[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ Μαρ 29, 2024 09:04 ]

RX8 καταναλωση

ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ RX 8

Δημοσίευσηαπό ΑΝΤΩΝΙΟΣ RX8 COSMO την Παρ Μαρ 14, 2008 18:10

Εδω θα μπορουμε να γραφουμε και να αναλυουμε σχετικα με τις καταναλωσεις καυσιμου και λαδιου του περιστροφικου μοντελου της MAZDA!
Οπως ειναι γνωστο τα 2 μοναδικα μειονεκτηματα που ισως να εχει το rx8 ειναι η καταναλωση βενζινης και λαδιου!
Και τα 2 μειονεκτηματα παντα αφορουν την οδηγηση του κατοχου του.Οσο δηλαδη εχεις τον κινητηρα στα υψη τοσο μεγαλυτερη καταναλωση βενζινης και λαδιου θα εχεις!
Εδω να τονισω οτι οι περιστροφικοι κινητηρες χρειαζεται να καταναλωσουν λαδι για να δουλεψουν σωστα ενω το φαινομενο καταναλωσεις λαδιου εαν το συναντησουμε σε <<συμβατικο>> απλο κινητηρα τοτε εχουμε προβλημα!
Το λαδι απο τους κινητηρες wankel ή αλλιως περιστροφικους πρεπει να καταναλωνεται για να μην υπαρχουν τριβες μεταξυ ροτορα και στατορα οπως και για να περιστρεφεται χωρις τριβες ο αξονας που περιστρεφει τους δυο ροτορες που εχει ο κινητηρας 13Β!
Θα ηθελα να αναφερω οπου ξεχασα πριν οτι το λαδι διοχετευεται/ψεκαζεται μεσα στον κινητηρα μεσω μπεκ,οπως και το καυσιμο οπου στην περιπτωση του cosmo (μεγαλη εκδοση) υπαρχουν 6 μπεκ ψεκασμου βενζινης και στου challenge(μικρη εκδοση) 4 μπεκ ψεκασμου βενζινης!
Οποτε πολυ απλα μπορειτε να καταλαβετε οτι η παροχη που πρεπει να δινουν τα μπεκ καυσιμου πρεπει να ειναι μεγαλη οπως και το υψος περιστροφης του κινητηρα renesis 13B!
Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ-ΑΝΔΡΩΝ ΓΑΡ ΕΠΙΦΑΝΩΝ ΠΑΣΑ ΓΗ ΤΑΦΟΣ
Άβαταρ μέλους
ΑΝΤΩΝΙΟΣ RX8 COSMO    
0,6 Bar
0,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2008 15:35
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 46
Μοντέλο Αυτ.: MITSUBISHI PAJERO SPORT

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ RX 8

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Παρ Μαρ 14, 2008 18:46

ειναι απολυτα κατανοητη λογω ιδιατεροτητας κινητηρα η παροχη βενζινης φιλε Αντωνη,αλλα δεν υπαρχει καμμια ομως τεχνικη που να μπορει καποιος να πηγαινει χαλαρα χωρις να καιει τοσο πολυ??
επισης η λυση πχ υπερτροφοδοτησης-διοτι πολλα ακουγονται γι αυτο- για τις χαμηλες στροφες εντεινει η βοηθα στην λυση της καταναλωσης?? :roll:
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ RX 8

Δημοσίευσηαπό ColtLover την Παρ Μαρ 14, 2008 18:46

Αντώνη στα RX8 αυτό το λαδί που καίει από πού το αντλεί;Απο το καρτερ;
Αν ναι τότε να υποθέσω ότι η αλλαγή λαδιών σε αυτά τα μοντέλα δεν υφίσταται σωστά;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ColtLover    
-0,5 Bar
-0,5 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τετ Μαρ 12, 2008 17:32
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 47
Μοντέλο Αυτ.: MITSUBISHI Colt czT

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ RX 8

Δημοσίευσηαπό ΑΝΤΩΝΙΟΣ RX8 COSMO την Σάβ Μαρ 15, 2008 00:59

Η οικονομικη οδηγηση ειναι χαλαρα το πατημα στο πενταλ του γκαζιου και να μην ξεπερναμε τις 3750 στροφες για μεσα στην πολη.
Στο ταξιδι απ οτι εχω δει η 6η με χαμηλες στροφες δεν το βοηθαει ισα ισα το ψιλοεπιβαρυνει οποτε για χαμηλες στροφες στο ταξιδι μεχρι και 4000 εγω προτιμω την 5η ταχυτητα!
Αλλα μην ξεχναμε οτι ο κατασκευαστης για την εκδοση cosmo δινει αστικο κυκλο 15,6 λιτρα,υπεραστικο κυκλο 8,7 λιτρα και συνδυασμενο κυκλο 11,2 λιτρα.
Για την εκδοση challenge δινει αστικο κυκλο 14,9 λιτρα,υπεραστικο κυκλο 8,1 λιτρα και συνδυασμενο κυκλο 10,6 λιτρα.
Αυτα με νορμαλ αλλαγες απο εκει και περα μπορειτε να καταλαβετε τι γινεται οταν ανεβαζουμε με γοργο ρυθμο στροφες!
Δεν ειναι τυχαιο που το rx8 δεν εχει trip computer! :mrgreen:
Οσον αφορα το turbo φιλε Νασο πιστευω οτι καλο δεν θα κανει στην οικονομια αλλα θα την επιβαρυνει!
Το λαδι το αντλει φυσικα απο το καρτερ και φυσικα χρειαζεται αλλαγη λαδιων στο σερβις οπου πραγματοποιειται καθε 10000 χλμ!
Το καλο της υποθεσης ειναι οτι καθε φορα που συμπληρωνεις λαδι μπαινει νεο λαδι στον κινητηρα δεν ειναι οπως στους παλινδρομικους κινητηρες που καθε 10000 χλμ παραδειγματος χαρη κανεις σερβις και εχεις το ιδιο λαδι μεσα,στην περιπτωση μας το λαδι ανανεωνεται!
Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ-ΑΝΔΡΩΝ ΓΑΡ ΕΠΙΦΑΝΩΝ ΠΑΣΑ ΓΗ ΤΑΦΟΣ
Άβαταρ μέλους
ΑΝΤΩΝΙΟΣ RX8 COSMO    
0,6 Bar
0,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2008 15:35
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 46
Μοντέλο Αυτ.: MITSUBISHI PAJERO SPORT

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ RX 8

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Σάβ Μαρ 15, 2008 20:11

Δεν ειναι τυχαιο που το rx8 δεν εχει trip computer!


:mrgreen:
παντως θα προσπαθησω να βρω ενα βιντεακι οπου ενας τυπος ειχε βαλει κατι σαν trip comuter :mrgreen:
αν θυμαμαι καλα σε χαμηλες σροφες εγραφε κατι 11-15 :?
Στο ταξιδι απ οτι εχω δει η 6η με χαμηλες στροφες δεν το βοηθαει ισα ισα το ψιλοεπιβαρυνει οποτε για χαμηλες στροφες στο ταξιδι μεχρι και 4000 εγω προτιμω την 5η ταχυτητα!

δηλ με 6η εισαι αναγκασμενος να στροφαρεις ψηλα??? :twisted:
Το καλο της υποθεσης ειναι οτι καθε φορα που συμπληρωνεις λαδι μπαινει νεο λαδι στον κινητηρα δεν ειναι οπως στους παλινδρομικους κινητηρες που καθε 10000 χλμ παραδειγματος χαρη κανεις σερβις και εχεις το ιδιο λαδι μεσα,στην περιπτωση μας το λαδι ανανεωνεται!

:shock:
πραγματικα εκπληκτικο το τελευταιο ;)
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ RX 8

Δημοσίευσηαπό sokin την Σάβ Μαρ 15, 2008 22:08

Nasos Mazdaspeed 6 έγραψε:Δεν ειναι τυχαιο που το rx8 δεν εχει trip computer!


απο τα μοντελα του 2006 εχει


Nasos Mazdaspeed 6 έγραψε:Στο ταξιδι απ οτι εχω δει η 6η με χαμηλες στροφες δεν το βοηθαει ισα ισα το ψιλοεπιβαρυνει οποτε για χαμηλες στροφες στο ταξιδι μεχρι και 4000 εγω προτιμω την 5η ταχυτητα!


και σε challenge με 4η και 4000 στροφες
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
sokin    
-0,4 Bar
-0,4 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 10, 2008 21:21
Τοποθεσία: Πειραιας
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 47
Μοντέλο Αυτ.: M3 e46

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ RX 8

Δημοσίευσηαπό ΑΝΤΩΝΙΟΣ RX8 COSMO την Κυρ Μαρ 16, 2008 00:27

Ωπ μισο το δικο μου το πηρα 12 Οκτωβριου 2007 και δεν εχει trip computer τι σημαινει αυτο!?? :evil: :evil: :evil: :evil:
Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ-ΑΝΔΡΩΝ ΓΑΡ ΕΠΙΦΑΝΩΝ ΠΑΣΑ ΓΗ ΤΑΦΟΣ
Άβαταρ μέλους
ΑΝΤΩΝΙΟΣ RX8 COSMO    
0,6 Bar
0,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2008 15:35
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 46
Μοντέλο Αυτ.: MITSUBISHI PAJERO SPORT

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ RX 8

Δημοσίευσηαπό Rx8_man την Κυρ Μαρ 16, 2008 00:53

εχει σχεση με τα extra μηπως ...:roll:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Rx8_man    
0,2 Bar
0,2 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 15, 2008 22:54
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 40
Μοντέλο Αυτ.: Mazda Rx8

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ RX 8

Δημοσίευσηαπό ΑΝΤΩΝΙΟΣ RX8 COSMO την Κυρ Μαρ 16, 2008 00:55

Οχι δεν εχει σχεση με τα extra!!!
Kαι δεν νομιζω ο Μπουτσης να εκανε μαιμουδια και να δινει μοντελο πριν του 06 για 2007!
Ειναι τουμπανο πωλητης και εταιρια,δεν ειναι τυχαιος!
Τον εμπιστευομαι με κλειστα ματια και αν ψωνισω παλι απο εκει θα ψωνισω!
Απλα το rx-8 δεν βγαινει με trip computer!
Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ-ΑΝΔΡΩΝ ΓΑΡ ΕΠΙΦΑΝΩΝ ΠΑΣΑ ΓΗ ΤΑΦΟΣ
Άβαταρ μέλους
ΑΝΤΩΝΙΟΣ RX8 COSMO    
0,6 Bar
0,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2008 15:35
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 46
Μοντέλο Αυτ.: MITSUBISHI PAJERO SPORT

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ RX 8

Δημοσίευσηαπό The Reaper την Κυρ Μαρ 16, 2008 01:46

επειδη ξεφυγαμε λιγο.............για να επανελθουμε η καταναλωση λαδιου εχει μετρηση κανεις ποσο ειναι το φυσιολογικο?
Dont mess with my xedos 6
Άβαταρ μέλους
The Reaper    
1,7 Bar
1,7 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 2456
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 12:33
Τοποθεσία: Γλυφαδα-Μεσσηνια-Αθηνα
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 43
Μοντέλο Αυτ.: Xedos 6 (το σαραβαλακι μου!!!)

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ RX 8

Δημοσίευσηαπό ΑΝΤΩΝΙΟΣ RX8 COSMO την Κυρ Μαρ 16, 2008 01:57

snake έγραψε:επειδη ξεφυγαμε λιγο.............για να επανελθουμε η καταναλωση λαδιου εχει μετρηση κανεις ποσο ειναι το φυσιολογικο?

Ντινο διαβασε εδω:
ΑΝΤΩΝΙΟΣ RX8 COSMO έγραψε:Η οικονομικη οδηγηση ειναι χαλαρα το πατημα στο πενταλ του γκαζιου και να μην ξεπερναμε τις 3750 στροφες για μεσα στην πολη.
Στο ταξιδι απ οτι εχω δει η 6η με χαμηλες στροφες δεν το βοηθαει ισα ισα το ψιλοεπιβαρυνει οποτε για χαμηλες στροφες στο ταξιδι μεχρι και 4000 εγω προτιμω την 5η ταχυτητα!
Αλλα μην ξεχναμε οτι ο κατασκευαστης για την εκδοση cosmo δινει αστικο κυκλο 15,6 λιτρα,υπεραστικο κυκλο 8,7 λιτρα και συνδυασμενο κυκλο 11,2 λιτρα.
Για την εκδοση challenge δινει αστικο κυκλο 14,9 λιτρα,υπεραστικο κυκλο 8,1 λιτρα και συνδυασμενο κυκλο 10,6 λιτρα.

Αυτα με νορμαλ αλλαγες απο εκει και περα μπορειτε να καταλαβετε τι γινεται οταν ανεβαζουμε με γοργο ρυθμο στροφες!
Δεν ειναι τυχαιο που το rx8 δεν εχει trip computer! :mrgreen:
Οσον αφορα το turbo φιλε Νασο πιστευω οτι καλο δεν θα κανει στην οικονομια αλλα θα την επιβαρυνει!
Το λαδι το αντλει φυσικα απο το καρτερ και φυσικα χρειαζεται αλλαγη λαδιων στο σερβις οπου πραγματοποιειται καθε 10000 χλμ!
Το καλο της υποθεσης ειναι οτι καθε φορα που συμπληρωνεις λαδι μπαινει νεο λαδι στον κινητηρα δεν ειναι οπως στους παλινδρομικους κινητηρες που καθε 10000 χλμ παραδειγματος χαρη κανεις σερβις και εχεις το ιδιο λαδι μεσα,στην περιπτωση μας το λαδι ανανεωνεται!
Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ-ΑΝΔΡΩΝ ΓΑΡ ΕΠΙΦΑΝΩΝ ΠΑΣΑ ΓΗ ΤΑΦΟΣ
Άβαταρ μέλους
ΑΝΤΩΝΙΟΣ RX8 COSMO    
0,6 Bar
0,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2008 15:35
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 46
Μοντέλο Αυτ.: MITSUBISHI PAJERO SPORT

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ RX 8

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Τετ Μαρ 19, 2008 20:59

παιδια για περισσοτερη κατανοηση στο θεμα καταναλωσης λοιπον,ειναι ευκολο με αριθμους να δουμε τι ακριβως γινεται και πως το βιωνει ο καθενας το θεμα αναλογα και με το στυλ οδηγησης?? :) γιατι πραγματικα και γα μενα παραμενουν καποιες φημες απιστευτες...τελικα υπερβολες η απολυτη πραγματικοτητα?? :roll:
:) παραδειγμα...ενα ταξιδι για Θεσσαλονικη με 4 ατομα μεσα η με δυο,η οποιαδηποτε διαδρομη θελετε εσεις και με υπο οποιεσδηποτε συνθηκες-τσιτα η χαλαρα τα γκαζια...τι καταναλωσατε?? :) :roll: στα ποσα χλμ μετα γεμισατε ξανα και οτι προαιρεισθε γενικοτερα στο θεμα :mrgreen:
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ RX 8

Δημοσίευσηαπό SPYROS901 την Πέμ Μαρ 27, 2008 16:04

Θεσσαλονικη Τρικαλα με φουλ γκαζια παντιλικια και χαζοιες μισο ρεζερβουαρ και τιγκα το αμαξι :P :P :P
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SPYROS901    
1,7 Bar
1,7 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 2452
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 17, 2008 16:43
Τοποθεσία: SKG
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: RX8

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ RX 8

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Πέμ Μαρ 27, 2008 16:50

χμμμ,αρα δεν ειναι τοσο τραγικο :? ;)
αλλη περιπτωση που γνωριζω εγω ειναι Αθηνα-Τριπολη με τσιτα τα γκαζια..αναψε λαμπακι :?
δηλ 175 χιλιομετρα...
εκ διαμετρου αντιθετο με την πολυ καλη καταναλωση νομιζω που μας περιεγραψες Σπυρο...θα μαθω μαλιστα περισσοτερες λεπτομερειες γι αυτη την καταναλωση που μολις ανεφερα μεχρι το βραδυ,ωστε να ειμαστε 100% βεβαιοι ;)
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ RX 8

Δημοσίευσηαπό SaBTaS την Πέμ Μαρ 27, 2008 20:39

175 χλμ είναι πολύ λίγα....κοίταξε το λίγο καλύτερα...
πάντως ο ξάδερφος μου που το έχει(cosmo) μου έχει πει πολλές φορές ότι το δικό του δεν καίει σχεδόν καθόλου λαδί με την καθημερινή χρήση...μόνο όταν του πίνει το αίμα καίει λάδι...μου είχε πει ότι σε ένα μήνα είχε βάλει μόνο 150ml και είχε κάνει γύρω στα 2000 χλμ...δεν ξέρω με τα δικά σας δεδομένα πόσο καλά είναι αλλά εμένα καλά μου ακούστηκε.....εγώ στο xedos μου βάζω 300-500 κάθε 1000 χλμ ανάλογα πως το πάω..
Next To Sex I Love My XEDOS Best..
Άβαταρ μέλους
SaBTaS    
0,6 Bar
0,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: Παρ Μαρ 21, 2008 17:50
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 40
Μοντέλο Αυτ.: Xedos 6!!!

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικα περι RX 8

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron