , ενω με 3η και 5000 στροφες εχεις ηδη 130+χαω δηλαηδ εχεις προσπερασει 3 αυτοκινητα , ενα φορτηγο και ενα τρακτερ οποτε καλο εινια να βαλεις 6η και να μπεις μεσα.
δ) καταργηση του πρωτου καταλυτη , στο μαμα down pipe (δηλαδη ζητας απο τον εξατμισα απλα να στον βγαλει και τιποτα αλλο)

για τα φρενα η ουσια βρισκεται στο σωστο τακακι. τα τελευταια της μαζντα ειναι σωστα. τα ebc ειναι μια πολυ καλη και φθηνοτερη εναλλακτικη αλλα με πολυ σκονη.

θεωρω ακομα οτι προκειται για εξαιρετικα χαρισματικο οχημα αν και στην καλυτερη μιλαμε για 7 ετων (συνηθως 10+) που με τα λεφτα που δεν εχει πλεον και τα παραπανω εξοδα θα εισαι χαρουμενος για πολλα χρονια

GTX2867r / forged / ported / sleeved και βλεπουμε...


Ώπα λάθος. Δις λαστ γιαρ. Τώρα όλα μανουλα!
Άβαταρ μέλους
pankrok    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3903
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 12:24
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 45
Μοντέλο Αυτ.: Mazda CX7 '08/ Honda HRV '99 / Vitara 1.4 '19

Re: Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Δημοσίευσηαπό lef89 την Τρί Αύγ 27, 2019 18:46

pankrok έγραψε:αυτο που θα εκανα εγω μιας και πιθανοτατα το αυτοκινητο θα εχει απο 120000 χλμ και πανω
α) μια 4αδα μπεκ , κοστος περι τα 620 ευρω απο πολωνια
β) γραναζι μεταβλητου τελευταιας εκδοσης (c) στα 170 ευρω (παλι απο πολωνια) εκτος αν βρεις τιμολογια οτι εχει ηδη αλλαχθει
γ) προγραμμα απλο 1ου σταδιου μαζεμενο στα ψηλα ωστε να μη χρειαστεις αντλια υψηλης - βασικος στοχος η καλη λειτουργια χαμηλα ωστε να μην τρως συμπλεκτη στις εκκινησεις, δευτερευοντως οικονομια και φυσικα η γενικοτερη καλυτερη αποκριση του μοτερ. οσο για την ονομαστικη ισχυ δε θα αυξηθει εως καθολου (πιστευω οτι χωρις αντλια υψηλης δεν μπορεις να ξεπερασεις τα 280) ωστοσο αυτο το αυτοκινητο δεν το οδηγεις ποτε πανω απο τις 5000 στροφες που θα αρχισει να φαινεται η απουσια της αντλιας παρα μονο αν το κυνηγας στην ευθεια (κατι που για το μεγεθος του δεν εχει κανενα απολυτως νοημα). το να βγεις να προσπερασεις αερα σημαινει οτι αν κατεβασεις πχ 2α ειναι πλεονασμος συνηθως εκτος αν κινεισαι με 40-50 χαω , ενω με 3η και 5000 στροφες εχεις ηδη 130+χαω δηλαηδ εχεις προσπερασει 3 αυτοκινητα , ενα φορτηγο και ενα τρακτερ οποτε καλο εινια να βαλεις 6η και να μπεις μεσα.
δ) καταργηση του πρωτου καταλυτη , στο μαμα down pipe (δηλαδη ζητας απο τον εξατμισα απλα να στον βγαλει και τιποτα αλλο)

για τα φρενα η ουσια βρισκεται στο σωστο τακακι. τα τελευταια της μαζντα ειναι σωστα. τα ebc ειναι μια πολυ καλη και φθηνοτερη εναλλακτικη αλλα με πολυ σκονη.

θεωρω ακομα οτι προκειται για εξαιρετικα χαρισματικο οχημα αν και στην καλυτερη μιλαμε για 7 ετων (συνηθως 10+) που με τα λεφτα που δεν εχει πλεον και τα παραπανω εξοδα θα εισαι χαρουμενος για πολλα χρονια



Ευστοχες παρατηρησεις αγαπητε μου.
Το αμαξι που κοιταω ειναι του 2008 , ειναι ερκετα παλιο ομως φαινεται σε καλη κατασταση.
Δλδ παιζει να εχει θεμα με μπεκ και γραναζι? Η απλα για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο? Eπισης αν μπορεις βαλε καποιο λινκ για τα πραγματα απο πολωνια
lef89    
0 Bar
0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Αύγ 23, 2019 21:30
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: lef89

Re: Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Δημοσίευσηαπό pankrok την Τετ Αύγ 28, 2019 07:00

ναι και στα δυο
τα μπεκ μετα τα 120000 αν δεν εχουν καθαριστει νωρις (που σχεδον κανενας δεν τα καθαρισε) ειναι σιγουρα ανομοια μεταξυ τους και αυτο θα βγαζει θεματα σε καταναλωση, αποδοση και σε πολυ τραβηγμενο σταδιο ζημια στον κυλινδρο που εμεινε φτωχος.

επισης η αλλαγη τους ειναι ιδιαιτερα δαπανηρη εργασια (δεν ξερω καποιον να το κανει για λιγοτερα απο 150 ευρω , ειναι 4 ωριτσες γεματες) και επιπλεον πολλα μπεκ εχουν κλασει καπου στα 150-180Κ χλμ οπου και εισαι κοντα για μοντελο του 08.
αρα δεν συμφερει να περιμενεις να παρεις ενα ενα τα μπεκ στο χερι για να τα αλλαξεις γιατι ειναι σιγουρο οτι ολα τα κλασουν.
με δεδομενο οτι μπορεις να τα αγορασεις 600-620 τετραδα αυθεντικα καινουρια απο ευρωπη (και οχι 300+ φπα τμχ απο ελλαδα, η δηθεν ανακατασκευης απο κινα) ειναι ενα εξοδο που θα το ξανακανα ευχαριστως.
το γραναζι της πρωτης γενιας ηταν προβληματικο κατα γενικη ομολογια. δεν εβγαζε σιγουρα τα τα 200+ χλμ που κανονικα θα πρεπε να ασχοληθει καποιος μαζι του (και την αλυσιδα). στην τελευταια εκδοση φαινεται οτι διορθωθηκε.
επισης για τα λεφτα που μπορεις να το βρεις απο ευρωπη (η απο dubai με τελωνειο) συμφερει να το αλλαξεις ΑΝ δεν εχει αλλαχθει ποτε.
ειναι επισης δαπανηρη η εργασια για αυτο και πολλοι τα αλλαζουν πακετο ολα τα του χρονισμου οταν ερθει η ωρα του γραναζιου.

η φιλαρα μου ο πολωνος

https://www.ebay.com/itm/NEW-OEM-Geniun ... SAKwbuyTAQ

και αν του μιλησεις σου φερνει και γραναζι και ενδεχομενως ολο το σετ. υπομονη μονο γιατι συνηθως θελει καπου 15-20 μερες εκτος αν πληρωσεις κατι παραπανω

το αλλο μαγαζι απο dubai http://www.partsouq.com , εχει αγορασει μελος απο αυτον και δειχνει ενταξει αλλα το τελωνειο ειναι σιγουρακι . παντως απο κει βρισκω τα part numbers για να βρω τα ανταλλακτικα και στον πολωνο.

GTX2867r / forged / ported / sleeved και βλεπουμε...


Ώπα λάθος. Δις λαστ γιαρ. Τώρα όλα μανουλα!
Άβαταρ μέλους
pankrok    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3903
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 12:24
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 45
Μοντέλο Αυτ.: Mazda CX7 '08/ Honda HRV '99 / Vitara 1.4 '19

Re: Αγορά μεταχειρισμένου CX7

Δημοσίευσηαπό Dodos την Τετ Αύγ 28, 2019 20:09

pankrok έγραψε:με δεδομενο οτι μπορεις να τα αγορασεις 600-620 τετραδα αυθεντικα καινουρια απο ευρωπη και οχι 300+ φπα τμχ απο ελλαδα,


411€ έκαστο με φπα. Πήρα τηλέφωνο σήμερα και ρώτησα
Εικόνα
HKS short ram intake CP-E turbo inlet pipe Turbosmart dual port bov
Άβαταρ μέλους
Dodos    
2,0 Bar
2,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 5950
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2009 11:47
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 6 MPS

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικα περι CX 7

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron