[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ Απρ 18, 2024 23:50 ]

Φρενα CX-7

Φρενα cx7

Δημοσίευσηαπό VANGELIScx7 την Πέμ Αύγ 22, 2013 22:07

Kαλησπερα σας ειμαι νεος στο forum και αγορασα προ 20 ημερων ενα CX7 μοντελο 12/2007 σε αριστη κατασταση με 50.000 χλμ αφου το τσεκαρα στην mazda γλυφαδας οδος Ολγας και πηρα χαρτι οτι ειναι ατρακαριστο μηχανικα μια χαρα και αβαφο το αγορασα .Μια χαρα νομιζα οτι ηταν αφου μεχρι τα 110-120 χλμ δεν παρουσιαζε καποιο προβλημα στο φρεναρισμα.Μετα ομως απο φρεναρισμα σε υψηλοτερες ταχητητες ετρεμε το τιμονι και καθοτι η εν λογω mazda εκλεισε λογω διακοπων το πηγα στην ΣΤΑΚΟΡ ΑΒΕΕΑ και η διαγνωση ειναι η εξης..αλλαγη δισκοπλακες και τακακια εμπρος,αλλαγη σετ λαμακια ,BEARING WHEEL,Μουαγιε με τελικο κοστος με την εκπτωση 1400 ευρω και εγγυηση 1 ετους με διαβεβαιωση του μηχανικου οτι το προβλημα θα λυθει και το αμαξι θα ειναι μια χαρα με νορμαλ οδηγηση ! Τι λετε να κανω? με ολλα αυτα που εχω διαβασει εχω μπερδευτει τελειως.Υπαρχει καποιος που του εγινε ιδια διαγνωση πληρωσε και ελυσε το προβλημα?η το αντιθετο? Επισεις να αναφερω οτι μετα απο ερωτηση μου γιατι στην γλυφαδα δεν μου ειπαν τιποτε για το προβλημα μου απαντησαν οτι επειδη το παρουσριαζει σε υψηλες ταχυτητες δεν ειναι υποχρεωμενοι να το ηξεραν και οτι και οι ιδιοι το ιδιο θα εκαναν.Θα μου ελεγαν δηλαδη οτι ειναι μια χαρα..
VANGELIScx7    
-0.8 Bar
-0.8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 22, 2013 11:36
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 52
Μοντέλο Αυτ.: CX7 GRAND TOURING

Re: Φρενα cx7

Δημοσίευσηαπό Ηλιας Α την Παρ Αύγ 23, 2013 05:44

VANGELIScx7 έγραψε:Kαλησπερα σας ειμαι νεος στο forum και αγορασα προ 20 ημερων ενα CX7 μοντελο 12/2007 σε αριστη κατασταση με 50.000 χλμ αφου το τσεκαρα στην mazda γλυφαδας οδος Ολγας και πηρα χαρτι οτι ειναι ατρακαριστο μηχανικα μια χαρα και αβαφο το αγορασα .Μια χαρα νομιζα οτι ηταν αφου μεχρι τα 110-120 χλμ δεν παρουσιαζε καποιο προβλημα στο φρεναρισμα.Μετα ομως απο φρεναρισμα σε υψηλοτερες ταχητητες ετρεμε το τιμονι και καθοτι η εν λογω mazda εκλεισε λογω διακοπων το πηγα στην ΣΤΑΚΟΡ ΑΒΕΕΑ και η διαγνωση ειναι η εξης..αλλαγη δισκοπλακες και τακακια εμπρος,αλλαγη σετ λαμακια ,BEARING WHEEL,Μουαγιε με τελικο κοστος με την εκπτωση 1400 ευρω και εγγυηση 1 ετους με διαβεβαιωση του μηχανικου οτι το προβλημα θα λυθει και το αμαξι θα ειναι μια χαρα με νορμαλ οδηγηση ! Τι λετε να κανω? με ολλα αυτα που εχω διαβασει εχω μπερδευτει τελειως.Υπαρχει καποιος που του εγινε ιδια διαγνωση πληρωσε και ελυσε το προβλημα?η το αντιθετο? Επισεις να αναφερω οτι μετα απο ερωτηση μου γιατι στην γλυφαδα δεν μου ειπαν τιποτε για το προβλημα μου απαντησαν οτι επειδη το παρουσριαζει σε υψηλες ταχυτητες δεν ειναι υποχρεωμενοι να το ηξεραν και οτι και οι ιδιοι το ιδιο θα εκαναν.Θα μου ελεγαν δηλαδη οτι ειναι μια χαρα..



αγοραζεις αυτοκινητο με 260 αλογα πας σε εξουσιοδωτημενο για ελεγχο, ξερουν το προβλημα που εχουν τα cx7, δεν το κανουν βολτα με 120-150 km/h για να διαπιστωσουν οτι ειναι σωστο στο μελανο τους σημειο, ζητανε 1400 ευρω για επισκευη και σου λενε οτι "θα ειναι ενταξει αν το πηγαινεις νορμαλ".
θα ειμαι κακος αν γραψω, ρε μαστορες τι τι στο καλο κοιταξατε στον ελεγχο που κανατε?
γιατι να αγορασω αυτοκινητο με 260 αλογα αν ειναι να πηγαινω νορμαλ?
σε δοκιμες που κανετε μετα απο σερβις ή καποια επισκευη στα φρενα ας πουμε, δεν θα το πατησετε για να δειτε οτι μετα τα 1400 που θα δωσω δεν θα εχω το ιδιο προβλημα?
γιατι σαν εξουσιοδωτημενο γνωριζοντας οτι το αυτοκινητο ειναι προβληματικο στις δισκοπλακες και στα μουαγιε δεν το τσεκαρατε?
δεν υπαρχει αλλος τροπος να βρουμε στραβες δισκοπλακες, μουαγιε κ.τ.λ. χωρις να πατησουμε το αυτοκινητο στον δρομο?
μην στέκεσε μπροστά σε ταύρο, πίσω από μουλάρι και δίπλα σε βλάκα.
Ηλιας Α    
0,6 Bar
0,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 686
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 24, 2013 23:06
Τοποθεσία: Νικαια
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 55
Μοντέλο Αυτ.: mazda 2

Re: Φρενα cx7

Δημοσίευσηαπό MEGAS την Παρ Αύγ 23, 2013 06:47

VANGELIScx7 έγραψε:Kαλησπερα σας ειμαι νεος στο forum και αγορασα προ 20 ημερων ενα CX7 μοντελο 12/2007 σε αριστη κατασταση με 50.000 χλμ αφου το τσεκαρα στην mazda γλυφαδας οδος Ολγας και πηρα χαρτι οτι ειναι ατρακαριστο μηχανικα μια χαρα και αβαφο το αγορασα .Μια χαρα νομιζα οτι ηταν αφου μεχρι τα 110-120 χλμ δεν παρουσιαζε καποιο προβλημα στο φρεναρισμα.Μετα ομως απο φρεναρισμα σε υψηλοτερες ταχητητες ετρεμε το τιμονι και καθοτι η εν λογω mazda εκλεισε λογω διακοπων το πηγα στην ΣΤΑΚΟΡ ΑΒΕΕΑ και η διαγνωση ειναι η εξης..αλλαγη δισκοπλακες και τακακια εμπρος,αλλαγη σετ λαμακια ,BEARING WHEEL,Μουαγιε με τελικο κοστος με την εκπτωση 1400 ευρω και εγγυηση 1 ετους με διαβεβαιωση του μηχανικου οτι το προβλημα θα λυθει και το αμαξι θα ειναι μια χαρα με νορμαλ οδηγηση ! Τι λετε να κανω? με ολλα αυτα που εχω διαβασει εχω μπερδευτει τελειως.Υπαρχει καποιος που του εγινε ιδια διαγνωση πληρωσε και ελυσε το προβλημα?η το αντιθετο? Επισεις να αναφερω οτι μετα απο ερωτηση μου γιατι στην γλυφαδα δεν μου ειπαν τιποτε για το προβλημα μου απαντησαν οτι επειδη το παρουσριαζει σε υψηλες ταχυτητες δεν ειναι υποχρεωμενοι να το ηξεραν και οτι και οι ιδιοι το ιδιο θα εκαναν.Θα μου ελεγαν δηλαδη οτι ειναι μια χαρα..



διαβασε αυτο το thread κυριως τις τελευταιες 4,5 σελιδες.
viewtopic.php?f=46&t=3936&st=0&sk=t&sd=a&start=225

αποψη μου μην δωσεις 1400 ευρω!!
διαβασε και θα καταλαβεις
MEGAS    
- 0,1 Bar
- 0,1 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2010 09:15
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 54
Μοντέλο Αυτ.: OPEL GT - Cx7 GT/SR

Re: Φρενα cx7

Δημοσίευσηαπό The Ace την Παρ Αύγ 23, 2013 06:51

Welcome to the club φίλε μου. Και εγώ το αγόρασα -από γνωστό κιόλας- εντελώς "χαρτί" (έτσι πίστευα) και στο πρώτο γερό φρενάρισμα κόντεψα να φύγω από το δρόμο. Στη δική μου περίπτωση η διάγνωση έλεγε ακόμα περισσότερα (έβγαινε συνολικά γύρω στα 1800€), και παρόλο που έκανα φασαρία -όπως θα δεις στο θέμα με την επιστολή διαμαρτυρίας- δεν ίδρωσε κανενός το αυτί....

Οπότε το απλό: τορνίρισμα (και χάραγμα αν θες) των δίσκων, καινούριο καλό τακάκι (δες στο θέμα που σου είπαν τα παιδιά για προτάσεις, εγώ φοράω EBC Yellow) και είσαι κομπλέ. Αν όντως κάποιο μουαγιέ έχει πάρει, θα το καταλάβεις, οπότε εκεί προχωράς πλέον ξέροντας τι σου γίνεται :cool2:
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3385
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Re: Φρενα cx7

Δημοσίευσηαπό pankrok την Παρ Αύγ 23, 2013 07:02

αν δεν χρειαζεται ρουλεμαν τοτε οντως απλα τορνιρεις και τους 4 (90-100 ευρω) και βαζεις ενα σετ τακακια ebc yellow stuff (180 η 4αδα) και τελος

το εχουμε κανει σχεδον ολοι εδω μεσα.

το πακετο που σου προτεινουν αυτοι ειναι τα πραγματα που βαζανε στην εγγυηση - προτεινω να το ξεχασεις.
εχει και η μαζντα πλεον τακακια που δεν στραβωνουν τουες δισκους αλλα εχουν 180 μονο τα μπροστα.

GTX2867r / forged / ported / sleeved και βλεπουμε...


Ώπα λάθος. Δις λαστ γιαρ. Τώρα όλα μανουλα!
Άβαταρ μέλους
pankrok    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3903
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 12:24
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 45
Μοντέλο Αυτ.: Mazda CX7 '08/ Honda HRV '99 / Vitara 1.4 '19

Re: Φρενα cx7

Δημοσίευσηαπό Ηλιας Α την Παρ Αύγ 23, 2013 12:17

καλο θα ειναι να τορνιρει και τα μουαγιε και αν χρειαστει ας αλλαξει και ρουλεμαν, υπαρχουν στο εμποριο εφαμιλης ποιοτητας με τα "γνησια" σε πολυ χαμηλωτερες τιμες.
μην στέκεσε μπροστά σε ταύρο, πίσω από μουλάρι και δίπλα σε βλάκα.
Ηλιας Α    
0,6 Bar
0,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 686
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 24, 2013 23:06
Τοποθεσία: Νικαια
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 55
Μοντέλο Αυτ.: mazda 2

Re: Φρενα CX-7

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Παρ Αύγ 23, 2013 16:31

Bαγγελη φιλε μας καλωσορισες στην παρεα μας! wc mmm

Κανε μας αν θελεις και μια συστηση σου στην ενοτητα Νεα Μελη να σε καλωσρισουμε και πιο επισημα ακομη!
Καλοταξιδο το εργαλειο και καλα χιλιομετρα :turbo:

Σχετικα με τα φρενα,μολις εξυσες μια πληγη που αιμοραγει σε ολα τα 7αρια/!

Λοιπον,δες ολες τιος προηγουμενες σελιδες,αλλα κυριως δες εδω την λυση!! toot

CX-7: Σύνοψη του προβλήματος των φρένων και λύση
:arrow: viewtopic.php?f=46&t=9357

Μην αρκεστεις σε ημιμετρα αν θελεις την ολοκληρωτικη και δια παντος εξαφανιση του προβληματος αυτου!
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Φρενα CX-7

Δημοσίευσηαπό kostasCX7 την Παρ Αύγ 23, 2013 21:28

Σε λίγο περιμένω από ταχυδρομείο νεα οικονομικά τακάκια/δίσκους θα τα φορέσω και θα ανεβάσω θέμα με το καλό...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kostasCX7    
1,2 Bar
1,2 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1291
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 14, 2009 19:33
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Χαλκιδική
Γένος: Αρσενικό
Μοντέλο Αυτ.: CX7

Re: Φρενα CX-7

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Σάβ Αύγ 24, 2013 13:59

Μπραβο Κωστη!!τι ανακαλυψες παλι μετρ?? toot

Για δωσε μας μια ιδεα!
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Φρενα CX-7

Δημοσίευσηαπό VANGELIScx7 την Δευτ Αύγ 26, 2013 14:48

Xρηστο και τα υπολοιπα παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ πηγα στον κο Λαμπρο τορναρε δισκους βαλαμε japan parts τακακια μπρος-πισω μου ειπε οτι τα μουαγιε και γενικα ολο το συστημα ειναι μια χαρα και να κανω περιπου 300 χλμ χαλαρα χωρις να το πιεσω ιδιαιτερα για να στρωσουν.Βεβαιως ηδη απο τα 120-140 χλμ φρεναρει μια χαρα και πολυ καλυτερα απο πριν μολις στρωσουν θα κανω και φρεναρισματακια απο τα 180-200 χλμ και θα σας ενημερωσω.
VANGELIScx7    
-0.8 Bar
-0.8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 22, 2013 11:36
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 52
Μοντέλο Αυτ.: CX7 GRAND TOURING

Re: Φρενα CX-7

Δημοσίευσηαπό pankrok την Τρί Αύγ 27, 2013 08:08

αντε τσαμπα την εβγαλες - κερνας τους καφεδες ! (δεν μπορει καποια στιγμη θα μου κατσει)

GTX2867r / forged / ported / sleeved και βλεπουμε...


Ώπα λάθος. Δις λαστ γιαρ. Τώρα όλα μανουλα!
Άβαταρ μέλους
pankrok    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3903
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 12:24
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 45
Μοντέλο Αυτ.: Mazda CX7 '08/ Honda HRV '99 / Vitara 1.4 '19

Re: Φρενα CX-7

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Τρί Αύγ 27, 2013 17:48

VANGELIScx7 έγραψε:Xρηστο και τα υπολοιπα παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ πηγα στον κο Λαμπρο τορναρε δισκους βαλαμε japan parts τακακια μπρος-πισω μου ειπε οτι τα μουαγιε και γενικα ολο το συστημα ειναι μια χαρα και να κανω περιπου 300 χλμ χαλαρα χωρις να το πιεσω ιδιαιτερα για να στρωσουν.Βεβαιως ηδη απο τα 120-140 χλμ φρεναρει μια χαρα και πολυ καλυτερα απο πριν μολις στρωσουν θα κανω και φρεναρισματακια απο τα 180-200 χλμ και θα σας ενημερωσω.



Μπραβο Βαγγελη! toot Αν μπορεις βαλε μας και φωτο απο τις νεες σου δισκοπλακες να δουμε!Ποσο κοστισε αν μπορεις να μας ενημερωσεις?? :smile:
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Φρενα CX-7

Δημοσίευσηαπό VANGELIScx7 την Τρί Αύγ 27, 2013 21:44

Kαλησπερα τις ιδιες της μανας του βαλαμε αφου τις τορναρισε και εγιναν σαν καινουργιες και αλλαξε τακακια μπρος-πισω ολλα μαζι κοστος 150 ευρω
VANGELIScx7    
-0.8 Bar
-0.8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 22, 2013 11:36
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 52
Μοντέλο Αυτ.: CX7 GRAND TOURING

Re: Φρενα CX-7

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Τετ Αύγ 28, 2013 16:26

yiiiio Ακομη καλυτερα,πολυ λιγα στοιχισε το ολο πραγμα!
Βαγγελη,νομιζω οτι μαλλον δεν θα αντιμετωπισεις αλλο προβλημα!Αν τυχον παντως ξαναεμφανιστει,αλλαξε τις κατευθειαν!
Τακακια τι σκληροτητα εχουν?
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: Φρενα CX-7

Δημοσίευσηαπό VANGELIScx7 την Τετ Αύγ 28, 2013 21:46

Nasos Mazdaspeed 6 έγραψε:yiiiio Ακομη καλυτερα,πολυ λιγα στοιχισε το ολο πραγμα!
Βαγγελη,νομιζω οτι μαλλον δεν θα αντιμετωπισεις αλλο προβλημα!Αν τυχον παντως ξαναεμφανιστει,αλλαξε τις κατευθειαν!
Τακακια τι σκληροτητα εχουν?



Νασο καλησπερα τα τακακια ειναι Japan parts και ειναι σχετικα μαλακα για να μην υπερθερμαινονται οι δισκοι απο οτι μου ειπε ο κος Λαμπρος.Τωρα να σου πω και σχετικα γρηγορα να τρωγονται δεν με νοιαζει αν τελικα το προβλημα λυθηκε!
VANGELIScx7    
-0.8 Bar
-0.8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 22, 2013 11:36
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 52
Μοντέλο Αυτ.: CX7 GRAND TOURING

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αναρτησεις-Φρενα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron