[ +/- ] [ Τώρα είναι Κυρ Μάιος 12, 2024 21:28 ]

Τι κανει το RX 8 τοσο ξεχωριστο?

Re: Τι κανει το RX 8 τοσο ξεχωριστο?

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Σάβ Νοέμ 08, 2014 10:50

Αγγελε,με αυτο ειπες πολλα!Ο μονος λογος για να το δωσεις,ειναι...ενα αλλο 8αρι!!! :bow: :bow: :bow:
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Τι κανει το RX 8 τοσο ξεχωριστο?

Δημοσίευσηαπό stratos tonia rx8 την Παρ Νοέμ 14, 2014 00:36

Μπηκα κι εγω στην διαδικασια να δωσω το 8αρι μου αλλα για καλη μου τυχη εχω παντα κοντα την γυναικα μου!!! Η οποια μου ειπε. Κατεβα στο parkin μπες μεσα βαλτο μπροστα βγες και καμαρωσε το οπως την πρωτη μερα που στο εφερα σαν δωρο!!! Εαν επιστρεψεις και εξακολουθεις να εχεις την ιδια αποψη..... χαχαχα σιγα μην το δωσω. Θα το κρατησω εγω και ουτε για πλυσιμο δεν θα σ αφηνω να το πλησιασεις. Οταν εκατσα και εκανα ενα τσιγαρο κοντα του καταλαβα ποσο δικιο ειχε. bad_boys tasse . Μου θυμισε τον λογο που το ηθελα απο την πρωτη στιγμη που το ειδα.!!! :bow: :bow: :bow:
Εαν νομιζεις οτι εισαι μπροστα εχεις αυταπατες.... πριν λιγα λεπτα περασα απο κει που εισαι τωρα!!!!!
Άβαταρ μέλους
stratos tonia rx8    
0,8 Bar
0,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2014 23:20
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 53
Μοντέλο Αυτ.: seat leon cupra- mercedes clk200 amg

Re: Τι κανει το RX 8 τοσο ξεχωριστο?

Δημοσίευσηαπό rotaryPilot την Παρ Νοέμ 14, 2014 07:40

Εάν δεθείς συναισθηματικά με ένα άψυχο αντικείμενο όπως το RX-8 ή οποιοδήποτε άλλο αμάξι τότε σίγουρα θα βρεις πολλούς λόγους για να το αναγνωρίσεις ως ξεχωριστό στον κόσμο σου.

Έχει μεγάλη σημασία ποιος είναι ο κόσμος σου όσο αφορά τα αμάξια επειδή δεν έχουν όλοι την ευκαιρία να οδηγήσουν αρκετά εξαιρετικά αμάξια.
Όταν ένας κάτοχος RX-8 οδηγήσει και άλλα εξαιρετικά αμάξια θα αντιληφθεί ότι αυτό που έχει βρει στο 8αρι του υπάρχει και σε άλλα αμάξια. Όμως εάν οδηγήσει τα λάθος αμάξια θα πιστέψει πως ΜΟΝΟ το RX-8 του αρέσει και έχει το ξεχωριστό attribute κατά αυτόν

Ας οδηγήσει ένας κάτοχος RX-8 , ένα μαμά RX-7 FD , ένα μαμά mx-5 mk2.5 1.8, ένα 996 carrera 2, ένα BMW M5, ας στρίψει με μία Lotus elise, και μετά ας έρθει να μου ξαναπεί ΤΙ είναι αυτό που κάνει το 8αρι του μοναδικό?

50:50 ζύγισμα, φοβερό πλαίσιο, πίσω κίνηση , πολύ καλό handling θα βρεις και σε άλλα εξίσου καλά αμάξια.
http://www.rx8forum.gr
Εικόνα
Revolution Turbo- 1.12.5 Megara Track Circuit - Formula Gloria 1.10.01 Megara Track Circuit
Άβαταρ μέλους
rotaryPilot    
- 0,1 Bar
- 0,1 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 14, 2010 10:25
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: Mazda RX-8 Challenge

Re: Τι κανει το RX 8 τοσο ξεχωριστο?

Δημοσίευσηαπό The Ace την Παρ Νοέμ 14, 2014 08:39

rotaryPilot έγραψε:Ας οδηγήσει ένας κάτοχος RX-8 , ένα μαμά RX-7 FD , ένα μαμά mx-5 mk2.5 1.8, ένα 996 carrera 2, ένα BMW M5, ας στρίψει με μία Lotus elise, και μετά ας έρθει να μου ξαναπεί ΤΙ είναι αυτό που κάνει το 8αρι του μοναδικό?

50:50 ζύγισμα, φοβερό πλαίσιο, πίσω κίνηση , πολύ καλό handling θα βρεις και σε άλλα εξίσου καλά αμάξια.


Ναι αλλά: αν εξαιρέσεις το Miata (που δεν έχει δύναμη όμως), όλα τα άλλα είναι από λίγο έως πολύ (και μερικά ΠΑΡΑ πολύ) ακριβότερα από το RX8, ακόμα και ως καινούριο (δεν μιλάμε καν για τις τιμές μεταχειρισμένου που παίζουν σήμερα). Δηλαδή όντως μπορείς να τα βρεις αυτά σε άλλα -αρκετά- αυτοκίνητα, αλλά σχεδόν κανένα δεν είναι φθηνότερο, ή δεν προσφέρει συνολικά καλύτερο "πακέτο" σε ανταγωνιστική τιμή (άντε ίσως καμιά Μ3 Ε46).

Από την άλλη, εγώ θεωρώ ότι το RX8 έχει και μερικά χτυπητά -για μένα τουλάχιστον- μειονεκτήματα, με κυριότερο τον περιορισμένο χώρο -ειδικά στο ύψος. Κάθε φορά που λέω με ένα κολλητό μου να πάρουμε ένα RX8 και να το έχουμε για την πλάκα μας, κάθε φορά θυμάμαι ότι επί 5 χρόνια οδηγούσα καθισμένος στραβά για να χωράω (και λόγω οροφής), οπότε λέω "άστο καλύτερα"....
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3388
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Re: Τι κανει το RX 8 τοσο ξεχωριστο?

Δημοσίευσηαπό bluemike την Παρ Νοέμ 14, 2014 09:06

Οτι ειναι φθηνοτερο σε σχεση με τον ανταγωνισμο ισχυει, οτι εχει το προβλημα του υψους πιο πολυ το cosmo (αμα εχεi ηλιοροφη....)που εχω και γω ισχυει ,εξαρταται βεβαια και ποσο ψηλος ειναι καποιος.., οσο μερικα αλλα ακριβοτερα βεβαια απο το RX8 που τα βαζουν με την ακαμψια του RX8, και την παθητικη του ασφαλεια, Κωστα θυμασαι τι ειχε παθει το elise προς Σαρωνιδα πλευρα....
Απο την BMW M5, 996 carrera 2 οδηγουνται ναι, αγοραζονται αναλογα τα χρονια...., αντε συντηρησε τα πληρωσε και φορους....
πιο συχνα θα οδηγεις το RX8....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bluemike    
1,5 Bar
1,5 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2012 12:31
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: Mazda RX8

Re: Τι κανει το RX 8 τοσο ξεχωριστο?

Δημοσίευσηαπό rotaryPilot την Παρ Νοέμ 14, 2014 10:52

The Ace έγραψε:
rotaryPilot έγραψε:Ας οδηγήσει ένας κάτοχος RX-8 , ένα μαμά RX-7 FD , ένα μαμά mx-5 mk2.5 1.8, ένα 996 carrera 2, ένα BMW M5, ας στρίψει με μία Lotus elise, και μετά ας έρθει να μου ξαναπεί ΤΙ είναι αυτό που κάνει το 8αρι του μοναδικό?

50:50 ζύγισμα, φοβερό πλαίσιο, πίσω κίνηση , πολύ καλό handling θα βρεις και σε άλλα εξίσου καλά αμάξια.


Ναι αλλά: αν εξαιρέσεις το Miata (που δεν έχει δύναμη όμως), όλα τα άλλα είναι από λίγο έως πολύ (και μερικά ΠΑΡΑ πολύ) ακριβότερα από το RX8, ακόμα και ως καινούριο (δεν μιλάμε καν για τις τιμές μεταχειρισμένου που παίζουν σήμερα). Δηλαδή όντως μπορείς να τα βρεις αυτά σε άλλα -αρκετά- αυτοκίνητα, αλλά σχεδόν κανένα δεν είναι φθηνότερο, ή δεν προσφέρει συνολικά καλύτερο "πακέτο" σε ανταγωνιστική τιμή (άντε ίσως καμιά Μ3 Ε46).

Από την άλλη, εγώ θεωρώ ότι το RX8 έχει και μερικά χτυπητά -για μένα τουλάχιστον- μειονεκτήματα, με κυριότερο τον περιορισμένο χώρο -ειδικά στο ύψος. Κάθε φορά που λέω με ένα κολλητό μου να πάρουμε ένα RX8 και να το έχουμε για την πλάκα μας, κάθε φορά θυμάμαι ότι επί 5 χρόνια οδηγούσα καθισμένος στραβά για να χωράω (και λόγω οροφής), οπότε λέω "άστο καλύτερα"....



Ναι συμφωνώ με τις τιμές που λες και συνεχίζω με τα μειονεκτήματα του 8αριου που για εμένα μετά από 196.000χλμ που έχω γράψει αλλά και μετά από πολλά χρόνια στον χώρο του 8αριου έχω διαπιστώσει ότι ο κινητήρας του δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να φτάσει την ζωή που έχει ένας παλινδρομικός.

Οπότε έχουμε και λέμε:

• Πολύ καλή οδική συμπεριφορά με πολύ καλούς χρόνους σε πίστα και σε stock μορφή
• Πολύ καλό handling
• Μαμά φρένα για σεμινάριο
• 50:50 κατανομή
• Πολύ καλό πλαίσιο
• Πίσω κίνηση
• Διαχρονικό design
• Πολύ καλό το 6αρι κιβώτιο και μέτριο το 5αρι
• Υψηλό στροφάρισμα κινητήρα
• Sport coupe με πίσω θέσεις και suicide doors
• Πάρα πολύ αξιόπιστο σε όλα τα μέρη του αμαξιού πλην του κινητήρα.
• Πολύ καλά πλαστικά και σαλόνι
• Φτάνει 400+ άλογα χωρίς να ανοίξεις μοτέρ (ασχέτως ότι θα σου κρατήσει για λίγο)
• Κακή αίσθηση στο τιμόνι
• Απαγορευτική κατανάλωση για τα σημερινά δεδομένα
• Μειωμένη ζωή κινητήρα σε σχέση με έναν παλινδρομικό
• Απίστευτα χαμηλή τιμή πώλησης ως μεταχειρισμένο
http://www.rx8forum.gr
Εικόνα
Revolution Turbo- 1.12.5 Megara Track Circuit - Formula Gloria 1.10.01 Megara Track Circuit
Άβαταρ μέλους
rotaryPilot    
- 0,1 Bar
- 0,1 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 14, 2010 10:25
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: Mazda RX-8 Challenge

Re: Τι κανει το RX 8 τοσο ξεχωριστο?

Δημοσίευσηαπό Chrisalex την Παρ Νοέμ 14, 2014 11:43

Ας οδηγήσει ένας κάτοχος RX-8 , ένα μαμά RX-7 FD , ένα μαμά mx-5 mk2.5 1.8, ένα 996 carrera 2, ένα BMW M5, ας στρίψει με μία Lotus elise, και μετά ας έρθει να μου ξαναπεί ΤΙ είναι αυτό που κάνει το 8αρι του μοναδικό?

50:50 ζύγισμα, φοβερό πλαίσιο, πίσω κίνηση , πολύ καλό handling θα βρεις και σε άλλα εξίσου καλά αμάξια.

shake
Εικόνα
Chrisalex    
-0,2 Bar
-0,2 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2014 16:04
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 49
Μοντέλο Αυτ.: Rx8

Re: Τι κανει το RX 8 τοσο ξεχωριστο?

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Παρ Νοέμ 14, 2014 16:27

stratos tonia rx8 έγραψε:Μπηκα κι εγω στην διαδικασια να δωσω το 8αρι μου αλλα για καλη μου τυχη εχω παντα κοντα την γυναικα μου!!! Η οποια μου ειπε. Κατεβα στο parkin μπες μεσα βαλτο μπροστα βγες και καμαρωσε το οπως την πρωτη μερα που στο εφερα σαν δωρο!!! Εαν επιστρεψεις και εξακολουθεις να εχεις την ιδια αποψη..... χαχαχα σιγα μην το δωσω. Θα το κρατησω εγω και ουτε για πλυσιμο δεν θα σ αφηνω να το πλησιασεις. Οταν εκατσα και εκανα ενα τσιγαρο κοντα του καταλαβα ποσο δικιο ειχε. bad_boys tasse . Μου θυμισε τον λογο που το ηθελα απο την πρωτη στιγμη που το ειδα.!!! :bow: :bow: :bow:



Χιλιες φορες αν δεν ειναι τρομερο οικονομικο προβλημα η θεμα επιβιωσης να το κοιταζεις καθε μερα εστω και να το εχεις δικο σου Στρατο,παρα να το δωσεις!

Κωστα το 50-50 ζυγισμα ομως το εχουν μονο ακριβα αμαξια,που ο λαος αν δεν ηταν ενα RX7,MX5 ,RX8 δυσκολα θα μπορουσε να εχει εμπειριες!
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Τι κανει το RX 8 τοσο ξεχωριστο?

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Παρ Νοέμ 14, 2014 16:28

rotaryPilot έγραψε:
The Ace έγραψε:
rotaryPilot έγραψε:Ας οδηγήσει ένας κάτοχος RX-8 , ένα μαμά RX-7 FD , ένα μαμά mx-5 mk2.5 1.8, ένα 996 carrera 2, ένα BMW M5, ας στρίψει με μία Lotus elise, και μετά ας έρθει να μου ξαναπεί ΤΙ είναι αυτό που κάνει το 8αρι του μοναδικό?

50:50 ζύγισμα, φοβερό πλαίσιο, πίσω κίνηση , πολύ καλό handling θα βρεις και σε άλλα εξίσου καλά αμάξια.


Ναι αλλά: αν εξαιρέσεις το Miata (που δεν έχει δύναμη όμως), όλα τα άλλα είναι από λίγο έως πολύ (και μερικά ΠΑΡΑ πολύ) ακριβότερα από το RX8, ακόμα και ως καινούριο (δεν μιλάμε καν για τις τιμές μεταχειρισμένου που παίζουν σήμερα). Δηλαδή όντως μπορείς να τα βρεις αυτά σε άλλα -αρκετά- αυτοκίνητα, αλλά σχεδόν κανένα δεν είναι φθηνότερο, ή δεν προσφέρει συνολικά καλύτερο "πακέτο" σε ανταγωνιστική τιμή (άντε ίσως καμιά Μ3 Ε46).

Από την άλλη, εγώ θεωρώ ότι το RX8 έχει και μερικά χτυπητά -για μένα τουλάχιστον- μειονεκτήματα, με κυριότερο τον περιορισμένο χώρο -ειδικά στο ύψος. Κάθε φορά που λέω με ένα κολλητό μου να πάρουμε ένα RX8 και να το έχουμε για την πλάκα μας, κάθε φορά θυμάμαι ότι επί 5 χρόνια οδηγούσα καθισμένος στραβά για να χωράω (και λόγω οροφής), οπότε λέω "άστο καλύτερα"....



Ναι συμφωνώ με τις τιμές που λες και συνεχίζω με τα μειονεκτήματα του 8αριου που για εμένα μετά από 196.000χλμ που έχω γράψει αλλά και μετά από πολλά χρόνια στον χώρο του 8αριου έχω διαπιστώσει ότι ο κινητήρας του δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να φτάσει την ζωή που έχει ένας παλινδρομικός.

Οπότε έχουμε και λέμε:

• Πολύ καλή οδική συμπεριφορά με πολύ καλούς χρόνους σε πίστα και σε stock μορφή
• Πολύ καλό handling
• Μαμά φρένα για σεμινάριο
• 50:50 κατανομή
• Πολύ καλό πλαίσιο
• Πίσω κίνηση
• Διαχρονικό design
• Πολύ καλό το 6αρι κιβώτιο και μέτριο το 5αρι
• Υψηλό στροφάρισμα κινητήρα
• Sport coupe με πίσω θέσεις και suicide doors
• Πάρα πολύ αξιόπιστο σε όλα τα μέρη του αμαξιού πλην του κινητήρα.
• Πολύ καλά πλαστικά και σαλόνι
• Φτάνει 400+ άλογα χωρίς να ανοίξεις μοτέρ (ασχέτως ότι θα σου κρατήσει για λίγο)
• Κακή αίσθηση στο τιμόνι
• Απαγορευτική κατανάλωση για τα σημερινά δεδομένα
• Μειωμένη ζωή κινητήρα σε σχέση με έναν παλινδρομικό
• Απίστευτα χαμηλή τιμή πώλησης ως μεταχειρισμένο



Σωστος!!!!! okkkkkk okkkkkk okkkkkk
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Τι κανει το RX 8 τοσο ξεχωριστο?

Δημοσίευσηαπό stratos tonia rx8 την Παρ Νοέμ 14, 2014 16:30

Αποψη Καλως η κακως το rx ειναι ενα ακριβο σπορ για οποιον το επιλεξει. Η αισθηση ομως που σου δημιουργει μπαινοντας μεσα πριν καν ακομη ξεκινησεις ειναι απιστευτα ομορφη. Τωρα οτι εχει υψηλο κοστος οδηγησης και συντηρησης.... μηδεν καλως αμηγες κακου. Δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα. Εγω που το εχω κι οταν ειμαι με το cupra μου οπου βλεπω rx γυριζω και το κοιταω. Πηγε μηπως καποιος καπου και δεν τον κοιτουσαν οδηγωντας ενα rx. Νομιζω ποτε :bow:
Τελευταία επεξεργασία από stratos tonia rx8 και Παρ Νοέμ 14, 2014 16:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εαν νομιζεις οτι εισαι μπροστα εχεις αυταπατες.... πριν λιγα λεπτα περασα απο κει που εισαι τωρα!!!!!
Άβαταρ μέλους
stratos tonia rx8    
0,8 Bar
0,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2014 23:20
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 53
Μοντέλο Αυτ.: seat leon cupra- mercedes clk200 amg

Re: Τι κανει το RX 8 τοσο ξεχωριστο?

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Παρ Νοέμ 14, 2014 16:31

Παιδια,οποτε μπορεσετε να ριξετε και μια ματια σε ενα επισης ενδιαφερον και ...ολιγον τι ταυτοσημο θεμα ετσι οπως παει η συζητηση επι του κινητηρα!

Rotary Engine-Αξιοπιστος η οχι?
:arrow:viewtopic.php?f=100&t=7471&p=239634#p239634
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Τι κανει το RX 8 τοσο ξεχωριστο?

Δημοσίευσηαπό bluemike την Σάβ Νοέμ 22, 2014 15:30

Γιατι συνεχιζω και το θεωρω ξεχωριστο παρολα που χθες το βραδυ εβαλα 60 ευρω και τωρα...., Γιατι με κανει και ξεχνιεμαι λιγο ,γιατι με κανει και χαμογελαω λιγο παραπανω!
Οπως Εχω συνηθησει τα πρωινα Σαββατου η Κυριακης ,παω τη πρωινη μου βολτα προς βαρκιζα ,οχι συνεχεια ,
αλλα οταν βγω προς τα εκει θα παω. Πηγαινα λοιπον με την ηλιωροφουλα ανοικτη και απολαμβανα την βολτιτσα μεχρι που περασα το φαναρι μετα το ποσειδωνιο προς Γλυφαδα. Στην δεξια λουριδα λοιπον βλεπω να πλησιαζει ενα γυαλιστερο κοκκινο mercentes ιδια
μουρη με το amg το τελευταιο το κοφτο...λεω θα την φαμε αλλα δεν πειραζει κατεβασα τριτη και περιμενα , οποτε ο οδηγος εκανε αποτομα αριστερα να περασει ομως δεν ειχε χωρο γιατι μπροστα του στην μεσαι ηταν αλλο, ξανα δεξια ,εγω σταθερα, ξανα αριστερα αυτο αποτομα ξανα δεξια οποτε ,κενο μπροστα του ,παταει να περασει παταω και γω και ποτε δεν περασε ,δηλαδη μεχρι το αλλο φαναρι πηγαμε 160+ αφησα ,περασε ,ηταν το οικογενειακο το τελευταιο μοντελο C Amg ,υπεροχο κοκκινο με μαυρες ζανταρες και............................. μια γυναικα οδηγο ωραια με κοντο ξανθο μαλι.. :D ,συνεχισε κανονικα την πορεια της , δεν ξερω παραπερα πως πατησε και τι...... αλλα πιασαμε χιλιομετρακια χωρις αυτοκινητα αλλα διπλα για αυτο το μικρο διαστημα, χαμογελο λοιπον εκει. Στο Δρομο για τα λιμανακια ενα ασπρο σιροκο ηθελε αλλα δεν ειχε τα αλογα μαλον, στον γυρισμο μετα στο πεταλο στα λιμανακια πριν το αγναντι ,ενα ωραιο κροκε porche 996 ηθελε να περασει απο αριστερα δεν τα καταφερε ομως , πηγα μαζι του μεχρι την ευθεια της καβουριου ,αλλα απλα αφου απομακρυνθηκε τοτε πατησε, εστω και ετσι παλι χαμογελο. Το καλο ειναι στο τελος
στην ευθεια του τροκαντερου προς Συγγρου ,βλεπω μια παραξενη μουρη porche απο πισω ,λεω κανα cayman θα ειναι , δεξια λουριδα εγω ,παει να κανει μια πολυ γρηγορη σφηνα απο μεσαιa προς τα δεξια ,δεν τα υπολογισε σωστα και πατησε φρενο, αλλη μια φορα εγινε αυτο ,πατησα λιγο την τεταρτη καλα, τον ειδα που αγριεψε και ηρθε καραφορτσατος, διπλα μου ,κοντοσταθηκε λιγο διπλα, και εξαφανιστηκε με τρελα αγριο θορυβο, κοιταζοντας βεβαια μολις περασε ηταν ενα πολυ sport porche διθεσιο ,καρατελευταιο μοντελο που δεν το εχω ξαναδει σε δρομο ,αλλα καπου στο Internet. Με χαμογελο λοιπον εστω και ετσι πηρα την Συγγρου για το σπιτι ,με τον δεικτη παλι χαμηλα... bad_boys Τρελες εναλλαγες συναισθηματων αναμεσα σε χαμογελα και τον δεικτη της βενζινης. hate-puppie
Ουτε να τσακωθω με τον φιλο μου τον κολλητο...ποιος την εχει πιο μεγαλη στο κανονισμενο, ουτε να τυχω με τον καριεριστα κοντρακια,
ουτε να μου λενε stock turno και δεν ξερω εγω τι ,ουτε να χρειαζεται να υποστηριξω γιατι παει ,αλλα και γιατι δεν παει...
Απλα χαμογελο και σπιτι ,λιγο με την σκεψη του γεμισματος ξανα ,αλλα οσο μπορουμε θα το κινουμε! Για μενα αυτο που εχω ειναι ξεχωριστο οπως και ολα τα προηγουμενα! :smile:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bluemike    
1,5 Bar
1,5 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2012 12:31
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: Mazda RX8

Re: Τι κανει το RX 8 τοσο ξεχωριστο?

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Σάβ Νοέμ 22, 2014 16:26

Γλαφυροτατη περιγραφη φιλε!!! yiiiio Ε ναι,πως να μην χαιρεσαι καθε στιγμη μεσα στο αμαξι αυτο?Ασχετως βεβαια και κντρας,η αισθηση του αν εισαι μεσα σε αυτο,το τιμονι του,το πως κινειται στον δρομο,την πισωκινηση!! :bow:

Με την βενζινη...δεν μπορει να γινει τιποτα...θα εισαι σχεδον παντα...ετσι :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:photo-gas:
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Τι κανει το RX 8 τοσο ξεχωριστο?

Δημοσίευσηαπό Angel την Τετ Δεκ 03, 2014 17:45

Καλα ολα αυτα που λετε παιδια αλλαξεχωριστο το κανουν κι αλλα οπως αυτο

Ο οδηγός ενός Mazda RX-8 κατάλαβε με πολύ άσχημο πράγμα τι σημαίνει υδρολίσθηση, ξέρεις το φαινόμενο που το ελαστικό αδυνατεί να αποβάλλει την λιμνάζουσα ποσότητα του νερού που υπάρχει στο οδόστρωμα, με αποτέλεσμα τη δημιουργία ενός “φιλμ”, που μειώνει δραστικά τη πρόσφυση και ο οδηγός χάνει τον έλεγχο του οχήματος.

Ο 38-χρονος βρετανός κινούταν στην εθνική οδό με ταχύτητα 70 μιλίων/ώρα (113 χλμ/ώρα), με κατεύθυνση την πανέμορφη επαρχιακή πόλη Canterbury. Ξαφνικά, και χωρίς να φαίνονται τα λιμνάζοντα νερά, το εμπρός μέρος χάνει την πρόσφυσή του με αποτέλεσμα να βγει από την πορεία του και να καταλήξει στο αριστερό διάζωμα. Η ασφάλεια του ιδιοκτήτη έκρινε ότι η ζημιά ήταν πολύ μεγάλη, και έβγαλε ολική καταστροφή του οχήματος, δηλώνοντας χαρακτηριστικά ότι δεν έμεινε κανένα μέρος του αυτοκινήτου ανέγγιχτο.

Το καλό νέο της υπόθεσης είναι ότι ο οδηγός δεν έπαθε ούτε γρατζουνιά και σίγουρα πρέπει να έμαθε από πρώτο χέρι, ότι υπό τέτοιες πρέπει να οδηγάς με χαμηλότερη ταχύτητα και πιο προσεκτικά.
Άβαταρ μέλους
Angel    
0,6 Bar
0,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Τρί Απρ 27, 2010 17:53
Τοποθεσία: Γερακας
Χώρα: Japan (jp)
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: Rx8

Re: Τι κανει το RX 8 τοσο ξεχωριστο?

Δημοσίευσηαπό bluemike την Τετ Δεκ 03, 2014 19:45

Angel έγραψε:Καλα ολα αυτα που λετε παιδια αλλαξεχωριστο το κανουν κι αλλα οπως αυτο

Ο οδηγός ενός Mazda RX-8 κατάλαβε με πολύ άσχημο πράγμα τι σημαίνει υδρολίσθηση, ξέρεις το φαινόμενο που το ελαστικό αδυνατεί να αποβάλλει την λιμνάζουσα ποσότητα του νερού που υπάρχει στο οδόστρωμα, με αποτέλεσμα τη δημιουργία ενός “φιλμ”, που μειώνει δραστικά τη πρόσφυση και ο οδηγός χάνει τον έλεγχο του οχήματος.

Ο 38-χρονος βρετανός κινούταν στην εθνική οδό με ταχύτητα 70 μιλίων/ώρα (113 χλμ/ώρα), με κατεύθυνση την πανέμορφη επαρχιακή πόλη Canterbury. Ξαφνικά, και χωρίς να φαίνονται τα λιμνάζοντα νερά, το εμπρός μέρος χάνει την πρόσφυσή του με αποτέλεσμα να βγει από την πορεία του και να καταλήξει στο αριστερό διάζωμα. Η ασφάλεια του ιδιοκτήτη έκρινε ότι η ζημιά ήταν πολύ μεγάλη, και έβγαλε ολική καταστροφή του οχήματος, δηλώνοντας χαρακτηριστικά ότι δεν έμεινε κανένα μέρος του αυτοκινήτου ανέγγιχτο.

Το καλό νέο της υπόθεσης είναι ότι ο οδηγός δεν έπαθε ούτε γρατζουνιά και σίγουρα πρέπει να έμαθε από πρώτο χέρι, ότι υπό τέτοιες πρέπει να οδηγάς με χαμηλότερη ταχύτητα και πιο προσεκτικά.
Εχει το ατιμο καροτσα μαματη, φτου να μην ττο ματιαξω,
πινει πολυ αλκοολ βεβαια αλλα χαλαλι του... :lol:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bluemike    
1,5 Bar
1,5 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2012 12:31
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: Mazda RX8

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικα περι RX 8

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης