[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ Μαρ 29, 2024 10:30 ]

ΜΠΟΥΖΟΚΑΛΩΔΙΑ ΚΑΙ ΤΡΕΜΟΥΛΟ

ΜΠΟΥΖΟΚΑΛΩΔΙΑ ΚΑΙ ΤΡΕΜΟΥΛΟ

Δημοσίευσηαπό Βαλαντης Καργακος την Τρί Οκτ 15, 2019 07:24

Παιδιά καλησπέρα
Όπως ξέρετε έχω το 323 του 91
Άλλαξα μπουζοκαλωδια και τις πρώτες μέρες όλα ήταν μια χαρά έως ότου εχθές το βράδυ κάθε φορά που το άναβα , έτρεμε από την στιγμή που το άναβα μέχρι τις 2μιση χιλιάδες σαλ μέχρι που έβγαζα τα μπουζωκαλοδια και μετά ηρέμουσε

Στον δρόμο δεν το καταλαβαίνω
Αλλά σταθερό είναι σχετικά έντονο

Υπάρχει περίπτωση να έχει τρυπήσει βαλβίδα?
Βαλαντης Καργακος    
-0,9 Bar
-0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 12, 2019 22:42
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: MAZDA 323 F 1991

Re: ΜΠΟΥΖΟΚΑΛΩΔΙΑ ΚΑΙ ΤΡΕΜΟΥΛΟ

Δημοσίευσηαπό theodor την Τρί Οκτ 15, 2019 10:38

Εχω ακριβως το ιδιο 323f 91 1.6 και εχω καταθεσει πινακιδες, τα περισσοτερα προβληματα που αντιμετωπισα, τρεμουλο ψιλοδιακοπες ηταν απο την ηλεκτρονικη που την εχει μεσα στο τρισιμπιτερ συνηθως δεν επερνε ευκολα μπροστα κρυο. και απο μπουζοκαλωδια
λογω κακης επιλογης.Επερνα εμποριου σχετικα φτινα λογο κοστους και το προβλημα ξαναεμφανιζοταν .Στο τελος εβαλα τα δικα του ηταν πανακριβα τοτε και υσιχασα.
theodor    
0,0 Bar
0,0 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 15, 2009 18:23
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: mazda6

Re: ΜΠΟΥΖΟΚΑΛΩΔΙΑ ΚΑΙ ΤΡΕΜΟΥΛΟ

Δημοσίευσηαπό mazda 323 sedan την Τετ Οκτ 23, 2019 18:55

καλησπερα φιλε μου εχω το 323 του 92 το τρεμουλο μπορει να μην ειναι μονο απο μπουζωκαλωδια αλλα και απο αλλα.... μηπως σου ριχνει και τις στροφες......γιατι το καλοκαιρι ειχα παρομια θεματα με αφορμη αυτα εκατσα και αλλαξα αντλια βενζινης ,ρυθμιστη πιεσης καυσιμου,και καθαρισμο μπεκ μαζι με νεα μπουζοκαλωδια οσο αλλαζα εναν ενα τα παραπνω εξαρτηματα το προβλημα μειωνωταν μεχρι που καθαρισα τα μπεκ κι ηρεμισε το αμαξι...κοιταξε τα
το ωραιο ειναι να εχεις ενα μοναδικο αμαξι σε μοναδικο χρωμα ...αυτο σε κανει μοναδικο σαν ατομο..γιατι θα εχεις μοναδικες σκεψεις σαν ψυχη
mazda 323 sedan    
-0,4 Bar
-0,4 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 09, 2015 21:36
Τοποθεσία: αθηνα - καλαματα
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 26
Μοντέλο Αυτ.: Mazda 323 sedan

Re: ΜΠΟΥΖΟΚΑΛΩΔΙΑ ΚΑΙ ΤΡΕΜΟΥΛΟ

Δημοσίευσηαπό lamprosdl την Πέμ Οκτ 24, 2019 04:22

Μπεκ μάλλον. Σε αντίστοιχο ασυντήρητο mitsubishi carisma ένας καθαρισμός μπεκ έλυσε όλα τα προβλήματα και δεν είναι και ακριβός.
<<Το εύδαιμον το ελεύθερον, το δ’ ελεύθερον το εύψυχον>>.
<<Τα νομικά επιχειρήματα έχουν αξία όταν εκείνοι που τα επικαλούνται είναι περίπου ισόπαλοι σε δύναμη και ότι, αντίθετα, ο ισχυρός επιβάλλει ό,τι του επιτρέπει η δύναμή του και ο αδύνατος υποχωρεί όσο του το επιβάλλει η αδυναμία του>>. Θουκυδίδης για τον διάλογο Αθηναίων και Μηλίων
Άβαταρ μέλους
lamprosdl    
0,9 Bar
0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 967
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 31, 2009 07:35
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: mazda6 1,8

Re: ΜΠΟΥΖΟΚΑΛΩΔΙΑ ΚΑΙ ΤΡΕΜΟΥΛΟ

Δημοσίευσηαπό pankrok την Πέμ Οκτ 24, 2019 11:34

σε αυτες τι ηλικιες καλο εινια να προγραμματιζεις στα εξοδα μια γενικη συντηρηση αναφλεξης/τροφοδοσιας/χρονισμου , λυνει προβληματα και κοβει καταναλωση.
δηλαδη καθαρισμος μπεκ, μπουζι+καλωδια+ηλεκτρονικη, χρονισμος ειναι ενα μικρο τιμημα για τα προβληματα που λυνει

επισης οτι υπαρχει σε λαστιχο στο κυκλωμα ψυξης.

σαν να αφαιρεις 20+ χρονια χρησης

GTX2867r / forged / ported / sleeved και βλεπουμε...


Ώπα λάθος. Δις λαστ γιαρ. Τώρα όλα μανουλα!
Άβαταρ μέλους
pankrok    
1,9 Bar
1,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3903
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 12:24
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 45
Μοντέλο Αυτ.: Mazda CX7 '08/ Honda HRV '99 / Vitara 1.4 '19


Επιστροφή στο Μηχανικα Θεματα 323

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης