[ +/- ] [ Τώρα είναι Κυρ Απρ 28, 2024 22:24 ]

ΑΠΟΒΑΡΟ RX8

ΑΠΟΒΑΡΟ RX8

Δημοσίευσηαπό VERSUS4582 την Δευτ Νοέμ 16, 2009 10:47

Πολύς λόγος γίνεται συχνά για το βάρος του RX8..Στα διάφορα διαφημιστικά πώλησης του RX8 γράφεται ότι το βάρος του κυμαίνεται απο 1300 - 1374 κιλά αναλόγως των έξτρα ...Τώρα δεν ξέρω αν τα ευρωπαικά και αμερικανικά έχουν άλλο βάρος απο το ιαπωνικό αλλά πριν λίγο καιρό όταν πήγα το όχημα ΤΕΜΟ (ΚΤΕΟ) το βάρος του δικού μου ζυγίστηκε στα 1219 κιλά αριθμός πολύ πιο μικρός απο αυτο που λέγεται ότι έχει ένα απο το εργοστάσιο..Βέβαια εμένα δεν έχει μέσα ούτε δερμάτινα καθίσματα ούτε navigation...Δεν πιστεύω βέβαια αυτά να κοστίζουν τόσο σε βάρος.Δέν ξέρω όμως γιατι τόση μεγάλη διαφορά...

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από VERSUS4582 και Δευτ Νοέμ 16, 2009 11:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
Mazda has the ability to build the best sports car of the world by using the Rotary Engine... Mr Isami Amemiya Founder of Re Amemiya Tuning House

Mazda Rotary Club Cyprus : http://1308rxrotarycyprus.com/
Άβαταρ μέλους
VERSUS4582    
0,1 Bar
0,1 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 28, 2009 16:09
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ
Χώρα: Cyprus (cy)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 41
Μοντέλο Αυτ.: RX8 TYPE-S JDM SPEC

Re: Απόβαρο RX8

Δημοσίευσηαπό Johny Mps3 την Δευτ Νοέμ 16, 2009 11:04

Γίωργο δεν ξέρω τι λένε και τι γράφουν για το rx8 αλλα ουτε πώς μετραει το βάρος η MAZDA αλλά αλλοι κατασκευαστες το μετρουν με πλήρες ρεζερβουάρ και υγρα και με ένα ατομο (οδηγός) που το θεωρουν 75 kg και άλλοι όχι .
Εσένα πως το μέτρησαν με άτομο ή χωρίς ; Το δοχείο καυσιμου ποση βενζίνη είχε ; Μήπως εχεις και στοιχεία κατανομής και δεξια -αριστερά σε κάθε άξονα ;Αλήθεια τι αναρτηση έχεις και εχεις 85 % απόδοση ;
ΞΥΠΝΑΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ......ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ

http://www.youtube.com/watch?v=tgSkADFE ... re=related
Άβαταρ μέλους
Johny Mps3    
0,5 Bar
0,5 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 504
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 11:49
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA 3 MPS

Re: Απόβαρο RX8

Δημοσίευσηαπό VERSUS4582 την Δευτ Νοέμ 16, 2009 11:17

Είχε και άτομο μέσα φίλε Γιάννη ναι και βενζίνη μεσάτο...Βέβαια έχουν βγεί όλα τα πλαστικά καλύμματα της μηχανής και το fujitsubo μαζί με τα κταπόδια γλυτώνουν και αυτά κάποιο βάρος..
Όσο για την ανάρτηση διερωτόμουν εάν θα το προσέξει κάποιος :) JIC MAGIC FLT A-2 έχω και μάλιστα τις είχα ρυθμίσει στο τελείως μαλακό πρίν να πάω..
Θεωρούνται απο τις καλύτερες στην Ιαπωνία και μια απο τις καλύτερες λύσεις για RX8 ..
H φώτο σου είναι απο το Forza 3 !!!Tό χεις το παιχνίδι;Έχω κάνει και τόπικ γι αυτό ...
Εικόνα
Mazda has the ability to build the best sports car of the world by using the Rotary Engine... Mr Isami Amemiya Founder of Re Amemiya Tuning House

Mazda Rotary Club Cyprus : http://1308rxrotarycyprus.com/
Άβαταρ μέλους
VERSUS4582    
0,1 Bar
0,1 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 28, 2009 16:09
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ
Χώρα: Cyprus (cy)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 41
Μοντέλο Αυτ.: RX8 TYPE-S JDM SPEC

Re: Απόβαρο RX8

Δημοσίευσηαπό Johny Mps3 την Δευτ Νοέμ 16, 2009 13:55

VERSUS4582 έγραψε:Είχε και άτομο μέσα φίλε Γιάννη ναι και βενζίνη μεσάτο...Βέβαια έχουν βγεί όλα τα πλαστικά καλύμματα της μηχανής και το fujitsubo μαζί με τα κταπόδια γλυτώνουν και αυτά κάποιο βάρος..
Όσο για την ανάρτηση διερωτόμουν εάν θα το προσέξει κάποιος :) JIC MAGIC FLT A-2 έχω και μάλιστα τις είχα ρυθμίσει στο τελείως μαλακό πρίν να πάω..
Θεωρούνται απο τις καλύτερες στην Ιαπωνία και μια απο τις καλύτερες λύσεις για RX8 ..
H φώτο σου είναι απο το Forza 3 !!!Tό χεις το παιχνίδι;Έχω κάνει και τόπικ γι αυτό ...


80 ++ κίλα (mazda δεδομένα) διαφορά απο μισο ρεζερβουαρ και πλαστικα ! :o
Ισως ,τι να πώ ;
Για την ανάρτηση τρελλαθηκα . Σε mps3 καινουρια μαμα πανω απο 68-70% δεν παιζεί .Μονο σε kw variant 3 (S3)εχω δει τετοια νουμερα !!! :bow:
Τώρα για τη φώτο (mazdaspeed 3) δεν ξέρω για το forza 3 (το είχα δει το τοπικ) ,αλλα το έχει γνωστος στο Calgary Canada και το έχει φτιάξει απο street unit !
Λεφτά να χεις να ρίχνεις στο αυτοκίνητο και κάνεις "παπάδες" :lol: :lol:
ΞΥΠΝΑΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ......ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ

http://www.youtube.com/watch?v=tgSkADFE ... re=related
Άβαταρ μέλους
Johny Mps3    
0,5 Bar
0,5 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 504
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 11:49
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA 3 MPS

Re: ΑΠΟΒΑΡΟ RX8

Δημοσίευσηαπό King George την Τρί Νοέμ 17, 2009 00:28

VERSUS4582 αντι να με παρεις κανα τηλ να μου πεις χρονια πολλα καθεσαι ολη μερα και παιζεις forza 3 και ασχολεισαι στα φορουμ με το βαρος του αυτοκινητου κτλ. ωραιος φιλος... :x
Άβαταρ μέλους
King George    
-0.8 Bar
-0.8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Δευτ Νοέμ 16, 2009 13:41
Τοποθεσία: Λευκωσία
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 39
Μοντέλο Αυτ.: RX8

Re: ΑΠΟΒΑΡΟ RX8

Δημοσίευσηαπό claus την Πέμ Νοέμ 26, 2009 12:15

VERSUS4582 μην παιρνεις και πολυ τοις μετρητοις την μετρηση...

μολις πριν μια εβδομαδα μετρηθηκε RX8 στην ζυγαρια της λαχαναγορας στην αθηνα και βγηκε λιγο κατω απο 1400 κιλα... το μονο που δεν ειχε ειναι ηλιοροφη...
Εικόνα

ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
claus    
0,1 Bar
0,1 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 16, 2009 06:59
Τοποθεσία: www.RX8Forum.gr
Χώρα: Lebanon (lb)
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: Mazda RX8, Mazda RX7 SA/22

Re: ΑΠΟΒΑΡΟ RX8

Δημοσίευσηαπό IOANNIS την Πέμ Νοέμ 26, 2009 17:37

Εικόνα
ΑΘΗΝΑ, ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ, RX8 Challenge, Velocity Red Mica

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
IOANNIS    
1,3 Bar
1,3 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1339
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 25, 2008 07:15
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 59
Μοντέλο Αυτ.: RX8 Challenge

Re: ΑΠΟΒΑΡΟ RX8

Δημοσίευσηαπό VERSUS4582 την Παρ Νοέμ 27, 2009 09:57

Τό ξέρω ότι η MAZDA λέει απο 1300-1374 κιλά για την αμερικανική και ευρωπαική αγορά...Ο λόγος που κάνω αυτόο το τόπικ είναι για να παραθέσω το βάρος που μου έβγαλε η ζυγαριά ΚΤΕΟ για να μπούμε στον κόπο να ψάξουμε να βρούμε εάν όντως υπάρχει διαφορά απο το ιαπωνικό στο ευρωπαικό RX8 και παραθέτω την φωτογραφία μου σαν ατράνταχτη απόδειξη ότι ίσως να υπάρχει διαφορά απο αγορά σε αγορά λόγω εξοπλισμού.Ίσως λέω.Τωρά να αμφισβητήσω την ζυγαριά του ΚΤΕΟ εγώ προσωπικά δεν την αμφισβητώ γιατί πριν απο μένα μπήκε ένας φίλος με το CIVIC του που η HONDA λέει 1090 κιλά και η ζυγαρία το έδειξε ακριβώς τόσα και όχι μόνο αυτό ΚΤΕΟ είναι εάν η ζυγαριά τους έχανε 160 κιλά μέτρηση ε κάποιος άλλος χριστιανός θα το παρατηρούσε πριν απο μένα ...Απο μοντέλο σε μοντέλο RX8 υπάρχουν διαφορές βάρουw και μάλιστα σημαντικές..Για παράδειγμα το Gran Touring που έχει όλο το body kit της MAZDA και navigation μαζί με leather καθίσματα είναι καμμιά 80αριά κιλά πιο βαρύ απο το απλό.Εμένα δεν έχει καθόλου accessories μέσα το αμάξι και μαζί με μερική δίατα βρίσκεται σε εκείνα τα κιλά που αποτελεί πολύ καλό νούμερο νομίζω (πιο ελαφρύ και απο s2000)... :) Τό όλο τόπικ δεν έγινε για να αμφισβητηθεί η όχι η εγκυρότητα της ζυγαριάς..Έγινε απλά για να μοιραστώ μαζί σας κάτι που θεώρησα αρκετά σημαντικό να το μοιραστώ με σας γιατί και εγώ έμεινα έκπληκτος με την τιμή του βάρους.Αυτά ...
Εικόνα
Mazda has the ability to build the best sports car of the world by using the Rotary Engine... Mr Isami Amemiya Founder of Re Amemiya Tuning House

Mazda Rotary Club Cyprus : http://1308rxrotarycyprus.com/
Άβαταρ μέλους
VERSUS4582    
0,1 Bar
0,1 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 28, 2009 16:09
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ
Χώρα: Cyprus (cy)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 41
Μοντέλο Αυτ.: RX8 TYPE-S JDM SPEC

Re: ΑΠΟΒΑΡΟ RX8

Δημοσίευσηαπό claus την Παρ Νοέμ 27, 2009 10:11

πολυ απλα μπορεις να βρεις μια αλλη ζυγαρια για φορτηγα και να δουμε αν οντως ισχυει αυτο που λες....

ειναι η πρωτη φορα που βλεπω τοσο ελαφρυ 8αρι !!

ενημερωτικα παντως, στην ευρωπη ηρθαν τα αντιστοιχα με αμερικη Touring & Grand Touring
Εικόνα

ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
claus    
0,1 Bar
0,1 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 16, 2009 06:59
Τοποθεσία: www.RX8Forum.gr
Χώρα: Lebanon (lb)
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: Mazda RX8, Mazda RX7 SA/22


Επιστροφή στο Γενικα περι RX 8

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron