[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ Απρ 18, 2024 16:00 ]

RX8 καταναλωση

Re: RX8 καταναλωση

Δημοσίευσηαπό antonis8via την Δευτ Νοέμ 21, 2016 21:22

The Ace έγραψε:
antonis8via έγραψε:και όμως...το σκίζω πολύ περισσότερο και βλέπω τουλάχιστον 1 λίτρο κάτω!!!
το αμάξι έχει μεγάλη διαφορά απο 235/40/18 σε 225/40/18, και η διάμετρος μίκρυνε σημαντικά...


Η αλλαγή που αναφέρεις είναι 1.2% σε διάμετρο και ομοίως 1.2% σε περιφέρεια. Όχι "σημαντική", ούτε καν "ασήμαντη" δεν θα την έλεγα. Και όμως βλέπεις 1lt διαφορά, δηλαδή της τάξης του 10%, σε κατανάλωση. Τι να πω, αυτό δεν εξηγείται από κανένα νόμο Φυσικής ή Μηχανικής που γνωρίζω εγώ...

Ποτε ειπα εγω οτι εκαιγα 10 λιτρα για να βγαλεις το συμπερασμα οτι επεσα 10% κατω;
Rx8 εχω οχι 1400 αρι να καιει 10 λιτρα αστικο κυκλο!!
Εκει που τσιμπαγε 15 τωρα με πολυ πιο πιεσμενη οδηγηση βλεπω 14 και 13 λιτρα.
Να το κανω πιο χειροπιαστο....με 20 αρικο πριν με πολυ δυσκολια εκανα 100 χλμ στη πολη με κινηση. Τωρα χωρις να σκεφτομαι να πατησω να ευχαριστηθω βλεπω 105-110 χλμ ενω με ιδια οδηγηση πριν ουτε 90 δεν εβγαζε.

Μην αρχισουμε τεχνικες αναλυσεις και ποσο πεσαμε σε ακτινα και ποση ροπη αυξησαμε και και.... Μια διαπιστωση εγραψα. Η 3η και 900 σαλ δεν ειναι υπερβολη σε κανα καφε θα σας το δειξω ξερω οτι ειναι δυσκολο να το πιστεψει καποιος αλλα τραβαει πολυ ωραια απο υπερβολικα χαμηλα χωρις διαμαρτυρια.
antonis8via    
-0,5 Bar
-0,5 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 04, 2015 21:04
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: rx8

Re: RX8 καταναλωση

Δημοσίευσηαπό antonis8via την Δευτ Νοέμ 21, 2016 21:26

antonis8via έγραψε:
The Ace έγραψε:
antonis8via έγραψε:και όμως...το σκίζω πολύ περισσότερο και βλέπω τουλάχιστον 1 λίτρο κάτω!!!
το αμάξι έχει μεγάλη διαφορά απο 235/40/18 σε 225/40/18, και η διάμετρος μίκρυνε σημαντικά...


Η αλλαγή που αναφέρεις είναι 1.2% σε διάμετρο και ομοίως 1.2% σε περιφέρεια. Όχι "σημαντική", ούτε καν "ασήμαντη" δεν θα την έλεγα. Και όμως βλέπεις 1lt διαφορά, δηλαδή της τάξης του 10%, σε κατανάλωση. Τι να πω, αυτό δεν εξηγείται από κανένα νόμο Φυσικής ή Μηχανικής που γνωρίζω εγώ...

Ποτε ειπα εγω οτι εκαιγα 10 λιτρα για να βγαλεις το συμπερασμα οτι επεσα 10% κατω;
Rx8 εχω οχι 1400 αρι να καιει 10 λιτρα αστικο κυκλο!!
Εκει που τσιμπαγε 15 τωρα με πολυ πιο πιεσμενη οδηγηση βλεπω 14 και 13 λιτρα.
Να το κανω πιο χειροπιαστο....με 20 αρικο πριν με πολυ δυσκολια εκανα 100 χλμ στη πολη με κινηση. Τωρα χωρις να σκεφτομαι να πατησω να ευχαριστηθω βλεπω 105-110 χλμ ενω με ιδια οδηγηση πριν ουτε 90 δεν εβγαζε.

Μην αρχισουμε τεχνικες αναλυσεις και ποσο πεσαμε σε ακτινα και ποση ροπη αυξησαμε και και.... Μια διαπιστωση εγραψα. Η 3η και 900 σαλ δεν ειναι υπερβολη σε κανα καφε θα σας το δειξω ξερω οτι ειναι δυσκολο να το πιστεψει καποιος αλλα τραβαει πολυ ωραια απο υπερβολικα χαμηλα χωρις διαμαρτυρια.



Στο τροχο 225/40/18 με 225/45/18 ειναι σημαντικοτατη διαφορα σε ακτινα....κανει αισθητη διαφορα η αλλαγη τελικης σχεσης.
antonis8via    
-0,5 Bar
-0,5 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 04, 2015 21:04
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: rx8

Re: RX8 καταναλωση

Δημοσίευσηαπό The Ace την Τρί Νοέμ 22, 2016 07:39

antonis8via έγραψε:Στο τροχο 225/40/18 με 225/45/18 ειναι σημαντικοτατη διαφορα σε ακτινα....κανει αισθητη διαφορα η αλλαγη τελικης σχεσης.


Δεν αντιλέγω ότι *μπορεί* όντως να βλέπεις χαμηλότερη κατανάλωση, αυτό που λέω εγώ είναι ότι κατά 95% οφείλεται στη διαφορετική οδήγησή σου και ελάχιστα στην αλλαγή διάστασης αυτή καθ'αυτή.

Οι διαφορές μεταξύ 225/40/18 και 225/45/18 είναι άλλες από αυτές που έγραψα πριν, λάθος νούμερα έβαλα στο tiresize, είναι 3.6% σε διάμετρο και περιφέρεια, ήτοι περίπου 2.5εκ διάμετρο και 8εκ σε περιφέρεια.
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0 140HP Titanium
The Ace    
1,8 Bar
1,8 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 3385
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 08:46
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 50
Μοντέλο Αυτ.: BMW X3 xDrive20D MSport Ford Fiesta 1.0EB Titanium

Re: RX8 καταναλωση

Δημοσίευσηαπό antonis8via την Τρί Νοέμ 22, 2016 20:06

The Ace έγραψε:
antonis8via έγραψε:Στο τροχο 225/40/18 με 225/45/18 ειναι σημαντικοτατη διαφορα σε ακτινα....κανει αισθητη διαφορα η αλλαγη τελικης σχεσης.


Δεν αντιλέγω ότι *μπορεί* όντως να βλέπεις χαμηλότερη κατανάλωση, αυτό που λέω εγώ είναι ότι κατά 95% οφείλεται στη διαφορετική οδήγησή σου και ελάχιστα στην αλλαγή διάστασης αυτή καθ'αυτή.

Οι διαφορές μεταξύ 225/40/18 και 225/45/18 είναι άλλες από αυτές που έγραψα πριν, λάθος νούμερα έβαλα στο tiresize, είναι 3.6% σε διάμετρο και περιφέρεια, ήτοι περίπου 2.5εκ διάμετρο και 8εκ σε περιφέρεια.


A...γεια σου....το ξέρω ....
φίλε είναι σημαντική διαφορά το 3.6%.... τρελαίνεται σου λέω σα να έχω αλλάξει διαφορικό ένα πράμα!
αλλα βρίσκει κάτω ρε γαμώτο.... πήγα να περάσω σε ένα my-market στο γκαραζ το υπόγειο και έμεινα με τη κοιλιά του rx8 κάτω!!!
τι να κάνουμε...ολα έχουν το τίμημά τους!! yeah!!!!!!!
έχει κάτσει και η ανάρτηση πίσω μετά από 140.000 χλμ... σε σχέση με άλλα rx8 το δικό μου φαίνεται σα φορτωμένο με 1 σακί τσιμέντο πίσω!!!!
τέλος πάντων...όλα καλά...να δούμε το ανακατασκευασμένο μοτεράκι πόσο θα κρατήσει...!!!
λέω να πάω να μετρήσω συμπίεση τώρα που έκανα σε ένα χρόνο περί τα 10.000 χλμ ίσως και παραπάνω, δε θυμάμαι από τότε που το έχω πόσα έχω κάνει.
antonis8via    
-0,5 Bar
-0,5 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 04, 2015 21:04
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: rx8

Re: RX8 καταναλωση

Δημοσίευσηαπό antonis8via την Παρ Ιαν 20, 2017 04:24

Αυτο το αμαξι το χαιρεσαι και μονο που το κοιτας απεξω και μεσα.
Δεν ειναι αναγκη να το πηγαινεις μονιμα 9500+ για να ευχαριστιεσαι....και να πινει 17 λιτρα. Ασε που αν πηγαινεις μονιμα τεζα....το καυσιμο θα ειναι το λιγοτερο εξοδο....μπροστα στα αλλα!
antonis8via    
-0,5 Bar
-0,5 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 04, 2015 21:04
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: rx8

Re: RX8 καταναλωση

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Παρ Ιαν 20, 2017 17:06

Αντωνη,δηλαδη αν χτυπας 9αρες με 2ες η 3ες τι φθορες εχει οταν το κανεις μια η δυο φορες την μερα πχ?
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: RX8 καταναλωση

Δημοσίευσηαπό Rotary Freak την Σάβ Ιαν 21, 2017 08:31

Για μια δυο φορές Νάσο σε μια βόλτα που θα του κάνεις, δεν τρέχει τίποτα, εφόσον βέβαια έχει ζεσταθεί καλά ο κινητήρας.
Ίσα - ίσα που το χρειάζεται αυτό ο Wankel, για να ξεμπουκώνει από τις επικαθίσεις στους θαλάμους καύσης.
Από κει και πέρα αν είσαι καύτης, είναι φυσιολογικό να μειωθεί η ζωή του μοτέρ.
No Rotor No Motor
Άβαταρ μέλους
Rotary Freak    
0,5 Bar
0,5 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 526
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2015 12:34
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 56
Μοντέλο Αυτ.: RX-8 Challenge

Re: RX8 καταναλωση

Δημοσίευσηαπό Nasos Mazdaspeed 6 την Σάβ Ιαν 21, 2017 15:12

Ακριβως αυτο απο οσο γνωριζω κι εγω ενας κατοχος Γιαννη μου περιστροφικου οφειλει να κανει,χρειαζεται και ανοιγματα,αλλα οκ,ακολουθει την λογικη καθε κινητηρα,οτι δηλαδη οσο του πινεις το αιμα τοσο μειωνεις το προσδοκιμο ζωης του!
http://www.mazdaclub.gr
Ηonda Type R fn2-Citroen Saxo VTS
ΟY ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Εικόνα
To be a Spartan ,you must live like a Spartan!
Άβαταρ μέλους
Nasos Mazdaspeed 6    
Overboost
Overboost
 
Δημοσιεύσεις: 39013
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 06, 2008 15:22
Τοποθεσία: Χαλανδρι-Σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 48
Μοντέλο Αυτ.: Εx Mazda 6 MPS-Citroen Saxo VTS-Honda Type R FN2

Re: RX8 καταναλωση

Δημοσίευσηαπό aris_rx7 την Κυρ Ιαν 22, 2017 11:42

εγώ θα ήθελα στα παραπάνω που λέτε περί καύτη, να μας πει την γνώμη του ο Λευτέρης από την Σπάρτη.

και μετά να σας δείξω φωτογραφίες από plates rotors housing.

πάντως αυτό που είδα και εντυπωσιάστηκα μετά από εκτεταμένη χρήση καύτη, με την παράμετρο ότι κάνουμε μόνο full premix, το εσωτερικό του κινητήρα
ήταν σε εντυπωσιακά καλή κατάσταση.
aris_rx7    
-0,3 Bar
-0,3 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 26, 2011 13:12
Τοποθεσία: Αττική
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 39
Μοντέλο Αυτ.: Κ11 Nissan

Re: RX8 καταναλωση

Δημοσίευσηαπό antonis8via την Κυρ Ιαν 22, 2017 16:11

aris_rx7 έγραψε:εγώ θα ήθελα στα παραπάνω που λέτε περί καύτη, να μας πει την γνώμη του ο Λευτέρης από την Σπάρτη.

και μετά να σας δείξω φωτογραφίες από plates rotors housing.

πάντως αυτό που είδα και εντυπωσιάστηκα μετά από εκτεταμένη χρήση καύτη, με την παράμετρο ότι κάνουμε μόνο full premix, το εσωτερικό του κινητήρα
ήταν σε εντυπωσιακά καλή κατάσταση.


H αληθεια ειναι οτι οι περισσοτεροι εμβολοφοροι δεν αντεχουν βαναυσο στροφαρισμα πανω απο 6000 rpm συνεχως ενω οι wankel δουλευουν τετοιες rpm στο ταξιδι.....!!! Θεωρω οτι ο renesis τις 7αρες τις εχει για χαλαρη χρηση....
antonis8via    
-0,5 Bar
-0,5 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 04, 2015 21:04
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: rx8

Re: RX8 καταναλωση

Δημοσίευσηαπό rotoropoulos την Κυρ Ιαν 22, 2017 17:07

antonis8via έγραψε:
aris_rx7 έγραψε:εγώ θα ήθελα στα παραπάνω που λέτε περί καύτη, να μας πει την γνώμη του ο Λευτέρης από την Σπάρτη.

και μετά να σας δείξω φωτογραφίες από plates rotors housing.

πάντως αυτό που είδα και εντυπωσιάστηκα μετά από εκτεταμένη χρήση καύτη, με την παράμετρο ότι κάνουμε μόνο full premix, το εσωτερικό του κινητήρα
ήταν σε εντυπωσιακά καλή κατάσταση.


H αληθεια ειναι οτι οι περισσοτεροι εμβολοφοροι δεν αντεχουν βαναυσο στροφαρισμα πανω απο 6000 rpm συνεχως ενω οι wankel δουλευουν τετοιες rpm στο ταξιδι.....!!! Θεωρω οτι ο renesis τις 7αρες τις εχει για χαλαρη χρηση....


ακριβως ρε παιδια εμεις στο χαλαρο ειμαστε στις 7000 στροφες
Άβαταρ μέλους
rotoropoulos    
0,6 Bar
0,6 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 09, 2010 18:35
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 38
Μοντέλο Αυτ.: RX 8 Cosmo

Re: RX8 καταναλωση

Δημοσίευσηαπό leuteris rx-7 την Δευτ Ιαν 23, 2017 09:31

καυτης δεν ειμαι ρε παιδια απλα θελω να τα βλεπω ολα γεματα αν δεν βαραει κανα λεπτο κοφτη δεν αλλαζω ταχυτητα!!! budo περι καταναλωσεις δεν μπορω να σας πω αλλα το μοτερακι μετα απο απειρο ξυλο ηταν ολα πενα απλα το παρακανω λιγο με το λαδι....ε αρη?? yiiiio αλλα καταλοιπα δεν ειδα superhap
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
leuteris rx-7    
-0,4 Bar
-0,4 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2012 16:35
Τοποθεσία: σπαρτη
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 35
Μοντέλο Αυτ.: rx-7

Re: RX8 καταναλωση

Δημοσίευσηαπό antonis8via την Δευτ Ιαν 23, 2017 17:22

leuteris rx-7 έγραψε:καυτης δεν ειμαι ρε παιδια απλα θελω να τα βλεπω ολα γεματα αν δεν βαραει κανα λεπτο κοφτη δεν αλλαζω ταχυτητα!!! budo περι καταναλωσεις δεν μπορω να σας πω αλλα το μοτερακι μετα απο απειρο ξυλο ηταν ολα πενα απλα το παρακανω λιγο με το λαδι....ε αρη?? yiiiio αλλα καταλοιπα δεν ειδα superhap

Οχι απλα εισαι καυτης αλλα και βαρβατος καυτης!! Ακου να βαραει κοφτη κανα λεπτο....μονο rotary σε ανεχεται εσενα φιλε!!! interview shake

Καλα και εγω φλερταρω με το κοφτη αλλα εσυ το φλερτ το εκανες γαμο!!
antonis8via    
-0,5 Bar
-0,5 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 04, 2015 21:04
Γένος: Δεν έχει ορισθεί
Μοντέλο Αυτ.: rx8

Re: RX8 καταναλωση

Δημοσίευσηαπό Kostas Rotary την Δευτ Ιαν 30, 2017 08:29

Τελευταια παιδια που το πηγαινω και γω λιγο πιο ταπα απο το συνηθησμενο,πωω το γαμημενο τι καιειι!!! Καθε μερα 15 ευρω θελει kap budo pop
"Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car, understeer is when you hit the wall with the front of the car. Hp is how fast you hit the wall, and torque is how far you take the wall with you when you hit it."

Εικόνα

http://www.mazdaspeedclub.gr
Άβαταρ μέλους
Kostas Rotary    
0,9 Bar
0,9 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 998
Εγγραφή: Παρ Σεπ 20, 2013 07:02
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 33
Μοντέλο Αυτ.: Mazda RX-8

Re: RX8 καταναλωση

Δημοσίευσηαπό Young Schumacher την Σάβ Φεβ 04, 2017 16:42

Ελα δεν σε χαλασε χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Γατακι εγω εκαιγα παραπανω απο εσενα. Εισαι οικονομικος εσυ στα 15€.
By M6crazy



ΛΕΥΚΟΙ ΑΕ[/color][/size]
Άβαταρ μέλους
Young Schumacher    
1,4 Bar
1,4 Bar
 
Δημοσιεύσεις: 1446
Εγγραφή: Τετ Ιουν 27, 2012 13:46
Τοποθεσία: Γλυφαδα
Χώρα: Greece (gr)
Γένος: Αρσενικό
Ηλικία: 40
Μοντέλο Αυτ.: rx8 challenge

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικα περι RX 8

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες