[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ Μαρ 29, 2024 05:05 ]

Προβλημα με συμπλεκτη σε Mazda 2

Προβλημα με συμπλεκτη σε Mazda 2

Δημοσίευσηαπό mazda2new την Δευτ Μάιος 27, 2013 14:04

Επίσης έχω ένα θέμα με τον συμπλέκτη. Ακούγεται και εκεί ένα κράκ κάθε φορά που τον πατάω και τον αφήνω. Λίγο που το κοίταξα είδα ότι κουνιέται ο υδραυλικός μηχανισμος του πεταλ κάθε φορά που το πατάω και το αφήνω. Είναι στερεωμένος με δύο ράβδους που "τρυπάνε" τον υδραυλική αντλία και την κρατάνε να μην φύγει. Άλλα δεν έχει βίδες και κουνιέται. Πως μπορώ να το κάνω αυτό??
mazda2new    
-0.8 Bar
-0.8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 25, 2013 22:14
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 2

Re: Προβλημα με συμπλεκτη σε Mazda 2

Δημοσίευσηαπό mazda2new την Δευτ Μάιος 27, 2013 21:03

Ακούγεται κάπως έτσι όπως στο video παρακάτω....

http://www.youtube.com/watch?v=A5ghtsevI-o

Αυτό που βλέπω εγώ στο mazda μου είναι ότι κουνιέται η αντλία συμπλέκτη. Έχει δύο τρύπες όπως φαίνεται και στην παρακάτω φωτογραφία για να μπαίνουν δύο ράβδοι να το στηρίζουνε στην βάση του συμπλέτη. Πως μπορώ να βγάλω την αντλία για να βάλω γράσσο σε αυτούς τους ράβδους μπας και σταματήσει ο θόρυβος?

Η αντλία που έχει το 2άρι είναι σαν αυτή της παρακάτω φωτογραφίας

Εικόνα
mazda2new    
-0.8 Bar
-0.8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 25, 2013 22:14
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 2

Re: Προβλημα με συμπλεκτη σε Mazda 2

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Δευτ Μάιος 27, 2013 21:09

Αν κουνιεται Ηλια,τοτε μαλλον δεν ειναι θεμα γρασσου,αλλα μηπως εχει φυγει κατι απο την θεση του?
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Προβλημα με συμπλεκτη σε Mazda 2

Δημοσίευσηαπό mazda2new την Δευτ Μάιος 27, 2013 21:40

Ε τώρα μην φανταστείς ότι κάνει βόλτες. Μιλάμε για κούνημα 0.5 χιλιοστά. Ίσα που το βλέπεις με το μάτι ότι κουνιούνται οι ράβδοι από την βάση του συμπλέτη. Ενδεχομένως η τρύπα στην οποία μπαίνουν οι ράβδοι στην λαμαρίνα να άνοιξαν ελάχιστα(κάποιο χιλιοστό του χιλιοστού) και γιαυτό κουνιούνται. Κανονικά θα έπρεπε να είναι τελείως σταθερό. Άλλα δεν έχει βίδες για αυτήν την δουλειά μάλλον για ευκολία και γρήγορη συναρμολόγηση στο εργοστάσιο.

Γιαυτό θέλω να βγάλω τις ράβδους για να δω γιατί κουνιέται. Μπορεί να έχει σπάσει κάποια ράβδος και να μην φαίνεται απέξω.

Υ.Γ Αυτοί οι ράβδοι που λέω συνέχεια είναι ράβδοι σταθεροποίησης της αντλίας στην βάση του συμπλέκτη. Περνάς από μέσα δύο ράβδους για να μην κουνιέται η αντλία από την βάση του συμπλέκτη. Έχει και δύο ασφάλειες για να μην φεύγουν οι ράβδοι άλλα δεν ξέρω πως βγαίνουν.
mazda2new    
-0.8 Bar
-0.8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 25, 2013 22:14
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 2

Re: Προβλημα με συμπλεκτη σε Mazda 2

Δημοσίευσηαπό whitemps την Τρί Μάιος 28, 2013 07:56

Εμένα ακούγεται πιο πολύ απ' ότι στο βίντεο αλλά το έχω συνηθίσει πλέον. Το κάνει από τότε που το αγόρασα σχεδόν. Έχω κάνει τα πάντα αλλά πάντα επιστρέφει ο θόρυβος. Ο τεχνικός μού έχει πει ότι πέρα από το ενοχλητικό της υπόθεσης δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα.
Εικόνα
ZOOM - ZOOM!
Άβαταρ μέλους
whitemps    
1,6 Bar
1,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 2077
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 20, 2009 09:37
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 46
Μοντέλο Αυτ.: Πρώην κάτοχος MPS 3

Re: Προβλημα με συμπλεκτη σε Mazda 2

Δημοσίευσηαπό ΘΩΜΑΣ την Τρί Μάιος 28, 2013 08:09

ΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΤΑΛ ΤΟΥ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ....ΟΠΩΣ ΤΟ ΡΕΓΟΥΛΑΤΟΡΟ ΠΟΥ ΡΥΘΜΙΖΕΙ ΤΑ ΚΕΝΑ ΤΟ ΕΛΑΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΟ ΣΤΟ ΠΕΤΑΛ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΒΙΔΑ ΠΟΥ ΤΑ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΕΚΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΕΝΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΑΤΟ ΤΟ---ΤΑΚ---ΤΑΚ....ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΑΤΗΜΑ ΤΟΥ ΠΕΤΑΛ.... ;)
ΘΩΜΑΣ    
-0,4 Bar
-0,4 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Κυρ Απρ 28, 2013 17:43
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 56
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA RX-8

Re: Προβλημα με συμπλεκτη σε Mazda 2

Δημοσίευσηαπό AN7 την Παρ Μάιος 31, 2013 18:19

Οι περισσότεροι το έχουμε και όπως αναφέρθηκε ότι και να κάνεις με λάδια και γράσα, πάντα επιστρέφει.

Δεν το έχω ψάξει το θέμα του τι ακριβως είναι, αλλά έχει να κάνει και με το πως πατάς τον συμπλέκτη.
Εικόνα
AN7    
0,5 Bar
0,5 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 559
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 22, 2008 09:14
Τοποθεσία: Βάρκιζα
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 36
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 2 1.5 Exclusive SAP

Re: Προβλημα με συμπλεκτη σε Mazda 2

Δημοσίευσηαπό mazda2new την Παρ Μάιος 31, 2013 18:38

AN7 έγραψε:Οι περισσότεροι το έχουμε και όπως αναφέρθηκε ότι και να κάνεις με λάδια και γράσα, πάντα επιστρέφει.

Δεν το έχω ψάξει το θέμα του τι ακριβως είναι, αλλά έχει να κάνει και με το πως πατάς τον συμπλέκτη.


Ε συγνώμη ρε συ. Θορύβους ο συμπλέκτης,θορύβους το τιμόνι τι σόι αμάξι πήραμε. Ούτε το αγροτικό του θείου μου που είναι 15 χρονών δεν κάνει τόσους θορύβους...

Επίσης έχω ένα θέμα με θόρυβο από την μηχανή και την πίσω αριστερή ανάρτηση που δεν έχω γράψει ακόμα. Πραγματικά έχω απογοητευτεί από την ποιότητα του Ιαπωνικού...

Υ.Γ Αυτή την στιγμή έχω "πρόβλημα" με 4 θορύβους. Ώρες ώρες νομίζω ότι οδηγάω κανένα σαράβαλο αγροτικό..
Τελευταία επεξεργασία από mazda2new και Παρ Μάιος 31, 2013 18:43, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
mazda2new    
-0.8 Bar
-0.8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 25, 2013 22:14
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 2

Re: Προβλημα με συμπλεκτη σε Mazda 2

Δημοσίευσηαπό AN7 την Παρ Μάιος 31, 2013 18:39

mazda2new έγραψε:Ε συγνώμη ρε συ. Θορύβους ο συμπλέκτης,θορύβους το τιμόνι τι σόι αμάξι πήραμε. Ούτε το αγροτικό του θείου μου που είναι 15 χρονών δεν κάνει έτσι...

Είπα κάτι που δεν έπρεπε? :P
Εικόνα
AN7    
0,5 Bar
0,5 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 559
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 22, 2008 09:14
Τοποθεσία: Βάρκιζα
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 36
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 2 1.5 Exclusive SAP

Re: Προβλημα με συμπλεκτη σε Mazda 2

Δημοσίευσηαπό Hamilton2940 την Παρ Φεβ 01, 2019 19:57

Καλησπέρα!Τελικά βρε παιδιά βρέθηκε η λύση στον θόρυβο γιατί και γω μια εβδομάδα το έχω και μου έχει σπάσει τα νεύρα!Έχω την εντύπωση ότι ακούγεται από το ελατήριο επαναφοράς ή σε δεύτερη μοίρα από την βάση του πεντάλ που κουνιέται στο πάτημα και να σημειώσω οτι είναι και αλουμινίου...φοβάμαι μην έχουν ξεβουρτσίσει οι βίδες στήριξης στης και κάνει ότι κάνει...αύριο θα κάνω εκτεταμένη έρευνα και θα ενημερώσω..
Hamilton2940    
0 Bar
0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Ιαν 30, 2019 18:17
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 2 2008

Re: Προβλημα με συμπλεκτη σε Mazda 2

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Παρ Φεβ 01, 2019 20:34

Πολυ καλα θα κανεις για οποιαδηποτε ενημερωση!!! superhap superhap superhap
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Προβλημα με συμπλεκτη σε Mazda 2

Δημοσίευσηαπό whitemps την Πέμ Μαρ 07, 2019 16:59

whitemps έγραψε:Εμένα ακούγεται πιο πολύ απ' ότι στο βίντεο αλλά το έχω συνηθίσει πλέον. Το κάνει από τότε που το αγόρασα σχεδόν. Έχω κάνει τα πάντα αλλά πάντα επιστρέφει ο θόρυβος. Ο τεχνικός μού έχει πει ότι πέρα από το ενοχλητικό της υπόθεσης δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα.


Μια που ειδα αυτην την παλια αναρτηση να πω οτι δεν υπαρχει πλεον θορυβος. Εβαλα WD-40 και το προβλημα παααει! :lol: Το μονο γερμανικο προϊον που δουλευει αψογα :D
Εικόνα
ZOOM - ZOOM!
Άβαταρ μέλους
whitemps    
1,6 Bar
1,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 2077
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 20, 2009 09:37
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 46
Μοντέλο Αυτ.: Πρώην κάτοχος MPS 3

Re: Προβλημα με συμπλεκτη σε Mazda 2

Δημοσίευσηαπό theodor την Παρ Μαρ 08, 2019 07:52

Εαν ακους αυτο το τακ-τακ οταν πατας συμπλεκτη το wd-40 ειναι προσωρινη λυση και θα στο ξανακανει, γιατι το ελατηριο επαναφορας και η βαση λυπαινωνται προσωρινα.θαλει γρασο για ποιο μονιμη λυση γιατι το wd-40 διωχνει και τον γρασο που ειδη υπαρχει πανω.
theodor    
0,0 Bar
0,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 15, 2009 18:23
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: mazda6

Re: Προβλημα με συμπλεκτη σε Mazda 2

Δημοσίευσηαπό whitemps την Σάβ Μαρ 09, 2019 08:46

theodor έγραψε:Εαν ακους αυτο το τακ-τακ οταν πατας συμπλεκτη το wd-40 ειναι προσωρινη λυση και θα στο ξανακανει, γιατι το ελατηριο επαναφορας και η βαση λυπαινωνται προσωρινα.θαλει γρασο για ποιο μονιμη λυση γιατι το wd-40 διωχνει και τον γρασο που ειδη υπαρχει πανω.

Για 1-2 φορες το χρονο που βαζω δεν με χαλαει απο το να αλλαζω ολο το συστημα οπως ειχα κανει εντος εγγυησης! Το κανω και στα αλλα αυτοκινητα που εχω και ειμαι κομπλε.
Εικόνα
ZOOM - ZOOM!
Άβαταρ μέλους
whitemps    
1,6 Bar
1,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 2077
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 20, 2009 09:37
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 46
Μοντέλο Αυτ.: Πρώην κάτοχος MPS 3


Επιστροφή στο Μεταδοση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron