[ +/- ] [ Τώρα είναι Τρί Μάιος 14, 2024 03:11 ]

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ

Re: ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό dgiannitakis την Τρί Νοέμ 03, 2009 21:50

diMiPS έγραψε:Την Παρασκευη παω για λαδια,φιλτρα, μπαταρια ( :mrgreen: ) και κατι αλλα ψιλα yeah!!!!!!! yeah!!!!!!! yeah!!!!!!!


Πόσο είχε πάει η ζημιά πιτσιρίκο; ;)
Άβαταρ μέλους
dgiannitakis    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 22469
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 20:56
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA 3 MPS

Re: ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό Dnm την Δευτ Μαρ 26, 2012 22:15

Πήγα σήμερα το αυτοκίνητο μου, στην MAZDA ΠΡΟΤΥΠΗ...το πήρα μετα απο λίγο και έφυγα με τις χειρότερες εντυπώσεις.Το αυτοκίνητο μπήκε για συντήρηση χωρις να έχουν σύνδεση με το dsr και χωρίς μάλιστα να με ενημερώσουν. Χωρίς δηλαδή να δουν την ιστορικότητα του οχήματος άρχισαν στα τυφλά να εκτελούν κατα το δοκούν εργασίες. Θα έφευγα δηλαδή από το συνεργείο χωρίς να έχει ενημερωθεί το dsr,για το τι έχει στο γίνει service... χωρίς να έχουν δεί τί συντηρηση έχει γίνει στο αυτοκίνητο κατα το παρελθόν και αμφιβάλω αν θα έμπαινε και στο διαγνωστικο.Μόνο λάδια άλλαξα(και αυτο γιατι δεν πηρα γραμμη απο την αρχη οτι δεν ειχαν dsr) και πήρα το αυτοκίνητο και έφυγα(δεν ξέρω αν και η επίσημη αντιπροσωπεία επιτρέπει τετοιου είδους αντιμετώπιση στα service).Εχει κανεις να προτεινει κανα συνεργείο της προκοπης που να έχει υπεύθυνη σταση και όχι λογική μαστοράκου του 1980 βόρεια ή ανατολικά της αττικής ?
Dnm    
-0,9 Bar
-0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 21:03
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: Mazda3

Re: ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό george3mps την Τρί Μαρ 27, 2012 09:00

η καλιτερη λυση για μενα , ειναι να δοκιμαζεις οποια συνεργεια σε βολευουν απο πλευρας περιοχης σου, και σε οποιο μεινεις ευχαριστημενος να το ξαναπας, αν και αυτο ειναι λιγο φλου, γιατι μπορει να μεινεις ευχαριστημενος την 1η φορα και οχι την 2η
Άβαταρ μέλους
george3mps    
0,0 Bar
0,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 204
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 15, 2008 22:07
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 64
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA 3MPS

Re: ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Τρί Μαρ 27, 2012 11:53

Νικο,κριμα που δεν εκαναν τα παντα για να ευχαριστησουν τον πελατη! :|
τι κοιταξανε τελικα στο αυτοκινητο σου?

σε ποια περιοχη θυμησε μας μενεις?

την λογικη του Γιωργου την ενστερνιζομαι κι εγω και κανω την εξαιρεση μονο οταν ειμαι απολυτα σιγουρος απο χολια αλλων θετικα σε αντιπροσωπειες!

επισης η Προτυπη ειναι εξουσιοδοτημενο και επισημη αντιπροσωπεια!
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό Makisma την Τρί Μαρ 27, 2012 12:05

Όπως ειπε και ο Νασος η ΠΡΟΤΥΠΗ ειναι εξουσιοδοτημενο .
Πες μας Νικο πιο συγκεκριμενα την περιοχη σου ,μηπως μπορεσουμε και κανουμε κατι σαν MazdaSpeedClub.
Οταν Κάποιος Σε Κατηγορεί Οτι Κάνεις Μόνο Οτι Θέλεις Εσύ, Συνήθως Εννοεί Οτι Δεν Κάνεις Οτι Θέλει Αυτός.
Makisma    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 12779
Εγγραφή: Παρ Μαρ 07, 2008 18:26
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA 6 1.8 TOURING CLIMA HATCHBACK

Re: ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό rnik την Τρί Μαρ 27, 2012 14:46

Για κατόχους rx8, που μένουν ανατολικά προάστια και ειναι εκτός εγγύησης, εχω πρόσφατα καλή εμπειρία απο την easytuning.Ισως ειναι το placebo effect, αλλα με τα idemitsu(αντι dexelia) + premix, αισθάνομαι πιο ομαλή λειτουργία κινητήρα.
ειναι ομορφοι οι ερημοι με στροφές δρόμοι...
rnik    
0,2 Bar
0,2 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: Κυρ Απρ 06, 2008 11:59
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 60
Μοντέλο Αυτ.: rx8 cosmo-mazda2-1.3

Re: ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Τρί Μαρ 27, 2012 16:44

Νικο,λες για το μελος μας τον Γιωργο Ευαγγελου? :) γενικα εχω ακουσει και εγω πολυ καλα λογια!ειναι για ολα τα Mazda?
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό The Ace την Τρί Μαρ 27, 2012 17:48

Nasos Mazdaspeed 6 έγραψε:Νικο,λες για το μελος μας τον Γιωργο Ευαγγελου? :) γενικα εχω ακουσει και εγω πολυ καλα λογια!ειναι για ολα τα Mazda?


Γιώργος Βαγγέλης λέγεται :P Και ναι, αυτός είναι...
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3388
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Re: ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Τρί Μαρ 27, 2012 19:17

αααα,δεν ηξερα οτι ο Γιωργος gvang ειδικευεται σε ολα τα Mazda!εχουμε μιλησει με τον Γιωργο,πολυ καλος πιστευω σαν ανθρωπος κυριως και σαν επαγγελματιας αμεσως μετα!

Αντωνη,εχεις εμπειρια απο αυτον σαν μηχανικος εσυ? :)
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό Dnm την Τρί Μαρ 27, 2012 19:27

Γενικότερα, είμαι πολύ δυσαρεστημένος από το aftersales της Mazda και αυτό γιατί τα συνεργεία της λειτουργούν σαν γενικά συνεργεία έχοντας απλά την ταμπέλα έξω...και κρίμα στην Mazda Ελλάδος που αφήνει τα στάνταρ της τόσο χαμηλά. Μένω στα Βριλήσσια...πάω της προάλλες στον Ψύγκα στο Γέρακα για υαλοκαθαριστήρες (ναι ειμαι βλάκας που ακόμη και γι αυτό πάω στην μαμά), του δείχνω την άδεια να δει ποιο μοντέλο έχω και μου λέει το εξής θεεικο...μισο λεπτό να πάρω το μέτρο να τους μετρήσω για να παραγγείλω από το εξωτερικό!!!! Τι να μετρήσεις ρε άνθρωπε του θεού; Στην αντιπροσωπεία ήρθα το κέρατο μου, δεν πήγα στο βενζινάδικο της γειτονιάς μου. Σηκώθηκα και έφυγα. Πάω χτες στην ΠΡΟΤΥΠΗ για service (τελικά έφυγα όπως σας προείπα), ούτε διαγνωστικά, ούτε dsr, ούτε διαδικασίες και γενικά η αντιμετώπιση ήταν εντελώς προχειροκατάσταση. Θα στείλω και mail στην ΕΛΜΑ διότι έχει και αυτή τις ευθύνες της...
Παλιά το πήγαινα στον Μαρκάκη, εκεί ναι ήμουν ευχαριστημένος... Γιατί ο άνθρωπος έμπαινε στο σύστημα το κεντρικό, κοιτούσε τι προβλέπει ο κατασκευαστής να γίνει σε κάθε στάδιο, κοιτούσε τι νέα ενημέρωση υπάρχει και έκανε όλα τα προβλεπόμενα που ορίζονται στα checklist. Δυστυχώς όμως έκλεισε (έγινε opel)...
Έχει κανείς εμπειρία από την Κεντρική Mazda στην Νέα Κηφισιά να μας πεί;
Dnm    
-0,9 Bar
-0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 21:03
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: Mazda3

Re: ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό Makisma την Τρί Μαρ 27, 2012 20:17

Υπαρχει και ο Νομικος –Κουρης που τα μελη μας εχουν μεινει ευχαριστημενα και εχουμε και μια εκπτωση εκει .
Στον Μαρκακη που λες ,μπορει να αλλαξε αντιπροσωπεια αλλα εξακολουθει να φτιαχνει Μαζντα .
Οταν Κάποιος Σε Κατηγορεί Οτι Κάνεις Μόνο Οτι Θέλεις Εσύ, Συνήθως Εννοεί Οτι Δεν Κάνεις Οτι Θέλει Αυτός.
Makisma    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 12779
Εγγραφή: Παρ Μαρ 07, 2008 18:26
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA 6 1.8 TOURING CLIMA HATCHBACK

Re: ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό fanouris την Τρί Μαρ 27, 2012 20:24

Dnm έγραψε:Έχει κανείς εμπειρία από την Κεντρική Mazda στην Νέα Κηφισιά να μας πεί;


Δυστυχώς έφυγαν από εκεί, έκλεισε και αυτό το συνεργείο σχετικά πρόσφατα. Ακόμα να ενημερώσει η ΕΛΜΑ το site...
Πήγαινα το 2άρι μου στην αρχή και οι άνθρωποι ήταν καλοί στη δουλειά τους, μου αντικατέστησαν στη διετία δωρεάν τους 2 αισθητήρες παρκαρίσματος, να είναι καλά ο Δημήτρης Κρητικός.
Εκνευριζόμουν όταν μου έλεγαν: "καθίστε στο σαλόνι, απαγορεύεται να είστε στο χώρο του συνεργείου", οπότε δε με άφηναν να είμαι από πάνω τους (σημαντικός λόγος για μένα) γι' αυτό και δε ξαναπήγα. :roll:
Τελευταία επεξεργασία από fanouris και Τρί Μαρ 27, 2012 20:40, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
マツダ株式会社
Άβαταρ μέλους
fanouris    
0,4 Bar
0,4 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 07, 2010 16:25
Τοποθεσία: Σταμάτα
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 35
Μοντέλο Αυτ.: Mazda2 3HB 1.3L (75PS) Comfort+ Metropolitan Grey

Re: ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Τρί Μαρ 27, 2012 20:25

Φανουρη,εσυ που το πας τωρα το θηριακι σου? :mazda:
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό fanouris την Τρί Μαρ 27, 2012 20:40

Τα τελευταία 2 χρόνια πηγαίνω στους κ. Νομικό - Κουρή αλλά στο τελευταίο service έγινε μια στραβή... :roll:
Πήγα να αλλάξω βαλβολίνες, είχα πάει τις δικές μου Amsoil MTG και παρακολουθούσα την διαδικασία την ώρα που έπινα το καφεδάκι μου.
Όταν αφαίρεσαν τις προηγούμενες και ήρθε η ώρα να μπουν οι καινούριες, αντί να βάλουν τα 3.04L που χρειάζεται το κιβώτιο σύμφωνα με το service manual ο υπάλληλος έβαλε και τα τέσσερα μπουκαλάκια ( 4 * 0.946ml = 3,784L) 750ml παραπάνω!
Όταν γύρισα σπίτι και το ανέφερα στο mazda2club, να είναι καλά τα παιδιά (An7 & VDS), πήγα και την αφαίρεσα αφού πρώτα έπεσε τηλέφωνο από τα κεντρικά και παραδέχτηκαν το λάθος τους!
Αν δεν ήμουν από πάνω τους και λίγο ψαγμένος θα μπορούσε να γίνει ζημιά. Οπότε δικαίως απομακρύνθηκα από το sevice της Κηφισιάς!
Τα λάθη είναι ανθρώπινα... ;)
マツダ株式会社
Άβαταρ μέλους
fanouris    
0,4 Bar
0,4 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 07, 2010 16:25
Τοποθεσία: Σταμάτα
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 35
Μοντέλο Αυτ.: Mazda2 3HB 1.3L (75PS) Comfort+ Metropolitan Grey

Re: ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό Dnm την Τρί Μαρ 27, 2012 21:21

fanouris έγραψε:Τα τελευταία 2 χρόνια πηγαίνω στους κ. Νομικό - Κουρή αλλά στο τελευταίο service έγινε μια στραβή... :roll:
Πήγα να αλλάξω βαλβολίνες, είχα πάει τις δικές μου Amsoil MTG και παρακολουθούσα την διαδικασία την ώρα που έπινα το καφεδάκι μου.
Όταν αφαίρεσαν τις προηγούμενες και ήρθε η ώρα να μπουν οι καινούριες, αντί να βάλουν τα 3.04L που χρειάζεται το κιβώτιο σύμφωνα με το service manual ο υπάλληλος έβαλε και τα τέσσερα μπουκαλάκια ( 4 * 0.946ml = 3,784L) 750ml παραπάνω!
Όταν γύρισα σπίτι και το ανέφερα στο mazda2club, να είναι καλά τα παιδιά (An7 & VDS), πήγα και την αφαίρεσα αφού πρώτα έπεσε τηλέφωνο από τα κεντρικά και παραδέχτηκαν το λάθος τους!
Αν δεν ήμουν από πάνω τους και λίγο ψαγμένος θα μπορούσε να γίνει ζημιά. Οπότε δικαίως απομακρύνθηκα από το sevice της Κηφισιάς!
Τα λάθη είναι ανθρώπινα... ;)

Τα λάθη είναι για τους ανθρώπους..γι αυτό φωνάζω όμως ότι η συντ'ηρηση των οχημάτων δεν ειναι πια θέμα εμπειροτεχνείας, αλλα μελέτης και πιστής εφαρμογής των τεχνικών οδηγιών που δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμη συνεργείο που να τις εφαρμόζει.Στο παράδειγμα του fanouris,αν ο μηχανικός έκανε σωστά την δουλειά του και ακολουθούσε βήμα βήμα τα οριζόμενα και να ήθελε δεν θα μπορούσε να κάνει λάθος. Αλλά ποιός διαβάζει service manual; ποιός ασχολείται με check list στην διαδικασία συντήρησης; Γιατί να χρησιμοποιεί κανείς ροπόκλειδα(τα εγχειρίδια αναγράφουν συγκεκριμένη ροπή για κάθε σπείρωμα) αφού μπορεί και χωρίς αυτά να κάνει την δουλειά του... σε τί χρειάζονται οι τεχνικές οδηγίες του κατασκευαστή; Τέλος πάντων, όλα είναι θέμα παιδείας...
Dnm    
-0,9 Bar
-0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 21:03
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: Mazda3

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Service

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron