[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ Μαρ 29, 2024 06:05 ]

Καιρικα φαινομενα η....

Καιρικα φαινομενα η....

Δημοσίευσηαπό stratos tonia rx8 την Δευτ Φεβ 09, 2015 04:26

Καλημερα και καλη εβδομαδα. Ενα συμβαν με κανει να ανοιξω τουτο το θεμα το οποιο ισως εχετε καποια γνωση η μπορει καποιος που γνωριζει εγκυρα να μας ενημερωσει. Χθες βραδυ λογω δυνατου αερα και ειδικα στην περιοχη μου που ειναι αρκετα ψηλα εσπασε και επεσε μια τεντα. (φαινομενο συχνο εδω). Το εν λογο ακινητο δεν εχει ασφαλεια (οπως αρκετα αλλωστε). Προκληθηκαν ζημιες σε παρακειμενο ακινητο (χτυπησε και εσπασε εξωτερικη μπαλκονοπορτα) και κατεληξαν καποια κομματια σε αυτοκινητο παρκαρισμενο. Δεν ειναι ασφαλισμενο με μικτη αλλα με ολα τα αλλα καλουδια που προσφερει ενα συμβολαιο. Πως αποζημειωνεται ο ατυχος ιδιοκτητης του ακινητου και του οχηματος? Ολο το συμβαν καταγραφηκε απο την αστυνομια, και απο την ασφαλεια του αυτοκινητου παρολο που δεν το αναγνωριζει. Το αστυνομικο οργανο ειπε οτι εαν δεν καλυπτεται απο την ασφαλεια η δεν εχει ασφαλεια το ακινητο τοτε αποζημειωνει ο ιδιος ο ιδιοκτητης του ακινητου αμεσως η κινοντας νομιμες διαδικασιες (δικαστηρια,μηνυσεις) και παει λεγοντας. Και αναρωτιεμαι εαν ισχυει φυσικα κατι τετοιο για ποιο λογο δεν αποζημειωνει η ασφαλεια τουλαχιστον του αυτοκινητου μιας και το συμβαν ηταν αποτελεσμα καιρικων φαινομενων???
Εαν νομιζεις οτι εισαι μπροστα εχεις αυταπατες.... πριν λιγα λεπτα περασα απο κει που εισαι τωρα!!!!!
Άβαταρ μέλους
stratos tonia rx8    
0,8 Bar
0,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2014 23:20
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 53
Μοντέλο Αυτ.: seat leon cupra- mercedes clk200 amg

Re: Καιρικα φαινομενα η....

Δημοσίευσηαπό Ηλιας Α την Δευτ Φεβ 09, 2015 07:05

υπαρχει υπαιτιος (ο ιδιοκτητης του ακινητου που ηταν η τεντα) γιαυτο δεν σε αποζημειωνει η ασφαλιστικη σου.
μην στέκεσε μπροστά σε ταύρο, πίσω από μουλάρι και δίπλα σε βλάκα.
Ηλιας Α    
0,6 Bar
0,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 686
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 24, 2013 23:06
Τοποθεσία: Νικαια
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 55
Μοντέλο Αυτ.: mazda 2

Re: Καιρικα φαινομενα η....

Δημοσίευσηαπό DIOMAZDA την Δευτ Φεβ 09, 2015 09:37

Η τέντα έχει ιδιοκτήτη.........---->>>>http://blog.insurancemarket.gr/car/tips/212-kalupsi-apo-fusika-fainomena-xrisimes-sumvoules
Εικόνα

(Των οικιών ημών εμπιμπραμένων ημείς άδωμεν)
Άβαταρ μέλους
DIOMAZDA    
1 Bar
1 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Κυρ Απρ 03, 2011 05:56
Τοποθεσία: Καλαμάτα
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 45
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA3

Re: Καιρικα φαινομενα η....

Δημοσίευσηαπό A.Mazdaios την Δευτ Φεβ 09, 2015 10:54

Σε αυτή την περίπτωση αποζημιώνει ο ιδιοκτήτης τηε τέντας.Στην πολυκατοικία στο πατρικό μου έφυγε κομμάτι απο την πέργκολα της ταράτσας έπεσε πάνω σε ένα Μοντεο και του πλήρωσαν ενα 500αρικο την λακκούβα που έγινε. Εχω διαβάσει οτι οι ασφαλιστικές πληρώνουν ζημιές που δημιουργούνται άμεσα απο τα φαινόμενα (βλέπε χαλάζι) και οχι σαν αποτέλεσμα αυτών (βλέπε αέρας κτλ). Βέβαια ο ιδιοκτήτης της τέντας μπορεί να την ψάξει για τυχόν κατασκευαστικά λάθη ώστε να πάρει πίσω τα λεφτά των ζημιών που θα πληρώσει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
A.Mazdaios    
1,6 Bar
1,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 2147
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 26, 2009 15:04
Τοποθεσία: ΑΙΓΑΛΕΩ
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 36
Μοντέλο Αυτ.: mazda 3 2008 1,6

Re: Καιρικα φαινομενα η....

Δημοσίευσηαπό stratos tonia rx8 την Δευτ Φεβ 09, 2015 21:35

Ηλιας Α έγραψε:υπαρχει υπαιτιος (ο ιδιοκτητης του ακινητου που ηταν η τεντα) γιαυτο δεν σε αποζημειωνει η ασφαλιστικη σου.
Nα σημειωσουμε οτι δεν μιλαω για εμενα. Και θεωρω οτι υπαιτιος ειναι τα καιρικα φαινομενα οχι ο ιδιοκτητης του ακινητου. Ετσι το βλεπω εγω δηλαδη με το σκεπτικο μου
Εαν νομιζεις οτι εισαι μπροστα εχεις αυταπατες.... πριν λιγα λεπτα περασα απο κει που εισαι τωρα!!!!!
Άβαταρ μέλους
stratos tonia rx8    
0,8 Bar
0,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2014 23:20
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 53
Μοντέλο Αυτ.: seat leon cupra- mercedes clk200 amg

Re: Καιρικα φαινομενα η....

Δημοσίευσηαπό A.Mazdaios την Δευτ Φεβ 09, 2015 23:21

Στράτο εγω διαφωνώ δεν φταί ει ο αέρας αν η τέντα δεν ήταν καλοφτιαγμένη και την πήρε ο αέρας η ας πούμε κάποιος δεν την μάζεψε ώστε να μην την πάρει ο αέρας.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
A.Mazdaios    
1,6 Bar
1,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 2147
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 26, 2009 15:04
Τοποθεσία: ΑΙΓΑΛΕΩ
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 36
Μοντέλο Αυτ.: mazda 3 2008 1,6

Re: Καιρικα φαινομενα η....

Δημοσίευσηαπό stratos tonia rx8 την Τρί Φεβ 10, 2015 09:06

A.Mazdaios έγραψε:Στράτο εγω διαφωνώ δεν φταί ει ο αέρας αν η τέντα δεν ήταν καλοφτιαγμένη και την πήρε ο αέρας η ας πούμε κάποιος δεν την μάζεψε ώστε να μην την πάρει ο αέρας.
Καλημερα Αντρεα εννοειται οτι φταει ο αερας γιατι απλα ξυλωσε ολη την τεντα μπρατσα κλπ απο το μπαλκονι. δεν υπαρχει κακοτεχνια. Αλλωστε φιλε μου οπως γραφω δεν ειναι το πρωτο τετοιο συμβαν που εχει γινει στην γειτονια. Απλα στα προηγουμενα δεν υπηρχαν παραπλευρες απωλειες!!! Και στο link που μπηκα και διαβασα αναφερει τον ανεμο ως καλυψη καιρικων φαινομενων. http://blog.insurancemarket.gr/car/tips ... -sumvoules
Εαν νομιζεις οτι εισαι μπροστα εχεις αυταπατες.... πριν λιγα λεπτα περασα απο κει που εισαι τωρα!!!!!
Άβαταρ μέλους
stratos tonia rx8    
0,8 Bar
0,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2014 23:20
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 53
Μοντέλο Αυτ.: seat leon cupra- mercedes clk200 amg

Re: Καιρικα φαινομενα η....

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Τρί Φεβ 10, 2015 13:49

Στρατο,το 2015 σου εχει μπει λιγο καπως,αλλα με ενα αγιασμο κατι θα γινει!! devil

Αν σιγουρα τα καιρικα φαινομενα εχουν αυτο με τους ανεμους και κανενα ψιλο γραμμα,μην ανησυχεις τοτε,θα σε καλυψουν!Απλως ειναι το αγχος κι η ταλαιπωρια!!
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Καιρικα φαινομενα η....

Δημοσίευσηαπό stratos tonia rx8 την Τετ Φεβ 11, 2015 04:04

Nasos Mazdaspeed 6 έγραψε:Στρατο,το 2015 σου εχει μπει λιγο καπως,αλλα με ενα αγιασμο κατι θα γινει!! devil

Αν σιγουρα τα καιρικα φαινομενα εχουν αυτο με τους ανεμους και κανενα ψιλο γραμμα,μην ανησυχεις τοτε,θα σε καλυψουν!Απλως ειναι το αγχος κι η ταλαιπωρια!!
Nα πω για ακομη μια φορα Νασο φιλε μου οτι δεν επροκειτο για εμενα. Αν και ισως (ο μη γενιτο) ισως ειμαι επομενος γιατι οπως γραφω παραπανω ειναι συχνο φαινομενο εδω
Εαν νομιζεις οτι εισαι μπροστα εχεις αυταπατες.... πριν λιγα λεπτα περασα απο κει που εισαι τωρα!!!!!
Άβαταρ μέλους
stratos tonia rx8    
0,8 Bar
0,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2014 23:20
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 53
Μοντέλο Αυτ.: seat leon cupra- mercedes clk200 amg


Επιστροφή στο Γενικα περι RX 8

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron