[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ Μαρ 29, 2024 07:15 ]

Προβλημα σασμαν σε 6 mps

Προβλημα σασμαν σε 6 mps

Δημοσίευσηαπό dimitris-thanasis την Δευτ Απρ 01, 2013 18:03

γεια σ ολη την παρεα.παιδια δεν αντεχω αλλο κι ελπιζω οτι με τοση σταυρωση που εχω παθει θα ερθει πια η ανασταση.
Χθες κατεβαινοντας για Αθηνα να προγραμματισω το αυτοκινητο μου καπου στη λαρισα ακουμε ενα μπαμ δυνατο και μετα ενα συνεχη θορυβο απο το σασμαν.δεν εμπαινε η 6η και μετα με δυσκολια εμπαιναν κι ολες οι ταχυτητες.τελικα βοηθησε ο θεος και καταφεραμε κι ηρθαμε στο πειραια.αναγκαστηκαμε να κανουμε ολο το υπολοιπο ταξιδι με 100 110 χιλιομετρα.αφηστε παιδια μεγαλη ταλαιπωρια να μη τυχει σε κανενα.
σημερα το πρωι ο θορυβος ακουγοταν περισσοτερο και δεν πηγαινε αλλο.το πηγα στην mazda νομικος οπου να ναι καλα οι ανθρωποι χιλια ευχαριστω που αμεσως εκανα τα παντα για να με βοηθησουν.
το λοιπον,εχει κουρεφτει το γραναζι της 6ης και εχω χαλασμενο αξονα.περιμενα πολυ χειροτερα αλλα μαλλον με λυπηθηκε ο θεος.
ξερετε γιατι μπορει να συνεβει αυτο?
μετα αποεξηγησεις των μηχανικων εκει ειναι επειδη παρα πολυ καιρο τωρα μπηγαινω με 6η και χαμηλες ταχυτητες και 80 -90 μεσα.κι οταν θελω να κανω προσπερασεις παταω ετσι απο χαμηλα.παιδια τι να πω,εφτασα 45 κ ακομη μαθαινω να οδηγω.δυστυχως βαραω το κεφαλι μου αν ειναι αυτο.προσοχη,μην οδηγειτε ετσι,κανετε κακο στο σασμαν.
το αμαξι θα μεινει μεσα ενω οι δουλειες μου με τρεχουν να φυγω πισω .θα μεινω ολη τη βδομαδα εδω αθηνα και μαθετε και το καλυτερο απ ολα.

μονο αξονας υπαρχει και γραναζι γιοκ.πουθενα εδω ελλαδα.παραγγειλα απο γερμανια και το περιμενω αεροπορικως.
ευχομαι να ειναι η τελευταια απο μια σειρα ατυχιες που μου παρουσιαζονται συνεχως εδω κ δυο χρονια.

θελω να ευχαριστησω πολυ τον φιλο μου τον νασο που απο χθες ηταν σε συνεχη επικοινωνια μαζι μου για οτι μου παρουσιαστηκε.ηταν μαζι μου κι ολη την ωρα σημερα κι ο ανθρωπος θυσιασε ολη του σχεδον την μερα.μας κρατησε συντροφια και με βοηθησε και μονο η στηριξη του.το παιδι νοιαστηκε πραγματικα για το προβλημα μου και δεν εχω λογια να τον ευχαριστησω.ανθρωπος με ολη τη σημασια της λεξης.
γνωρισα και ενα ακομη παιδι απο εδω,τον αγγελο που εχει κι εκεινος 6 mps κ τον ευχαριστω κι εκεινον που περασε και τον γνωρισα.ειναι ενα φοβερο ατομο που τελικα εμαθα πολλα για τα αμαξια μας που δεν ηξερα.
Άβαταρ μέλους
dimitris-thanasis    
-0,7 Bar
-0,7 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τρί Οκτ 18, 2011 15:36
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: mazda6mps

Re: Προβλημα σασμαν σε 6 mps

Δημοσίευσηαπό Mparmpanikos την Δευτ Απρ 01, 2013 20:35

Γεια σου Δημητρη,,, το τελευταιο κακο να ειναι....
Ομως, εχω την εντυπωση, οτι κατι αλλο σου εφταιξε και οχι η χαμηλη ταχυτητα με 6η...
Κι αυτο, γιατι ουτε η ροπη ειναι στα μεγιστα στις 2000 σαλ, ουτε η ιπποδυναμη ωστε να σου κανει το κουρεμα.
Βλεπω πιθανοτερο να ηταν χαμηλη η σταθμη της βαλβολινης και το γραναζι της 6ης, που ειναι και το πιο μικρο,
εμεινε εκτος σταθμης, αναψε στο πολυωρο ταξειδι και παρεδωσε τους οδοντας του... om
Βεβαια, μπορει να συμβαινει κατι αλλο που δεν γνωριζω αλλα,,, το βλεπω πιθανοτερο απ την αλλη εξηγηση
και το λεω, γιατι υπαρχουν ΜΡΣ με 200.000+ χιλιομετρα χωρις ""τσικ""...
Οπως και να ειναι σου ευχομαστε να εχεις το θηριο σου γρηγορα αξιομαχο, και ποτε πια ζημια...
wc shake smilie_car mmm
ΕικόναΕικόνα

Uploaded with ImageShack.us
Mparmpanikos    
1,6 Bar
1,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 2104
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 19:22
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 76
Μοντέλο Αυτ.: Μazda 6 σενταν 1,8 ασημι

Re: Προβλημα σασμαν σε 6 mps

Δημοσίευσηαπό dimitris-thanasis την Τρί Απρ 02, 2013 10:54

ευχαριστω πολυ φιλε μου αλλα το ξερω οτι μονο εγω ειμαι τοσο ατυχος.αφηστε παιδια.ευχομαι απο δω κ περα να αλλαξει η τυχη μου.
ακομη ενας λογος που τελικα το σασμαν χαλασε ηταν και τα νερα που εμπαινα με το αυτοκινητο μου καιρο τωρα.εκει που μενω εχει λακουβες που σε αναγκαζουν σαν ρυακια να περασεις και ποτε δεν σκεφτηκα οτι μπορει να μπει εστω και μια σταλα νερο.το νερο μπαινει απο παντου αν βρει και το ελαχιστο.απο οτι μου ειπαν οι μηχανικοι ισως απο τον εξαερωτηρα η απο καποια τσιμουχιτσα.
τα πιο νεα μου τωρα να σας πω.
δυστυχως και τα υπολοιπα γραναζια ειχαν κουρεφτει και μεσα στην ατυχια μου βρηκαν τα παιδια εδω στην mazda σασμαν απο cx7.οποτε περναμε αυτο το σασμαν πανω.ηταν μεταχειρισμενο και το κοστος μεχρι τωρα μου εφτασε στα 1400.
σε 2-3 ωρες θα το εχω ετοιμο.τα παιδια εδω ειναι πολυ τσακαλια.
ελπιζω να μην βασανιστω αλλο ρε παιδια και αυριο παω και για τον λογο που ηρθα,προγραμμα στον χρηστο στην ecutek.το μονο που θελω ειναι να ευχαριστηθω οτι εχω φτιαξει και τα τοσα λεφτα που εχω δωσει.το αγαπαω αυτο το αμαξι
Άβαταρ μέλους
dimitris-thanasis    
-0,7 Bar
-0,7 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τρί Οκτ 18, 2011 15:36
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: mazda6mps

Re: Προβλημα σασμαν σε 6 mps

Δημοσίευσηαπό pankrok την Τρί Απρ 02, 2013 11:29

μηπως ειχες θορυβο ρουλεμαν πιο πριν?
γιατι εγω αλλαξα ρουλεμαν αξονα που ηταν απο μερια της 6ης που εκανε θορυβο
αν το ρουλεμαν "πεσει" και χασει τα κεντρα του ο αξονας τοτε τα γραναζια χανουν την συναρμογη τους και πιθανον να κουρευτουν
το οτι οδηγουσες με 6η και 80 ημαρτον, σιγα το προβλημα , δεν το σχολιαζω παρακατω απλα πες οτι δεν το ακουσες σαν δικαιολογια...

GTX2867r / forged / ported / sleeved και βλεπουμε...


Ώπα λάθος. Δις λαστ γιαρ. Τώρα όλα μανουλα!
Άβαταρ μέλους
pankrok    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3903
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 12:24
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 45
Μοντέλο Αυτ.: Mazda CX7 '08/ Honda HRV '99 / Vitara 1.4 '19

Re: Προβλημα σασμαν σε 6 mps

Δημοσίευσηαπό Ηλιας Α την Τρί Απρ 02, 2013 11:48

dimitris-thanasis έγραψε:ευχαριστω πολυ φιλε μου αλλα το ξερω οτι μονο εγω ειμαι τοσο ατυχος.αφηστε παιδια.ευχομαι απο δω κ περα να αλλαξει η τυχη μου.
ακομη ενας λογος που τελικα το σασμαν χαλασε ηταν και τα νερα που εμπαινα με το αυτοκινητο μου καιρο τωρα.στην Δραμα εχει λακουβες που σε αναγκαζουν σαν ρυακια να περασεις και ποτε δεν σκεφτηκα οτι μπορει να μπει εστω και μια σταλα νερο.το νερο μπαινει απο παντου αν βρει και το ελαχιστο.απο οτι μου ειπαν οι μηχανικοι ισως απο τον εξαερωτηρα η απο καποια τσιμουχιτσα.
τα πιο νεα μου τωρα να σας πω.
δυστυχως και τα υπολοιπα γραναζια ειχαν κουρεφτει και μεσα στην ατυχια μου βρηκαν τα παιδια εδω στην mazda σασμαν απο cx7.οποτε περναμε αυτο το σασμαν πανω.ηταν μεταχειρισμενο και το κοστος μεχρι τωρα μου εφτασε στα 1400.
σε 2-3 ωρες θα το εχω ετοιμο.τα παιδια εδω ειναι πολυ τσακαλια.
ελπιζω να μην βασανιστω αλλο ρε παιδια και αυριο παω και για τον λογο που ηρθα,προγραμμα στον χρηστο στην ecutek.το μονο που θελω ειναι να ευχαριστηθω οτι εχω φτιαξει και τα τοσα λεφτα που εχω δωσει.το αγαπαω αυτο το αμαξι



αν εχει παρει το σαζμαν μεσα νερο, τοτε η βαλβολινη θα εχει γινει σαν γιαουρτι. θορυβο απο πριν δεν εκανε?
μην στέκεσε μπροστά σε ταύρο, πίσω από μουλάρι και δίπλα σε βλάκα.
Ηλιας Α    
0,6 Bar
0,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 686
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 24, 2013 23:06
Τοποθεσία: Νικαια
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 55
Μοντέλο Αυτ.: mazda 2

Re: Προβλημα σασμαν σε 6 mps

Δημοσίευσηαπό fidekas την Τρί Απρ 02, 2013 14:30

καλως η κακως τα κακομοιρα τα αμαξακια δεν ειναι φτιαγμενα να περνανε ''ποταμια'' , συνηθισμενο φαινομενο να μπαινουν νερα απο την εξαερωση αφου μπαινουν σχετικα ευκολα ακομη και σε cx7 ,που ειναι αρκετα πιο ψηλο...
ο θορυβος δεν ειχε αλλαξει καθολου?
με το καλο να ξεμπερδευεις και να ειναι η τελευταια αναποδια,αν αλλαξεις βαλβολινες η mazda προτεινει μονο GL4 ,στο λεω επειδη δεν δινουν βαρος σε αυτο και μπορει να σου βαλουν GL5 η GL6
fidekas    
0,8 Bar
0,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: Τετ Σεπ 22, 2010 07:04
Τοποθεσία: Ν.ΦΙΛ/ΦΕΙΑ
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: rav4-punto mjt2

Re: Προβλημα σασμαν σε 6 mps

Δημοσίευσηαπό DASKALAKIS CX-7 την Τρί Απρ 02, 2013 14:59

απροβληματιστος και απο εμενα απο εδω και στο εξης.η επιλογη του προγραμματος θεωρειτε δοκιμασμενη και αξιοπιστη και μαζι με το προγραμμα της re action τα

θεωρω οτι καλυτερο για τους disi 2.3t.

δεν θελω να σε προβληματισω, ομως οφειλω να σου πω την αποψη μου με την επιλογη του σασμαν θελοντας βεβαια και την γνωμη του kosta cx 7 και του αντωνη

the ace αλλα και του pancork.φοβαμαι οτι θα πνιξεις το αυτοκινητο σου γιατι το σασμαν του cx-7 ειναι κατα πολυ μακρυτερο απο του 6 mps. αν θυμαμαι καλα

πριν τις 3500 σαλ εχουμε με 6 γεματα 160χλμ.σε καθε σχεση ειστε με τα ιδια χλμ απο 500 εως 750σαλ πανω.φοβαμαι οτι θα χασεις σε ρεπριζ αισθητα.την

κατασταση καπως στρωνει το προγραμμα ομως αποψη μου παντα δεν θα δεις τις διαφορεσ που θα εβλεπεσ αν εβαζες προγραμμα με μαμα σαζμαν.με μακρυτερο

κιβωτιο το προγγραμμα αποτελει μονοδρομο γιατι καπως ισοσταθμιζεις την κατασταση.χωρις προγραμμα και με σασμαν απο cx-7 μαλλον θα απογοητευτεις..
DASKALAKIS CX-7    
0,2 Bar
0,2 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 19, 2010 05:51
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA CX-7

Re: Προβλημα σασμαν σε 6 mps

Δημοσίευσηαπό pankrok την Τρί Απρ 02, 2013 15:00

διαφωνω
δεν ειναι λογικο να μπαινει νερο στο κιβωτιο και δεν επρεπε να συμβαινει αυτο
αν μπαινει θα ηταν λογω φθορας στη στεγανωση στις φωλιες των ημιαξονιων.

GTX2867r / forged / ported / sleeved και βλεπουμε...


Ώπα λάθος. Δις λαστ γιαρ. Τώρα όλα μανουλα!
Άβαταρ μέλους
pankrok    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3903
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 12:24
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 45
Μοντέλο Αυτ.: Mazda CX7 '08/ Honda HRV '99 / Vitara 1.4 '19

Re: Προβλημα σασμαν σε 6 mps

Δημοσίευσηαπό george την Τρί Απρ 02, 2013 15:30

ευχομαι οι ατυχιες σου να σταματησουν εδω φιλε μου!παντως κ εγω θα συμφωνησω με τον μπαρμπανικο!κατι τετοιο ειναι πιθανοτερο .γνωρισες κ δυο απ τα καλυτερα παιδια του κλαμπ μας λοιπον κ ο αγγελος εχει απεριοριστες γνωσεις για το αυτοκινητο σας οποτε φανταζομαι μπορεις να τον ρωτας οτι θελεις στο μελλον!!σε συνδιασμο με την προεδραρα μας παντα!!! hate-puppie
george    
-0,3 Bar
-0,3 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:53
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 46
Μοντέλο Αυτ.: mazda6 mk2

Re: Προβλημα σασμαν σε 6 mps

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Τρί Απρ 02, 2013 15:47

Δημητρη μου,ευχομαι φιλε αλλη ατυχια ναμην σε βρει και απο εδω και περα να σου πηγαινουν ολα καλα!
μερικα απο τα προβληματα που αντιμετωπισες ειναι και θεμα αγνοιας!
ηταν οτι λιγοτερο μπορουσα να κανω με το να βρισκομαι διπλα σου αυτες τις δυσκολες ωρες!
σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια και θα μας ευχαριστησες περισσοτερο,αν πια εισαι ευχαριστημενος με το αμαξι σου! :bow:

το θεμα νερων και συμεπροφορας απεναντι στο αυτοκινητο του,οπως φυσικα και η μη αλλαγη τελικα των βαλβολινων εδω και καιρο μπορει να συντελεσαν σε αυτο που ετυχε!τυχερος ομως μεσα στην ατυχια σου Δημητρη τα βρηκατε ολα και μεσα σε μια ημερα!

νομιζω οτι αλλαξες λιγο παραστασεις και η ατυχια ξεχαστηκε καπου μεσα στον δρομο!ειμαι βεβαιος οτι πια μονο ωραιες στιγμες θα εχεις με το 6αρι σου!
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Προβλημα σασμαν σε 6 mps

Δημοσίευσηαπό Ηλιας Α την Τρί Απρ 02, 2013 15:50

pankrok έγραψε:διαφωνω
δεν ειναι λογικο να μπαινει νερο στο κιβωτιο και δεν επρεπε να συμβαινει αυτο
αν μπαινει θα ηταν λογω φθορας στη στεγανωση στις φωλιες των ημιαξονιων.



μπορει να μπει απο την βαλβιδα αναθυμιασεων. αν εμπαινε απο τα ημιαξονια πρωτα θα ειχε μεγαλη διαρροη βαλβολινης.
μην στέκεσε μπροστά σε ταύρο, πίσω από μουλάρι και δίπλα σε βλάκα.
Ηλιας Α    
0,6 Bar
0,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 686
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 24, 2013 23:06
Τοποθεσία: Νικαια
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 55
Μοντέλο Αυτ.: mazda 2

Re: Προβλημα σασμαν σε 6 mps

Δημοσίευσηαπό dimitris-thanasis την Τρί Απρ 02, 2013 16:24

σας ευχαριστω ολους.ναι η τυχη μου φαινεται να αλλαξε πια flower πριν 2 ωρες πηρα το αυτοκινητο μου στα χερια μου.μεσα σε μια ημερα τελειωσαν ολα αυτα τα βασανα μου.να ναι καλα οι ανθρωποι.δεν περιμενα τοσο γρηγορα.ολα τα παιδια εκει πολυ καλα με εξυπηρετησαν,δουλεψαν με πολυ αυταπαρνηση.τους ευχαριστω πολυ.
το αμαξι παει τωρα οπως πηγαινε καινουριο.δεν εχω λογια να σας γραψω την χαρα μου.
αφηνω το παρελθον και τα λαθη πισω,οτι εγινε εγινε,κοιταω μπροστα.
για κατι που ειπε καποιος παιδι pankrok τα δοντακια μου ειπαν του cx7 ειναι 17 στην 6η και μας 11.με τον αξοονα απο mps6 το ρυθμισαν και δεν υπαρχει προβλημα.μου ειπαν και κατι αλλα ρε παιδια αλλα δεν θυμαμαι ειλικρινα τωρα αυτη την στιγμη.εγω πεταω.
για τον φιλο daskallakis cx7 το θεμα εχει ως εξης.φοραω 28076 τουρμπινα,ενα ιντερκουλερ τερας ,χταποδι, νταουν παιπ .οπως καταλαβαινεις ειναι λιγο πιο μπερδεμενα τα πραγματα.θα σας πω αυριο.να στε ολοι καλα.
Άβαταρ μέλους
dimitris-thanasis    
-0,7 Bar
-0,7 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τρί Οκτ 18, 2011 15:36
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: mazda6mps

Re: Προβλημα σασμαν σε 6 mps

Δημοσίευσηαπό DASKALAKIS CX-7 την Τετ Απρ 03, 2013 04:55

αν ειναι ετσι τοτε παω πασω :D ευχομαστε τα καλυτερα λοιπον και απο εδω και στο εξης να πηγαινουν ολα πριμα!!!
περιμενουμε εντυπωσεις μετα την ρυθμηση.
θα ειναι αεροπλανο ;) :turbo: :turbo:
DASKALAKIS CX-7    
0,2 Bar
0,2 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 19, 2010 05:51
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA CX-7

Re: Προβλημα σασμαν σε 6 mps

Δημοσίευσηαπό dimitris-thanasis την Παρ Απρ 05, 2013 14:44

για την ενημερωση σασ το αμαξι πηγαινει σε σχεσεις οπως πηγαινε.οτι ειχα σε στροφες εχω και τωρα.σασ ευχαριστω γι το ενδιαφερον σασ και ειμαι πανευτυχης που ολα πηγαν καλα.τερμα η γκαντεμια. flower
Άβαταρ μέλους
dimitris-thanasis    
-0,7 Bar
-0,7 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τρί Οκτ 18, 2011 15:36
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: mazda6mps

Re: Προβλημα σασμαν σε 6 mps

Δημοσίευσηαπό dimitris-thanasis την Παρ Απρ 05, 2013 16:48

ενα απο τα καλα πραγματα που εχω να θυμαμαι απο τις μερες που ημουν κατω.τα ατομα στην mazda νομικος και τον αγγελο.εγω ειμαι με το καρο πουκαμισο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris-thanasis    
-0,7 Bar
-0,7 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τρί Οκτ 18, 2011 15:36
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: mazda6mps

Επόμενο

Επιστροφή στο Μετάδοση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron